Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Spolek pro komorní hudbu, Národní divadlo Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava či Severočeská filharmonie Teplice. Nechybí ani pravidelný přehled koncertů a představení streamovaných online.
Josef Špaček (foto © Radovan Šubín)

Praha
Buena Sera Quinteto
vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina 7. července od 19:30 hodin. Komorní hudba je příjemným zpestřením v profesním životě orchestrálního hudebníka, a přesně proto vzniklo smyčcové kvinteto, které vám přednese to nejlepší ze svého repertoáru. Jeho členy jsou výhradně hráči České filharmonie a můžete se těšit na špičkové provedení kompozic z různých stylových období klasické hudby.

Houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera provedou ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Ravelovu Sonátu pro housle a klavír č. 2 a Beethovenovu Sonátu pro housle a klavír č. 9 op. 47 „Kreutzerovu”. Koncert proběhne 10. července od 19:30 hodin pod patronací Českého spolku pro komorní hudbu.

Teplice
V pondělí 6. července se koná v Zahradním domě od 16:30 hodin Letní promenádní koncert. Mimo jiné skladby zazní i Dvořákova Polonéza z opery RusalkaSeveročeskou filharmonii Teplice diriguje Charles Olivieri-Munroe.

Ve středu 8. července vystoupí v Zahradním domě od 16:30 hodin Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Petra Vronského. Zazní díla B. Smetany, Z. Fibicha, A. Dvořáka a Tägmeierův Koncert pro tubu a orchestr, jež přednese sólista Milan Podolský.

V pátek 10. července se koná v Zahradním domě od 16:30 hodin Letní promenádní koncert. Zazní Smetanova Předehra k operě Hubička, a mnoho dalších skladeb. Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Charles Olivieri-Munroe.

Karlovy Vary
Karlovarský symfonický orchestr
zve na své pravidelné kolonádní koncerty na Tržní kolonádě. Repertoár kolonádních koncertů zahrnuje hudbu orchestrální, komorní i sólovou všech období. Časy koncertů se v jednotlivých dnech liší. Začátky jsou vždy od 15:00, 17:00 nebo 18:00 hodin.

Broumov – Otovice u Broumova
V rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí 12. července od 18:00 hodin v kostele sv. Barbory v Otovicích u Broumova trio interpretů mezzosopranistky Ester Pavlů, barytonisty Romana Hozy a klavíristy Ahmada Hedara. Podpora mladší generace a představování interpretů, kteří v regionu neúčinkovali, je jedním z cílů festivalu. Špičkové spojení mladých interpretů navazuje na velmi úspěšné koncerty jejich „služebně starších“ kolegů – Evy Urbanové nebo Štefana Margity. Na programu jsou Dvořákovy Biblické písně, O Sanctisima stejného autora, Berliozovy Les nuits d’été a Quia fecit mihi magna z Bachova Magnificatu.

Riccardo Muti (zdroj Ravenna Festival)

Koncerty a představení streamované online

Pondělí 6. července
Virtuální hudební festival Chamber Music Northwest nabídne koncert, na němž zazní výběr hudby inspirované argentinským tangem, jazzem a bluegrassem. Účinkují Dover Quartet a Edgar Meyer.

Úterý 7. července
Orchestra of St Luke’s Online Festival pokračuje uvedením části svého projektu s názvem Bach at Home. Jak název napovídá bude znít exkluzivně hudba Johanna Sebastiana Bacha. Program bude možné naladit od 12:00 hodin místního času (EST).

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Středa 8. července
Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamům opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane), Orchestrální svity Afrika Williama Granta Stilla, Rubinsteinovy opery DémonSymfonie č. 1 z pera Rogera Sessionse a pozdní opery Richarda Strausse Danaina láska z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude další z výběru šéfdirigenta orchestru Leona Botsteina.

Čtvrtek 9. července
Seattle Symphony
provede Sibeliův cyklus pěti symfonických básní Kullervo op. 7. Koncert streamovaný prostřednictním youtubového kanálu orchestru začíná v 19:30 hodin pacifického času (PDT).

Pátek 10. července
Od 19:00 hodin místního času odvysílá Curtis Institute of Music prostřednictvím svého Youtube kanálu další ze záznamů studentských recitálů uplynulého akademického roku. Tentokrát se jedná o záznam koncertu oddělení žesťových a bicích nástrojů.

Sobota 11. července
Seattle Symphony nabídne k poslechu svou nahrávku Griegova orchestrálního cyklu Peer Gynt. Nahrávka streamovaná prostřednictvím youtubového kanálu orchestru bude dostupná od 11:00 hodin pacifického času (PDT).

Virtuální hudební festival Chamber Music Northwest nabídne koncert, na němž zazní Beethovenovy finální Smyčcové kvartety op. 130 a 135 v přednesu významného amerického The Miró Quartet. Koncert začíná v 19:00 hodin pacifického času (PDT).

Neděle 12. července
Seattle Symphony reprízuje své provedení Sibeliova cyklu pěti symfonických básní Kullervo op. 7. Koncert streamovaný prostřednictním youtubového kanálu orchestru bude dostupný od 14:00 hodin pacifického času (PDT).

Ravena Festival Live pokračuje od 21:30 hodin místního času koncertem, na němž Orchestra Giovanile Luigi Cherubini pod vedením Riccarda Mutiho se sólistkou Rosou Feolou provede Scriabinovu Reverii op. 24, Mozartův motet Exultate, jubilate K. 165 a Et incarnatus est z Velké mše c moll K. 427.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat