Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech, které zazní v rámci Letních slavností staré hudby, festivalu Za poklady Broumovska, Mezinárodního kytarového festivalu a kurzů Brno, letní koncertní řady Severočeské filharmonie Teplice a promenádních koncertů Karlovarského symfonického orchestru. A protože koronavirová krize zejména v zahraničí ještě stále není u konce, přinášíme i výběr některých koncertů streamovaných online. 
Procházky uměním – Štěpán Rak – Museum Kampa Praha 4. 4. 2017 (zdroj Procházky uměním)

Praha
Letní slavnosti staré hudby
Pondělí 3. srpna ve 20:00 hodin – Zahrada zámku Troja
Již čtvrtý festivalový koncert Letních slavností staré hudby s podtitulem Affetti dell’anima přinese italskou barokní hudbu sedmnáctého století, jež si libuje ve zvukomalebných afektech a improvizaci. Ansámbl Concerto Aventino v tomto programu povede umělecký vedoucí Jakub Kydlíček.

Čtvrtek 30. července v 19:30 hodin – Kostel sv. Martina ve zdi
Sopranistka Hana Blažíková za doprovodu domácího souboru festivalu Collegium Marianum vystoupí v rámci už páteho koncertu tohoto ročníku se svou intepretací Michnovy České mariánské muziky či Grandiho Ave maris stella. Koncert s názvem Lilium mezi trním staví do kontrapozice vytříbenou barokní virtuozitu s prostotou lyrické poetiky Michnových strofických písní.

Brno
Mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno 2020
Středa 5. srpna ve 20:00 hodin – Nová radnice
Americká kytaristka Tali Roth nevystoupí v rámci festivalu poprvé. Profesorka newyorské The Julliard School vystoupí ve výhradně sólovém programu.

Čtvrtek 6. srpna ve 20:00 hodin – Nová radnice
Své 75. narozeniny (7.8) oslaví na festivalu profesor AMU a přední český kytarový skladatel Štepán Rak. Umělec vystoupí jak sólově, tak v duu se svým synem Matějem Rakem a Vladislavem Bláhou.

Karlovy vary
Karlovarský symfonický orchestr zve na své pravidelné kolonádní koncerty na Tržní kolonádě. Repertoár kolonádních koncertů zahrnuje hudbu orchestrální, komorní i sólovou všech období. Časy koncertů se v jednotlivých dnech liší. Začátky jsou vždy od 15:00, 17:00 nebo 18:00 hodin.

Teplice
Ve středu 5. srpna vystoupí v Zahradním domě od 16:30 hodin Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Claudie Patanè. Zazní díla W. A. Mozarta, D. Milhauda, H. Villa – Lobose, Pabla Sarasateho a F. Schuberta.  Sólistkou v Milhaudově skladbě Scaramouche bude altsaxofonistka Anna Šteklová.

V pátek 7. srpna se koná v Zahradním domě od 16:30 hodin Letní promenádní koncert. Mezi skladbami, které zazní, je i Bizetova Suita z opery Carmen. Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Norbert Baxa.

Martínkovice
Festival Za poklady Broumovska
Sobota 8. srpna v 18:00 hodin – Kostel Sv. Jiří a Martina
Lektoři Letních hornových kurzů v Broumově, Dariusz Mikulski, Raimund Zell, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, Milan Polák a klavíristka Jana Goliášová představí netradičně barevné spojení lesních rohů s klavírem v klasicko-romantickém programu ze skladeb autorů Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, Eugena Bozzy a Carla Reineckeho.

Steve Reich, foto Jeffrey Herman

Koncerty a představení streamované online

Pondělí 27.července
Tanglewood Music Center  ve 20:00 hodin místního času odvysílá svou archivní nahrávku světové premiéry skladby amerického skladatele Michaela Gandolfiho z roku 2018 In America. Skladbu, v jejímž vokálním partu vystoupila sopranistka Dawn Upshaw, doplní Beethovenův Klavírní koncert č. 3 v podání Andrise Nelsonse a Paula Lewise.

Úterý 28. července
Sun Valley Music Festival právě probíhající v americkém státě Idaho uvádí od 18:30 hodin horského časového pásma (MDT) koncert violoncellového kvarteta ve složení Amos Yang, Margaret Tait, Eric Gaenslen, Jeremiah Shaw a hráčů na marimbu a vibrafon Marca Damoulakise, Iana Dinga, Josepha Tompkinse a Thomase Sherwooda. Umělci provedou úpravy operních árii W. A. Mozarta a G. F. Händela a soudobé kompozice Osvalda Golijova a Steva Reicha.

Středa 29. července
Aspen Music Festival nabízí od 14:00 pacifického denního času (PDT) přímý přenos masterclassu harfistky Nancy Allen.

Čtvrtek 30. července
Aspen Music Festival nabízí od 14:00 pacifického denního času (PDT) přímý přenos masterclassu americké hráčky na hoboj, první hobojistky Metropolitní opery, Elaine Douvas.

Pátek 31. července
V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) záznam inscenace Wagnerova Parsifala. Diriguje James Levine. Účinkují Waltraud Meier, Siegfried Jerusalem, Bernd Weikl a Kurt Moll. Jedná se o představení z 28. března 1992.

Sobota 1. srpna
V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) záznam inscenace Händelovy opery Agrippina.Diriguje Harry Bicket. Účinkují Brenda Rae, Joyce DiDonato, Kate Lindsey, Iestyn Davies, Duncan Rock a Matthew Rose. Jedná se o relativně čerstvé představení z 29. února 2020.

Neděle 2. srpna
Chamber Society of Lincoln Center streamuje od 23:00 hodin místního času koncert, na nemž zazní Tartiniho Sonáta G moll pro housle a basso continuo “Ďáblův trylek”, Mozartovo Adagio a fuga C moll pro smyčcový kvartet KV. 546, Mendelssohnova Fuga Es dur pro smyčcový kvartet Op. 81 č. 4 a Glinkovo Trio pathétigue pro klarinet, fagot a klavír. Účiknuje Schumann Quartet a hosté.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments