Týden s hudbou: Ani PES streamy nevyštěká

V důsledku přetrvávajících vládních opatření proti šíření koronaviru jsou v celé zemi zrušeny veškeré kulturní akce s účastí veřejnosti. Vzhledem k tomu, jak je nastaven PES (protiepidemický systém), který na kulturní dění pohlíží pouze jako na volnočasovou aktivitu, je jasné, že obnovení kulturního života není otázka několika dnů či týdnů, ale spíše měsíců. Tento přístup je zcela tristní, ale bohužel není ojedinělý. Přinášíme proto výčet některých událostí, které se krizi rozhodly čelit online formou. V příštím týdnu nás čeká zajímavý projekt London Symphony Orchestra na poli soudobé hudby.
Staatskapelle Berlin – Daniel Barenboim (foto Ivan Malý)

Pondělí 16. listopadu 2020
Jak jsme již informovali v minulém týdnu, newyorská Metropolitní pro nás chystá týden streamů nazvaný Yannick Week věnovaný představením s kanadským dirigentem Yannickem Nézet-Séguinem, současným ředitelem Metropolitan Opera. První záznam přináší Verdiho Dona Carlose v obsazení Marina Poplavskaja, Roberto Alagna, Simon Keenlyside a Ferruccio Furlanetto. Představení je záznamem z 11. prosince 2010.

Vídeňská státní opera uvede streamovaný záznam Donizettiho Anny Boleny s Annou Netrebko, Elīnou Garančou, Ildebrando D’Arcangelem, Francescem Melim a Elisabeth Kulman pod taktovkou Evelina Pidò. Další program případných přenosů nebyl v době uzávěrky tohoto článku zveřejněn. Rakouský lockdown počítá s uzavřením opery až do 6. prosince.

London Symphony Orchestra v rámci pravidelných přenosů na Marquee.tv přináší stream projektu VOPERA s virtuální produkcí Ravelovy opery L’Enfant et les Sortilèges (Dítě a kouzla) s dirigentem Lee Reynoldsem. Začátek přenosu je plánován na 20 hodin londýnského času (21:00 SEČ).

Až do dnešních 23:45 si na webových stránkách Berlínské Státní opery můžete poslechnout záznam včerejšího koncertu v rámci 450. sezóny Staatskapelle Berlin určenému nadaci Nothilfefonds der Deutschen Orchester-Stiftung na podporu hudebníků, kteří se vlivem nepříznivé situace kolem koronaviru dostali do existenčních potíží. Klavírista András Schiff přednese Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena, v druhé polovině koncertu pak zazní Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur Eroica. Staatskapelle Berlin bude řídit Daniel Barenboim. Koncert naleznete i na Facebookových stránkách RbbKultur, Staatskapelle Berlin a Staatsoper Unter den Linden.

Česká filharmonie, Semjon Byčkov (zdroj ČF)

Úterý 17. listopadu 2020
Úterní přenos z Metropolitní opery s dirigentem Yannickem Nézet-Séguinem představí Fausta Charlese Gounoda 10. prosince 2011. V hlavních rolích vystoupili Marina Poplavskaja, Jonas Kaufmann a René Pape.

Česká filharmonie představí přenos Koncertu pro svobodu a demokracii. Pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova zazní z pražského Rudolfina na živém koncertě bez přítomnosti diváků cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Stream bude přenášet ČT art a Facebook České filharmonie.

Antonín Dvořák: Rusalka – Renée Fleming (Rusalka) – Met Opera New York (foto Ken Howard)

Středa 18. listopadu 2020
Přenos Yannickova týdne z Metropolitní opery uvede inscenaci Rusalky Antonína Dvořáka z 8. února 2014. V titulní roli vystoupí Renée Flemingová, v dalších pak Emily Magee, Dolora Zajick, Piotr Beczała a John Relyea. Provedení řídil Yannick Nézet-Séguin. Představení bylo nastudováno v češtině.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil záznam pěveckého koncertu Lindsey Reynolds a Bena Schaefera. Zazní písně skladatelek Florence Price, Nadii Boulanger a Pauline Viardot.

Středeční pravidelný cyklus FOK ON přinese program nazvaný Sametový FOK. Hosté dramaturga Martina Rudovského Hana Müllerová a Jiří Zajíc představí program ze skladeb Hany Müllerové a Jurije Likina.

London Symphony Orchestra v rámci pravidelných přenosů na Marquee.tv přináší stream projektu Debut Sounds – Beethoven Unbound s dirigentem Sirem Jamesem MacMillanem, který představí premiéry skladeb inspirovaných tvorbou Ludwiga van Beethovena. Do projektu se zapojili Daniel Davis, Joshua Brown, Aillen Sweeney, Sylvia Lim a Maciej Bałenkowski. Začátek přenosu je plánován na 20 hodin londýnského času (21:00 SEČ).

Verdi: La traviata – Met

Čtvrtek 19. listopadu 2020
Čtvrteční stream z newyorské Metropolitní opery s dirigentem Yannickem Nézet-Séguinem uvede záznam opery La traviata Giuseppe Verdiho ze dne 15. prosince 2018. V hlavních rolích vystoupí Diana Damrau, Juan Diego Flórez a Quinn Kelsey.

TV Noehttps://tvnoe.cz/live v 12:50 pustí záznam zahajovacího koncertu festivalu Litomyšlské barokní tradice 2020 ansámblu La Bilancetta. Zazní Missa canonica Jiřího Melcelina.

Poulenc: Dialogy karmelitek (zdroj Met)

Pátek 20. listopadu 2020
V pátek si můžeme poslechnout streamovaný záznam opery Dialogues des Carmélites Francise Poulenca z loňského 11. května v MET. Námět opery byl inspirován skutečným osudem bosých karmelitek z kláštera v Compiègne za Velké francouzské revoluce. Tyto mučednice pro víru jsou dnes v katolické církvi uctívány jako blahoslavené. Obsazení Isabel Leonard, Adrianne Pieczonka a Karita Mattila, provedení řídil Yannick Nézet-Séguin.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii vysílá každý pátek přenos jednoho ze svých studentských recitálů. Jinak tomu nebude ani v pátek 20. listopadu. Na programu komorního koncertu zazní kompozice pro lesní roh, Sonáta, op. 7 Jane Vigneryové, Okukoowoola Kw’Ekkondeere Justiniana Tamusuzy a další.

G. Puccini: Turandot – The Metropolitan Opera 2019 (zdroj MET)

Sobota 21. listopadu 2020
V rámci Yannickova týdne z MET s dirigentem Yannickem Nézet-Seguienem uslyšíme Christine Goerke, Eleonora Buratto, Yusif Eyvazov a James Morris v záznamu opery Turandot Giacoma Pucciniho z loňského 12. října.

V 20:04 hodin si můžeme poslechnout stream Berlínského symfonického orchestru Wiener Perspektiven IV. s díly Wolfganga Amadea Mozarta a Arnolda Schönberga.

A. Berg: Vojcek – Metropolitan opera New York (zdroj MET)

Neděle 22. listopadu 2020
V závěru série Yannick Week z MET s dirigentem Yannickem Nézet-Séguinem si můžeme poslechnout operu Vojcek Albana Berga ze dne 11. ledna letošního roku v obsazení Elza van den Heever, Tamara Mumford, Christopher Ventris, Gerhard Siegel, Andrew Staples, Peter Mattei a Christian Van Horn.

V příštím týdnu MET chystá sérii nazvanou Family Drama (Rodinná dramata).

V netradičním čase 21:05 si můžeme poslechnout stream Berlínského symfonického orchestru Wiener Perspektiven III s díly Wolfganga Amadea Mozarta. Písní na Rückerta Gustava Mahlera a Čtyř písní pro zpěv a orchestr, op. 13 Antona Weberna.

V čase 21:05 TV Noe bude vysílat záznam Rossiniho Petite messe solennelle z Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci 2020 z chrámu svatého Václava se sólisty Patricií Janečkovou, Monikou Jägerovou, Aleksanderem Kruczekem, Davidem Szendiuchem, Českým filharmonickým sborem Brno (sbormistr Petr Fiala) a instrumentálním doprovodem Michalem Bártou, Lukášem Michalem a Jakubem Davidem Směšným. Provedení řídil Paolo Gatto.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments