Týden s hudbou. Festivaly, koncerty, opery, kino, TV, streamy

Jako každé pondělí je tu Týden s hudbou s tím nejzajímavějším, co se děje ve vašem okolí, v televizi, kinech a v online prostoru.
Témata:Adam Plachetka Alexandr Klement Andrzej Kosendiak Barbora Horáková Joly Bohuš Matuš Česká filharmonie Collegium 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Daniel Müller-Schott Daniel Raiskin Daniela Leitermannová Darrel Ang DekkaDancers Dennis Russell Davies Divadlo J. K. Tyla Plzeň Eva Urbanová (1961) Ewald Danel Festival Antonín Dvořák mladým Filharmonie Brno Filip Kubita František Loder Gabriela Eibenová Gabriela Matoušková Graffovo kvarteto Hanz Sedlář Jáchym Svoboda Jakub Sládek Jan Čmejla Jan Dušek Jan Fišer Jan Hudeček Jan Kučera Jan Patočka Janáčkova filharmonie Ostrava Janek Ledecký Jiří Bárta (1964) Jiří Štrunc (1969) Jitka Hosprová Julia Jones Julian Steckel Karel Untermüller Kateřina Chroboková - Katta Kiril Stoyanov Klášterní hudební slavnosti Konstantin Lifschitz Kristina Fialová Kumzuš band Lobkowicz Trio Luca Tittoto Lukáš Matoušek Lukáš Vasilek Lukáš Vondráček Magdalena Kožená Marek Eben Markéta Fassati Marko Ivanović Martin Hroch Matouš Hasoň Mezinárodní hudební festival Kutná Hora Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka Michaela Káčerková Michel Raison Milan Paľa Miloslav Jelínek Miroslav Sekera Moravská filharmonie Olomouc Moravské divadlo Olomouc Národní divadlo Nathalie Stutzmann Nationaltheater Mannheim Ondřej Múčka OperaVision Petr Popelka Petr Zdvihal Pražský filharmonický sbor Primavera Rastislav Štúr Rolando Villazón Roman Perucki Roman Válek Rozálie Seiji Ozawa Semjon Byčkov Simon McBurney Simona Houda Šaturová Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Slovenský komorný orchester Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Štěpán Pechar Symfonický orchestr Českého rozhlasu Tatsuki Sasanuma Terezie Fialová The Metropolitan Opera New York Tomáš Ondřej Pilař Umělecká beseda Václav Luks Vilém Veverka Vojtěch Dyk Wrocław Baroque Ensemble
Lobkowicz Trio (zdroj Lobkowicz Trio)
Lobkowicz Trio (zdroj Lobkowicz Trio)

Praha

V pondělí 5. června od 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy vystoupí Lobkowicz Trio Jana Mráčka, Ivana Vokáče a Lukáše Klánského společně s violistou Janem Fišerem a klavíristou Janem Čmejlou. Zazní Fantazie pro čtyřruční klavír f moll, op. 103 Franze Schuberta, Variations sériueses, op. 54 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Klavírní kvartet a moll Gustava Mahlera a Klavírní trio č. 1 d moll, op. 63 Roberta Schumanna.

V pondělí 5. června od 19:30 hodin v Sále Martinů připomene Umělecká beseda nedávné osmdesátiny svého emeritního starosty Lukáše Matouška. Z jubilantova díla zazní Sonáta pro klavír, Pečeť mlčení, Smyčcový kvartet, Sonáta pro housle a komorní orchestr a Viderunt omnes fines millennii pro komorní orchestr. Účinkují: Barbora K. Sejáková, Terezie Švarcová, Anna Ptáková, Martin Matoušek, Jan Pták, FAMA Quartet, Milada Šulcová – housle, komorní orchestr, dirigent Petr Louženský.

V úterý 6. června od 19:00 hodin a poté v řadě dalších termínů na Výstavišti v prostoru Azyl 78 bude uvedena hudebně-taneční adaptace Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga s hudbou Marka Ivanoviće ve scéně Matěje Formana s choreografii Štěpána Pechara, taneční skupinou DekkaDancers a Českou filharmonií. Řídí autor.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí tento týden ve středu 7., čtvrtek 8. a v pátek 9. června vždy od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Symfonie č. 6 a moll Gustava Mahlera.

Ve středu 7. a ve čtvrtek 8. června v 19:30 hodin vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Darrellem Angem. Zazní Preludium k Faunovu odpoledni Clauda Debussyho, Koncert pro violoncello a orchestr d moll Édouarda Lala (sólista Julian Steckel) a suita Romeo a Julie Hectora Berlioze. Generální zkoušku je možné navštívit tamtéž ve středu 7. června od 10:00 hodin.

Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem zazpívá ve středu 7. června od 20:00 hodin ve Valdštejnské zahradě jazzové spirituály. Na klavír doprovází Jan Dušek.

Jarní piknikový koncert u kouzelné studánky – Pražský filharmonický sbor, 23. května 2023 (foto Petra Hajská)
Jarní piknikový koncert u kouzelné studánky – Pražský filharmonický sbor, 23. května 2023 (foto Petra Hajská)

Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem vystoupí ve čtvrtek 8. června od 19:00 hodin ve vladislavském sále na Benefičním koncertě pro nadaci Magdaleny Kožené. Zazní díla Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka a Claudia Monteverdiho. Jako sólisté spoluúčinkují Magdalena Kožená (mezzosoprán), Simona Šaturová (soprán), Rolando Villazón (tenor), Luca Tittolo (bas) a Daniela Leitermannová (flétna).

Absolventský koncert studentů Pražské konzervatoře s Filharmonií Hradec Králové se uskuteční ve čtvrtek 8. června od 19:00 hodin v Sále Pražské konzervatoře. Absolvují klarinetistka Gabriela Matoušková, houslista Filip Kubita a dirigenti Jáchym Svoboda a František Loder.

Národní divadlo chystá na pátek 9. června od 19:00 hodin ve Stavovském divadle premiéru nové inscenace opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba v hudebním nastudování Julie Jones a v režii Barbory Horákové Joly. V hlavních rolích se představí Lukáš Bařák, Pavol Kubáň, Barbora Perná, Jekatěrina Krovatěva, Jarmila Balážová, Kateřina Jalovcová, Tomáš Šelc, Josef Moravec, Vít Šantora, Roman Vocel a Marie Šimůnková.

V pátek 9. června pořádá Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy od 19:30 hodin v Betlémské kapli pod taktovkou Ondřeje Kunovského a Jakuba Zichy koncert k 75 letům tělesa. Zazní výběr z Liturgie sv. Jana Zlatoústého Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova a Carmina Burana Carla Orffa. Spoluúčinkují Zuzana Koś Kopřivová, Ondřej Benek a Jakub Hliněnský.

Hudební festival Antonín Dvořák mladým v Hrzánském paláci pořádá v neděli 11. června od 15:00 hodin koncert žáků ZUŠ.

Národní divadlo chystá na neděli 11. června od 19:00 hodin ve Stavovském divadle druhou premiéru nové inscenace opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba v hudebním nastudování Julie Jones a v režii Barbory Horákové Joly. V hlavních rolích se představí Lukáš Bařák, Pavol Kubáň, Barbora Perná, Jekatěrina Krovatěva, Jarmila Balážová, Kateřina Jalovcová, Tomáš Šelc, Josef Moravec, Vít Šantora, Roman Vocel a Marie Šimůnková.

Miroslav Sekera (zdroj Slovenská filharmonie)
Miroslav Sekera (zdroj Slovenská filharmonie)

V neděli 11. června od 19:30 hodin ve Studiu 1 Českého rozhlasu vystoupí houslista Petr Zdvihal, violista Matouš Hasoň, violoncellista Daniel Müller-Schott, klavírista Miroslav Sekera a šéfdirigent Českého rozhlasu Petr Popelka tentokrát v roli kontrabasisty a klavíristy. Zazní Adagio a Allegro Roberta Schumanna a Klavírní kvintet Pstruh Franze Schuberta.

Brno

V úterý 6. června od 18:00 hodin v Besedním domě přivítá Filharmonie Brno s dirigentem Stanislavem Vavřínkem dětské a mladé sólisty – Mozartovy děti. Zazní výběry z děl Antonia Vivaldiho, Rolanda Dyense, Františka Kramáře, Fritze Kreislera, Jiřího Pauera, Dalibora Štrunce a Camilla Saint-Saënse.

Ve středu 7. června od 20:00 hodinv kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí vystoupí polský varhaník Roman Perucki a dětský pěvecký sbor Primavera.

Slavnostní koncert Mozartových dětí se uskuteční v neděli 11. června od 19:00 hodin v Besedním domě společně s Filharmonií Brno a dirigentem Dennisem Russellem Daviesem. Zazní Fanfáry ze Sinfonietty Leoše Janáčka, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll, op. 25 Felixe Mendelssohna-Barholdyho (sólista Alexandr Klement), Klavírní koncert Rudolfa Firkušného (sólista Jakub Sládek) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Anglická Antonína Dvořáka.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

V opavském kostele sv. Václava vystoupí v úterý 6. června od 19:00 hodin se svým sólovým recitálem violistka Kristina Fialová. Zazní sólové skladby pro violu. Program zahájí Cadenza Krzysztofa Pendereckého, následuje Sonáta pro violu Paula Hindemitha, Sonáta pastorale Lililana Fuchse, program zakončí Sonáta György Ligetiho.

Ve čtvrtek 8. června od 19:00 hodin v ostravské DK Poklad se uskuteční koncert ke 100. výročí Rozhlasu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Petra Popelky. Zazní předehra k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky, Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 Dmitrije Šostakoviče (sólista Daniel Müller-Schott) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Anglická Antonína Dvořáka.

Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)
Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)

V příborském kostele sv. Valentina vystoupí se v pátek 9. června od 19:00 hodin se svým recitálem violoncellista Daniel Müller-Schott za doprovodu klavíru Anniky Treutler. Zazní Sonáta č. 3 A dur, op. 69 Ludwiga van Beethovena, Adagio a Allegro, op. 70 Robert Schumanna, Tři malé kusy, op. 11 Antona Weberna a Sonáta F dur, op. 99 Johannese Brahmse.

V sobotu 10. června od 18:00 hodin v opavském kostele sv. Václava vystoupí Wrocław Baroque Ensemble s uměleckým vedoucím Andrzejem Kosendiakem zahrají luteránské skladby Mikołaje Zieleńského a Marcina Mielczewského.

Olomouc

Moravské divadlo Olomouc pořádá ve čtvrtek 8. června od 18:00 hodin koncert ve vile Primavesi, kde vystoupí trombonové a violoncellové kvarteto.

Moravská filharmonie Olomouc s dirigenty Hanzem Sedlářem a Janem Kučerou pořádá v pátek 9. června od 19:00 hodin na Andrově stadionu multižánrový open air koncert se sólisty Evou Urbanovou, Bohušem Matušem, Jankem Ledeckým a Vojtěchem Dykem.

Kutná Hora

V Kutné Hoře probíhá 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora.

V pondělí 5. června od 17:00 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého zahraje Konstantin Lifschitz 15. invencí a Sinfonie BWV 772-801 Johanna Sebastiana Bacha.
Od 20:00 hodin v chrámu sv. Barbory Marek Eben a varhanice Michaela Káčerková přednesou cyklus Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena.  

Konstantin Lifschitz (zdroj Slovenská filharmonie)
Konstantin Lifschitz (zdroj Slovenská filharmonie)

V úterý 6. června od 17:00 hodin v kapli Božího Těla houslista Milan Paľa přednese Sonáty pro sólové housle BWV 1001-1006 Johanna Sebastiana Bacha.
Od 20:00 hodin v chrámu sv. Barbory violoncellista Jiří Bárta, klavírista Konstantin Lifschitz, fagotista Jan Hudeček, klarinetista Michel Raison, hornistka Kateřina Javůrková zahrají skladby Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna, Olava Berga, Bernharda Crussella a Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova.

Ve středu 7. června od 17:00 hodin v kapli Božího Těla zahraje houslista Milan Paľa Partity pro sólové housle BWV 1004-1006 Johanna Sebastiana Bacha.  
Od 20:00 v kostele sv. Jana Nepomuckého hobojista Vilém Veverka, klarinetista Michel Raison, violista Karel Untermüller, fagotista Jan Hudeček, houslista Jan Patočka, violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová zahrají skladby Rebeccy Clarke, Vítězslavy Kaprálové a Fanny Mendelssohn-Hensel.  

Ve čtvrtek 8. června od 17:00 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého klavírista Konstantin Lifschitz zahraje Francouzské suity BWV 812-817 Johanna Sebastiana Bacha.
Od 20:00 hodin vystoupí v chrámu sv. Barbory Katta v rámci projektu Vox organi.

V pátek 9. června od 19:30 hodin v chrámu sv. Barbory zahrají houslista Roman Patočka, kontrabasista Miloslav Jelínek, cembalista Martin Hroch a Graffovo kvarteto Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho a Terezie Fialová Roční období Pēterise Vaskse.
Od 22:30 klavírista Konstantin Lifschitz zahraje Goldbergovy variace BWV 988 Johanna Sebastiana Bacha.

V sobotu 10. června od 15:00 hodin v Blues Café Radka Tesárková a Josef Hervert zazpívají za doprovodu keyboardu Martina Rudovského písničky Voskovse a Wericha, Karla Kryla, Jiřího Suchého a dalších.
Závěrečný koncert proběhne od 20:00 hodin v chrámu sv. Barbory. Violoncellista Petr Nouzovský, klavíristka Terezie Fialová a Graffovo kvarteto zahrají skladby Bohuslava Martin, Vítězslava Nováka a Franze Schuberta.

V neděli 11. června od 15:00 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie v Bohdanči u Kutné Hory vystoupí violoncellista Jiří Bárta a zahraje všech šest Suit pro sólové violoncello BWV 1007-1009 Johanna Sebastiana Bacha.

Jiří Bárta a Terezie Fialová, 14. dubna 2022 (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)
Jiří Bárta a Terezie Fialová, 14. dubna 2022 (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)

Ostatní regiony Čech

5. června 2023 roztančí swingový orchestr Krumzuš band pod vedením Pavla Hlaváče dvě krumlovská sídliště. V 15:00 hodin zahraje na Sídlišti Plešivec a v 17:00 hodin na Sídlišti Mír.  

V úterý 6. června od 19:30 hodin v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje vystoupí Collegium českých filharmoniků se sólistkami Jitkou Hosprovou (viola) a Markétou Fassati (soprán). Zazní skladby Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Händela, Ottorina Respighiho, Paula Hindemitha, Valentina Silvestrova a Zdeňka Lukáše.

Ve čtvrtek 8. června od 17:00 hodin se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy koncert spojený se křtem nové harfy. Harfenistka Markéta Doubrovská, sopranistka Věra Poláchová, flétnistka Daniela Vrbasová a hobojistka Zuzana Tipková uvedou skladby Giacoma Pucciniho, Camilla Saint-Saënse, Clauda Debussyho, Astora Piazzolly a Deborah Henson-Conant.

V sobotu 10. června od 17:30 hodin v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti vystoupí akordeonistka Rozálie s programem Hommage à Jiřina Šejbalová.

V sobotu 10. června od 19:00 hodin uvádí Divadlo J. K. Tyla Plzeň na Nové scéně premiéru nové inscenace opery Candide Leonarda Bernsteina v nastudování Jiřího Štrunce, v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a v překladu Ivana Vomáčky. Konkrétní obsazení premiéry bude upřesněno.

V neděli 11. června od 16:00 hodin v kostele sv. Martina v Děčanech vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhan Adama Viktory.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Adam Plachetka (zdroj Prague Sounds)
Adam Plachetka (zdroj Prague Sounds)

V rámci Klášterních hudebních slavností v kostele Zvěstování Panně Marii v Šumperku v sobotu 10. června od 19:00 hodin vystoupí Adam Plachetka a Czech Ensemble Baroque Orchestra s dirigentem Romanem Válkem. Zazní barytonové árie Antonia Salieriho a Wolfganga Amadea Mozarta.

V neděli 11. června od 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Troubsku vystoupí varhaník Ondřej Múčka.  

V neděli 11. června od 19:00 hodin zazní ve Slezském divadle koncert české a ukrajinské hudby z pera Maxima Berezovského, Miroslava Skoryka, Valentina Silvestrova, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Účinkují houslistka Yelyzaveta Pruska, barytonista Alexandr Vovk a klavíristka Libuše Vondráčková.

Slovensko

Slovenská filharmonie pořádá Filharmonickou školku pro mateřské školy v pondělí 5. června od 9:00 a 10:30 hodin. Vystoupí perkusionisté Kiril Stoyanov a Peter Kosorín. Zazní skladby Astora Piazzolly, Axela Friese, Josepha Haydna a obou sólistů.

Ve čtvrtek 8. června od 19:00 hodin v košickém Domě umění přivítá Státní filharmonie Košice s dirigentem Rastislavem Štúrem studenty Košické konzervatoře. Zazní díla Paule Maurice, Julese Masseneta, Maurice Ravela a Antonína Dvořáka.

Slovenská filharmonie tento týden vystoupí s dirigentem Danielem Raiskinem ve čtvrtek 8. června a v pátek 9. června od 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast, Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka (sólista Tatsuki Sasanuma) a Symfonie č. 5 B dur, op. 55 Alexandera Glazunova.

Tatsuki Sasanuma (zdroj Tatsuki Sasanuma)
Tatsuki Sasanuma (zdroj Tatsuki Sasanuma)

Slovenská filharmonie pořádá Filharmonickou školku pro mateřské školy v pátek 9. června od 9:00 a 10:30 hodin. Vystoupí perkusionisté Kiril Stoyanov a Peter Kosorín. Zazní skladby Astora Piazzolly, Axela Friese, Josepha Haydna a obou sólistů.

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Zoltánem Kocsis-Holperem vystoupí v neděli 11. června od 15:00 hodin v katedrále sv. Martina. Zazní Adamův lament Arvo Pärta a Missa Sancti Nicolai Josepha Haydna (sólisté Asuka Maeda, Dominika Krčištová, Pavol Oravec a Martin Mikuš).

Kino

V neděli 11. června od 15:00 hodin sledujte v pražském kině Bio Oko přenos opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna z newyorské Metropolitní opery. Pod taktovkou Nathalie Stutzmann a v režii Simona McBurneyho zpívají Erin Morley (Pamina), Kathryn Lewek (Královna noci), Lawrence Brownlee (Tamino), Thomas Oliemans (Papageno), Alan Held (Mluvčí), Stephen Milling (Sarastro) a Brenton Ryan (Monostatos).

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 5. června od 20:15 hodin si na ČT Art poslechněte koncert Lukáše Vondráčka a Janáčkovy filharmonie Ostrava z Opavy, kde zazněl Koncert pro klavír a orchestr a moll Edvarda Griega a Symfonie Malíř Mathis Paula Hindemitha.

V úterý 6. června od 21:10 hodin připomene ČT Art legendární nahrávku kantáty Carla Orffa Carmina burana. Diriguje Seiji Ozawa, účinkují K. Battleová, F. Lopardo, T. Allen, sbor The Shin-Yu Kai se sbormistrem Shinem Sekiyou a Chlapecký sbor Staats-und Domchor Berlín se sbormistrem Christianem Grubem (1989).  

Seiji Ozawa (zdroj Seiji Ozawa)
Seiji Ozawa (zdroj Seiji Ozawa)

Na serveru OperaVision bude v sobotu 10. června zveřejněn stream inscenace opery André-Erneste-Modesta Grétry, Ignaze Holzbauera a Niccolò Jommelliho Zemira e Azor v nastudování Národního divadla Mannheim. Pod taktovkou Bernharda Forcka a v režii Nigela Loweryho v hlavních rolích zpívají Amelia Scicolone, Patrick Kabongo, Raphael Wittmer, Thomas Berau, Seunghee Kho a Maria Polańska.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments