Týden s hudbou. Festivaly, koncerty, opery, TV a streamy

V polovině června je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete informace o tom nejzajímavějším, co se děje ve vašem okolí doplněné o zajímavé pořady v televizi, rozhlase a zahraniční streamy.
Témata:Andrij Jurkevyč Anna Netrebko Antonio Pappano Audun Iversen Benno Schachtner Brass Avenue Brno Brass Fest Brno Contemporary Orchestra Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Christian Thielemann Collegium 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Dalibor Karvay Daniel Matejča Daniel Müller-Schott Daniel Raiskin David Radok DekkaDancers Dětský pěvecký sbor Radost Praha Die Münchner Philharmoniker Dietrich Henschel Divadlo F. X. Šaldy Liberec Dušan Růžička Eliška Novotná Emmanuel Ceysson Emmanuel Villaume Ensemble Terrible EuroArt Praha Expozice nové hudby Forfest Hilary Jeffery Hudba Hradní stráže a Policie České republiky Ivo Kahánek Jakub Hrubý Jan Fišer Jan Hudeček Jan Krejča Jaroslav Patočka Joel Hána Jonathan Fournel Jozef Benci Karel Dohnal Karlovarský symfonický orchestr Kateřina Hebelková Kateřina Kněžíková Kirill Gerstein Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Konvergence Lukáš Vasilek Marek Kozák Marek Štryncl Marek Vrábel Markéta Cukrová Markéta Klaudová (roz. Böhmová) Marko Ivanović Martin Šrejma Martin Vanek Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka Michael Weinius Milan Paľa Moravia Brass Band Moravská filharmonie Olomouc Musica aeterna Musica Florea Národní divadlo Brno Old Steamboat Jazz Band Ondřej Havelka Opera Diversa OperaVision Patricia Janečková Patrik Kako Pavel Šnajdr Pavel Zlámal Pavla Radostová Pavla Vykopalová Petr Popelka Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Richard Samek Roman Patkoló Royal Opera House Covent Garden Simona Houda Šaturová Slávka Zámečníková Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Smetanova Litomyšl Stamicovo kvarteto Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Státní opera Praha Štěpán Pechar Štěpánka Pučálková Susana Santos Silva Susanne Bernhard Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tadeáš Hoza Tereza Mátlová Tomáš Brauner Tomáš Netopil Václav Luks Václava Krejčí Housková Wiener Philharmoniker Wiener Staatsoper Yannick Nézet-Séguin Za rohem Žaneta Vítová
Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)
Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)

Praha

V pondělí 12. června od 19:00 hodin a poté v řadě dalších termínů na Výstavišti v prostoru Azyl 78 bude uvedena hudebně-taneční adaptace Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga s hudbou Marka Ivanoviće ve scéně Matěje Formana s choreografii Štěpána Pechara, taneční skupinou DekkaDancers a Českou filharmonií. Řídí autor.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou zakončí sezónu v pondělí 12. června od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s předehrou k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky, Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 126 Dmitrije Šostakoviče (sólista Daniel Müller-Schott) a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v instrumentaci Maurice Ravela. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Ensemble Terrible pod taktovkou Patrika Kaka vystoupí v Galerii HAMU v pondělí 12. června od 20:00 hodin. Zazní díla Darji Kukal Moiseevy, Gilberta Agostinha, Patrika Kaka, Milicy Modré a Panayiotise Kokorase.

Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem chystá na čtvrtek 14. června od 19:30 hodin v kulturním centru Vzlet program In Paradiso, na kterém vystoupí vyhledávaný kontratenorista Benno Schachtner. Zazní Widerstehe doch der Sünde BWV 54, Orchesterouvertüre C dur BWV 1066 a Gott soll allein mein Herze haben BWV 169 Johanna Sebastiana Bacha. Veřejnou zkoušku je možné navštívit v úterý 13. června od 14:00 hodin tamtéž.

Ve Smetanově sále Autoklubu České republiky (Opletalova 29, Praha 1) vystoupí v úterý 13. června od 19:30 hodin v rámci festivalu EuroArt Stamicovo kvarteto a fagotista Jan Hudeček. Zazní díla Františka Kmocha, Bedřicha Smetany, Olafa Berga, Karla Stamice a Wolfganga Amadea Mozarta.

Emmanuel Ceysson (zdroj PKF — Prague Philharmonia)
Emmanuel Ceysson (zdroj PKF — Prague Philharmonia)

PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve středu 14. června od 19:00 hodin v Lobkowiczkém paláci s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní Introdukce a Allegro Maurice Ravela, Tance pro harfu a orchestr Clauda Debussyho (sólista Emmanuel Ceysson) a Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena.

Ve středu 14. a ve čtvrtek 15. června od 19:30 hodin Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem uvede ve Smetanově síni Obecního domu Koncert pro housle a orchestr č. 1 Bély Bartóka (sólista Dalibor Karvay) a Carminu Buranu Carla Orffa se sólisty Slávkou Zámečníkovou, Martinem Šrejmou, Audunem Iversenem, Českým filharmonickým sborem Brno (sbormistr Petr Fiala) a dětským pěveckým sborem Radost (sbormistr Jan Pirner).

Státní opera Praha chystá premiéru nové inscenace oper Komedianti Ruggera Leoncavalla a Sedláka kavalíra Pietra Mascagniho. V hudebním nastudování Andrije Jurkevyče a režii Ondřeje Havelky zpívají 1. premiéru ve čtvrtek 15. června od 19:00 hodin Jana Sibera, Denys Pivnickij, Daniel Scofield, Csaba Kotlár, Petr Nekoranec, Tomáš Bartůněk, Michael Skalický. 2. premiéru v sobotu 17. června od 19:00 hodin zpívají Yukiko Kinjo, Michal Lehotský, Daniel Čapkovič, Daniel Kfelíř, Daniel Matoušek, Andrej Styrkul a Pavel Haas. Obsazení veřejné generální zkoušky v úterý 13. června od 18:00 hodin bude upřesněno.

Ve čtvrtek 15. června od 19:30 hodin v kostele sv. Vavřince pod Petřínem pořádá ensemble Konvergence se svými hosty koncert Stopy a otisky s díly Nikolaje Obuchova, Marka Kopelenta, Tomáše Pálky, Ondřeje Štochla a Sofie Gubajduliny.

V pátek 16. června od 19:30 hodin v bazilice sv. Ludmily na Náměstí Míru zazní Mše C dur Ludwiga van Beethovena v podání Sboru ČVUT a Pražských pěvců se sólisty Klárou Muknšnáblovou, Natálií Zmrhalovou, Filipem Šťovíčkem a Danielem Pincem s klavírním doprovodem Marie Pochopové.

V pátek 16. června od 19:30 hodin v Divadle X10 (Charvátova 39, Praha 1) zahajuje letošní festival Echoes. Zazní díla českých, íránských, amerických, kanadských, novozélandských a britských autorů.

Hudba hradní stráže (zdroj Vojenský historický ústav)

V sobotu 17. června od 10:15 hodin vystoupí v jižních zahradách Pražského hradu se svým promenádním koncertem Hudba Hradní stráže a Policie České republiky

PKF – Prague Philharmonia vystoupí v neděli 18. června od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní Tragická předehra, op. 81 Johannese Brahmse, Koncert pro harfu a orchestr e moll, op. 182 Carla Reinecka (sólista Emmanuel Ceysson) a Symfonie č. 4 e moll, op. 98 Johannese Brahmse.

V rámci festivalu Echoes v neděli 18. června od 19:30 hodin v Punctum – Krásovka (Krásova 803, Praha 3) zazní díla českých, íránských, amerických, kanadských, novozélandských a britských autorů.

Brno

V Brně začíná letošní Expozice Nové hudby. Letošní ročník je zaměřen na improvizovanou hudbu.

V úterý 13. června od 19:00 hodin v Besedním domě vystoupí uskupení The International Nothing a klarinetisté a autoři Michael Thieke a Kai Fagaschinski, jejichž projekt Just None of Those Things přehlídku zahájí.

Ve středu 14. června od 19:00 hodin v Besedním domě zazní večer Beyond Cage Prague Improvisation Orchestra. Budou uvedeny grafické partitury ovlivněné estetikou Johna Cage Milana Adamčiaka, Earle Browna, Christiana Wolffa, Milana Grygara, Jana Steklíka, Burkharda Stangla a Petra Vrby.

Anabelle Plum a Žaneta Vítová (zdroj Expozice nové hudby)
Anabelle Plum a Žaneta Vítová (zdroj Expozice nové hudby)

Ve čtvrtek 15. června od 19:000 hodin v Besedním domě vystoupí zpěvačka Anabelle Plum a akordeonistka Žaneta Vítová se svojí performance Interference.

V pátek 16. června od 19:00 hodin v Besedním domě vystoupí Pavel Zlámal Contemporary Ensemble s projektem Pavla Zlámala Here and Now pro improvizující ansámbl.

V sobotu 17. června od 19:00 hodin v Besedním domě vystoupí trumpetista Franz Hautzinger, trombonista Hilary Jeffery a trumpetistka Susana Santos Silva. Zazní projekty zúčastněných sólistů a Philipa Cornera.

Brno Contemporary Orchestra s dirigentem Pavlem Šnajdrem chystá na neděli 18. června od 15:00 hodin akci v Kamenné kolonii a okolí a od 19:00 koncert v Besedním domě. Zazní premiéra skladbyMichala Nejtka The Stone Colony.

Od pátku 16. června do neděle 18. června vystoupí Mozartovy děti na Náměstí svobody.

Kateřina Hebelková jako Carmen – Národní divadlo 2017 (foto M. Pavlovič)

Opera Diversa chystá v Mozartově sále v Redutě v úterý 13. června od 19:00 hodin Hudební inventuru s díly Oldřicha Flosmana, Václava Dobiáše a Karla Boleslava Jiráka se sólistkou Kateřinou Hebelkovou a souborem Francisextet.

Českou sborovou tvorbu 20. a 21. století uvádí Opera Diversa ve středu 14. června od 19:00 hodin. Zazní duchovní díla Petra Ebena, Antonína Tučapského, Ondřeje Kyase, Petra Fialy a dalších.

Ve středu 14. června od 19:30 hodin v kostele sv. Augustina vystoupí polský varhaník Radosław Marzec a komorní soubor Versus.

Od středy 14. června v Brně proběhne Brno Brass Fest.

Ve středu 14. června od 20:30 hodin v Metro Music Baru vystoupí HarMálek Orchestr.

Rezidenční orchestr Moravia Brass Band zahájí festival ve čtvrtek 15. června od 19:00 hodin na Biskupském dvoře. Zazní díla Ondřeje Moťky, Antonína Dvořáka, Michaila Ivanoviče Glinky, Julese Masseneta, Edvarda Griega, Gioacchina Rossiniho a Giuseppe Verdiho.

Edukativní koncert komorního uskupení Moravia Brass Band se uskuteční v pátek 16. června od 11:30 hodin v Sále Konzervatoře Brno.

Za rohem (zdroj Za rohem)
Za rohem (zdroj Za rohem)

Od 17:00 hodin v pátek 16. června v kostele Nanebevzetí Panny Marie vystoupí hornový ansámbl Za rohem.

V sobotu 17. června od 10:00 hodin na Náměstí Svobody proběhne přehlídka dechových hudeb.

V sobotu 17. června od 21:00 hodin v přístavišti Bystrc vystoupí kapela Brass Avenue.

V neděli 18. června od 17:00 hodin startuje v přístavišti Bystrc jazzová plavba Na Prýglu. Vystoupí dixieland Lumíra Rataje Old Steamboat Jazz Band.

Národní divadlo Brno v Janáčkově divadle chystá na sobotu 17. června od 19:00 hodin premiéru nové inscenace opery Richarda Strausse Salome. V hudebním nastudování Marka Ivanovicé a režii Davida Radoka zpívají v hlavních rolích Linda Ballová, Jaroslav Březina, Eva Urbanová, Birger Radde, Vít Nosek, Jana Hrochová, Zbigniew Malak, Pavel Valenta, Petr Levíček, Michael Robotka, Kornél Mikecz, Josef Škarka, Zoltán Korda, David Nykl a Jitka Zerhauová.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

V pondělí 12. června od 19:00 hodin v ostravském BrickHousu DOV vystoupí klarinetista Karel Dohnal, sopranistka Pavla Vykopalová a klavíristka Eliška Novotná s programem Večer nesouvislých souvislostí. Zazní tvorba Gustava Mahlera, Leoše Janáčka, Sylvy Smejkalové, Bohuslava Martinů a Antonína Tučapského.

Karel Dohnal (foto Ivan Korč)
Karel Dohnal (foto Ivan Korč)

V úterý 13. června od 19:00 hodin v Národním zemědělském muzeu DOV se uskuteční hudebně pohybová performance Vrány Andrey Vykysalé a Karolíny Křížkové s hudbou Terezie Vodička Kovalové.

Česká filharmonie vystoupí ve středu 14. června od 20:00 hodin v katedrále Božského Spasitele s dirigentem Tomášem Netopilem se sólisty Simonou Šaturovou, Václavou Krejčí Houskovou, Richardem Samkem a Jozefem Bencim. Zazní Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem.

Od pátku 16. června do neděle 18. června probíhají v ZŠ Leoše Janáčka v Hukvaldech mistrovské interpretační kurzy s Kateřinou Kněžíkovou a Ivem Kahánkem zaměřené na tvorbu Leoše Janáčka.

V neděli 18. června od 10:00 hodin na Vítkovickém zámku proběhne imaginární setkání architekta Adolfa Loose, publicisty Karla Krause, básníka Rainera Marii Rilkeho a malíře Oskara Kokoschky ve vídeňské kavárně, kde samozřejmě nechybí klavír. Účinkují Jan Čenský, Jiří Vejvoda a klavírista Miroslav Sekera.

Od 16:00 hodin v hukvaldské ZŠ Leoše Janáčka proběhne závěrečný Koncert frekventantů mistrovských kurzů Kateřiny Kněžíkové a Ivo Kahánka zaměřených na tvorbu Leoše Janáčka.

Olomouc

V pátek 16. června začíná v 19:30 hodin v Olomouci festival Baroko 2023.

Marek Štryncl (foto Petra Hajská)
Marek Štryncl (foto Petra Hajská)

Jako první bude ve Vlastivědném muzeu uvedena v novodobé premiéře opera Lékař oční Vojtěcha Matyáše Jírovce. Účinkují Musica Florea s Markem Štrynclem. V hlavních rolích zpívají Michal Marhold, Ondřej Benek, Jiří Poláček, Helena Kalambová, Hana Holodňáková, Veronika Vojířová, Eliška Minářová a Vincenc Ignác Novotný.

Litomyšl

V úterý 13. června od 11:30 hodin Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Joelem Hánou vystoupí ve Festivalové hale. Zazní Svatební pochod ze Snu noci svatojánské Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Mazurek pro housle a orchestr, op. 49 (sólista Jan Fišer), Polonéza a árie Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusalka (sólistka Patricia Janečková) Antonína Dvořáka, ukázky z oper Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna a Don Giovanni (sólisté Patricie Janečková a Tadeáš Hoza), Varšavský koncert Richarda Addinsella (sólista Ivo Kahánek), Intermezzo z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho, výběr ze Suity č. 2, op. 64 z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva a symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany.

Česká filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem zahájí ve čtvrtek 15. června od 20:15 hodin 65. ročník festivalu Smetanova Litomyšl ve Festivalové hale. Zazní Scherzo z Triumfální symfonie E dur, op. 6 Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Kirill Gerstein) a Slovanská rapsodie, op. 45 Antonína Dvořáka. Koncert přenáší živě ČT Art.

V pátek 16. června od 19:00 hodin ve Festivalové hale s dirigentem Tomášem Netopilem vystoupí Česká filharmonie a sólisté Simona Šaturová, Václava Krejčí Housková, Richard Samek a Josef Benci. Zazní Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem.

V sobotu 17. června od 11:00 hodin v kapitulním chrámu svatého Kříže vystoupí se svým recitálem tchajwanská varhanice Hsiao-Yi Yu. Zazní skladby Dietricha Buxtehudeho, Johanna Sebastiana Bacha, Liv-Benedicte Bjørneboe, Charlese Marie Widora, Pei-Lun Vicky Changa a Alexandra Guilmanta. Spoluúčinkuje trumpetista Jan Halíř.

Hsiao-Yi Yu (zdroj Hsiao-Yi Yu)
Hsiao-Yi Yu (zdroj Hsiao-Yi Yu)

Ve 14:30 hodin ve Smetanově domě provede Marek Kozák kompletní 1. díl Dobře temperovaného klavíru BWV 846-869 Johanna Sebastiana Bacha.

V neděli 18. června od 15:00 hodin v Piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže vystoupí Dřážďanský komorní sbor s díly Arvo Pärta, Johanna Hermanna Scheina a Johanna Sebastiana Bacha.

Od 19:30 hodin na zámku zazní v podání Symfonického orchestr Českého rozhlasu a Norského rozhlasového orchestru s dirigentem Petrem Popelkou Gurre Lieder Arnolda Schönberga. Jako sólisté se představí Susanne Bernhard, Štěpánka Pučálková, Michael Weinius, Kevin Conners, Yngve Søberg a Dietrich Henschel. Spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala), Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jozef Chabroň).

Ostatní regiony Čech

Komorní filharmonie Pardubice tento týden v pondělí 12. v úterý 13. a ve středu 14. června vždy v 19:00 hodin v Sukově síni pardubického Domu hudby pořádá závěrečné koncerty sezóny. Společně s dirigentem Stanislavem Vavřínkem zahrají předehru k opeře Tancred Gioacchina Rossiniho, Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 h moll Giovanniho Bottesiniho (sólista Roman Patkoló) a Symfonii č. 3 Es dur, op. 55 Eroicu Ludwiga van Beethovena.

V pondělí 12. června od 19:00 hodin v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje zahraje francouzský varhaník Éric Lebrun díla Jeana Baptisty Lullyho, Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Lousie Vierneho, Jehana Alaina a Oliviera Messiaena.

Ve středu 14. června od 19:30 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Jablonci nad Nisou vystoupí smíšený sbor Cantores cantant se sbormistrem Jakubem Hrubým a sólisty Terezou Mátlovou, Virginií Walterovou, Dušanem Růžičkou a Jaroslavem Patočkou za doprovodu smyčcového sextetu a varhan Petra Hostinského.

Dušan Růžička (zdroj archiv umělce)

Ve čtvrtek 15. června od 19:30 hodin se v Galerii Benedikta Rejta uskuteční koncert staré hudby Markéty Cukrové a theorbisty Jana Krejči.

16. a 18. června od 19:30 hodin se konají koncerty z koncertní série ECHOES , které zahrnují rozličnou hudbu soudobých autorů z celého světa. Letošní ročník se soustředí na violoncello a perkuse, doplní je elektronika, housle, harfa, flétna, a čajové šálky. Program sestává ze čtyř děl íránských skladatelů a skladatelek a pěti děl od skladatelů a skladatelek z České republiky, USA, Kanady, Nového Zélandu a Anglie. Jejich skladby zazní 16. června v Divadle X10 a 18. června v Punctum – Krásovka.

V sobotu 17. června od 14:00 hodin vystoupí na horním náměstí v Humpolci členové České filharmonie, České studentské filharmonie, Jazz Trio, kytarista Desiderius Dužda a dětský pěvecký sbor Čhavorenge se sbormistryní Idou Kelarovou. Zazní romské písně.

V sobotu 17. června od 16:00 hodin začíná v libereckém Divadle F. X. Šaldy divadelní přehlídka, která představí všechny letošní nové inscenace. Jako první zazní představení Cesta spojující hudbu Hanse Krásy, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.  

V neděli 18. června od 19:00 hodin se v plzeňském divadle Josefa Kajetána Tyla uskuteční letní koncert dětského sboru Kajetán.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V sobotu 17. června od 16:00 hodin v Muzeu Kroměřížska v rámci festivalu Forfest vystoupí violistka Eva Mokrá za doprovodu harfy Kataríny Ševčíkové.

V neděli 18. června od 16:00 hodin v kostele Navštívení Panny Marie v Bílé Vodě (okres Jeseník) v rámci Klášterních slavnostní vystoupí s programem Andělské hlasy sopranistky Markéta Klaudová, Pavla Radostová a mezzosopranistka Lucie Karafiátová. Zazní díla Marca Antoina Charpentiera, Michela Lamberta a dalších barokních mistrů.

Orchestr Berg: Slow, 13. března 2023 – Pavla Radostová (foto Karel Šuster)
Orchestr Berg: Slow, 13. března 2023 – Pavla Radostová (foto Karel Šuster)

V chrámu svatého Mořice v Kroměříži vystoupí v neděli 18. června od 20:00 hodin v rámci festivalu Forfest sopranistka Zuzana Barochová a varhaník Ján Fic.

Slovensko

Czech Ensemble Baroque Choir a Musica aeterna vystoupí ve Stľpové síni SF v pondělí 12. června od 19:00 hodin. Zazní Apollon Enjoué Johanna Sigismunda Kussera, Chaconne z opery Amadis Jeana Baptisty Lullyho a Te Deum H 146 Marca Antoina Charpentiera. Jako sólisté se představí Pavla Radostová, Romana Kružíková, Lucie Karafiátová, Ondřej Holub a Jiří Miroslav Procházka.

V Malé síni SF se v úterý 13. června od 19:00 hodin uskuteční koncert k 30. výročí Slovenské a České republiky. Účinkují mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Pavol Bršlík a klavírista Róbert Pechanec. Zazní Cigánské melodie, op. 55 Antonína Dvořáka, Severní noci, op. 14 Jaroslava Křičky, Nox et solitudo, op. 4 Eugena Suchoně, Bonjour, Monsieur Dotcom! Ľubice Čekovské a další díla.

Státní filharmonie Košice pořádá ve čtvrtek 15. června od 8:30 a 10:30 hodin koncert pro dětské publikum Poznej orchestr s dirigentem Martinem Leginusem. Zazní Let do krajiny-nekrajiny Johna Williamse, Průvodce mladého člověka orchestrem Benjamina Brittena (recituje Martin Vanek) a výběr ze suit Star Wars Johna Williamse. Program se opakuje i v pátek 16. června od 10:30 hodin, původně avizovaný termín v 8:30 hodin byl zrušen.

Slovenská filharmonie tento týden s dirigentem Danielem Raiskinem ve čtvrtek 15. června a v pátek 16. června od 19:00 hodin v koncertní síni SF uvede předehru k opeře Oberon Carla Maria von Webera, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll, op. 11 Fryderika Chopina (sólista Jonathan Fournel) a Symfonii č. 3 c moll, op. 78 Varhanní Camilla Saint-Saënse (sólista Marek Vrábel).

V pátek 16. června od 18:00 hodin v prešovské literární kavárně Viola zahraje houslista Milan Paľa Dve vety o tvojej tvári Jany Kmiťové ve slovenské premiéře.

Marek Vrábel (zdroj Konvergencie 2015)

Zahraničí

Plzeňská filharmonie se představí v sobotu 17. června na Richard Strauss Tage v Garmisch Partenkirchenu. S dirigentem Rémy Ballotem a sopranistkou Sarah Marie Kramer uvedou symfonickou báseň Macbeth a Čtyři poslední písně Richarda Strausse, Symfonii č. 3 Skotskou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a předehru Richard III. Roberta Volkmanna. V neděli 18. června tamtéž zazní v podání Plzeňské filharmonie a Rémyho Ballota suita Z časů Holbergových Edvarda Hagerupa Griega, Adagietto z V. symfonie Gustava Mahlera a suita z opery Růžový kavalír Richarda Strausse.

Streamy, rozhlasové a televizní přenosy

Vídeňská státní opera v pondělí 12. června od 19:00 hodin streamuje operu Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu pod taktovkou Alexandera Soddyho a v režii Matthiase Hartmanna. Hlavní role zpívají Günther Groissböck, Andrei Popov, Elena Mikhailenko, Dmitry Golovnin, Maria Barakova, Thomas Ebenstein a Jenni Hietala.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou zakončí sezónu v pondělí 12. června od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s předehrou k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky, Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 126 Dmitrije Šostakoviče (sólista Daniel Müller-Schott) a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v instrumentaci Maurice Ravela. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Na ČT Art se v pondělí 12. června od 20:15 hodin poslechněte živě koncert z vídeňského Schönbrunnu v podání Vídeňských filharmoniků s dirigentem Yannickem Nézet-Seguinem s díly Georgese Bizeta, Hectora Berlioze, Charlese Gounoda, Maurice Ravela a Camilla Saint-Saënse.

V úterý 13. června od 21:10 hodin ČT Art připomene nastudování Německého Requiem Johannese Brahmse v podání Christine Schäfer, Christiana Gerhahera, Sboru Bavorského rozhlasu (sbormistr Peter Dijkstra) a Mnichovských filharmoniků s dirigentem Christianem Thielmannem z roku 2007.

Česká filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem zahájí ve čtvrtek 15. června od 20:15 hodin 65. ročník festivalu Smetanova Litomyšl ve Festivalové hale. Zazní Scherzo z Triumfální symfonie E dur, op. 6 Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Kirill Gerstein) a Slovanská rapsodie, op. 45 Antonína Dvořáka. Koncert přenáší živě ČT Art.

České filharmonie, Jarní hvězdy, 29. dubna 2021: Kirill Gerstein (foto Petra Hajská)
České filharmonie, Jarní hvězdy, 29. dubna 2021: Kirill Gerstein (foto Petra Hajská)

Na serveru OperaVision bude v pátek 16. června od 19:00 hodin zveřejněn stream opery Evangelie Rigaki Old Ghosts v inscenaci Irské národní opery. Pod taktovkou Elaine Kelly a v režii Louise Lowe zpívají Christopher Bowen, Jade Phoenix, William Gaunt a Doreen Curran.

Na ČT Art si v pátek 16. června od 20:15 hodin poslechněte poslechněte slavnostní otevření Císařských lázní v Karlových Varech. Zahraje Karlovarský symfonický orchestr s houslistou Danielem Matejčou.  Večer připravili bratři Cabanovi.

V sobotu 17. června od 20:15 hodin na ČT Art zazní opera Giuseppe Verdiho Síla osudu z Královské opery Covent Garden (2019) s Annou Netrebko v hlavní roli a dirigentem Antoniem Pappanem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments