Týden s hudbou. Hudební události u nás i v zahraničí

Ve třetím březnovému týdnu vám přinášíme přehled nejzajímavějších hudebních událostí v českých kulturních centrech, na Slovensku i ve světě a to v podobě živých hudebních a divadelních představení, online streamů či TV záznamů.
Hana Blažíková (zdroj Collegium 1704)
Hana Blažíková (zdroj Collegium 1704)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pořádá v pondělí 14. března v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina Benefiční koncert pro Ukrajinu. Zazní Elegie Valentyna Sylvestrova, Koncert pro lesní roh a orchestr B dur, op. 91 Reinholda Glièra (sólista Radek Baborák) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka. Spoluúčinkuje Dětský pěvecký sbor Českého Rozhlasu se sbormistryní Věrou Hrdinkovou. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Pražský komorní orchestr se svým koncertním mistrem Leošem Čepickým vystoupí v úterý 15. března v 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur K 467 Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonie č. 96 D dur Zázrak Josepha Haydna a Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll Ludwiga van Beethovena.

Kvarteto Martinů vystoupí ve středu 16. března v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní Smyčcový kvartet č. 13 G dur, op. 106 a výběr z cyklu Cypřiše Antonína Dvořáka doplněný o Smyčcový kvartet č. 2 F dur, op. 30 Josefa Beneše (1795 – 1873).

Collegium 1704 pořádá v kulturním centru Vzlet (Holandská 1) ve čtvrtek 17. března v 19:30 hodin koncert z děl Barbary Strozzi, Johanna Hieronyma Kapsbergera a Claudia Monteverdiho. V sólových partech se představí sopranistka Hana Blažíková a theorbista Jan Krejča. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit v kulturním centru Vzlet ve středu 16. března od 14:00.

Státní opera Praha chystá na neděli 20. března od 19:00 hodin první premiéru nové inscenace opery Franze Schrekera Der ferne Klang (Vzdálený zvuk). V nastudování Karl-Heinze Steffense a režii Timofeje Kuljabina se představí v hlavních rolích Daniel Scofield, Veronika Hajnová, Daria Rositskaja, Světlana Aksenova, Kristýna Štarhová, Aleš Briscein, Ivo Hrachovec, Jiří Rajniš, Miloš Horák, Zuzana Ballánová, Tereza Štěpánková, Lenka Pavlovič, Jiří Hájek, Václav Sibera, Alexander Laptěv a Jan M. Hájek.

Na festivalu Opera 2022 se v neděli 20. března od 19:00 hodin ve Venuši ve Švehlovce představí olomoucký Ensemble Damian. Zazní opera Piráti Tomáše Hanzlíka. V hudebním nastudování autora, Martina Smutného a Jany Tiché a v režii Marka Řiháka a autora se v hlavních rolích představí Helena Kalambová, Bedřich Lévi, Adriana Žigmundová, Raman Hasymau a Jiří Poláček.

Brno

Filharmonie Brno uvede ve čtvrtek 17. března v 19:00 hodin v Besedním domě edukační koncert s dirigentem Jiřím Habartem. Zazní výběr ze skladeb Gioacchina Rossiniho, Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Josepha Haydna, Domenica Cimarosy a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Koncert pro dětské publikum pořádá Filharmonie Brno v sobotu 19. března v 10:30 hodin v Besedním domě.

Robin Červinek, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, 28. listopadu 2021 (foto Vilém Žák)
Robin Červinek, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, 28. listopadu 2021 (foto Vilém Žák)

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí ve čtvrtek 17. března v 18:00 hodin v Domě kultury. Podruhé se představí mladí sólisté, kteří vyšli z interpretační soutěže JFO. Zazní árie hraběte Almaviry z opery Figarova svatba K 492 (Robin Červinek – baryton), Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur K 467 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Vojtěch Trubač), světová premiéra kompozice Naděje Lukáše Sommera a Koncert pro marimbu a smyčcový orchestr Emmanuela Séjournéa (sólista Jan Nepodal).

V pátek 18. března v 19:00 hodin se v Domě kultury se svým recitálem představí klavírista Grigory Sokolov. Zazní 15 variací a fuga Es dur, op. 35 Ludwiga van Beethovena, Tři intermezza, op. 117 Johannese Brahmse a fantazie Kreisleriana, op. 16 Roberta Schumanna.

Olomouc

V pondělí 14. března vystoupí v 19:00 hodin v Husově sboru v Olomouci slovenský houslista Juraj Čižmarovič s komorním orchestrem MFO. Zazní Sinfona 1 C dur Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Chryzantémy pro orchestr Giacoma Pucciniho, Koncert pro housle a orchestr č. 1 C dur Josepha Haydna, Adagio z Hudby pro Warchala Ilji Zeljenky, Verano Porteño pro housle a smyčcový orchestr Astora Piazzolly a Simple Symphony, op. 4 Benjamina Brittena.

Moravská filharmonie Olomouc pořádá v neděli 20. března v Redutě od 10:30 hodin koncert Zázrak v hudebním lese pro dětské publikum s dirigentem Petrem Šumníkem.

Ostatní regiony

Komorní filharmonie Pardubice vystoupí v pondělí 14. března v 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích s dirigentem Petrem Altrichterem. Zazní Serenáda pro smyčce e moll, op. 20 Edwarda Elgara, Koncert pro flétnu a orchestr č. 1 G dur Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Jan Ostrý) a Symfonie č. 92 G dur Oxfordská Josepha Haydna.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v teplickém Domě kultury ve čtvrtek 17. března v 19:00 hodin s dirigentem Charlesem OlivieriMunroem. Zazní předehra k opeře Kdybych byl králem Adolpha Charlese Adama, Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólista Milan Al Ashhab) a Symfonie č. 4 e moll, op. 98 Johannese Brahmse.

Koncert pro mladé publikum s Markem Ivanovićem a Petrem Kadlecem pořádá Komorní filharmonie Pardubice v neděli 20. března od 10:30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.

Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

Češi v zahraničí

Česká filharmonie vystoupí se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem v úterý 15. března v 19:30 hodin v londýnském Barbican Centre. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll, op. 1 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Yuja Wang) a Má vlast Bedřicha Smetany. Ve středu 16. března od 19:30 hodin tamtéž zazní Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Anglická Antonína Dvořáka a Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein a Boris Prýgl, spoluúčinkuje City of Birmingham Symphony Chorus se sbormistrem Simonem Halseyem).

Slovensko

Státní filharmonie Košice vystoupí ve čtvrtek 17. března v 19:00 hodin v Domě umění s dirigentem Kasparem Zehnderem. Zazní symfonické scherzo Čarodějův učeň Paula Dukase, Koncert pro flétnu a orchestr č. 1 Andrého Joliveta (sólistka Sylvie Schelingerová) a Fantastická symfonie, op. 14 Hectora Berlioze.

Streamy a televizní přenosy

TV Noe v úterý 15. března ve 22:25 hodin zařadí záznam Stabat Mater Gioacchina Rossiniho ze Svatováclavského festivalu 2017. Tehdy slavnou kantátu provedli Veronika Holbová (soprán), Ewa Kalwasińska (mezzosoprán), Aleksander Kruczek (tenor), Damian Suchozebrski (bas), Český filharmonický sbor Brno se sbomistrem Petrem Fialou a Ostrava Youth Orchestra s dirigentem Paolem Gattem.

Ve středu 16. března v 8:05 hodin TV Noe zařadí záznam koncertu Brněnských violoncellistů a sopranistky Marie Fajtové z Janáčkova Máje 2015. Na programu byla díla Evžena Zámečníka, Arvo Pärta, Aleksandera Aronoviče Knaifela a Heitora Villa-Lobose.

V 10:20 si pak můžete na poslechnout Te Deum Antonína Dvořáka z Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka 2018.

Na serveru Helsinské filharmonie si ve čtvrtek 17. března od 18:00 hodin poslechněte koncert s dirigentkou Mel-Ann Chen. Zazní Toccata a due canzoni Bohuslava Martinů, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Mackenzie Melemed) a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.

Na serveru OperaVision bude ve čtvrtek 18. března zveřejněn záznam inscenace Grand Theatre de Geneve opery Richarda Strausse Elektra. V nastudování Jonathana Notta a režii Ulricha Rascheho se v hlavních rolích představí Ingela Brimberg, Tanja Ariane Baumgartner, Sarah Jakubiak, Michael Laurenz, Károly Szemerédy, Michael Mofidian, Elise Bédènes, Mayako Ito, Julien Henric, Dimitri Tikhonov, Marion Ammann, Marta Fontanals-Simmons, Ahlima Mhamdi, Céline Kot, Iulia Elena Surdu a Gwendoline Blondeel.

Na ČT Art si v sobotu 19. března ve 20:15 hodin připomeneme sté narozeniny hudebního skladatele Zdeňka Lišky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments