Týden s hudbou. Hudební události živě, v kině, v TV i online

  1. 1
  2. 2
V Týdnu s hudbou vám i v dnešní nelehké době přinášíme přehled aktuálních hudebních událostí. Návštěva kulturních akcí je již umožněna všem divákům, a to s možností zaplnění plné kapacity hlediště. V době pokračování bezprecedentního útoku na Ukrajinu se další umělci přidávají na stranu Ukrajiny, a proto se průběžně může měnit dramaturgie avizovaných koncertů, jako tomu bylo v týdnu minulém.

Keri-Lynn Wilson (zdroj Keri-Lynn Wilson)
Keri-Lynn Wilson (zdroj Keri-Lynn Wilson)

Praha

PKF – Prague Philharmonia pořádá v pondělí 7. března v 19:30 hodin v barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí komorní koncert z děl Jacquese Iberta, Erwina Schulhoffa, Claude Debussyho, Camille Saint-Saënse a Maurice Ravela.

V Atriu na Žižkově vystoupí v pondělí 7. března v 19:30 hodin Jaromír Meduna za doprovodu Miroslava Sekery. Zazní dvoudílný celovečerní melodram Richarda Strausse Enoch Arden, op. 38 na text stejnojmenné básně Alfreda lorda Tennysona.

Klavírní kvarteto Josefa Suka vystoupí ve středu 9. března v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Klavírní kvartet a moll, op. 1 Josefa Suka, Klavírní kvartet, op. 66 Communicatio intima Marty Jiráčkové a Klavírní kvartet č. 3 c moll, op. 60 Johannese Brahmse.

Ve čtvrtek 10. března v 19:00 hodin ve Stavovském divadle v rámci festivalu Opera 2022 vystoupí Státní divadlo Košice s inscenací opery Roberto Devereux Gaetana Donizettiho. Operu v režii Antona Korenčiho nastudoval Peter Valentovič. V hlavních rolích se představí Eva Bodorová, Marián Lukáč, Elena Maximova, David Astorga, Anton Baculík, Martin Kovács, László Havasi a Nicolas Tunkel.

Zároveň zazní 10. března v 19:00 hodin v Národním divadle první premiéra nové inscenace opery Georgese Bizeta Carmen v nastudování Petra Popelky a režii Grischy Asagaroffa. V hlavních rolích vystoupí Nana Dzidziguri, Luis Gomes, Łukasz Golinski, Kateřina Kněžíková, Josef Moravec, Tomáš Kořínek, Jaroslav Patočka, Lukáš Bařák, Yukiko Kinjo a Stanislava Jirků.

Rafał Blechacz (zdroj Rafał Blechacz)
Rafał Blechacz (zdroj Rafał Blechacz)

PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve čtvrtek 10. března v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentkou Keri-Lynn Wilson. Zazní Romance pro violoncello a orchestr F dur Richarda Strausse, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a moll, op. 33 Camille Saint-Saënse (sólista Marc Coppey) a Symfonie č. 4 f moll, op. 36 Petra Iljiče Čajkovského.

Zemlinského kvarteto zahraje v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce v sobotu 12. března v 10:30 hodin Smyčcový kvartet č. 2 d moll Bedřicha Smetany, Quadricinium fidium Jana Nováka a společně s Markem Kozákem Klavírní kvintet a moll, op. 12 Vítězslava Nováka.

Matiné k březnovému 198. výročí narození Bedřicha Smetany pořádá v sobotu 12. března v 11:00 hodin Národní divadlo. Z pera skladatele zazní sólové klavírní skladby v podání Martina Levického. Anna Knoulichová doprovodí sólisty Národního divadla Markétu Klaudovou, Michaelu Zajmi, Josefa Moravce, Martina Šrejmu, Svatopkuka Sema a Jiřího Sulženka ve výběru árií z oper Hubička a Tajemství.

Národní divadlo v sobotu 12. března v 19:00 hodin uvádí druhou premiéru nové inscenace opery Carmen Georgese Bizeta. v nastudování Petra Popelky a režii Grischy Asagaroffa. V hlavních rolích vystoupí Ester Pavlů, Michal Lehotský, Svatopluk Sem, Jana Sibera, Jaroslav Březina, Martin Šrejma, Miloš Horák, Daniel Kfelíř, Doubravka Součková a Dana Šťastná.

Polský klavírista Rafał Blechacz vystoupí se svým recitálem v sobotu 12. března v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Césara Francka a Fryderyka Chopina.

Státní opera Praha přivítá v rámci festivalu Opera 2022 v neděli 13. března v 19:00 hodin bratislavské Slovenské národní divadlo s inscenací opery Giuseppe Verdiho La traviata. V nastudování Roberta Jindry a režii Roberta Catalana v hlavních rolích vystoupí Adriana Kučerová, Pavol Bršlík, Daniel Luis de Vicente, Denisa Hamarová, Juraj Kuchár, Pavol Remenár, Martin Morháč, Ján Galla a Miriam Maťašová.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Janem Kučerou uvedou ve čtvrtek 10. března v 19:00 hodin v Domě kultury výběr částí z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany.

Moravská filharmonie Olomouc (foto Moravská filharmonie Olomouc)
Moravská filharmonie Olomouc (foto Moravská filharmonie Olomouc)

Olomouc

V pátek 11. března od 17:00 hodin v Redutě vystoupí Moravská filharmonie Olomouc v rámci dalšího koncertu ve spolupráci s Janáčkovou akademií múzických umění. Pod taktovkou Kenta Satsumy zazní Šumařovo dítě Leoše Janáčka, Koncert pro klarinet a orchestr Rudolfa Kubína (sólistka Kateřina Škardová), Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll, op. 25 Felixe Menselssohna-Bartholdyho (sólista a dirigent večera Kento Satsuma) a Symfonie č. 4 d moll, op. 120 Roberta Schumanna.

Ostatní regiony

Komorní filharmonie Pardubice vystoupí v úterý 8. března v 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích s živým provedením hudby k promítané slavné němé grotesce Frigo na Mašině. Hudbu složil a nastudoval Robert Israel.

Češi v zahraničí

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem pořádá v příštím týdnu zájezd do Německa. Ve středu 9. března od 20:00 hodin v sále Berlínských filharmoniků zazní Má vlast Bedřicha Smetany. Následují tři koncerty v sále Labské filharmonie v Hamburku, jako první zazní ve čtvrtek 10. března od 20:00 hodin opět Má vlast, v pátek 11. března od 20:00 hodin uvede Česká filharmonie Mysterium času Miloslava Kabeláče, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll, op. 1 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Yuya Wang) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Anglická Antonína Dvořáka a 12. března se k České filharmonii přidá Pražský filharmonický sbor a sólisté v uvedení Glagolské mše Leoše Janáčka. Zájezd pokračuje v neděli 13. března v 17:00 hodin se Smetanovou Mou vlastí v sále Essenské filharmonie. V příštím týdnu čekají Českou filharmonii dvě vystoupení v londýnském Barbican Centre. 

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 ve spolupráci s Národním divadlem Brno vystoupí v pátek 11. března, sobotu 12. března a v neděli 13. března v Královské opeře ve Versailles s operou Alcina Georga Friedricha Händela. V hlavních rolích vystoupí Karina Gauvin, Mirella Hagen, Andrea Široká, Kangmin Justin Kim, Václava Krejčí Housková, Krystian Adam a Tomáš Král.

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Slovensko

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments