Týden s hudbou. Hudební život pokračuje online

V České republice stále nic nenaznačuje tomu, že by v brzké budoucnosti bylo možné pořádat koncerty za přítomnosti publika. Ostatně, situace je podobná v celé Evropě i mimo ní. Přinášíme proto výběr akcí, které se současné situaci snaží čelit online formou.

Ph. Glass: Achnaton – The Metropolitan Opera 2019 (zdroj MET)

Pondělí 8. února 2021

Newyorská Metropolitní opera na měsíc únor připravila cyklus nočních streamů nazvaných Black History Month at the Met. Tento týden zazní druhá část.  Na úvod další části cyklu zazní Wagnerovo Rýnské zlato, prolog  z Prstenu Nibelungova.  V záznamu  z 9. října 2010 s dirigentem Robertem Lepagem zpívali Wendy Bryn Harmer, Stephanie Blythe, Patricia Bardon, Richard Croft, Gerhard Siegel, Dwayne Croft, Bryn Terfel, Eric Owens, Franz-Josef Selig a Hans-Peter König.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu chystá na dnešní večer od 20:00 ze Studia 1  koncert s předehrou Preciosa Carla M. von Webera, Velkou charakteristickou symfonii c moll Pavla Vranického a společně se sólistou Ivo Kahánkem Burlesku pro klavír a orchestr d moll Richarda Strausse. Přímý přenos bude vysílat Český rozhlas 3 Vltava a Český rozhlas D dur.

Úterý 9. února 2021

Druhý noční stream z New Yorku uvede operu Giuseppe Verdiho Ernani v záznamu z 17. prosince 1983. Tehdy účinkovali s dirigentem Jamesem Levinem sólisté Leona Mitchell, Luciano Pavarotti, Sherrill Milnes a Ruggero Raimondi.

Slovenská Státní opera Banská Bystrica uvede koncert Pocta Lehárovi. Od 19:00 hodin uslyšíte online Patriciu Malovec, Katarínu Procházkovou, Dušana Šimo a Šimona Svitoka s programem věnovaným 150. výročí narození Franze Lehára. Na klavír doprovází Martina Svitková.

Ensemble intercontemporain uvede v sále Pařížské filharmonie od 19:00 orchestrální koncert. Mimořádně uslyšíme české autory. Na programu jsou skladby Leoše Janáčka (Concertino), Bohuslava Martinů (Kuchyňská revue), Miroslava Srnky (Milky Way) a slovinské skladatelky Niny Šenk (Reflections).

Středa 10. února 2021

Dnešní noc přinese přenos Rossiniho Lazebníka Sevilského z Metropolitní opery. Pod taktovkou Ralfa Weikerta účinkují Kathleen Battle, Rockwell Blake, Leo Nucci, Enzo Dara a Ferruccio Furlanetto. Záznam byl pořízen 3. prosince 1988.

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 20:00 streamovat provedení Schubertovy Zimní cesty – prokomponovaného provedení Hanse Zendera. S Ensemble Modern a dirigentem Danielem Cohenem vystoupí sólista Julian Prégardien. Hudební režie se ujme Norbert Ommer.

Čtvrtek 11. února 2021

Čtvrtý noční stream z New Yorku přinese Verdiho operu Maškarní ples. V představení ze dne 26. ledna 1991 s dirigentem Jamesem Levinem zpívali Aprile Millo, Harolyn Blackwell, Florence Quivar, Luciano Pavarotti a Leo Nucci.

Janáčkova filharmonie Ostrava bude od 19:00 streamovat koncert se svým šéfdirigentem Vasilijem Sinajskim. Došlo k výrazné změně programu. Původně byly avizovány kompozice Johannesa Brahmse a Dmitrije Šostakoviče, místo toho zazní čtvrtá symfonická báseň z cyklu Má vlastZ českých luhů a hájů Bedřicha Smetany a společně se sólistou Lukášem Vondráčkem Druhý klavírní koncert c moll, op. 18 Sergeje Rachmnaninova.

Zároveň si na webu Janáčkovy filharmonie a jejich Youtube kanálu můžete pustit krátký dokument o šéfdirigentovi Vasilijovi Sinajskim.

Štátna filharmonia Košice dnes od 19:00 bude vysílat online koncert z děl Ludwiga van Beethovena a Reinholda Glièra. Přenos bude prostřednictvím Facebooku a TV TelKE.

Orchestre de Paris s dirigentem Esa Pekka Salonenem uvede od 20:30 online koncert s díly Jeana Sibelia.

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra v 17:00 SEČ s dirigentem Alexanderem Schellyem na svém Youtube kanálu uvede koncert z děl Kurta Weilla (suita z Žebrácké opery) a Maurice Ravela (Koncert  pro klavír  a orchestr G dur, sólista Peter Jablonski). Britský lockdown bohužel opět zpřísnil svá opatření a proto bude tento koncert na dlouhou dobu tím posledním.

Pátek 12. února 2021

Na páteční noc MET připravila záznam opery Akhnaten Philipa Glasse. V záznamu z 23. listopadu 2019 účinkovali Dísella Lárusdóttir, J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Aaron Blake, Will Liverman, Richard Bernstein a Zachary James s dirigentkou Karen Kamensek.

Tento týden začal na Curtisově hudebním institutu ve Philadelphii letní semestr. Proto byl obnoven projekt Student recital series, kdy budou opět přenášeny záznamy recitálů nejlepších studentů.  Dnešní přenos představí houslistku Mayau Anjali Buchanan s kompozicí Darshan Reena Ismaila a violistku Beatrice Chen s Hindemithovou Sonátou op. 25/1.

Slovenská filharmonie chystá od 19:00 online koncert s díly Aarona Coplanda (Pod širým nebem), George Gershwina (Američan v Paříži) a Antonína Dvořáka (Symfonie č. 9 e moll, op. 95 – Z nového světa).

Sobota 13. února 2021

Velká francouzská opera Les Troyens Hectora Berlioze dnes zazní online z newyorkské Metropolitní opery. Účinkují  Tatiana Troyanos, Jessye Norman, Plácido Domingo a Allan Monk pod taktovkou Jamese Levina. Záznam byl pořízen 8. října 1983.

Státní opera Banská Bystrica bude od 19:00 přenášet operu Lovci perel Georgese Bizeta.

Pařížský Ensemble intercontemporain měl dnes streamovat koncert věnovaný památce dlouholetého šéfdirigenta a zakladatele Ensemblu intercontemporain, Pieru Boulezovi. Bohužel byl zrušen. O případném náhradním termínu Vás budeme informovat.

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 20:00 streamovat reprízu středečního koncertu s provedením Schubertovy Zimní cesty – prokomponovaného provedení Hanse Zendera.

Neděle 14. února 2021

Druhá část Valkýra Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův ukončí druhou část cyklu nočních streamů Black History Month at the Met. V záznamu z 8. dubna 1989 s dirigentem Jamesem Levinem účinkovali Hildegard Behrens, Jessye Norman, Christa Ludwig, Gary Lakes, James Morris a Kurt Moll.

PKF – Prague Philharmonia chystá společně se sopranistkou Simonou Šaturou Valentinský koncert. Na programu od 16:00 zazní světová premiéra Komorní symfonie Michaela Finea, Siegrfiredova idyla Richarda Wagnera a společně se sólistkou Mozartova Koncertantní árie a Metamorfózy Richarda Strausse. Koncert bude vysílán prostřednictvím webu tělesa, Facebookových stránek PKF a Youtube.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments