Týden s hudbou. Koncerty a představení online

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Koncertní provoz jistě nebude obnoven ze dne na den, tento týden však můžeme sledovat první vlaštovky s příslibem veřejných koncertů. Nejvíc akcí lze však stále sledovat online.

A. Berg: Vojcek (zdroj MET)

Pondělí 3. května 2021

Balet Národního divadla zveřejnil na svém YouTube kanále českou premiéru baletu Petra Iljiče Čajkovského na motivy pohádky Charlese Perraulta Spící krasavice v choreografii legendární primabaleríny Márcie Haydée, která tuto choreografii připravila v roce 1987 pro Stuttgarstký balet v nastudování šéfa baletu ND Filipa Barankiewicze. Představení bylo natočeno ve Státní opeře Praha v březnu tohoto roku.

Český filharmonický sbor Brno zveřejnil záznam 4. abonentního koncertu z Besedního domu, který se uskutečnil v neděli 25. dubna. Zazněla Petite messe solenelle Gioacchina Rossiniho. Spoluúčinkovali sólisté Patricia Janečková, Monika Jägerová, Aleksander Kruczek a David Szendiuch, doprovodili klavíristé Michal Bárta a Lukáš Michel, na harmonium Jakub David Směšný. Provedení řídí Paolo Gatto.

Slovenská filharmonie chystá od 19:00 hodin online varhanní koncert Daniela Gabča, spoluúčinkuje trombonista Albert Hrubovčák. Zazní díla Arvo Pärta, Johanna Sebastiana Bacha a Petra Ebena.

Festival Za poklady Broumovska zveřejnil na Mall.tv a YouTube program úvodního koncertu 16. ročníku s violoncellistou Jiřím Bártou, klavíristkou Terezií Fialovou, hornistkou Zuzanou Rzonkovou a klarinetistou Milanem Polákem. Zazní premiéra skladby Klekání Tomáše Illeho, druhá věta z Violoncellového koncertu h moll, op. 104 Antonína Dvořáka a Suita pro violoncello č. 1 G dur (BWV 1007) Johanna Sebastiana Bacha.

Na webu Pařížské filharmonie bude od 20:30 zveřejněn záznam Bachových Golbergerových variací v podání Frédericka Haase a Masato Matssury.

Vídeňská státní opera uvede od 19:00 záznam oper Pietra Mascagniho Sedlák kavalír a Ruggiera Leoncavalla Komedianti z 2. listopadu loňského roku. S dirigentem Marcem Armiliatem vystupují v hlavních rolích Eva-Maria Westbrök, Brian Jagde, Ambrogio Maestri, Zoryana Kushpler, Isabel Signoret; Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Ambrogio Maestri, Andrea Giovannini a Sergey Kaydalov.

Newyorská Metropolitní opera si pro nás připravila týdenní cyklus nočních streamů nazvaný Happy Mother’s Day. Jako první byl zařazen do cyklu záznam opery Richarda Strausse Elektra ze dne 30. dubna 2016. Účinkují Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier a Eric Owens s dirigentem Esa-Pekka Salonenem. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 4. května 2021

Na TV Noe si můžete od 6:05 poslechnout koncert Wihanova kvarteta ze Šumperku, kde v dubnu 2019 zazněly skladby Antonína Dvořáka (Smyčcový kvartet Es dur, op. 51 „Slovanský“) a Josepha Haydna (Koncert pro klavír a orchestr D dur, sólista Jan Schulmeister ml.).

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 18:00 streamovat koncert s kompozicí Quadermo di Strada Salvatora Sciarrina. Od 21:00 začíná další stream koncertu s trilogií Professor Bad Trip Fausta Romitelliho.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat absolventský recitál kytaristy Johna Marcela Williamse. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Johna Anthony Lennona, Isaaca Albénize a Mario Castelnuovo-Tedesca.

Vídeňská státní opera uvede od 19:00 záznam baletu Petra Iljiče Čajkovského Labutí jezero v choreografii Rudolfa Nurejeva a dirigentem Alexandrem Ingramem ze dne 16. března 2014. Tančí Olga Esina,Vladimir Shishov, Eno Peci, sólisté a baletní soubor Vídeňské státní opery.

Opera Rodelinda Georga Friedricha Händela byla zařazena do nočních streamů z MET. S dirigentem Harry Bicketem účinkovali 3. prosince 2011 Renée Fleming, Stephanie Blythe, Andreas Scholl, Joseph Kaiser a Shenyang.

Středa 5. května 2021

Orchestr Státní opery Praha s dirigentem Karlem Heinzem Steffensem vystoupí od 17:00 hodin v online koncertu v rámci projektu Musica non grata. Program je věnovaný českým židovským skladatelům, kteří zahynuli v Osvětimi: Předehra pro rozhlas, op. 11 Pavla Haase a Symfonie pro malý orchestr Hanse Krásy. Jako sólisté vystoupí Veronika Hajnová, Jaroslav Březina, Jiří Hájek, Ivo Hrachovec a Josef Moravec.

Stání opera Banská Bystrica bude od 19:00 hodin steramovat operu Giuseppe Verdiho La Traviata. V hlavních rolích účinkují Katarína Procházková, Alessandro Fantoni, Šimon Svitok s dirigentem Lorenzem Tazzierim.

London Philharmonic Orchestra bude od 22:00 SEČ streamovat na Marquee.tv koncert s dirigentem Maximem Emeljaničevem. Zazní Les nuits d’été Hectora Berlioze (sólistka Miah Persson) a Symfonie č. 4 d moll, op. 120 Roberta Schumanna.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat koncert studentů oddělení lesního rohu. Zazní díla Stephena Gryce, Johanna Sebastiaa Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Allexandra Borodina, Otto Nicolaïe, Johannese Brahmse a Richarda Strausse.

Vídeňská Státní opera uvede od 19:00 záznam baletu na hudbu k Ibsenově hře Peer Gynt Edvarda Griega v choreografii Edwarda Cluga s dirigentem Simonem Hewettem ze dne 4. prosince 2018. Tančí Jakob Feyferlik, Alice Firenze, Eno Peci, Zsolt Török, sólisté a baletní soubor Vídeňské Státní opery.

Dnešní noční přenos z New Yorku je vyhrazen opeře Ambroise Thomase Hamlet. Účinkují Marlis Petersen, Jennifer Larmore, Simon Keenlyside a James Morris. Záznam s dirigentem Louisem Langréem byl pořízen dne 27. března 2010.

Čtvrtek 6. května 2021

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude znám v průběhu týdne.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments