Týden s hudbou. Koncerty a představení online i s publikem

Postupné rozvolňování covidových opatření se projevuje i v kultuře. Zatím se zkoušejí experimentální produkce s omezeným počtem diváků přímo v sále. Přesto většina koncertů, které zde naleznete, jsou ještě akce streamované online.
Jörg Widmann (foto Marco Borggreve)
Jörg Widmann (foto Marco Borggreve)

Pondělí 24. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí od 20:00 v Národním technickém muzeu dechový soubor Kalabis Quintet. Zazní kvintety Jacquese Iberta, Pēterise Vaskse, György Ligetiho, Jaroslava Ježka, Samuela Barbera a Malcolma Arnolda. Koncert bude streamován.

Nový týdenní cyklus nočních streamů z newyorské Metropolitní opery byl nazván Rare Gems. Jako první byla zařazena opera Julese Masseneta Thaïs. Účinkují Renée Fleming, Michael Schade a Thomas Hampson. Záznam ze dne 20. prosince 2008 řídí Jesús López-Cobos. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Maďarská národní filharmonie s dirigentem Gergely Madarasem a taneční skupiny Szegedi Kortárs Balett előadása („Segedínská baletní skupina soudobého tance“) [1] chystá od 19:30 online koncert ze skladeb Bély Bartóka. Zazní Hudba pro smyčce, bicí nástroje a celestu a Koncert pro orchestr. Koncert bude možné sledovat v Digitální síni Bély Bartóka.

Budapest Festival Orchestra s dirigentem Ivánem Fischerem zveřejnila uvedení performance Mauricia Kagela 10 Märsche, um den Sieg zu verfehlen. Zazněly i skladby Erika Satieho (Gymnopedie 1 a Gnossienne 3), Daria Milhauda (Vůl na střeše) a Maurice Ravela (La valse).

Úterý 25. května 2021

Na festivalu Pražské jaro se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy od 20:00 koncert Salon ZUŠ. Představí se mladé talenty stipendijní Akademie MenART pod uměleckým vedením Kateřiny Kněžíkové, Ivo Kahánka, Jana Fišera a Jana Ostrého. Koncert bude streamován.

Festival Struny podzimu představí program letošní sezóny.

Druhý noční stream z Met tohoto týdne je Princ Igor Alexandra Borodina. Účinkují Oksana Dyka, Anita Rachvelishvili, Sergey Semishkur, Ildar Abdrazakov, Mikhail Petrenko a Štefan Kocán. V záznamu ze dne 1. března 2014 provedení diriguje Gianandrea Noseda.

Středa 26. května 2021

Na festivalu Pražské jaro se ve Smetanově síni Obecního domu představí ve svém debutovém koncertu dirigent František Macek se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Na programu je Malá suita Witolda Lutosławského, Koncert pro violoncello a orchestr a moll, op. 129 Roberta Schumanna (sólista Johannes Moser), En saga Jeana Sibelia a Píseň bohatýrská, op. 111 Antonína Dvořáka. Koncert bude streamován.

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla zahájí od 19:00 divadelní provoz muzikálem Sylvestera Levaye Elisabeth.

Zemlinsky Quartet chystá další část souborného provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Dnes bude v Sále Městské knihovny od 20:00 na Mariánském náměstí uvedena Věta pro smyčcové kvarteto F dur, B 120, Smyčcový kvartet č. 8 E dur, op. 80, B 57 a Smyčcový sextet A dur, op. 48, B 80.

Dechové kvinteto Státní filharmonie Košice SFK Winds vystoupí živě v Nitranské galerii s programem z děl Jozefa Podprockého, Franka Martina, Maurice Ravela, Jeana Francaixe a dalších.

Státní opera Banská Bystrica bude od 19:00 streamovat koncert nazvaný Pocta Lehárovi. Účinkují sólisté opery Patrícia Malavec, Katarína Procházková, Dušan Šimo a Šimon Svitok za klavírního doprovodu Martiny Svitkové.

Opera Gaetana Rossiniho La Donna del Lago byla zařazena do cyklu nočních streamů z newyorské Metropolitní opery. V záznamu ze dne 14. března 2015 s dirigentem Michelem Mariottim účinkují Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Juan Diego Flórez, John Osborn a Oren Gradus.

Královská filharmonie Stockholm bude od 19:30 streamovat již třetí koncert s dirigentem Sakari Oramem. Tento večer zazní Houslový koncert (sólistka Lisa Batiashvili) a Symfonie č. 5 Jeana Sibelia.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Joshuou Weilersteinem bude od 21:00 SEČ na Marquee.tv streamovat program nazvaný Simple Gifts. Na programu je předehra Hiatwaha Samuela Coleridge-Taylora, Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur, op. 19 Sergeje Prokofjeva (sólistka Alina Ibragimova) a suita Apalačské jaro Aarona Coplanda.

Čtvrtek 27. května 2021

Filharmonie Brno dnes představí program na příští sezónu. Zároveň chystá zájezd do Ostravy, kdy vystoupí v Domě kultury na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka. Na koncertě se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem zazní Janáčkova Sinfonietta a koncertantní symfonie pro violu a orchestr Harold v Itálii Hectora Berlioze (sólista José Adolfo Alejo Solís).

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude znám v průběhu týdne.

Autorský projekt Lukáše Karáska Obývací projekt bude uveden v premiéře od 19:30 hodin ve Studiu Alta.

Čtvrteční noční stream z MET je vyhrazen opeře Nos Dmitrije Šostakoviče. Účinkují Andrey Popov, Alexander Lewis a Paulo Szot s dirigentem Pavlem Smelkovem. Záznam byl pořízen 26. října 2013.

Od 19:00 si poslechněte streamovaný koncert Helsinské filharmonie s dirigentkou Susannou Mälkki. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 2 d moll, op. 22 Henryka Wienawskiho (sólista Joshua Bell) a Sinfonie č. 8 h moll, D 759 Franze Schuberta. 

Pátek 28. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí od 20:00 Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou v Dvořákově síni Rudolfina. Na programu jsou sborové skladby a capella Antona Brucknera, Henryka Mikołaje Góreckého, Petra Fialy a Leoše Janáčka. Koncert bude streamován.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede od 19:00 v první premiéru nové inscenace opery Gaetana Donizettiho Dcera pluku v nastudování Miloslava Osvalda a v režii Tomáše Studeného. V hlavních rolích vystoupí Jana Sibera, Veronika Kaiserová, Jan Hnyk, Lenka Šmídová, Petra Vondrová, Ondřej Koplík, Josef Kovačič, Pavel Kobrle, Markéta Tallerová, Marian Mičjar, Richard Tůma a další. Představení je věnováno památce československých legionářů, zejména příslušníkům 21. střeleckého pluku Čs. legií ve Francii.

Národní divadlo Brno dnes v Mahenově divadle od 19:00 uvede balet Radio and Julliet v choreografii Edwarda Cluga, která byla v premiéře uvedena 8. srpna loňského roku.

Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem se Slovenským filharmonickým sborem (sbormistr Jozef Chabroň) uspořádá od 19:00 v sále SF koncert s publikem. Program bude zároveň streamován. Zazní Laudate Dominum Pēterise Vaskse, Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26 Maxe Brucha (sólistka Simone Lamsma), orchestrální verzi Adagia ze Smyčcového kvarteta F dur Antona Brucknera a na závěr Te Deum Antonína Dvořáka (sólisté Adriana Kohútková a Gustáv Beláček).

Autorský projekt Lukáše Karáska Obývací projekt bude znovu uveden od 19:30 ve Studiu Alta.

Opera Umberto Giordana Fedora byla zařazena na páteční noc do cyklu nočních streamů z newyorské Metropolitní opery. V záznamu ze dne 26. dubna 1997 s dirigentem Robertem Abbadem účinkují Mirella Freni, Ainhoa Arteta, Plácido Domingo, Dwayne Croft a Jean-Yves Thibaudet.

Sobota 29. května 2021

Na festivalu Pražské jaro od 20:00 v Mercedes Forum Praha vystoupí jazzový Marta Kloučková Quartet. Koncert bude streamován.

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla od 19:00 uvede v divadle balet Dustina Kleina Vyhoďme ho z kola ven.

Národní divadlo Brno uvede v Janáčkově divadle od 19:00 choreografii Iva Váni Psoty slavného Prokofjevova baletu Romeo a Julie.

Na festivalu Dvořákova Příbram v Galerii K. Kuby v Březnici vystoupí jazzová vokální skupina[2]  Skety.

Na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka je dnes od 17:00 na programu Jazzový podvečer s Františkem Uhlířem s projektem Story of my life – Music for septet. Koncert se koná na Slezskoostravském hradě.

Moravské divadlo Olomouc zahájí koncertní provoz od 19:00 hodin uzavřeným koncertem pro zdravotníky Terapie hudbou s melodiemi z muzikálů a divadelních inscenací. Účinkují umělci Moravského divadla.

Státní opera Banská Bystrica zařadila od 19:00 stream operety Emmericha Kalmána Čardášová princezna. V hlavních rolích účinkují Katarína Procházková, Jozef Uradník, Oľga Hromadová, Dušan Šimo, Šimon Svitok, Oľga Bezačínská, Ján Harušiak a další. Dílo nastudoval a provedení řídí Ján Procházka.

Sobotní noční stream z MET patří opeře Richarda Strausse Capriccio. Účinkují Renée Fleming, Sarah Connolly, Joseph Kaiser, Russell Braun, Morten Frank Larsen a Peter Rose. Záznam byl pořízen 23. dubna 2011, provedení řídí Sir Andrew Davis.

Královská filharmonie Stockholm bude od 15:00 streamovat závěrečný koncert s dirigentem Sakari Oramem. Zazní symfonická díla Jeana Sibelia, konkrétně Symfonie č. 6 a 7 i Dva kusy pro violoncello a orchestr (sólista Johannes Rostamo).

Na serveru Operavision.eu bude ve 20:00 zveřejněn záznam inscenace norské Bergenské národní opery La clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta. V nastudování Edwarda Gardnera v hlavních rolích účinkují Bror Magnus Tødenes, Beate Mordal, Frøy Hovland Holtbakk, Adrian Angelico, Ingeborg Gillebo, Christian Valle. Spoluúčinkuje Sbor Edvarda Griega, Pěvci Griegovy akademie Oslo a Bergenská filharmonie. Režie inscenace se ujala Rodula Gaitanou.

Neděle 30. května 2021

V rámci festivalu Pražské jaro se od 17:00 v Sále Martinů uskuteční masterclass Jörga Widmanna a večer od 20:00 vystoupí Filharmonie Brno. Se svým šéfdirigentem D. R. Daviesem uvede Harmonielehre Johna Adamse a v české premiéře Symfonii č. 12 „Lodger“ Phillipa Glasse. Jako sólisté vystoupí Angélique Kidjo (zpěv) a Christiand Schmidt (varhany). Koncert bude streamován.

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla od 19:00 uvede v divadle operetu Johanna Strausse Netopýr v nastudování Jiřího Petrdlíka.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede od 19:00 v druhou premiéru nové inscenace opery Gaetana Donizettiho Dcera pluku. V hlavních rolích vystoupí Jana Sibera, Veronika Kaiserová, Jan Hnyk, Lenka Šmídová, Petra Vondrová, Ondřej Koplík, Josef Kovačič, Pavel Kobrle, Markéta Tallerová, Marian Mičjar, Richard Tůma a další.

Závěrečná část cyklu nočních streamů z newyorské Metropolitní opery nazvaného Rare Gems patří opeře Gioacchino Rossiniho Le Comte Ory. V záznamu ze dne 9. dubna 2011 s dirigentem Mauriziem Benim účinkují Diana Damrau, Joyce DiDonato, Susanne Resmark, Juan Diego Flórez, Stéphane Degout a Michele Pertusi.

Německý symfonický orchestr Berlín s dirigentem Tomášem Hanusem uvede od 20:04 hodin rozhlasový koncert. Zazní Suity 1 a 2 pro malý orchestr Igora Stravinského, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 Johanesa Brahmse (sólista Wei Lune) a Symfonie č. 6 D dur Antonína Dvořáka.

Od 21:05 bude následovat koncert sólistů téhož orchestru. Pod taktovkou Tona Koopmana zazní skladby Jeana Philippa Rameaua, Pietra Locatelliho, J. S. Bacha, G. F. Händela a Antonia Vivaldiho.

Na ČT Art si poslechněte záznam galakoncertu Evy Urbanové k 300. výročí blahořečení svatého Jana Nepomuckého.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments