Týden s hudbou. Koncerty a představení online i s publikem

  1. 1
  2. 2
Postupné rozvolňování covidových opatření se projevuje i v kultuře. Zatím se zkoušejí experimentální produkce s omezeným počtem diváků přímo v sále. Přesto většina koncertů, které zde naleznete, jsou ještě akce streamované online.

Jörg Widmann (foto Marco Borggreve)
Jörg Widmann (foto Marco Borggreve)

Pondělí 24. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí od 20:00 v Národním technickém muzeu dechový soubor Kalabis Quintet. Zazní kvintety Jacquese Iberta, Pēterise Vaskse, György Ligetiho, Jaroslava Ježka, Samuela Barbera a Malcolma Arnolda. Koncert bude streamován.

Nový týdenní cyklus nočních streamů z newyorské Metropolitní opery byl nazván Rare Gems. Jako první byla zařazena opera Julese Masseneta Thaïs. Účinkují Renée Fleming, Michael Schade a Thomas Hampson. Záznam ze dne 20. prosince 2008 řídí Jesús López-Cobos. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Maďarská národní filharmonie s dirigentem Gergely Madarasem a taneční skupiny Szegedi Kortárs Balett előadása („Segedínská baletní skupina soudobého tance“) [1] chystá od 19:30 online koncert ze skladeb Bély Bartóka. Zazní Hudba pro smyčce, bicí nástroje a celestu a Koncert pro orchestr. Koncert bude možné sledovat v Digitální síni Bély Bartóka.

Budapest Festival Orchestra s dirigentem Ivánem Fischerem zveřejnila uvedení performance Mauricia Kagela 10 Märsche, um den Sieg zu verfehlen. Zazněly i skladby Erika Satieho (Gymnopedie 1 a Gnossienne 3), Daria Milhauda (Vůl na střeše) a Maurice Ravela (La valse).

Úterý 25. května 2021

Na festivalu Pražské jaro se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy od 20:00 koncert Salon ZUŠ. Představí se mladé talenty stipendijní Akademie MenART pod uměleckým vedením Kateřiny Kněžíkové, Ivo Kahánka, Jana Fišera a Jana Ostrého. Koncert bude streamován.

Festival Struny podzimu představí program letošní sezóny.

Druhý noční stream z Met tohoto týdne je Princ Igor Alexandra Borodina. Účinkují Oksana Dyka, Anita Rachvelishvili, Sergey Semishkur, Ildar Abdrazakov, Mikhail Petrenko a Štefan Kocán. V záznamu ze dne 1. března 2014 provedení diriguje Gianandrea Noseda.

Středa 26. května 2021

Na festivalu Pražské jaro se ve Smetanově síni Obecního domu představí ve svém debutovém koncertu dirigent František Macek se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Na programu je Malá suita Witolda Lutosławského, Koncert pro violoncello a orchestr a moll, op. 129 Roberta Schumanna (sólista Johannes Moser), En saga Jeana Sibelia a Píseň bohatýrská, op. 111 Antonína Dvořáka. Koncert bude streamován.

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla zahájí od 19:00 divadelní provoz muzikálem Sylvestera Levaye Elisabeth.

Zemlinsky Quartet chystá další část souborného provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Dnes bude v Sále Městské knihovny od 20:00 na Mariánském náměstí uvedena Věta pro smyčcové kvarteto F dur, B 120, Smyčcový kvartet č. 8 E dur, op. 80, B 57 a Smyčcový sextet A dur, op. 48, B 80.

Dechové kvinteto Státní filharmonie Košice SFK Winds vystoupí živě v Nitranské galerii s programem z děl Jozefa Podprockého, Franka Martina, Maurice Ravela, Jeana Francaixe a dalších.

Státní opera Banská Bystrica bude od 19:00 streamovat koncert nazvaný Pocta Lehárovi. Účinkují sólisté opery Patrícia Malavec, Katarína Procházková, Dušan Šimo a Šimon Svitok za klavírního doprovodu Martiny Svitkové.

Opera Gaetana Rossiniho La Donna del Lago byla zařazena do cyklu nočních streamů z newyorské Metropolitní opery. V záznamu ze dne 14. března 2015 s dirigentem Michelem Mariottim účinkují Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Juan Diego Flórez, John Osborn a Oren Gradus.

Královská filharmonie Stockholm bude od 19:30 streamovat již třetí koncert s dirigentem Sakari Oramem. Tento večer zazní Houslový koncert (sólistka Lisa Batiashvili) a Symfonie č. 5 Jeana Sibelia.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Joshuou Weilersteinem bude od 21:00 SEČ na Marquee.tv streamovat program nazvaný Simple Gifts. Na programu je předehra Hiatwaha Samuela Coleridge-Taylora, Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur, op. 19 Sergeje Prokofjeva (sólistka Alina Ibragimova) a suita Apalačské jaro Aarona Coplanda.

Čtvrtek 27. května 2021

Filharmonie Brno dnes představí program na příští sezónu. Zároveň chystá zájezd do Ostravy, kdy vystoupí v Domě kultury na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka. Na koncertě se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem zazní Janáčkova Sinfonietta a koncertantní symfonie pro violu a orchestr Harold v Itálii Hectora Berlioze (sólista José Adolfo Alejo Solís).

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude znám v průběhu týdne.

Autorský projekt Lukáše Karáska Obývací projekt bude uveden v premiéře od 19:30 hodin ve Studiu Alta.

Čtvrteční noční stream z MET je vyhrazen opeře Nos Dmitrije Šostakoviče. Účinkují Andrey Popov, Alexander Lewis a Paulo Szot s dirigentem Pavlem Smelkovem. Záznam byl pořízen 26. října 2013.

Od 19:00 si poslechněte streamovaný koncert Helsinské filharmonie s dirigentkou Susannou Mälkki. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 2 d moll, op. 22 Henryka Wienawskiho (sólista Joshua Bell) a Sinfonie č. 8 h moll, D 759 Franze Schuberta. 

Pátek 28. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí od 20:00 Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou v Dvořákově síni Rudolfina. Na programu jsou sborové skladby a capella Antona Brucknera, Henryka Mikołaje Góreckého, Petra Fialy a Leoše Janáčka. Koncert bude streamován.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede od 19:00 v první premiéru nové inscenace opery Gaetana Donizettiho Dcera pluku v nastudování Miloslava Osvalda a v režii Tomáše Studeného. V hlavních rolích vystoupí Jana Sibera, Veronika Kaiserová, Jan Hnyk, Lenka Šmídová, Petra Vondrová, Ondřej Koplík, Josef Kovačič, Pavel Kobrle, Markéta Tallerová, Marian Mičjar, Richard Tůma a další. Představení je věnováno památce československých legionářů, zejména příslušníkům 21. střeleckého pluku Čs. legií ve Francii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments