Týden s hudbou: Koncerty a představení streamované online

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu s diváky: streamování událostí online a zpřístupňování archivů nahrávek a videozáznamů. Pojďte se s námi podívat na výběr událostí z oblasti hudby a opery, které bude možné sledovat online tento týden.

Pondělí 25. května
Od 20:00 nabídne Festival Pražské jaro přenos recitálu českého basbarytonisty Adama Plachetky. Za klavírního doprovodu Davida Švece přednese Schubertovu Zimní cestu. Večerem provází Ondřej Havelka.

Od 20:15 středoevropského času (CET) odvysílá Bayerische Staatsoper přenos komorního koncertu s hudbou Franze Schuberta a Johna Cartera. Protagonistkou večera je jihoafrická sopranistka Golda Schultz.

Od dvacátého května do 3. června probíhá ve svojí online podobě i norský Bergen International Festival. Dnes od 20:00 hodin proběhne přímý přenos autorského večeru skladatele Jörga Widmanna. Na programu jsou autorovy komorní skladby.

Úterý 26. května
Hudební vydavatelství Parma Recordings z New Hampshiru zpřístupní v pravé poledne nahrávku dechových kvintetů Herberta A. Deutche, Leoše Janáčka a Pavla Haase. Nahrávku z Dvořákovy síně Rudolfina pořídil pražský Belfiato Quintet.

Národní divadlo moravskoslezské plánuje od 18:30 hodin odvysílat přímý přenos sólového koncertu klarinetisty Karla Dohnala. Laureát řady významných mezinárodních soutěží přednese Harlekína Karheinze Stockhausena. Jako harlekín v kostýmu hraje na klarinet, tančí a dělá pantomimu.

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Od 20:00 bude na stránkách Festivalu Pražské jaro dostupná nahrávka Chopinova Scherza č. 3 cis moll op. 39 v podání Garicka Ohlsona. Záznam poskytne newyorské komunitní a kulturní centrum 92nd Street Y.

Středa 27. května
Grande salle Pierre Boulez Pařížské filharmonie se ve 20:30 hodin středoevropského času (CET) rozezní tóny komorních úprav vybraných pasáží z Wagnerových oper Siegfried a Parsifal a Straussova Capriccia.

Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamů opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane), Orchestrální svity Afrika Williama Granta Stilla, Rubinsteinovy opery Démon, Symfonie č. 1 z pera Rogera Sessionse a pozdní opery Richarda Strausse Danaina láska z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude další z výběru šéfdirigenta orchestru Leona Botsteina.

Čtvrtek 28. května
Hudební vydavatelství Parma Recordings z New Hampshiru zpřístupní v pravé poledne nahrávku sólových skladeb pro violu americké violistky Miriam Davis. Na programu je hudba J. S. Bacha, E. Cowieho a E. Ysaÿe.

Od 20:00 bude na stránkách Festivalu Pražské jaro dostupný záznam vystoupení klavíristy Jana Bartoše z minulého ročníku Festivalu Rudolfa Firkušného. Pestrý program zahrnuje mimo jiné i málo hranou skladbu Miroslava Kabeláče Osm preludií op.30.

Národní divadlo moravskoslezské plánuje od 18:30 hodin odvysílat záznam své inscenace opery Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu. V hudebním nastudování Jakuba Kleckera a režii Jiřího Nekvasila účinkují Elena Suvorova, Iordanka Derilova nebo Aleš Briscein.

Pátek 29. května
Hra ruského pianisty Daniila Trifonova zazní v repríze záznamu koncertu z newyorské Carnegie Hall z 9. října 2019. Koncert bude dostupný po celý den na stránkých Medici.Tv.

Od 20:00 bude Pražské jaro živě vyslílat koncert z pražského Rudolfina, jehož protagonistou je Pražská komorní filharmonie pod taktovkou mladého Jiřího Rožně. Na programu je hudba Bohuslava Martinů a Benjamina Brittena. V cembalových koncertech Johanna Christiana Bacha a Michaela Nymana vystoupí Mahan Esfahani. Večerem provází Ondřej Havelka.

Sobota 30. května
Bolivijský houslista Jaime Laredo a americká violoncellistka Sharon Robinson se představí v koncertu přenášeném online prostřednistvím youtubového kanálu Chamber Music Society of Detroit. Na programu Halvorsen, Mozart, Schulhoff a Stein. Koncert začíná v 18:30 hodin centrálního času (CT).

Národní divadlo moravskoslezské plánuje od 18:30 hodin odvysílat záznam své inscenace operety Oskara Nedbala Polská krev. V režii Gabriely Petrákové účinkují Klemens Slowioczka, Helena Zarembová a Martina Šnytová.

Neděle 31. května
Od 17:00 východního času (ET) uvede The American Composers Orchestra premiéru další ze série nových objednávek. Anthony Roth Constanzo s Brooklyn Youth Chorus se tak představí v práci skladatele Carlose Simona. Program je zpoplatněn a dostupný prostřednictvím platformy Zoom. Výtěžek bude věnován na podporu umělců.

Ve 20:00 zazní ze sálu Národní technické knihovny hudba českého skladatele a hráče na kytaru Lukáše Sommera. Koncert, kterým provází Onřej Havelka se uskuteční v rámci Festivalu Pražské jaro a představí výhradně protagonistovu autorskou tvorbu. Spoluúčinkuje kontatenorista Jan Mikušek.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na