Týden s hudbou: Koncerty a představení streamované online

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu s diváky: streamování událostí online a zpřístupňování archivů nahrávek a videozáznamů. Pojďte se s námi podívat na výběr událostí z oblasti hudby a opery, které bude možné sledovat online tento týden.

Pondělí 25. května
Od 20:00 nabídne Festival Pražské jaro přenos recitálu českého basbarytonisty Adama Plachetky. Za klavírního doprovodu Davida Švece přednese Schubertovu Zimní cestu. Večerem provází Ondřej Havelka.

Od 20:15 středoevropského času (CET) odvysílá Bayerische Staatsoper přenos komorního koncertu s hudbou Franze Schuberta a Johna Cartera. Protagonistkou večera je jihoafrická sopranistka Golda Schultz.

Od dvacátého května do 3. června probíhá ve svojí online podobě i norský Bergen International Festival. Dnes od 20:00 hodin proběhne přímý přenos autorského večeru skladatele Jörga Widmanna. Na programu jsou autorovy komorní skladby.

Úterý 26. května
Hudební vydavatelství Parma Recordings z New Hampshiru zpřístupní v pravé poledne nahrávku dechových kvintetů Herberta A. Deutche, Leoše Janáčka a Pavla Haase. Nahrávku z Dvořákovy síně Rudolfina pořídil pražský Belfiato Quintet.

Národní divadlo moravskoslezské plánuje od 18:30 hodin odvysílat přímý přenos sólového koncertu klarinetisty Karla Dohnala. Laureát řady významných mezinárodních soutěží přednese Harlekína Karheinze Stockhausena. Jako harlekín v kostýmu hraje na klarinet, tančí a dělá pantomimu.

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Od 20:00 bude na stránkách Festivalu Pražské jaro dostupná nahrávka Chopinova Scherza č. 3 cis moll op. 39 v podání Garicka Ohlsona. Záznam poskytne newyorské komunitní a kulturní centrum 92nd Street Y.

Středa 27. května
Grande salle Pierre Boulez Pařížské filharmonie se ve 20:30 hodin středoevropského času (CET) rozezní tóny komorních úprav vybraných pasáží z Wagnerových oper Siegfried a Parsifal a Straussova Capriccia.

Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamů opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane), Orchestrální svity Afrika Williama Granta Stilla, Rubinsteinovy opery Démon, Symfonie č. 1 z pera Rogera Sessionse a pozdní opery Richarda Strausse Danaina láska z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude další z výběru šéfdirigenta orchestru Leona Botsteina.

Čtvrtek 28. května
Hudební vydavatelství Parma Recordings z New Hampshiru zpřístupní v pravé poledne nahrávku sólových skladeb pro violu americké violistky Miriam Davis. Na programu je hudba J. S. Bacha, E. Cowieho a E. Ysaÿe.

Od 20:00 bude na stránkách Festivalu Pražské jaro dostupný záznam vystoupení klavíristy Jana Bartoše z minulého ročníku Festivalu Rudolfa Firkušného. Pestrý program zahrnuje mimo jiné i málo hranou skladbu Miroslava Kabeláče Osm preludií op.30.

Národní divadlo moravskoslezské plánuje od 18:30 hodin odvysílat záznam své inscenace opery Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu. V hudebním nastudování Jakuba Kleckera a režii Jiřího Nekvasila účinkují Elena Suvorova, Iordanka Derilova nebo Aleš Briscein.

Pátek 29. května
Hra ruského pianisty Daniila Trifonova zazní v repríze záznamu koncertu z newyorské Carnegie Hall z 9. října 2019. Koncert bude dostupný po celý den na stránkých Medici.Tv.

Od 20:00 bude Pražské jaro živě vyslílat koncert z pražského Rudolfina, jehož protagonistou je Pražská komorní filharmonie pod taktovkou mladého Jiřího Rožně. Na programu je hudba Bohuslava Martinů a Benjamina Brittena. V cembalových koncertech Johanna Christiana Bacha a Michaela Nymana vystoupí Mahan Esfahani. Večerem provází Ondřej Havelka.

Sobota 30. května
Bolivijský houslista Jaime Laredo a americká violoncellistka Sharon Robinson se představí v koncertu přenášeném online prostřednistvím youtubového kanálu Chamber Music Society of Detroit. Na programu Halvorsen, Mozart, Schulhoff a Stein. Koncert začíná v 18:30 hodin centrálního času (CT).

Národní divadlo moravskoslezské plánuje od 18:30 hodin odvysílat záznam své inscenace operety Oskara Nedbala Polská krev. V režii Gabriely Petrákové účinkují Klemens Slowioczka, Helena Zarembová a Martina Šnytová.

Neděle 31. května
Od 17:00 východního času (ET) uvede The American Composers Orchestra premiéru další ze série nových objednávek. Anthony Roth Constanzo s Brooklyn Youth Chorus se tak představí v práci skladatele Carlose Simona. Program je zpoplatněn a dostupný prostřednictvím platformy Zoom. Výtěžek bude věnován na podporu umělců.

Ve 20:00 zazní ze sálu Národní technické knihovny hudba českého skladatele a hráče na kytaru Lukáše Sommera. Koncert, kterým provází Onřej Havelka se uskuteční v rámci Festivalu Pražské jaro a představí výhradně protagonistovu autorskou tvorbu. Spoluúčinkuje kontatenorista Jan Mikušek.