Týden s hudbou: Koncerty a představení streamované online

  1. 1
  2. 2

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu s diváky: streamování událostí online a zpřístupňování archivů nahrávek a videozáznamů. Pojd’te se s námi podívat na výběr událostí z oblasti hudby a opery, které bude možné sledovat online tento týden.

Pondělí 6. dubna
V 19:30 standardního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britského pianisty Leona McCawleyho. Na programu jsou Schubertova Sonáta A dur D. 666, Janáčkův cyklus Po zarostlém chodníčku, Schumannova Kreisleriana op. 16 a výběr z Griegových Lyrických kusů.

Hlas americké koloraturní sopranistky Joyce DiDonato zazní v repríze záznamu koncertu provedeného v rámci série tří mistrovských hodin pořádaných new yorskou Carnegie Hall v roce 2015. Program zahrnuje árie z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Friedricha Händela, Gioachina Rossiniho a Gaetana Donizettiho. Koncert bude dostupný od 19:30 new yorského času na stránkách Medici.Tv.

Berlínská Staatsoper Unter den Linden zpřístupní od 12:00 hodin středoevropského času záznam inscenace Wagnerova Tannhäusera. Staatskapelle a Staatsopernchor Berlin řídí Daniel Barenboim, v hlavních rolích účinkují Peter Seiffert, Ann Peterson, Marina Prudenskaya, Peter Matei a René Pape.

Útery 7. dubna
Od 19:00 hodin místního času bude Jeremy Denk hrát a analyzovat výběr z prvního dílu Bachova Dobře temperovaného klavíru. Přenáší newyorská stanice Green Space.

Berlínská Staatsoper Unter den Linden zpřístupní od dvanácti hodin středoevropského času záznam koncertu Brahmsových symfonií. Staatskapelle Berlin v Symfoniích 3 a 4 řídí Daniel Barenboim.

Na webových stránkých Mezinárodního festivalu a soutěže George Enescu v Bukurešti bude během dne dostupný záznam dalšího koncertu z festivalového archivu. Tentokrát zazní Enescuova Orchestrální svita č. 2 C dur op. 20, Bartókův 2. Houslový koncert a Prokofjevova Symfonie č. 5 B Dur Op. 100 v podání Orchestre Philharmonique Royle de Liege pod taktovkou Gergely Madarase. Sólistou večera bude Renaud Capuçon.

V úterý 7. dubna také zakončí svou sérii streamovaných představení Rossini OperaFestival (ROF). Poslední operou, kterou začne festival vysílat ve 20:30, bude Rossiniho Vilém Tell tak, jak ho diváci měli možnost shlédnou v rámci festivalu v roce 2013. Toto představení, jako jediné ze série nebude dostupné přímo na stránkách festivalu. Posluchači jej mohou naladit na adrese www.operavision.eu, kde bude dostupné až do 7. července.

Středa 8. dubna
Inscenaci Händelovy opery Ariodante v režii Davida McVicara ze 3. března 2018 streamuje od 19:00 hodin Vídeňská státní opera (WOS). Diriguje William Christie, účinkují Rainer Trost, Wilhelm Schwinghammer, Sarah Conolly, Chen Reis, Hila Fahima, Christophe Dumaus a Benedikt Kobel.

Berlínská Staatsoper Unter den Linden zpřístupní od dvanácti hodin středoevropského času záznam koncertu symfonií Antona Brucknera. Staatskapelle Berlin v Symfoniích 4 – 9 řídí opět Daniel Barenboim.

New yorkský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovanému záznamu opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane) z minulé sezony festivalu Bard SummerScape přibude další z výběru jeho uměleckého vedoucího Leona Botsteina.

Čtvrtek 9. duba
Od 18:00 britského letního času (BST) vystoupí v rámci projektu Living Room Live vytvořeného skladatelkou Freyou Waley-Cohen a houslistkou Tamsin Waley-Cohen belgický violista, profesor na San Francisco Conservatory of Music, Dimitri Murrath. Na programu má sólové skladby Johanna Sebastiana Bacha a Paula Hindemitha.

Od 19:30 britského letního času (BST) se pochlubí svou nahrávkou Stravinského baletní budby (Pták ohnivák, Petruška, Svěcení jara) London Symphony Orchestra. Koncert si můžete vychutnat pod taktovkou Sira Simona Rattla.

V intervalu dvou hodin mezi 19:30 a 21:30 místního času pořádá svůj již druhý Virtual Community Salon new yorkský ansámbl Contemporaneous uměleckého vedoucího Davida Blooma specializující se na soudobou hudbu převážně mladých skladatelů. Formou Zoom video konference můžete prezentovat svou vlastní uměleckou tvorbu nebo jen poslouchat.

Pátek 10. dubna
Ruský národní orchestr
pod taktovkou Mikhaila Pletneva provede program z děl Rimského-Korsakova. Přímý přenos z Čajkovského koncertní síně Moskevské státní filharmonické společnosti začíná ve 14:00 hodin moskevského času (MSK).

Od 20:00 hodin centrálního času (CET) můžeme vyslechnout provedení Bachových Janových pašijí v podání The Saint Paul Chamber Orchestra pod taktovkou Jonathana Cohena. Spoluúčinkují členové a solisté The Singers – Minessota Choral Artists s uměleckým vedoucím Matthewem Cullotonem.

Od 20 hodin východního letního času (EDT) bude, prostřednictvím radio stanice WCBR Classical Radio Boston, Boston Symphony Orchestra (BSO) vysílat záznam Dvořákova Stabat Mater.

Sobota 11. dubna
V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) Donizettiho operu Don Pasquale. Diriguje James Levine, v hlavních rolích účinkují Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien a John Del Carlo. Představení z MET jsou pravidelně k dispozici na stránkách opery po 20 hodin od začátku streamu.

Ve 20:00 středoevropského času (CET) odvysílá bavorská státní opera Bayerische Staatsoper premiéru nové opery z pera srbského skladatele Marko Nikodievice s názvem Seven Deaths of Maria Callas. Představení bude možné shlédnout na stránkách opery.

Prostřednictvím vysílání na svém facebookovém profilu provede nizozemský pianista a skladatel Dante Boon program složený z děl soudobé hudby svých kolegů. Stream začíná ve 14:00 hodin středoevropského času (CET).

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat