Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

I když se epidemické statistiky v České republice mírně zlepšují, kulturní akce se stále mohou konat jen za přísných protiepidemických opatření. Snažíme se přinést přehledný výčet akcí, které byly avizovány, je však možné, že řada z nich bude zrušena kvůli aktuální situaci, a proto doporučujeme sledovat aktuální informace jejich pořadatelů.

Oli Mustonen (foto RCA Recordings)

Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK společně Kühnovým smíšeným sborem a dirigentem Zdeňkem Klaudou uvede v kostele sv. Šimona a Judy scénickou podobu České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v režii Matěje Formana. Představení je možné shlédnout v pondělí 20.12 v 18:00, v úterý 21.12 v 9:00 a 18:00, ve středu 22.12 v 9:00 a 18:00 a ve čtvrtek 23.12 v 15:00 hodin. Na Boží hod vánoční 25. prosince bude uvedena ještě v 15:00 a 18:00. Na Štědrý den 24. prosince tuto inscenaci můžete vidět od 22:40 na ČT Art.

Chorea Bohemica vystoupí ve středu 22. v 19:00 a ve čtvrtek 23. prosince v 15:00 a 19:00 ve Stavovském divadle. Představení spojuje hudbu, tance a lidové divadlo českých betlémů.

PKF – Prague Philharmonia hraje v Dvořákově síni Rudolfina ve středu 22. prosince od 19:30 hodin. S dirigentem Marcelem Lehnigerem provedou předehru Egmont, op. 84 Ludwiga van Beethovena, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 (H 316) Bohuslava Martinů (sólista Olli Mustonen) a Symfonii č. 3 Es dur„Eroicu“, op. 55 Ludwiga van Beethovena.

Brno

Czech Ensemble Baroque svůj program Vánoce českých kantorů s díly Tomáše Norberta Koutníka, Františka Ignáce Tůmy a Václava Blažeje Kopřivy uvede v úterý 21. prosince v 19:00 v Besedním domě.

Český filharmonický sbor Brno a Czech Virtuosi s dirigentem Michaelem Dvořákem dvakrát zahrají Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby ve středu 22. prosince v 16:00 a 19:00 v Besedním domě. Program doplní Moravské Vánoce Petra Fialy.

Ve středu 22. prosince v 19:00 v Mahenově divadle mimořádně vystoupí vídeňský Vienna Strauss Philharmonic Orchestra s dirigentem Andreasem Deakem.

Ostatní regiony

Český filharmonický sbor Brno a Czech Virtuosi s dirigentem Michaelem Dvořákem zahrají Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby v úterý 21. prosince v 19:00 v Kulturním domě ve Strážnici. Program doplní výběr českých a moravských pastorel.

Moravské divadlo Olomouc uvede scénicky Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby v nastudování Tomáše Hanáka a režii Dagmar Hlubkové. Zazní ve čtvrtek 23. prosince v 16:00 a 19:00.

Ve čtvrtek 23. prosince v 19:00 vystoupí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Jaromírem Javůrkem v teplickém Domě kultury. Zazní Concerto grosso g moll, op. 6, č. 8 „Vánoční“ Arcangela Corelliho, Koncert pro příčnou a zobcovou flétnu e moll Georga Philipa Telemanna a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Jako sólisté se představí Anna Kršková a Miroslava Ladová (flétny), Lucie Silkenová (soprán), Sylva Čmugrová (mezzosoprán), Daniel Matoušek (tenor) a Pavel Švingr (bas), spoluúčinkují Pěvecké sbory Ústeckého kraje.

V libereckém Divadle F. X. Šaldy se na Boží hod vánoční 25. prosince v 16:00 hodin uskuteční koncert Sboru a orchestru DFXŠ s dirigentem Josefem Kurfiřtem. Zazní mimo jiné i tradiční. Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Také plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla provede Rybovu Českou mši vánoční, tentokrát na Štěpána 26. prosince v 16:00 v hudebním nastudování Jakuba Zichy a režii Tomáše Ondřeje Pilaře.

Slovensko

Třetí vánoční koncert Státní filharmonie Košice s dirigentem Zbyňkem Müllerem plánovaný na pondělí 20. prosince byl zrušen, stejně jako oba vánoční koncerty Slovenské filharmonie plánované na pondělí 20. a úterý 21. prosince.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 20. prosince v 20:15 poslechněte Šestou symfonii „Symfonické fantazie“ Bohuslava Martinů v provedení a s komentáři Jakuba Hrůši a Aleše Březiny. Na webu jsou k dispozici i předchozí symfonie tohoto cyklu.

V úterý 21. prosince v 10:20 si na TV Noe můžete poslechnout Messu di Gloria Vincenza Belliniho z Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc 2021. Zpívali Lucie Vagenknechtová, Barbora de Nunes-Cambraia, Jaroslav Březina, Martin Gurbaľ, Ars Brunensis a Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Jaromírem Krygelem.  Program doplnila  Meditace Pēterise Vaskse (sólista Roman Patočka).

Ve středu 22. prosince si od 20:15 na ČT Art můžete připomenout koncert Luciana Pavarottiho v londýnském Hyde Parku v roce 1991. Podruhé tento koncert bude vysílán na Štěpána 26. prosince v 22:50. Následuje francouzský dokument o Boleru Maurice Ravela z roku 2019.

Ve čtvrtek 23. prosince 23:00 si na ČT Art můžete poslechnout předloňský vánoční koncert z kaple Královského paláce v Madridu.

Na Štědrý den v pátek 24. prosince od  20:00 si poslechněte vánoční koncert z Valdštejnského paláce. Během komorního vánočního koncertu zazní Klavírní kvintet A dur „Pstruh“, op. 114 F. Schuberta, Panis Angelicus C. Francka, pastorela J. J. Ryby Z růže vzkvetla lilie a Ave Maria W. Gomeze.

Od 22:40 si můžete poslechnout Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK společně Kühnovým smíšeným sborem a dirigentem Zdeňkem Klaudou z kostela sv. Šimona a Judy se scénickou podobou České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v režii Matěje Formana.

Na Boží hod vánoční 25. prosince si od 20:00 můžete na ČT Art poslechnout loňský vánoční koncert Jonase Kaufmanna.

Na serveru OperaVision bude na Štědrý den v pátek 24. prosince uveřejněn záznam opery Julese Masseneta Werther v inscenaci Opery National Montpellier. V nastudování Jean-Marie Zeitouniho a režii José Daría Innelly v hlavních rolích zpívají Mario Chang, Marie-Nicole Lemieux, Jérôme Boutillier, Julien Véronèse, Pauline Texier, Yoann Le Lan, Matthias Jacquot, Emma de La Selle, Léo Thiéry, Lisa Martin, Chœur Dames Opéra national Montpellier Occitanie a Orchestre national Montpellier Occitanie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments