Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
Na přelomový týden měsíců srpna a září Vám přinášíme aktuální přehled vybraných akcí.

G. Verdi: Rigoletto – Long Long – Státní opera 2021 (foto Serghei Gherciu)

Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve středu 1. září ve 14:00 uvede komentovaný rodinný koncert Ze školy na klasiku s díly Antonína Dvořáka, Hectora Berlioze, Arama Chačaturjana a Camilla Saint-Saënse. O víkendu (v sobotu v poledne 4. září a v neděli v 10:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy) pak bude uveden další dětský program Klasika všemi smysly s Karnevalem zvířat Camille Saint-Saënse. Vstup je zdarma.

Ve čtvrtek 2. září v 19:00 proběhne ve Státní opeře divadelní premiéra nové inscenace opery Giuseppe Verdiho Rigoletto v nastudování Vincenza Milletarìho a režii Barbory Horákové Joly, kterou jsme mohli na jaře sledovat v rámci televizní premiéry. V hlavních rolích se představí Daniel Luis de Vicente, Kyungho Kim, Zdeněk Plech, Olga Jelínková, Jana Sýkorová, Miguelangelo Cavalcati, Sylva Čmugrová, Lukáš Bařák a další. Druhá premiéra se uskuteční v pátek 3. září v 19:00. V hlavních rolích vystoupí Nikoloz Lagvilava, Long Long, Ivo Hrachovec, Marie Fajtová, Kateřina Jalovcová, Roman Vocel, Stanislava Jirků a další.

Musica Florea vystoupí ve čtvrtek 2. září 19:00 v Sále Martinů na HAMU. Zazní díla Ludwiga van Beethovena, Antonína Rejchy a Josefa Myslivečka.

V pátek 3. září v 19:30 bude slavnostně otevřen nový kulturní prostor Vzlet (Holandská 1, Praha 10), Collegium 1704 provede při této příležitosti skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a Jana Dismase Zelenky.

V sobotu 4. září se 14:00 uskuteční tradiční operní představení v místě původního přírodního divadla v Divoké Šárce. Produkce se ujalo Originální hudební divadlo, které doprovodí Orchestr Národního divadla a dirigent Jan Chalupecký. Sólových partů se zhostí Dana Burešová, Aleš Briscein, Kateřina Jalovcová, Kateřina Hebelková, Jana Sibera, Lucie Hájková, Michaela Zajmi, Roman Janál, Yukiko Kinjo a Zdeněk Harvánek. Původní divadlo o kapacitě až deset tisíc diváků v roce 1924 zaniklo. Tradice operních představení v Divoké Šárce byla obnovena v roce 2004.

Brno

Národní divadlo Brno zahájí novou sezónu 1. září v 19:00 na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Diváci uslyší pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće sólisty Pavlu Vykopalovou, Václavu Krejčí Houskovou, Andreu Širokou, Danielu Strakovou Šedrlovou, Janu Hrochovou, Ondřeje Koplíka, Tadeáše Hozu, Petra Levíčka, Davida Nykla, Lindu Ballovou, Petera Bergera a Daniela Čapkoviče. Vystoupí i členové Baletu NdB a herci z Mahenovy činohry NdB.

Na Špilberku bude v pátek 3. září v 19:00 provedena opera Giuseppe Verdiho La Traviata. V nastudování Jaroslava Kyzlinka se představí Veronika Holbová, Peter Berger, Svatopluk Sem a další. Opera Carmen Georgese Bizeta bude uvedena v neděli 5. září v 19:00. Operu se sólisty nastudoval Ondrej Olos. V hlavních rolích uslyšíme Janu Hrochovou, Petera Bergera, Danielu Strakovou-Šedrlovou a Jiřího Sulženka.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava v pondělí 30. srpna v 19:00 s dirigentem Gáborem Kálim provede za Domem kultury Symfonii č. 104 D dur Josepha Haydna.

Český filharmonický sbor Brno společně s Národním orchestrem Polského rozhlasu zahájí v katedrále Božského Spasitele v pátek 3. září od 19:00 Svatováclavský festival. Zazní orchestrální verze Petite messe solenelle Gioachina Rossiniho. Jako sólisté se představí Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Johannes Strauss a Peter Mikuláš. Provedení řídí Lawrence Foster.

V sobotu 4. září v 15:00 v Husově sboru ve Slezské Ostravě zahraje Sukovo klavírní trio skladby Josefa Suka, Leoše Janáčka a Pēterise Vaskse. Tamtéž od 19:00 vystoupí Bennewitzovo kvarteto se skladbami ruských skladatelů Sergeje Tanějeva, Sergeje Prokofjeva, Alexandra Glazunova a Dmitrije Šostakoviče.

V neděli, opět v Husově sboru, provede v 15:00 hodin Bennewitzovo kvarteto kvintety Antonína Dvořáka. Spoluúčinkují Martin Kasík (klavír) a Petr Ries (kontrabas). Od 19:00 vystoupí tamtéž se svým recitálem italský klavírista Federico Colli s díly Ludwiga van Beethovena, Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta.

Olomouc

Na Olomouckých barokních slavnostech ve čtvrtek 2. září v 19:00 v Andrýskově sálu v premonstrátské rezidenci na Svatém Kopečku se uskuteční koncert Rejchova kvarteta. Budou provedena díla Jana Nepomuka Kaňky, Josefa Myslivečka a Antonína Rejchy.

V sobotu 3. září v 19:30 v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů bude v obnovené premiéře provedena souborem Societas Incognitum se sólisty Kateřinou Šujanovou. Yvettou Fendrichovou, Monikou Jägerovou, Ondřejem Múčkou a Jaromírem Noskem Missa Carolina olomouckého kapelníka Philippa Jakoba Rittlera (1639 – 1690) z archivu kroměřížského biskupského zámku.

Plzeň

K blížícímu jubileu 1100 výročí svaté Ludmily uspořádá Divadlo Josefa Kajetána Tyla provedení oratoria Antonína Dvořáka Svatá Ludmila v sobotu 4. září v 19:00 na Nové scéně. Koncert se uskuteční pod záštitou plzeňského biskupa Mons. Tomáše Holuba. V nastudování Jiřího Petrdlíka se jako sólisté představí Ivana Veberová, Jana Foff Tetourová, Amir Khan, Jan Hnyk a Tomáš Kořínek. Spoluúčinkuje Sbor a Orchestr Opery Josefa Kajetána Tyla posílený o Sbor ČVUT, Pražský smíšený sbor a dětský sbor Kajetán.

Ostatní regiony

V úterý 31. srpna v 19:00 vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava v kostele sv. Václava v Opavě. Zazní Epitaf pro Bélu Bartóka Einojuhani Rautavaary, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Es dur Bély Bartóka (sólista Lukáš Vondráček) a Symfonie č. 104 D dur Josepha Haydna.

Na festivalu Dvořákova Příbram ve středu 1. září od 19:00 v příbramském Divadle Antonína Dvořáka se koná rodinný koncert: účinkují prof. Ivan Klánský se svými syny Lukášem (klavír), Danielem (basbaryton) a Adamem (violoncello). Spoluúčinkují Epoque Quartet, Belfiato Quintet a Epoque Orchestra. V první polovině budou provedeny komorní skladby Antonína Dvořáka, po přestávce symfonický program a výběr z oper Rusalka či Šelma sedlák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments