Týden s hudbou. Koncerty a streamy z Česka i zahraničí

  1. 1
  2. 2
Je tu pravidelný přehled živých i streamovaných koncertů a představení, které lze tento týden navštívit i sledovat online.

Balet ND – P.I. Čajkovskij Spící krasavice – Alina Nanu, Dmytro Tenytskyy (foto Martin Divíšek, 2021)

Praha

Ve Státní opeře se v úterý 14. září v 19:00 uskuteční koncert k 65. narozeninám Štefana Margity. Spoluúčinkují Kateřina Kněžíková, Elena Zhidkova, Adam Plachetka, Orchestr SO a dirigent Jiří Štrunc.

Musica Florea vystoupí v úterý 14. září v Českém muzeu hudby od 19:30. Bude uvedeno Oratorium de Passione Domini nostri Jesu Christi (Opera Bohemica pro sacro die Veneris) Václava Horálka a Requiem d moll, KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta.

Ve středu 15. září v 19:00 se ve Státní opeře se uskuteční první premiéra nového nastudování baletu Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice v choreografii Márcia Haydée podle Maria Petipy v hudebním nastudování Václava Zahradníka. Jako sólisté vystoupí Alina Nanu, Adam Zvonař, Patrik Holeček, Evgenyia Victory Gonzalez, Jiří Kodym, Tereza Podařilová, Mathias Deneux a další. Druhá premiéra této inscenace se uskuteční ve čtvrtek 16. září v 19:00. Tančí Nikola Márová, Giovanni Rotolo, Marek Svobodník, Aya Watanabe, Radek Vrátil, Mária Dorková, Alexandre Katsapov a další.

Ve středu 15. září v 19:30 v Sále Městské knihovny účinkuje Zemlinského kvarteto v rámci projektu souborného provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Tentokrát budou uvedeny kvartety č. 2 B dur B 17, č. 11 C dur, op. 61 B 121 a písňový cyklus Cypřiše ve verzi pro soprán a smyčcové kvarteto v aranžmá Jiřího Gemrota. Spoluúčinkuje Michalea Gemrotová.

Ve čtvrtek 16. září v 20:15 se v katedrále sv. Víta uskuteční oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka u příležitosti 1100. smrti první české světice. Účinkují Eva Hornyáková, Jana Hrochová, Richard Samek, Gustáv Beláček, Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Vasilek) a Česká filharmonie s dirigentem Petrem Altrichterem. Koncert bude živě přenášet ČT Art.

Barokní soubor Musica poetica vystoupí v pátek 17. září v 19:30 v Drtinově sále na konzervatoři J. Deyla s programem Händel v Itálii. Jedná se o hudebně dramatické představení pojednávájící skladatelovu cestu po severní Itálii. Händelovu hudbu doplní skladby Alessandra Scarlattiho a Arcangella Corelliho.

Olomouc

Na Olomouckém varhanním festivalu účinkuje v katedrále sv. Václava v pondělí 13. září v 19:00 hodin německý sólista Franz Josef Stoiber s programem Tajemství varhanní improvizace. Kromě skladeb Johanna Sebastiana Bacha a Maxe Regera zazní dva bloky improvizace sólisty.

Závěrečný koncert tohoto festivalu v katedrále sv. Václava zazní ve čtvrtek 6. září v 19:00, kdy vystoupí americký varhaník Nathan J. Laube s kompozicemi Marcela Duprého, Jeanne Demessieux, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Camilla Saint-Saënse a Julia Reubka.

V neděli 19. září provede v dómu svatého Václava v 19:00 hodin Český filharmonický sbor Brno oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. Jako sólisté se představí Pavla Vykopalová, Václava Krejčí-Housková, Peter Berger, Jan Šťáva a Jakub Rousek, spoluúčinkuje Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem.

Michaela Fukačová – turné „Můj hudební domov“

Zítřejším koncertem v brněnském Besedním domě zahájí tuzemské turné Můj hudební domov slavná česká violoncellistka Michaela Fukačová. Za doprovodu klavíristy Davida Marečka přednese v Brně, Hradci Králové, Praze a Karlových Varech program složený ze skladeb, které formovaly její mimořádnou hudební kariéru.

První koncert turné se bude konat v úterý 14. září v Besední dům domě v Brně od 19:00 hodin. Další koncerty se odehrají ve středu 15. září v Petrof Gallery v Hradci Králové taktéž od 19:00 hodin, ve čtvrtek 16. září v Sukově síni Rudolfina od 16:00 a v pátek 17. září v karlovarském Grandhotelu Pupp od 19:00 hodin.

Festivaly

Svatováclavský festival

V pondělí 13. září v 19:00 v kostele svatého Jana a Pavla ve Frýdku Místku vystoupí španělský vokálně-instrumentální ansámbl La Grande Chapelle. Zazní hudba španělského královského dvora.

V úterý 14. září účinkuje Collegium 1704 v ostravském evangelickém Kristově kostele v 19:00 hodin. Zazní Magnificat D dur (BWV 243) Johanna Sebastiana Bacha a Missa Dei Filii (ZWV 20) Jana Dismase Zelenky.

Ve středu 15. září vystoupí v ostravském kostele Panny Marie Královny v 19:00 Český filharmonický sbor Brno. Zazní oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. Jako sólisté se představí Pavla Vykopalová, Václava Krejčí-Housková, Peter Berger, Jan Šťáva a Jakub Rousek, spoluúčinkuje Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem.

Ve čtvrtek 16. září v kostele svatého Václava ve Velké Polomi vystoupí Vytautas Kiminius (litevský lidový hoboj birbynė) a Tadas Motiečius (akordeon). V tomto netradičním obsazení budou provedena díla Alfreda Schnittkeho, Osvaldase Balakauskase, Vyutase Mikekaluskase, Edvarda Griega, Bély Bartóka a Matti Murtoa. Program se opakuje v pátek 17. září v 18:00 v Albrechticích u Českého Těšína v evangelickém kostele.

V Jablunkově ve farním kostele Božího Těla v sobotu 18. září v 15:00 se představí francouzsko-český Ensemble Castelkorn. Zazní díla heinricha Ignaze Bibera, Giacoma Carissimiho a řady dalších. Soubor zopakuje svůj sobotní program v neděli 19. září v 18:00 v kostele svatého Bartoloměje v Kopřivnici.

V Sudicích v kostele svatého Jana Křtitele budou v sobotu 18. září v 18:00 provedeny pravoslavné sbory ukrajinským mužským vokálním oktetem Orpheus. Zazní díla Maxima Sozontoviče Berezovského, Dmitrije Štěpanoviče Bortňanského, Andrije Hnatyšyna, Petara Dineva a dalších. Ukrajinské vokální okteto Orpheus vystoupí znovu v neděli 19. září v 15:00 v kostele svatého Mikuláše v Ludgeřovicích.

Lípa Musica

V úterý 14. září na zámku v Lomnici nad Popelkou v 19:00 vystoupí Smetanovo trio. Zazní klavírní tria Ludwiga van Beethovena, Dmitrije Šostakoviče a Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments