Týden s hudbou. Koncerty a streamy z Česka i zahraničí

  1. 1
  2. 2

V pátek 17. září v českolipské klášterní bazilice Všech svatých v 19:00 vystoupí Musica bohemica s uměleckým vedoucím Jaroslavem Krčkem a sólisty Annou Hlavenkovou a Martinem Prokešem. Zazní písně Bohuslava Martinů Písničky na jednu stránku H 294, Písničky na dvě stránky H 302, Čtyři písně na slova české lidové poesie H 282, Nový Špalíček H 268 a Nové slovenské písně H 126. Program doplní úpravy lidových písní Jaroslava Krčka.

V sobotu 18. září v kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici vystoupí od 19:00 houslistka Lucie Húlová Sedláková a varhaník Jaroslav Tůma. Zazní Růžencové sonáty Heinricha Ignaze Bibera.

V neděli 19. září v 17:00 v kostele svatého Jakuba Staršího v České Kamenici se představí Capella de la Torre. Zazní řada skladeb z 15. století, mj. Heinricha Issaca, Josquina Desprez a Adriana Willaerta.

Hudební festival Antonína Dvořáka

V úterý 14. září v Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké bude uveden od 19:00 hodin komponovaný večer věnovaný Dvořákovi a jeho americkým žákům. Účinkují indický dirigent Debashis Chaudhuri a klavíristka Jana Chadhuri.

V sobotu 18. září v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Třebsku vystoupí klarinetista Karel Dohnal a Smyčcové trio České filharmonie.  Provedena budou díla Bernharda Crussella, Johanna Nepomuka Hummela, Ottorina Respighiho, Giullauma Connessona a Rezsö Kókaie.

Regiony

Komorní filharmonie Pardubice zahajuje novou sezónu třemi koncerty nazvanými Modré housle v Sukově síni v 19:00 v pondělí 13. září, úterý 14. a ve středu 15. září. Zazní předehra k baletu Ludwiga van Beethovena Stvoření Promethea, Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (sólista Pavel Šporcl) a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Musica Florea vystoupí v pondělí 13. září v 19:00 v šumperském kostele Zvěstování Panny Marie. V novodobé premiéře bude uvedeno Oratorium de Passione Domini nostri Jesu Christi Václava Horálka a Requiem d moll, KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta. Tentýž program uvede soubor druhý den v Praze (viz výše a ve středu 15. září v 19:30 v kostele sv. Anny v Karlových Varech – Sedlci.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v sobotu 18. září v 19:30 v Zámecké jízdárně v Českém Krumlově s dirigentem Petrem Vronským. Zazní Karneval, Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 3 (sólistka Leticia Moreno) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka.

Slovensko

V Košicích bude ve čtvrtek 16. zahájen 50. ročník mezinárodního varhanního festivalu, který spolupořádá Státní filharmonie Košice. V Domě umění v 19:00 vystoupí Robert Kovács. V první polovině koncertu zazní Preludium a fuga in G (BWV 550) Johanna Sebastiana Bacha a Chaconne Franze Schmidta. V druhé polovině večera se připojí Státní filharmonie Košice s dirigentem Robertem Jindrou. Zazní Symphonie Concertante pro varhany a orchestr, op. 81 Josepha Jongena.

V letohrádku Dardanely v Markušovicích sed představí v pátek 17. září v 18:00 Monika Melcová. Zazní díla Giovanni Maria Trabaciho, Girolama Frescobaldiho, Domenica Scarlattiho, Hernanda de Cabezóna a dalších.

V sobotu 18. září v 18:00 v novém evangelickém kostele v Kežmaroku vystoupí Robert Kovács. Zazní díla Otto Nicolaie, Johanna Pachelbela, Johanna Sebastiana Bacha, Jana Pieterszoona Sweelincka, Jozefa Grešáka, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Antona Brucknera a Franze Schmidta.

V neděli 19. září v košickém seminárním kostele svatého Antonína Paduánského vystoupí Monika Melcová se skladbami Jacquese Boyvina, Jeana Babtiste Lullyho, Johanna Sebastiana Bacha a Maurice Ravela.

Čeští interpreti v zahraničí

Collegium 1704 vystoupí ve čtvrtek 16. září v kostele sv. Filipa v Turíně. O den později v pátek 17. září pak v Teatro Dal Verme v Miláně.

Janáčkova filharmonie Ostrava uspořádá příští týden zájezd do Estonska a Lotyšska. Společně s klavíristou Lukášem Vondráčkem a dirigentem Risto Joostem provedou Třetí klavírní koncert Bély Bartóka, předehru k Smetanově Prodané nevěstě a Dvořákovu Symfonii č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“. V pátek 17. září orchestr vystoupí v Pärnu, v sobotu 18. září v Talinnu a v neděli 19. září v lotyšském Rezekne.

Streamy a televizní přenosy

Na webu Helsinské filharmonie si ve středu 15. září od 18:00 poslechněte světovou premiéru Baby symphony Timo Hietaly. Připomínáme, že na webu tělesa je k dispozici velké množství záznamů koncertů již od podzimu 2018 s řadou soudobých skladeb.

Na serveru Operavision bude v sobotu 18. září zveřejněn záznam opery Alexandera Zemlinského Trpaslík (Der Zwerg) v nastudování Dánské národní opery. V hlavních rolích v režii Nanouka Leopolda se představí Lenneke Ruiten, Annette Dasch, Derek Welton a Clay Hilley. Spoluúčinkuje Dánský národní operní sbor a Nizozemský filharmonický orchestr. Provedení řídí Lorenz Viotti.

V pondělí 13. září od 20:15 poslechněte na ČT Art Koncert k poctě svaté Ludmily, který společně s Kühnovým smíšeným sborem natočil Symfonický orchestr hl. m. Prahy s dirigentem Tomášem Braunerem 10. září 2021.

V přímém přenosu si poslechněte ve čtvrtek 16. září v 20:15 na ČT Art přímý přenos provedení oratoria Svatá Ludmila Antonína Dvořáka z katedrály svatého Víta. Účinkují Eva Hornyáková, Jana Hrochová, Richard Samek, Gustáv Beláček, Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Vasilek) a Česká filharmonie s dirigentem Petrem Altrichterem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments