Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, kino, TV, stream

Ve druhém květnovém týdnu je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější z vašeho okolí doplněné o přenosy v televizi, kinech a rozhlase.
Trio Gratia (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Trio Gratia (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Praha

První kolo soutěže Pražského jara v oboru viola a trombon proběhne v pondělí 8. května v Sále Martinů na HAMU a v Národním domě na Vinohradech. Druhé kolo proběhne ve středu 10. května tamtéž, fiále v sobotu 13. května ve Dvořákově síni Rudolfina.

V pondělí 8. května od 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK vystoupí smyčcové Trio Gratia. Zazní Goldbergovy variace BWV 988 v úpravě Dmitrije Sitkoveckého, Bukoliki Witolda Lutosławského, Intermezzo Zoltána Kodályho a Smyčcové trio č. 4 c moll, op. 9/3 Ludwiga van Beethovena.

Ve středu 10. května od 20:00 hodin v evangelickém kostele U Salvátora se na mimořádném koncertě spojí Kronos Quartet a Irena a Vojtěch Havlovi.

Ve čtvrtek 11. května od 19:00 hodin se v Betlémské kapli na koncertě dua Beautiful Strings uskuteční premiéra skladby Jiřího Gemrota Pražské přízraky. Program doplní skladby Felixe Mendelsohna-Bartholdyho, Clauda Debussyho, Leoše Janáčka a dalších.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jazzový Concept Art Orchestra s dirigentem Bastienem Stilem uvedou ve čtvrtek 11. května od 19:30 hodin v DOX+ zahrají Skandinávské imprese Luboše Soukupa.

Bohemia Luxemburg Trio Kateřiny Englichové, Jitky Hosprové a Carla Janse vystoupí ve čtvrtek 11. května od 19:30 hodin v Trojském zámku. Zazní Serenáda D dur, op. 25 Ludwiga van Beethovena, Elegie Arnolda Baxe, Sonáta pro flétnu, violu a klavír Clauda Debussyho a Petite suite André Joliveta.

V pátek 12. května od 10:00 hodin na Slavíně proběhne v rámci Pražského jara pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany.

V pátek 12. května od 19:30 hodin si ve Dvořákově síni Rudolfina připomeneme devadesát let od založení Kühnova dětského sboru a devadesáté narozeniny jeho sbormistra profesora Jiřího Chvály. Vystoupí Koncertní oddělení a sbor bývalých členů Kühnova dětského sboru.

Jiří Chvála (foto Karel Šuster)

Ve 20:00 hodin bude v pátek 12. května zahájeno ve Smetanově síni Obecního domu letošní Pražské jaro provedením Mé vlasti Bedřicha Smetany Welsh National Opera Orchestra s dirigentem Tomášem Hanusem. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava a ČT Art. Koncert se opakuje tamtéž v sobotu 13. května od 20:00 hodin.

V Anežském klášteře v sobotu 13. května od 11:00 hodin zazní koncert členů poroty violové soutěže Pražského jara – Antoine Tamestit, Kristiny Fialové, Gartha Knoxe, Pavla Nikla, Cynthie Phelps, Larse Anderse Tomtera a Tabey Zimmermann s díly George Benjamina, Gartha Knoxe, Georga Philipa Telemanna, Franka Bridge a Yorka Bowena.

Quasi Trio vystoupí v sobotu 13. května od 15:00 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní Trio Es dur, op. 27 Františka Škroupa, Nachstück Jörga Widmanna a Fantasy Trio, op. 26 Roberta Muczynskiho.

Koncert pro dětské publikum Trojanova tria se uskuteční v neděli 14. května v 10:30 hodin a 14:00 hodin v Sukově síni Rudolfina.

V neděli 14. května v sídle Nadace Stadler-Trier (Celetná 12) od 15:00 hodin zahájí festival Antonín Dvořák mladým, kdy díla Antonína Dvořáka zahrají žáci ZUŠ po celé České republice.

V neděli 14. května od 18:00 hodin na finále trombonové soutěže Pražského jara zahrají PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Ondřejem Vrabcem Concertino Es dur, op. 4 pro trombon a orchestr Ferdinanda Davida a Koncert pro trombon a orchestr Don Chisciotte o un Autoritratto Juraje Filase.

Na Pražském jaru v neděli 14. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Magdalena Kožená za doprovodu Mitsuky Uchidy. Zazní Poèmes pour Mi Oliviera Messiaena a z díla Clauda Debussyho Tři Bilitiny písně, Ariettes oubliées a Pět Baudelairových básní.

V neděli 14. května od 18:00 hodin se v pražském kině ATLAS odehraje jediná projekce dokumentu V. Silvestrov v České republice. Film uvede Silvestrovův přítel a spolupracovník na filmu, ukrajinský filozof a ředitel nakladatelství Duch i litera, profesor Konstantin Sigov.

Magdalena Kožená (zdroj Magdalena Kožená)
Magdalena Kožená (zdroj Magdalena Kožená)

Brno

Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) pod taktovkou Roberta Kružíka ve čtvrtek 11. května a v pátek 12. května od 19:00 hodin v Besedním domě uvedou Symfonii D dur, op. 16/3 Pavla Vranického a Requiem d moll K 626 Wolfganga Amadea Mozarta se sólisty Romanou Kružíkovou, Monikou Jägerovou, Ondřejem Koplíkem, Jaromírem Noskem a varhaníkem Petrem Kolařem.

V sobotu 13. května od 10:30 hodin v Besedním domě Filharmonie Brno s dirigentem Adamem Sedlickým pořádá koncert pro dětské publikum.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc zahájí v pátek 12. května od 19:00 hodin v Redutě s dirigentem Zsoltem Hamarem přehlídku MFOpen. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka (sólista Vilém Petras), výběr z Uherských tanců Johannese Brahmse a Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

Na sobotu 13. května připravil MFOpen bohatý program.
Od 10:00 hodin v Redutě se představí nejlepší posluchači Konzervatoře Evangelické akademie. Zazní díla Antonia Vivaldiho, Carla Maria von Webera, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.
Od 11:30 hodin se uskuteční v Mozartově sálu komorní matiné Elišky Honkové (flétna), houslistů Aleny Hanouskové a Jindřicha Novotného, violisty Kangkang Suna a Nikity Ruzhavinského (violoncello). Zazní Flétnový kvartet č. 1 D dur K 285 Wolfganga Amadea Mozarta a Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96 Americký Antonína Dvořáka.
Od 14:00 hodin se v Mozartově sálu uskuteční beseda s filharmoniky moderovaná Jiřím Vejvodou.
Od 15:30 hodin tamtéž zazní Filharmonický salón s uskupeními MFO Brass Quintet, El GonzAles a Moravia Quintetem s díly Milady Červenkové, Rudolfa Marose, Ference Farkase, Antonína Dvořáka, Ladislava Odstrčila a Leonarda Bernsteina.
V podvečer od 17:00 hodin v Redutě vystoupí Akademický sbor Žerotín s programem Skvosty české vokální hudby s díly Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.
Večerní koncert od 19:00 hodin v Redutě bude patřit Moravské filharmonii Olomouc a dirigentu Zsoltu Hamarovi. Uslyšíte Serenádu d moll pro dechové nástroje a kontrabas, op. 44 a Serenádu E dur pro smyčce, op. 22 Antonina Dvořáka.

Zsolt Hamar (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Zsolt Hamar (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

V neděli 14. května od 10:30 hodin v Redutě zahraje na koncertě určeném pro rodiče s dětmi Moravská filharmonie Olomouc se Zsoltem Hamarem výběry z Uherských tanců Johannese Brahmse a Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

Ostatní regiony Čech

V Příbrami a okolí probíhá Hudební festival Antonína Dvořáka.

V úterý 9. května od 19:00 hodin v Galerii Františka Drtikola vystoupí Wihanovo kvarteto s Martinem Kasíkem. V premiéře zazní Smyčcový kvartet č. 2 Islandská krajina Kateřiny Horké, Smyčcový kvartet č. 14 d moll Smrt a dívka Franze Schuberta a Klavírní kvintet A dur, op. 81 Antonína Dvořáka.

Slavic trio vystoupí v úterý 9. května od 19:00 hodin v Divadle Jablonec nad Nisou. Zazní Goldbergovy variace Johanna Sebastiana Bacha, Concert Champêtre Henriho Tomasiho, Suita pro dechové trio Alexandra Tansmana a Serenata Rudolfa Maroše.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským ve čtvrtek 11. května od 19:30 hodin v teplickém Domě kultury zahrají Meditaci nad básní Suzanne Renaud Pavla Blatného, Péťu a vlka, op. 67 Sergeje Prokofjeva (recituje Miroslav Táborský) a Symfonii č. 1 g moll, op. 13 Zimní sny Petra Iljiče Čajkovského.

V libereckém Divadle F. X. Šaldy se uskuteční v neděli 14. května od 17:00 hodin slavnostní koncert k 65. výročí založení Severáčku.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V Mikulově v Dietrichsteinské hrobce v neděli 14. května zahájen Prolog festivalu Klášterní hudební slavnosti. Vystoupí na něm Anna Paulová se sólovými skladbami pro klarinet z pera Johanna Sebastiana Bacha, Gaetana Donizettiho, Oliviera Messiaena, Jiřího Pauera, Petera Grahama a dalších.

Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)
Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)

Slovensko

V Košicích probíhá festival Košické hudební jaro.

V úterý 9. května od 19:00 hodin v Synagoze Zvonárska vystoupí Adelphi Quartet. Zazní Smyčcový kvartet č. 14 G dur K 387 Jarní Wolfganga Amadea Mozarta a Smyčcový kvartet č. 6 f moll, op. 80 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ve čtvrtek 11. května od 11:00 hodin v Domě umění Státní filharmonie Košice pod taktovkou Milana Turkoviće zazní suita z opery Královna víl Henryho Purcella, Koncert pro fagot a smyčce Antonia Vivaldiho (sólista Daniel Hrinda) a suita z opery Porgy & Bess a Američan v Paříži Georga Gershwina.

Slovenská filharmonie s Kasparem Zehnderem ve čtvrtek 11. května a v pátek 12. května od 19:00 hodin v Koncertní síni SF zahraje Concerto grosso G dur, op. 6/1 HWV 319 Georga Friedricha Händela, Koncertantní symfonii Es dur K 297b Wolfganga Amadea Mozarta (sólisté Cyril Šikula, Matúš Veľas, Róbert Kis a Peter Kajan) a Koncert pro orchestr Bély Bartóka.

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem v neděli 14. prosince od 16:00 hodin v Koncertní síni SF zahrají všechny čtyři Orchestrální suity BWV 1066–1069 Johanna Sebastiana Bacha.

Kaspar Zehnder (foto Sabine Burger)

Kino

Od neděle 14. května sledujte v kinech v České a Slovenské republice stream opery Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta v inscenaci královské opery Covent garden. V režii Davida McVicara pod taktovkou Antonia Pappana zpívají v hlavních rolích Riccardo Fassi, Giulia Semenzato, Germán E. Alcántara, Federica Lombardi, Hanna Hipp, Gregory Bonfatti, Monica Bacelli.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v úterý 9. května od 21:10 hodin připomeneme koncert z roku 2020 z berlínské Státní opery Unter den Linden s Danielem Barenboiem s díly Pierra Bouleze, Richarda Wagnera, Jörga Widmanna a Ludwiga van Beethovena.

Zahajovací koncert Pražského jara ve 20:00 hodin bude v pátek 12. května ze Smetanovy síně Obecního domu živě přenášet Český rozhlas Vltava a ČT Art. Letošní Pražské jaro bude patřit Mé vlasti Bedřicha Smetany v podání Welsh National Opera Orchestra s dirigentem Tomášem Hanusem.

Dokument o rodině Klánských zařadí ČT Art ve středu 10. května od 20:15 hodin.

V pátek 12. května bude na serveru OperaVision zveřejněn stream inscenace opery A Midsummer Nights’s Dream (Sen noci svatojánské) Benjamina Brittena Královské švédské opery. Pod taktovkou Simona Crawforda Phillipse a v režii Tobiase Theorella zpívají Rodrigo Sosa Dal Pozzo, Elin Rombo, Robert Fux, Peter Kajlinger, Johan Rydh, Thorvald Bergström, Jan Sörberg, Mikael Stenbaek, Michael Axelsson, Kristian Flor, Katarina Leoson, Johanna Rudström, Vivianne Holmberg, Jihan Shin, David Risberg, Anna Danielsson, Therese Badman Stenius, Hanna Wåhlin a Katarina Böhm.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments