Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, kino, TV, stream

  1. 1
  2. 2
Ve druhém květnovém týdnu je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější z vašeho okolí doplněné o přenosy v televizi, kinech a rozhlase.

Trio Gratia (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Trio Gratia (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Praha

První kolo soutěže Pražského jara v oboru viola a trombon proběhne v pondělí 8. května v Sále Martinů na HAMU a v Národním domě na Vinohradech. Druhé kolo proběhne ve středu 10. května tamtéž, fiále v sobotu 13. května ve Dvořákově síni Rudolfina.

V pondělí 8. května od 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK vystoupí smyčcové Trio Gratia. Zazní Goldbergovy variace BWV 988 v úpravě Dmitrije Sitkoveckého, Bukoliki Witolda Lutosławského, Intermezzo Zoltána Kodályho a Smyčcové trio č. 4 c moll, op. 9/3 Ludwiga van Beethovena.

Ve středu 10. května od 20:00 hodin v evangelickém kostele U Salvátora se na mimořádném koncertě spojí Kronos Quartet a Irena a Vojtěch Havlovi.

Ve čtvrtek 11. května od 19:00 hodin se v Betlémské kapli na koncertě dua Beautiful Strings uskuteční premiéra skladby Jiřího Gemrota Pražské přízraky. Program doplní skladby Felixe Mendelsohna-Bartholdyho, Clauda Debussyho, Leoše Janáčka a dalších.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jazzový Concept Art Orchestra s dirigentem Bastienem Stilem uvedou ve čtvrtek 11. května od 19:30 hodin v DOX+ zahrají Skandinávské imprese Luboše Soukupa.

Bohemia Luxemburg Trio Kateřiny Englichové, Jitky Hosprové a Carla Janse vystoupí ve čtvrtek 11. května od 19:30 hodin v Trojském zámku. Zazní Serenáda D dur, op. 25 Ludwiga van Beethovena, Elegie Arnolda Baxe, Sonáta pro flétnu, violu a klavír Clauda Debussyho a Petite suite André Joliveta.

V pátek 12. května od 10:00 hodin na Slavíně proběhne v rámci Pražského jara pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany.

V pátek 12. května od 19:30 hodin si ve Dvořákově síni Rudolfina připomeneme devadesát let od založení Kühnova dětského sboru a devadesáté narozeniny jeho sbormistra profesora Jiřího Chvály. Vystoupí Koncertní oddělení a sbor bývalých členů Kühnova dětského sboru.

Jiří Chvála (foto Karel Šuster)

Ve 20:00 hodin bude v pátek 12. května zahájeno ve Smetanově síni Obecního domu letošní Pražské jaro provedením Mé vlasti Bedřicha Smetany Welsh National Opera Orchestra s dirigentem Tomášem Hanusem. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava a ČT Art. Koncert se opakuje tamtéž v sobotu 13. května od 20:00 hodin.

V Anežském klášteře v sobotu 13. května od 11:00 hodin zazní koncert členů poroty violové soutěže Pražského jara – Antoine Tamestit, Kristiny Fialové, Gartha Knoxe, Pavla Nikla, Cynthie Phelps, Larse Anderse Tomtera a Tabey Zimmermann s díly George Benjamina, Gartha Knoxe, Georga Philipa Telemanna, Franka Bridge a Yorka Bowena.

Quasi Trio vystoupí v sobotu 13. května od 15:00 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní Trio Es dur, op. 27 Františka Škroupa, Nachstück Jörga Widmanna a Fantasy Trio, op. 26 Roberta Muczynskiho.

Koncert pro dětské publikum Trojanova tria se uskuteční v neděli 14. května v 10:30 hodin a 14:00 hodin v Sukově síni Rudolfina.

V neděli 14. května v sídle Nadace Stadler-Trier (Celetná 12) od 15:00 hodin zahájí festival Antonín Dvořák mladým, kdy díla Antonína Dvořáka zahrají žáci ZUŠ po celé České republice.

V neděli 14. května od 18:00 hodin na finále trombonové soutěže Pražského jara zahrají PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Ondřejem Vrabcem Concertino Es dur, op. 4 pro trombon a orchestr Ferdinanda Davida a Koncert pro trombon a orchestr Don Chisciotte o un Autoritratto Juraje Filase.

Na Pražském jaru v neděli 14. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Magdalena Kožená za doprovodu Mitsuky Uchidy. Zazní Poèmes pour Mi Oliviera Messiaena a z díla Clauda Debussyho Tři Bilitiny písně, Ariettes oubliées a Pět Baudelairových básní.

V neděli 14. května od 18:00 hodin se v pražském kině ATLAS odehraje jediná projekce dokumentu V. Silvestrov v České republice. Film uvede Silvestrovův přítel a spolupracovník na filmu, ukrajinský filozof a ředitel nakladatelství Duch i litera, profesor Konstantin Sigov.

Magdalena Kožená (zdroj Magdalena Kožená)
Magdalena Kožená (zdroj Magdalena Kožená)

Brno

Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) pod taktovkou Roberta Kružíka ve čtvrtek 11. května a v pátek 12. května od 19:00 hodin v Besedním domě uvedou Symfonii D dur, op. 16/3 Pavla Vranického a Requiem d moll K 626 Wolfganga Amadea Mozarta se sólisty Romanou Kružíkovou, Monikou Jägerovou, Ondřejem Koplíkem, Jaromírem Noskem a varhaníkem Petrem Kolařem.

V sobotu 13. května od 10:30 hodin v Besedním domě Filharmonie Brno s dirigentem Adamem Sedlickým pořádá koncert pro dětské publikum.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc zahájí v pátek 12. května od 19:00 hodin v Redutě s dirigentem Zsoltem Hamarem přehlídku MFOpen. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka (sólista Vilém Petras), výběr z Uherských tanců Johannese Brahmse a Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments