Týden s hudbou. Koncerty, opera, TV, stream

Na přelomu února a března je tu nový Týden s hudbou, kde jako již tradičně naleznete to nejzajímavější z vašeho okolí doplněné o programy v televizi a zahraniční stream.
Pretty Yende (zdroj Pretty Yende)
Pretty Yende (zdroj Pretty Yende)

Praha

Musica Florea vystoupí v pondělí 27. února od 19:00 hodin v evangelickém kostele U Salvátora. Spoluúčinkuje barytonista Roman Janál. Zazní díla Karla Ditterse z Dittersdorfu, Jana Křtitele Vaňhala, Františka Xavera Brixiho a Josefa Myslivečka.

Triové sonáty Jana Dismase Zelenky a Sonáta G dur BWV 1021 Johanna Sebastiana Bacha zahraje Capella da camera Praga v úterý 28. února v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

V úterý 28. února od 19:30 hodin se v NoDu uskuteční další koncert z cyklu soudobé hudby PKF – Prague Philharmonia. Houslisté Michal Sedláček, Kateřina Krejčová, Lucia Fulka Kopsová, flétnista Jiří Ševčík, klarinetista Jindřich Pavliš a klavírista Martin Fila zahrají Sonatinu pro flétnu a klavír Hanse Wernera Henzeho, z tvorby Jörga Widmanna Paraphrase na Svatební pochod Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Fantasii pro klarinet sólo, Etude digitale pro violoncello a Smyčcový kvartet č. 3 Jagdquartett. Program doplní Sonatina pro housle a klavír Karlheinze Stockhausena.

Violoncellistka Dominika Weiss Hošková vystoupí za doprovodu svého otce Jiřího Hoška, který se představí v méně známé roli jako klavírista, v úterý 28. února v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní skladby Giuseppa Valentiniho, Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina. 

V úterý 28. února si od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce připomeneme pondělní sté narozeniny hudebního skladatele a muzikologa Viktora Kalabise. Z jubilantovy tvorby zazní v podání Kalabis Quinteta a jejich hostů Divertimento, Malá komorní hudba, Nonet č. 2 Pocta přírodě a Hallelujah.

Ve středu 1. března od 19:30 hodin vystoupí v barokním refektáři dominikánského kláštera skladatelské Duo JERS. Ve světové premiéře zazní Valse-Sonatina Jaroslava Pelikána, dále provede duo společně s violoncellistkou Terezou Bucharovou skladby Antonína Dvořáka, Františka Bendy, Maurice Ravela, Petra Iljiče Čajkovskéhoj a Jaroslava Nováka.

Nadine Sierra (foto Merri Cyr)

Ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března od 19:30 hodin v kulturním centru Vzlet zazní komická opera Zabijačka Ivana Achera a Martina Konvičky na libreto Jiřího Havelky, Marty Ljubkové a Veroniky Loulové. Inscenace proběhne v režii Jiřího Havelky a Veroniky Loulové, hlavní role zpívají Vladimír Chmelo, David Szendiuch, Vanda Šípová, Markéta Cukrová a další.

Ve středu 1. března od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí americká sopranistka Nadine Sierry a jihoafrická sopranistka Pretty Yende společně s PKF – Prague Philharmonia a dirigentem Giacomem Sagripantim. Zazní výběr z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Gioachina Rossiniho, Gaetana Donizettiho, Julese Masseneta, Vincenza Belliniho, Giuseppe Verdiho, Léo Delibese, Charlese Gounoda, Jacquese Offenbacha, Leonarda Bernsteina a Victora Herberta. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Akademičtí komorní sólisté vystoupí v pátek 3. března v 19:30 hodin v Sále Martinů v rámci koncertního cyklu HAMU Ti nejlepší s dirigentem Robertem Kružíkem.  Zazní Koncert pro klavír a orchestr f moll Fryderyka Chopina (sólistka Veronika Coganová), Koncert pro klarinet a orchestr Aarona Coplanda (sólista Vojtěch Trubač) a Fantastické scherzo Josefa Suka.

Jana Hrochová (foto Marek Olbrzymek)
Jana Hrochová (foto Marek Olbrzymek)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Janem Kučerou chystají na sobotu 4. března od 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu koncert pro dětské publikum.  Spoluúčinkuje Hudební klub Fík a studenti Gymnázia a hudební školy hl. m. Praha a Taneční konzervatoře.

V neděli 5. března od 11:00 hodin se v Národním divadle koná matiné u příležitosti 199. narozenin Bedřicha Smetany.  Sólisté Markéta Kloudová, Daniel Matoušek, Tamara Morozová, Jiří Brückler, Tereza Papoušková, Miloš Horák a hudebníci Ondřej Hás, Matěj Polášek, Jakub Kocna, Štěpán Drtina, Klára Gibišová, Zdeněk Klauda a Lucie Pirochová uvedou árie z oper Braniboři v Čechách, Dalibor, Čertova stěna a Prodaná nevěsta proložené komorní tvorbou jubilanta včetně Smyčcového kvartetu č. 1 e moll Z mého života a dalších děl.

Společnost LiederCompany uvádí v neděli 5. března od 19:30 hodin ve Velkém sále Novoměstské radnice písňovou tvorbu Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Richarda Wagnera a Vincenza Belliniho. Vystoupí sopranistky Jana Sibera, Jana Hrochová a klavírista Jan Dušek.

Brno

Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra vystoupí v pondělí 27. února v 19:30 hodin v Besedním domě. Zazní díla Mirely Ivacević, Unsuk Chin, Borise Čajkovského a Víta Zouhara.

Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)
Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)

V Národním divadle Brno se ve středu 1. března od 19:00 hodin uskuteční repríza loňské inscenace opery Georga Friedricha Händela Alcina s Collegiem 1704 a Václavem Luksem. V režii Jiřího Heřmana se v hlavních rolích představí Pavla Vykopalová, Doubravka Součková, Andrea Široká, Ray Chenez, Václava Krejčí Housková, Ondřej Koplík a Roman Hoza.

Ve čtvrtek 2. března a ve čtvrtek 3. března od 19:00 hodin zahraje Filharmonie Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese v Janáčkově divadle program, který představila na svém americkém turné. Zazní Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů, Koncert pro housle a orchestr in D Williama Bolcoma (sólistka Yumi Hwang-Williams) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka.

V neděli 5. března od 19:00 hodin v Besedním domě zazní v podání houslistky Yumi Hwang-Williams, houslisty Milana Paľy a klavíristů Dennise Russella Daviese, Kataríny Paľové a Andrey Bálešové díla Mieczysława Weinberga, Alfreda Schnittkeho, Williama Bolcoma a Broniuse Kutavičiuse.

Yumi Hwang-Williams (zdroj Filharmonie Brno)

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Robertou Jindra uvádí ve čtvrtek 2. března od 19:00 hodin v Kině Vesmír předehru k opeře Čarostřelec Carla Maria von Webera, Due-Concertino F dur pro klarinet, fagot a smyčce Richarda Strausse (sólisté Johannes Schittler a Jan Hudeček) a jedinou Symfonii C dur WWV 29 Richarda Wagnera. Generální zkoušku je možné navštívit tamtéž od 10:00 hodin v den koncertu.

Ostatní regiony

V neděli 5. března od 10:30 hodin proběhne ve foyer Vendelína Budila v plzeňském Divadle J. K. Tyla matiné. Sólisté opery přednesou díla Zdeňka Lukáše, Ilji Hurníka, Pavla Jurkoviče a Pavla Kasala.

Slovensko

V úterý 28. února od 19:00 hodin vystoupí v malé koncertní síni SF violoncellista Ján Slávik za klavírního doprovodu Daniely Varínské. Zazní výběr z tvorby Ludwiga van Beethovena.

Marek Prášil (zdroj Jihočeká filharmonie)
Marek Prášil (zdroj Jihočeká filharmonie)

Ve čtvrtek 2. března od 19:00 hodin zahraje Státní filharmonie Košice v Domě umění s dirigentem Markem Prášilem Goralské tance z opery Hálka Stanisława Moniuszka, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Daniel Matejča) a Symfonii č. 1 c moll, op. 11 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Generální zkoušku je možné navštívit od 10:00 hodin v den koncertu tamtéž.

Slovenská filharmonie pod taktovkou Petera Valentoviče v pátek 3. března od 19:30 hodin v koncertní síni SF přivítá jako sólisty studenty z Vysoké školy múzických umění v Banské Bystrici. Zazní Ultima ritualia, op. 33 Martina Langa ve světové premiéře, Fantazie pro housle a orchestr, op. 7 Eugena Suchoně (sólistka Anabela Patkoló), Concertino da camera pro altsaxofon a orchestr Jacquese Iberta (sólista Andrej Simančuk), Concertino pro marimbu a orchestr, op. 21 Paula Crestona (sólista Martin Zajac) a Koncert pro klavír a orchestr G dur Maurice Ravela (sólistka Nika Sidor).  

Quasars Ensemble vystoupí v neděli 5. března od 19:00 hodin ve velkém studiu Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Zazní Ricercar Vladimíra Godára, Klavírní kvintet, op. 6 Jána Zimmera a Klavírní kvintet Alexandera Albrechta.

Streamy a televizní přenosy

Zahajovací koncert Pražského jara 1968 s cyklem symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast v podání České filharmonie a Karla Ančerla připomene ČT Art v úterý 28. února od 21:10 hodin.

Dokument Smetanova Vltava očima Bamberských symfoniků a Jakuba Hrůši (2022) zařadí ČT Art ve středu 1. března od 20:15 hodin.

Jiří Rožeň, Česká filharmonie, Praha 1. 11. 2017 (foto Petra Hajská)

Česká televize natočila dokumentární cyklus o českých současnosti dirigentech. Ve středu v posledním dílu 1. března od 21:35 hodin bude na ČT Art promítnut dokument o Jiřím Rožňi.

Portrét Viktora Kalabise si můžete poslechnout ve čtvrtek 2. února od 23:10 hodin na ČT Art. Z tvorby jubilanta pak následují Tři akvarely pro cembalo v nastudování jeho manželky Zuzany Růžičkové.

Na serveru Helsinské filharmonie sledujte od pátku 3. března 18:00 hodin SEČ koncert z cyklu Musica nova Helsinky s dirigentem Janne Nisonenem se sólisty Mattie Barbierem a Westonem Oleneckim (trombóny). Zazní Synesthésie Jimmyho Lópeze Bellida, ve světových premiérách where the dark earth bends Carla Iannoty a Vimma, Helsinki Variations Minny Leinonen a na závěr Saudade Žibuoklė Martinaitytė. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments