Týden s hudbou. Koncerty, opery, festivaly, TV, streamy

V polovině listopadu je tu nový Týden s hudbou s přehledem toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí na koncertech a operních představeních. Výčet doplňují i připomínky zajímavých pořadů v televizi, kinech a zahraniční streamy.
Témata:Adam Plachetka Adam Skoumal Alain Altinoglu Alia Amnis Anna Netrebko Anna Paulová Antonio Pappano Arsen Petrosyan Quartet Calixto Bieito Cantores virtuosi Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Cílová skupina Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Dalibor Karvay Denisa Ferdová Dětský sbor Brno Divadlo F. X. Šaldy Liberec Edita Randová Eliška Brožková Pospíšilová Epoque Quartet Eva Dřízgová-Jirušová Festival Melos-Étos Georg Schmiedleitner Igor Františák Ilja Hurník Irvin Venyš Jan Jiraský Jan Kučera Janáček Brno Janáčkova filharmonie Ostrava Janáčkovo divadlo Brno Jaroslav Hutka Jaroslav Kyzlink Jiří Nekvasil Jiří Rožeň Jiří Stivín (1942) John Fiore Josef Špaček (1986) Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Kühnův smíšený sbor Laura Mvula Leoš Čepický Linda Lee Magdalena Kožená Marcus Bosch Marek Kozák Marek Madej Marek Prášil Marek Šedivý Marek Štryncl Marián Lejava Markéta Čepická Marko Ivanović Martin Opršál Milan Al-Ashhab Miroslav Sekera MoEns Ensemble Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Národní divadlo Národní divadlo moravskoslezské Noc divadel Oldřich Semerák Olga Frölichová Olivie Fuchs Ondřej Valenta Opera Národního divadla Brno Opera Schrattenbach OperaVision Orchestr Miroslava Halamy Orchestr národního divadla Brno Orchestre de la Suisse Romande Ostrava New Orchestra Ostravské centrum nové hudby Pavel Šnajdr Petr Kotík Plácido Domingo Prague Sounds Pražský komorní orchestr Robert Carsen Robert Jindra Simon Rattle Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Smíšený pěvecký sbor Janáček Štátna filharmónia Košice Stefan Donner Svatováclavský hudební festival Tomáš Hanus Tomáš Klus Tomáš Netopil Viktoria Mullova Zbyněk Srba
Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)
Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)

Praha

V pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin v Malém Španělském sále (Španělská 2, Praha 2) se uskuteční gratulační koncert k nedávným 90. narozeninám Oldřicha Semeráka, hudebního skladatele a významného pedagoga Pražské konzervatoře. Z jubilantovy tvorby zazní skladby Duellum (Jana Jarkovská – flétna a Věra Kestřánková – klarinet), Smyčcový kvartet č. 3 (M. Nostitz Quartet), Sonáta pro klavír (Daniel Wiesner), Sonáta pro akordeon (Filip Kratochvíl) a Suita giocosa pro kytaru (Josef Mazan). Vstupné je dobrovolné.

Pražský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Leošem Čepickým vystoupí v pondělí 14. listopadu v 19:30 hodin ve velkém sále paláce Žofín. Zazní Introdukce, téma a variace pro klarinet a orchestr Gioacchina Rossiniho (sólistka Anna Paulová), Symfonie č. 5 B dur Franze Schuberta a Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta.

Ostravské centrum Nové hudby pořádá v úterý 15. listopadu v 19:00 hodin v DOX+ koncert Zásadní mládí z orchestrálních děl Adriana Demoče, Maríe de Grandi Ruzafa, Christiana Ferlaina, Iana Mikysky a Liisy Hirsch. Všechna díla zazní ve světové premiéře. Účinkuje Ostrava New Orchestra pod taktovkou Petra Kotíka a sólisté Irvin Venyš (klarinet) a Martin Opršál (bicí nástroje).

Hudební skladatel a klavírní improvizátor Jiří Pazour pořádá 15. listopadu od 19:00 na Konzervatoři Jana Deyla v Praze koncertní program Géniové světové hudby v klavírních proměnách, ve kterém jedinečným a neopakovatelným způsobem představuje známá díla českých a světových skladatelů v nové hudební podobě

Koncert mezzosopranistky Edity Randové za doprovodu varhaníka Ondřeje Valenty se uskuteční v úterý 15. listopadu v 19:00 hodin v evangelickém kostele ve Střešovicích.

Recitál houslisty Milana Al-Ashhaba za doprovodu Adama Skoumala se uskuteční v úterý 15. listopadu v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní díla Clauda Debussyho, Bély Bartóka, Sergeje Prokofjeva, Adama Skoumala, Camille Saint-Saënse a Franze Waxmana.

Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)

Česká filharmonie se Sirem Simonem Rattlem vystoupí ve středu 16. listopadu a ve čtvrtek 17. listopadu vždy od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s Koncertem pro svobodu a demokracii. Zazní Pět řeckých lidových písní Maurice Ravela a Pět maďarských lidových písní Bély Bartóka (sólistka Magdalena Kožená), v druhé polovině večera pak Symfonie č. 9 D dur Gustava Mahlera. Čtvrteční koncert přenáší ČT Art.

Na festivalu Prague Sounds se ve středu 16. listopadu od 20:00 hodin v Roxy představí britská soulová hvězda Laura Mvula.

Na festivalu Prague Sounds si v sobotu 19. listopadu ve 20:00 hodin připomeneme v Dvořákově síni Rudolfina osmdesáté narozeniny Jiřího Stivína ve spolupráci s mnoha umělci, například Epoque Quartetem, Emilem Viklickým nebo Robertem Hugem.

Národní divadlo moravskoslezské přiveze v neděli 20. listopadu od 19:00 hodindo Státní opery inscenaci opery Hanse Krásy Zásnuby ve snu s dirigentem Markem Šedivým v režii Jiřího Nekvasila. V hlavních rolích se představí Lucie Hilscherová, Veronika Rovná, Irena Parlov, Pavol Kubáň, Jorge Garza, Anita Jirovská, Hana Dobešová a Roman Vlkovič.

Brno

V Brně probíhá festival Janáček Brno.

V pondělí 14. listopadu od 18:00, 19:00 a 20:00 hodin se můžete zúčastni prohlídky Janáčkova divadla s hudebním doprovodem.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj Janáčkovo divadlo Brno)
Janáčkovo divadlo Brno (zdroj Janáčkovo divadlo Brno)

V pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin v Divadle na Orlí zazní dvě soudobé komorní opery v premiéře uvedené minulý týden. Nejprve J. A. K. Z Labyrintu Noemi Savkové a poté Kalvárie Markéty Brothánkové. Opery nastudovalo operní studio JAMU pod taktovkou Marka Madeje.  

V úterý 15. listopadu v 19:00 hodin v Janáčkově divadle vystoupí Orchestre de la Suisse Romande pod taktovkou Tomáše Netopila. Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll, op. 77 Dmitrije Šostakoviče (sólistka Viktoria Mullova), premiéra nové suity z opery Leoše Janáčka Věc Makropulos Tomáše Illeho a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v instrumentaci Maurice Ravela.  

Ve středu 16. listopadu od 19:00 hodin v Divadle Reduta se uskuteční recitál Josefa Špačka a Miroslava Sekery. Zazní Sonáta pro housle a klavír a 1. X. 1905 Leoše Janáčka, Divertimento pro housle a klavír Igora Stravinského a Sonáta pro housle a klavír č. 2 D dur, op. 94a Sergeje Prokofjeva.

Orchestr Velšské národní opery pod taktovkou Tomáše Hanuse se představí v Janáčkově divadle ve čtvrtek 17. listopadu v 19:00 hodin. Zazní Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes, op. 33a Benjamina Brittena, Biblické písně, op. 99 Antonína Dvořáka (sólista Adam Plachetka), Tristan a Isolda (Prelude a Liebestod) Richarda Wagnera a na závěr Sinfonietta Leoše Janáčka.  

V pátek 18. listopadu od 19:00 hodin v Janáčkově divadle Velšská Národní opera představí svoji inscenaci opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. V režii Olivie Fuchs a pod taktovkou Tomáše Hanuse se v sólových partech představí Angeles Blancas Gulin, Nicky Spence, Gustav Beláček, Mark Le Brocq, Harriet Eyley, Alexander Sprague, David Stout, Alan Oke, Julia Daramy-Williams, Dafydd Allen a Monika Sawa.

Leoš Janáček: Věc Makropulos – Velšská národní opera (zdroj Janáček Brno)
Leoš Janáček: Věc Makropulos – Velšská národní opera (zdroj Janáček Brno)

V sobotu 19. listopadu od 11:00 hodin v Památníku Leoše Janáčka se se svým recitálem představí klavírista Jan Jiraský s díly Leoše Janáčka.

V 15:00 hodin 19. listopadu v Divadle Reduta zazní sborový koncert Dětského sboru Brno a Kühnova smíšeného sboru. Zazní díla Arvo Pärta, Moshe Rasiuka, Petra Řezníčka, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Césara Antonoviče Kjuje a Miloše Orsona Štědroně.

Ve stejnou dobu od 15:00 hodin 19. listopadu na Stadionu v Kounicově provede Orchestr Národního divadla Brno pod taktovkou Johna Fioreho dramatické scény Quo vadis? Felikse Nowowiejského. V sólových partech se představí Tomasz Konieczny, Csilla Boross, David Szendiuch, Daniel Kfelíř, Robin Červinek, Petr Kolař (varhany). Spoluúčinkuje Sbor Slovenského národního divadla se sbormistryní Zuzanou Kadlčíkovou.  

V neděli 20. listopadu od 11:00 hodin v aule JAMU klavíristka Linda Lee zahraje skladby Leoše Janáčka, Ignace Jana Paderewského, Alexandera Nikolajeviče Skrjabina a Bély Bartóka.

V neděli 20. listopadu od 19:00 hodin se při slavnostním zakončení letošního festivalu Janáček Brno 2022 v Janáčkově divadle představí Národní divadlo Praha s inscenací opery Plameny Erwina Schulhoffa. Pod taktovkou Jiřího Rožně a v režii Calixta Bieita se v hlavních rolích uvedou Denys Pivnitsky, Tone Kummervold, Victoria Khoroshuvova, Tamara Morozová, Jan Hnyk, Michal Marhold, Jaroslav Patočka, Vít Šantora, Magdalena Heboussová, Yukiko Kinjo, Stanislava Jirků, Veronika Hajnová, Kateřina Jalovcová a Josef Palán.

Arsen Pertosyan Quartet (foto Dimitri Dubinin)
Arsen Pertosyan Quartet (foto Dimitri Dubinin)

V úterý 15. listopadu od 19:00 hodin se v Besedním domě představí arménský Arsen Petrosyan Quartet.

Requiem a Litanie Adama Václava Michny z Otradovic zazní ve středu 16. listopadu v 19:00 hodin v podání Czech Ensemble Baroque v chrámu sv. Petra a Pavla.

Ostrava

V rámci hudebních výletu Svatováclavského festivalu vystoupí čtyřikrát trio ve složení Eva Dřízgová-Jirušová (soprán), Igor Františák (klarinet) a Marek Kozák (varhany). První koncert se uskuteční v pátek 18. listopadu v 18:00 hodin v kostele sv. Václava v Ostravě centru, druhý v sobotu 19. listopadu v 15:00 hodin kostele Narození Panny Marie v Orlové, poté v sobotu večer v 19:00 hodin v kostele sv. Jakuba ve Frýdku Místku a v neděli 20. listopadu v 17:00 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Kopřivnici. Zazní díla Bohuslava Matěje Černohorského, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Jana Dismase Zelenky, Giovanniho Battisty Bononciniho, Jana Křtitele Kuchaře, Francesca Paolo Tostiho, Jana Křtitele Vaňhala, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Adama Václava Michny z Otradovic.

Olomouc

V Olomouci probíhá festival soudobé hudby Opera Schrattenbach 2022. Koncerty se konají v kapli Božího Těla v Uměleckém centru Palackého univerzity vždy od 19:30 hodin.

V pondělí 14. listopadu Cantores virtuosi pořádají koncert ke stému výročí narození Ilji Hurníka. Zazní díla jubilanta, Jiřího Laburdy a Tomáše Hanzlíka.

Soubor MoEns (zdroj MoEns)
Soubor MoEns (zdroj MoEns)

Ve středu 16. listopadu zavítá do Olomouce pražský MoEns s díly Michala Nejtka, Jiřího Lukeše, Hanuše Bartoně, Kamila Doležala a Miroslava Pudláka.

Moravská filharmonie Olomouc pořádá ve čtvrtek 17. listopadu od 19:00 hodin v Redutě společný koncert s Jaroslavem Hutkou pod taktovkou Jana Kučery.

Ostatní regiony Čech

Smíšený pěvecký sbor Janáček v doprovodu Orchestru Miroslava Halamy uvede ve středu 16. listopadu od 19:00 hodin v Městském divadle Jablonec nad Nisou sborové skladby Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Georga Friedricha Händela, Giuseppe Verdiho a dalších. Program doplní Requiem Jana Zacha. Sólových partů se ujmou Karolína Cingošová, Stanislava Šinkovská, Peter Malý a Jaroslav Patočka. Sbor a orchestr řídí Olga Frölichová.

V pardubické Enteria aréně ve středu 16. listopadu od 19:30 hodin Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Jana Kučery pořádá koncert s Tomášem Klusem a Cílovou skupinou.

Tomáš Klus (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Tomáš Klus (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Ve čtvrtek 17. listopadu od 15:00 hodin a 19:00 hodin se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy 13. celostátní soutěž dětských pěveckých sborů.

Pardubická komorní filharmonie pod taktovkou Marko Ivanoviće zahraje v pátek 18. listopadu od 19:00 hodin v Aule Arnošta z Pardubic na Univerzitě Pardubice v Polabinách Koncert za svobodu a demokracii. Zazní předehra k opeře Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro dvoje housle a orchestr Moritze Moszkowského (sólisté Markéta Čepická a Leoš Čepický), světová premiéra Martina Kudrny Zrození hmoty a na závěr Symfonie č. 1 D dur, op. 25 Klasická Sergeje Prokofjeva.

V sobotu 19. listopadu v 15:00 hodin v Komunitním centru v Hroubovicích vystoupí dechové trio klarinetistek Anny Paulové, Elišky Brožkové-Pospíšilové a hobojistky Denisy Ferdové.

Noc divadel oslaví Divadlo F. X. Šaldy v sobotu 19. listopadu od 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00 hodin v novém otáčivém hledišti v Malém divadle v Liberci.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku na festivalu Klášterní slavnosti vystoupí Musica Florea s Markem Štrynclem. Zazní díla Josepha Haydna v dobovém kontextu českých skladatelů Josefa Myslivečka a Františka Vincence Kramáře.

Requiem a Litanie Adama Václava Michny z Otradovic zazní v úterý 15. listopadu v 19:00 hodin v podání Czech Ensemble Baroque v kostele svatého Martina v Třebíči.

Epoque Quartet (zdroj Epoque Quartet)

Ve středu 16. listopadu od 19:00 hodin v kapli v Jeseníku na festivalu Klášterní slavnosti zahraje Epoque Quartet crossoverový program s díly Djanga Reinhardta, Dizzyho Gillespieho, Jana Kučery, Milese Davise, Astora Piazzolly, Johna Williamse a dalších.

Slezské divadlo Opava uvádí v neděli 20. listopadu v 19:00 hodin operní galavečer slavných árií a předeher pod taktovkou Marka Prášila a se sólisty Katarínou Jorda-Kramolišovou, Terezou Kaveckou, Daliborem Hrdou a dalšími v operní tvorbě Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Georgese Bizeta.

Češi v zahraničí

Opera Národního divadla v Brně je od středy 16. listopadu do soboty 19. listopadu na zájezdu v Irsku s inscenací opery Giuseppe Verdiho La Traviata v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka, pod taktovkou Pavla Šnajdra a v režii Zbyňka Srby.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 vystoupí ve čtvrtek 17. listopadu v bruselském Bozaru. Zazní Dixit Dominus HWV 232 Georga Friedricha Händela a Missa Omnium Sanctorum ZWV 21 Jana Dismase Zelenky.

Český filharmonický sbor Brno spoluúčinkuje v opeře Richarda Wagnera Tannhäuser v Pavarotti-Freni Teatro Comunale di Modena. Tento týden následují reprízy v pátek 18. listopadu a v neděli 20. listopadu v Teatro Valli v Regio Emilia. V sólových partech v hudebním nastudování Marcuse Bosche v režii Georga Schmiedleitnera vystoupí Tijl Faveyts, James Kee, Corby Welch, Birger Radde, Martin Mairinger, Young Kwon, Leah Gordon, Anne Schuldt, Christian Sturm, Gerrit Illenberger a Julia Duscher.

Slovensko

EnsembleSpectrum (zdroj Melos-Étos)
EnsembleSpectrum (zdroj Melos-Étos)

V pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin na bratislavském festivalu Melos-Étos v Prostoru současné kultury (Karpatská 2) vystoupí EnsembleSpectrum. Uvede díla Rolanda Dahindena, Horatia Radulesca, Iannise Xenakise a Alexandera Schuberta.

Ansámbl Alia Amnis se představí v pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin v košické Tabačce. Zazní díla Petera Machajdíka, Lenky Novosedlíkové, Hanse Martina Lindeho a Juraje Vajó.  

Závěrečný koncert festivalu Melos-Étos bude patřit ve čtvrtek 17. listopadu od 19:00 hodin Slovenské filharmonii v Koncertní síni SF pod taktovkou Mariána Lejavy. Zazní skladby Juraje Beneše, Iannise Xenakise, Victorie Polevy a Pascala Dusapina.

Varhanní recitál Stefana Donnera se uskuteční v neděli 20. listopadu od 16:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Louise Vierneho, Franze Schmidta a Maxe Regera.

Slováci v zahraničí

Státní filharmonie Košice ve čtvrtek 17. listopadu vystoupí v Auditorio Nacional de Música v Madridu s dirigentem Robertem Jindrou. Zazní Vzpomínky, op. 25 Jána Cikkera, Koncert pro housle a orchestr č. 3 G dur K 216 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Dalibor Karvay) a Komorní symfonie c moll, op. 110a Dmitrije Šostakoviče.

Dalibor Karvay (zdroj Státní filharmonie Košice)
Dalibor Karvay (zdroj Státní filharmonie Košice)

Kino

Od středy 9. listopadu do čtvrtka 24. listopadu můžete v kinech v České i Slovenské republice sledovat přenosy inscenace opery Giuseppe Verdiho Aida Royal Opery Covent Garden. V režii Roberta Carsena pod taktovkou Antonia Pappana v hlavních rolích vystoupí Elena Stikhina, Francesco Meli, Agnieszka Rehlis, Ludovic Tézier a Soloman Howard.

Streamy a televizní přenosy

Od středy 16. listopadu si na serveru OperaVision můžete poslechnout stream inscenace opery Richarda Strausse Růžový kavalír v podání bruselské opery La Monnaie De Munt pod taktovkou Alaina Altinoglua a v režii Damiana Michieletta. V hlavních rolích se představí Sally Matthews, Matthew Rose, Michèle Losier, Dietrich Henschel, Liv Redpath, Sabine Hogrefe, Yves Saelens, Carole Wilson, Alexander Vassiliev, Maxime Melnik, Denzil Delaere, Juan Francisco Gatell, Annelies Kerstens, Marta Beretta, Marie Virot, Lisa Willems a Alain-Pierre Wingelinckx.  

Koncert pro svobodu a demokracii Česká filharmonie se Sirem Simonem Rattlem si poslechněte na ČT Art ve zpožděném přímém přenosu čtvrtek 17. listopadu od 20:15 hodin. Zazní Pět řeckých lidových písní Maurice Ravela a Pět maďarských lidových písní Bély Bartóka (sólistka Magdalena Kožená), v druhé polovině večera pak Symfonie č. 9 D dur Gustava Mahlera.

Na ČT Art si v sobotu 19. listopadu od 20:15 hodin poslechněte operu Giuseppe Verdiho Macbeth s Plácidem Domingem a Annou Netrebko v hlavních rolích. (2018)

Plácido Domingo (foto LA Opera)
Plácido Domingo (foto LA Opera)

V neděli 20. listopadu od 20:15 hodin na ČT Art zazní Veronské milostné duety. Zpívají Sonya Yoncheva, Vittorio Grigolo, Mihaela Marcu a Davide Luciano, orchestr Veronské arény řídí Plácido Domingo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments