Týden s hudbou. Koncerty, opery, festivaly, TV, streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
V polovině listopadu je tu nový Týden s hudbou s přehledem toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí na koncertech a operních představeních. Výčet doplňují i připomínky zajímavých pořadů v televizi, kinech a zahraniční streamy.
Témata:Adam Plachetka Adam Skoumal Alain Altinoglu Alia Amnis Anna Netrebko Anna Paulová Antonio Pappano Arsen Petrosyan Quartet Calixto Bieito Cantores virtuosi Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Cílová skupina Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Dalibor Karvay Denisa Ferdová Dětský sbor Brno Divadlo F. X. Šaldy Liberec Edita Randová Eliška Brožková Pospíšilová Epoque Quartet Eva Dřízgová-Jirušová Festival Melos-Étos Georg Schmiedleitner Igor Františák Ilja Hurník Irvin Venyš Jan Jiraský Jan Kučera Janáček Brno Janáčkova filharmonie Ostrava Janáčkovo divadlo Brno Jaroslav Hutka Jaroslav Kyzlink Jiří Nekvasil Jiří Rožeň Jiří Stivín (1942) John Fiore Josef Špaček (1986) Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Kühnův smíšený sbor Laura Mvula Leoš Čepický Linda Lee Magdalena Kožená Marcus Bosch Marek Kozák Marek Madej Marek Prášil Marek Šedivý Marek Štryncl Marián Lejava Markéta Čepická Marko Ivanović Martin Opršál Milan Al-Ashhab Miroslav Sekera MoEns Ensemble Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Národní divadlo Národní divadlo moravskoslezské Noc divadel Oldřich Semerák Olga Frölichová Olivie Fuchs Ondřej Valenta Opera Národního divadla Brno Opera Schrattenbach OperaVision Orchestr Miroslava Halamy Orchestr národního divadla Brno Orchestre de la Suisse Romande Ostrava New Orchestra Ostravské centrum nové hudby Pavel Šnajdr Petr Kotík Plácido Domingo Prague Sounds Pražský komorní orchestr Robert Carsen Robert Jindra Simon Rattle Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Smíšený pěvecký sbor Janáček Štátna filharmónia Košice Stefan Donner Svatováclavský hudební festival Tomáš Hanus Tomáš Klus Tomáš Netopil Viktoria Mullova Zbyněk Srba

Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)
Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)

Praha

V pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin v Malém Španělském sále (Španělská 2, Praha 2) se uskuteční gratulační koncert k nedávným 90. narozeninám Oldřicha Semeráka, hudebního skladatele a významného pedagoga Pražské konzervatoře. Z jubilantovy tvorby zazní skladby Duellum (Jana Jarkovská – flétna a Věra Kestřánková – klarinet), Smyčcový kvartet č. 3 (M. Nostitz Quartet), Sonáta pro klavír (Daniel Wiesner), Sonáta pro akordeon (Filip Kratochvíl) a Suita giocosa pro kytaru (Josef Mazan). Vstupné je dobrovolné.

Pražský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Leošem Čepickým vystoupí v pondělí 14. listopadu v 19:30 hodin ve velkém sále paláce Žofín. Zazní Introdukce, téma a variace pro klarinet a orchestr Gioacchina Rossiniho (sólistka Anna Paulová), Symfonie č. 5 B dur Franze Schuberta a Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta.

Ostravské centrum Nové hudby pořádá v úterý 15. listopadu v 19:00 hodin v DOX+ koncert Zásadní mládí z orchestrálních děl Adriana Demoče, Maríe de Grandi Ruzafa, Christiana Ferlaina, Iana Mikysky a Liisy Hirsch. Všechna díla zazní ve světové premiéře. Účinkuje Ostrava New Orchestra pod taktovkou Petra Kotíka a sólisté Irvin Venyš (klarinet) a Martin Opršál (bicí nástroje).

Hudební skladatel a klavírní improvizátor Jiří Pazour pořádá 15. listopadu od 19:00 na Konzervatoři Jana Deyla v Praze koncertní program Géniové světové hudby v klavírních proměnách, ve kterém jedinečným a neopakovatelným způsobem představuje známá díla českých a světových skladatelů v nové hudební podobě

Koncert mezzosopranistky Edity Randové za doprovodu varhaníka Ondřeje Valenty se uskuteční v úterý 15. listopadu v 19:00 hodin v evangelickém kostele ve Střešovicích.

Recitál houslisty Milana Al-Ashhaba za doprovodu Adama Skoumala se uskuteční v úterý 15. listopadu v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní díla Clauda Debussyho, Bély Bartóka, Sergeje Prokofjeva, Adama Skoumala, Camille Saint-Saënse a Franze Waxmana.

Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)

Česká filharmonie se Sirem Simonem Rattlem vystoupí ve středu 16. listopadu a ve čtvrtek 17. listopadu vždy od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s Koncertem pro svobodu a demokracii. Zazní Pět řeckých lidových písní Maurice Ravela a Pět maďarských lidových písní Bély Bartóka (sólistka Magdalena Kožená), v druhé polovině večera pak Symfonie č. 9 D dur Gustava Mahlera. Čtvrteční koncert přenáší ČT Art.

Na festivalu Prague Sounds se ve středu 16. listopadu od 20:00 hodin v Roxy představí britská soulová hvězda Laura Mvula.

Na festivalu Prague Sounds si v sobotu 19. listopadu ve 20:00 hodin připomeneme v Dvořákově síni Rudolfina osmdesáté narozeniny Jiřího Stivína ve spolupráci s mnoha umělci, například Epoque Quartetem, Emilem Viklickým nebo Robertem Hugem.

Národní divadlo moravskoslezské přiveze v neděli 20. listopadu od 19:00 hodindo Státní opery inscenaci opery Hanse Krásy Zásnuby ve snu s dirigentem Markem Šedivým v režii Jiřího Nekvasila. V hlavních rolích se představí Lucie Hilscherová, Veronika Rovná, Irena Parlov, Pavol Kubáň, Jorge Garza, Anita Jirovská, Hana Dobešová a Roman Vlkovič.

Brno

V Brně probíhá festival Janáček Brno.

V pondělí 14. listopadu od 18:00, 19:00 a 20:00 hodin se můžete zúčastni prohlídky Janáčkova divadla s hudebním doprovodem.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj Janáčkovo divadlo Brno)
Janáčkovo divadlo Brno (zdroj Janáčkovo divadlo Brno)

V pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin v Divadle na Orlí zazní dvě soudobé komorní opery v premiéře uvedené minulý týden. Nejprve J. A. K. Z Labyrintu Noemi Savkové a poté Kalvárie Markéty Brothánkové. Opery nastudovalo operní studio JAMU pod taktovkou Marka Madeje.  

V úterý 15. listopadu v 19:00 hodin v Janáčkově divadle vystoupí Orchestre de la Suisse Romande pod taktovkou Tomáše Netopila. Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll, op. 77 Dmitrije Šostakoviče (sólistka Viktoria Mullova), premiéra nové suity z opery Leoše Janáčka Věc Makropulos Tomáše Illeho a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v instrumentaci Maurice Ravela.  

Ve středu 16. listopadu od 19:00 hodin v Divadle Reduta se uskuteční recitál Josefa Špačka a Miroslava Sekery. Zazní Sonáta pro housle a klavír a 1. X. 1905 Leoše Janáčka, Divertimento pro housle a klavír Igora Stravinského a Sonáta pro housle a klavír č. 2 D dur, op. 94a Sergeje Prokofjeva.

Orchestr Velšské národní opery pod taktovkou Tomáše Hanuse se představí v Janáčkově divadle ve čtvrtek 17. listopadu v 19:00 hodin. Zazní Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes, op. 33a Benjamina Brittena, Biblické písně, op. 99 Antonína Dvořáka (sólista Adam Plachetka), Tristan a Isolda (Prelude a Liebestod) Richarda Wagnera a na závěr Sinfonietta Leoše Janáčka.  

V pátek 18. listopadu od 19:00 hodin v Janáčkově divadle Velšská Národní opera představí svoji inscenaci opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. V režii Olivie Fuchs a pod taktovkou Tomáše Hanuse se v sólových partech představí Angeles Blancas Gulin, Nicky Spence, Gustav Beláček, Mark Le Brocq, Harriet Eyley, Alexander Sprague, David Stout, Alan Oke, Julia Daramy-Williams, Dafydd Allen a Monika Sawa.

Leoš Janáček: Věc Makropulos – Velšská národní opera (zdroj Janáček Brno)
Leoš Janáček: Věc Makropulos – Velšská národní opera (zdroj Janáček Brno)

V sobotu 19. listopadu od 11:00 hodin v Památníku Leoše Janáčka se se svým recitálem představí klavírista Jan Jiraský s díly Leoše Janáčka.

V 15:00 hodin 19. listopadu v Divadle Reduta zazní sborový koncert Dětského sboru Brno a Kühnova smíšeného sboru. Zazní díla Arvo Pärta, Moshe Rasiuka, Petra Řezníčka, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Césara Antonoviče Kjuje a Miloše Orsona Štědroně.

Ve stejnou dobu od 15:00 hodin 19. listopadu na Stadionu v Kounicově provede Orchestr Národního divadla Brno pod taktovkou Johna Fioreho dramatické scény Quo vadis? Felikse Nowowiejského. V sólových partech se představí Tomasz Konieczny, Csilla Boross, David Szendiuch, Daniel Kfelíř, Robin Červinek, Petr Kolař (varhany). Spoluúčinkuje Sbor Slovenského národního divadla se sbormistryní Zuzanou Kadlčíkovou.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments