Týden s hudbou. Koncerty, opery, TV a stream

V Týdnu s hudbou vám nabízíme přehled nejzajímavějších hudebních akcí z vašeho okolí doplněný o zajímavé TV a kino přenosy a záznamy jak z České republiky, tak ze zahraničí.
Témata:4GOOD Alena Hönigová Aleš Janeček Alexander Liebreich Alim Bejsembajev Anna Paulová Antonello Manacorda Bennewitzovo kvarteto Cappella Mariana Česká filharmonie Česká studentská filharmonie Český národní symfonický orchestr Christoph-Mathias Mueller Collegium Vocale 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Dana Dinková David Mareček Edward Rushton Ewald Danel Filarmonica Arturo Toscani Filharmonie Brno Igor Bulla Ion Marin Jakub Hrůša Jakub Klecker Jakub Nekvasil Jan Kučera Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Vodička Jitka Čechová (1971) Jochen Rieder Jonas Kaufmann Juraj Jartim Kammerakademie Potsdam Klára Nováková Komorní filharmonie Pardubice Komorní soubor Moravské filharmonie Olomouc Kristina Fialová Libor Mašek Lukáš Mareček Lukáš Vasilek Mahan Esfahani Matouš Zukal Matyáš Novák Michael Tilson Thomas Monika Knoblochová Moravská filharmonie Olomouc Mozart – Mustonen 2024 Národní divadlo moravskoslezské Natálie Tichánková Ondrej Lenárd OperaVision PKF — Prague Philharmonia Plzeňská filharmonie Pražský filharmonický sbor Pražský komorní orchestr Robert Kružík Roberto Abbado Simon Wallfisch Slovenský filharmonický zbor Smetanovo trio Štátna filharmónia Košice Štátna opera Banská Bystrica Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Symfonický orchestr Konzervatoře v Bratislavě Teatro Regio di Parma Teo Gertler Terézie Hledíková Tomáš Brauner Trio Bohémo TV Noe TV Noe+ Věčná naděje Zdeněk Červinka Zoltán Kocsis Zoltán Kocsis-Holper
Jiří Vodička (Zdroj Svatováclavský hudební festival)
Jiří Vodička (Zdroj Svatováclavský hudební festival)

Praha

V rámci Komorní řady v Atriu Žižkov se v úterý 20. února uskuteční v 19:30 hodin koncert houslisty Jiřího Vodičky a klavíristy Davida Marečka. Zazní díla Antonína Dvořáka: Romantické kusy, Sonáta pro housle a klavír, Sonatina pro housle a klavír G dur, op. 100, Romance pro housle a klavír, op. 11, Mazurek pro housle a klavír, op. 49.

V rámci projektu Břevnovská hudební setkání vystoupí v úterý 20. února v 19:00 hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera violistka Kristina Fialová a klavíristka Jitka Čechová, které zahrají Passacagliu a Morpheuse Rebeccy Clarke, Suitu z baletu Romeo a Julie (výběr) Sergeje Prokofjeva, Sonátu g moll pro violu a klavír Sergeje Rachmaninova a Diptych pro sólovou violu Jana Hanuše.

V Rudolfinu v Dvořákově síni můžete ve středu 21. února, ve čtvrtek 22. února a v pátek 23. února navštívit vždy od 19:30 hodin koncert České filharmonie, České studentské filharmonie, ženské části Pražského filharmonického sboru (sbormistr Lukáš Vasilek) a klavíristy Alima Bejsembajeva pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši. Uslyšíte Žárlivost, původní předehra k opeře Její pastorkyňa Leoše Janáčka, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll, op. 16 Sergeje Prokofjeva a Zrání, symfonickou báseň, op. 34 Josefa Suka.

Ve středu 21. února a ve čtvrtek 22. února vystoupí vždy v 19:30 hodin ve Smetanově síni v Obecním domě Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Ionem Marinem. Uslyšíte Uherské tance č. 17–21 a Symfonii č. 1 c moll, op. 68 Johannese Brahmse a Sinfoniettu Leoše Janáčka.

Pražský komorní orchestr vystoupí 21. února od 19:30 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Zazní Dvě elegické melodie Edvarda Hagerupa Griega, Serenáda pro smyčce d moll, op. 36 Gyuly Beliczaye, Impromptu pro smyčce, op. 5 Jeana Sibelia a Serenáda pro smyčce C dur, op. 48 Petra Iljiče Čajkovského.

Zahajovací koncert festivalu Věčná naděje 2024 se uskuteční ve středu 21. února v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Robertem Kružíkem a klarinetistka Anna Paulová. Zazní Předehra pro malý orchestr Hanse Krásy, Symfonie č. 38 D dur Pražská K504 a Koncert pro klarinet a orchestr A dur K.622 Wolfganga Amadea Mozarta, Tři kusy pro smyčcový orchestr, op. 6 Ervína Schulhoffa a Téma a variace, op. 42 Ericha Wolfganga Korngolda.

Ve čtvrtek 22. února v 19:30 hodin v Divadle Kolowrat se uskuteční další koncert z řady Příběh kláves, umění a krásných nauk v Praze let 1784–1824. Zazní díla Bedřicha Diviše Webera, Ignaze Moschelese, Georga Josepha Voglera, Carla Maria von Webera a Jana Václava Voříška. Účinkuje Alena Hönigová.

Pražský filharmonický sbor – soprán (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor – soprán (zdroj Pražský filharmonický sbor)

V pátek 23. února v 19:30 hodin můžete navštívit v Hudebním salónu Café crème koncert s názvem Paříž. Vystoupí Klára Nováková, Libor Mašek a Monika Knoblochová.

S programem Sound of movies vystoupí v pátek 23. února v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu tenorista Jonas Kaufmann, kterého doprovodí Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Jochena Riedera.

Brno

Czech Ensemble Baroque provede ve středu 21. února v 19:00 hodin v Besedním domě Suitu F dur HWV 348, Suitu D dur HWV 349 a Suitu G dur HWV 350 Georga Friedricha Händela.

Ve čtvrtek 22. února a v pátek 23. února můžete v 19:00 hodin navštívit v Besedním domě koncert Filharmonie Brno pod vedením dirigenta Alexandera Liebreicha a cembalisty Mahan Esfahani. Uslyšíte Komorní hudbu pro cembalo a 7 nástrojů Hanse Krásy, Concerto champêtre (Venkovský koncert) pro cembalo a orchestr Francise Poulence a Symfonii č. 7, op. 81 pro smyčcový orchestr a cembalo Mieczysława Weinberga.

Ostrava

Ve čtvrtek 22. února vystoupí v 18:00 hodin v kině Vesmír Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou posluchačů Curyšské hudební akademie pod vedením Christopha‑Mathiase Muellera. Zahrají Symfonii č. 7 d moll, op. 70, B 141 Antonína Dvořáka a společně s violoncellistou Lukášem Marečkem Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85.

Národní divadlo Moravskoslezské uvede 22. a 24. února v 18:30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka obnovenou premiéru opery Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany v hudebním nastudování Jakuba Kleckera a v režii Jiřího Nekvasila. Obsazení bude upřesněno.

Olomouc

V úterý 20. února v 19:00 hodin v Červeném kostele zahraje klarinetista Aleš Janeček, fagotista Zoltán Kovács a Komorní soubor MFO Kvartet F dur pro fagot a orchestr, op. 19. č. 6 Karla Stamice v úpravě Zoltána Kovácse, Simple Symphony, op. 4 Benjamina Brittena, Dream Dances pro klarinet a orchestr Zoltána Kovácse a Symfonii č. 29 A dur KV 201 Wolfganga Amadea Mozarta.

Jan Kučera (foto se souhlasem Jana Kučery)
Jan Kučera (foto se souhlasem Jana Kučery)

Ve čtvrtek 22. února se v 19:00 hodin v Redutě uskuteční benefiční koncert Moravské filharmonie Olomouc s dirigentem Janem Kučerou, Natálií Tichánkovou a kapelou 4GOOD. Zazní pestrý program od melodií muzikálových až po filmové.

Ostatní regiony Čech

V rámci projektu Ti nejlepší z HAMU vystoupí ve středu 21. února v 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Zdeňkem Červinkou, houslistkou Terézií Hledíkovou a klavíristou Matyášem Novákem. Zahrají Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena a Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 83 Johannese Brahmse.

Ve čtvrtek 22. února v 19:00 hodin můžete v Měšťanské besedě v Plzni navštívit koncert Plzeňské filharmonie, která pod vedením Tomáše Braunera zahraje symfonickou báseň Richard III., op. 11 Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr Viktora Kalabise (sólista Matouš Zukal) a Symfonii č. 1 e moll, op. 39 Jeana Sibelia.

Ve čtvrtek 22. února v 19:00 hodin vystoupí v Divadle Oskara Nedbala v Táboře Smetanovo trio. V koncertním programu zaznějí Tria Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka.

V pátek 23. února v 19:30 hodin nabídne Společenský dům Casino v Mariánských Lázních koncert Západočeského symfonického orchestru pod vedením Radka Baboráka a klavíristy Miroslava Sekery. Zazní Divertimento pro smyčce a dechový kvintet Išy Krejčího, Concertino semplice pro klavír a malý orchestr Jana Franka Fischera a Serenáda pro dechové nástroje Antonína Dvořáka.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Czech Ensemble Baroque provede v úterý 20. února v 19:00 hodin na Zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí Suitu F dur HWV 348, Suitu D dur HWV 349 a Suitu G dur HWV 350 Georga Friedricha Händela.

Češi v zahraničí

Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)
Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)

Trio Bohémo vystoupí ve středu 21. února na festivalu Classix v Jasech v Rumunsku.

V rámci Roku české hudby v Belgii vystoupí komorní vokální soubor Cappella Mariana. První z koncertů proběhne 22. února v Muzeu výtvarných umění v Antverpách, druhý se odehraje 23. února v koncertní síni Concertgebouw v Bruggách.

Ve čtvrtek 22. února a v pátek 23. února bude Collegium Vocale 1704 účinkovat společně s Kammerakademie Potsdam a dirigentem Antonellem Manacordou v Pierre Boulez Saal v Berlíně při provedení Symfonie č. 9 d moll, Op. 125 Ludwiga van Beethovena.

Slovensko

V úterý 20. února v 19:00 hodin se uskuteční v Malém sále SF Písňový večer barytonisty Simona Wallfische za doprovodu klavíru Edwarda Rushtona. Uslyšíte Let the dreadful engines of eternal will Henryho Purcella v úpravě Benjamina Brittena, Láska básnikova, op.48 Roberta Schumanna, The House of Life Ralpha Vaughana Williamse a Čtyři písně na slova čínské poezie Pavla Haase.

Ve středu 21. února v 18:00 hodin vystoupí v Koncertní síni SF Symfonický orchestr Konzervatoře v Bratislavě pod vedením dirigenta Juraje Jartima. Se sopranistkou Ninou Krížovou uvedou Tiger! Wetze nur die Klauen, árie Zaidy z 2. dějství opery Zaide, KV 344 Wolfganga Amadea Mozarta, s hráčem na tubu Samuelem Kulíkem Koncert pro tubu a orchestr Ralpha Vaughana Williamse, s klavíristou Gregorem Žovicem Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 16 Edvarda Hagerupa Griega a na závěr zazní Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Ve čtvrtek 22. února v 19:00 hodin v Domě umění v Košicích můžete navštívit koncert Státní filharmonie Košice pod vedením Eugena Tzigana. Uslyšíte Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 Roberta Schumanna (sólistka Alexandra Dovgan) a Symfonii č. 4 Es dur Romantickou, WAB 104 Antona Brucknera.

Eugene Tzigane, 26. února 2023 (foto Ivan Malý)
Eugene Tzigane, 26. února 2023 (foto Ivan Malý)

Ve čtvrtek 22. února v 19:00 hodin uvede na svém koncertě v Koncertní síni SF Slovenská filharmonie pod taktovkou Ewalda Danela skladby Antonína Dvořáka Serenádu d moll pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas, op. 44, Suitu A dur, op. 98b a Symfonii č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa.

V pátek 23. února v 19:00 hodin v Koncertní síni SF můžete navštívit à cappella koncert Slovenského filharmonického sboru se sbormistrem Zoltánem Kocsis-Holperem. Zazní díla Bély Bartóka, Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, Erica Whitacra, Zdeňka Lukáše a dalších. Na klavír doprovází Tomáš Nemec.

V pátek 23. února v 18:30 hodin uvede Státní opera Banská Bystřice premiéru opery Carmen Georgese Bizeta. Inscenaci hudebně nastudoval Igor Bulla, režíruje Dana Dinková. Obsazení premiéry bude upřesněno.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí v pátek 23. února v 19:00 hodin ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem a houslistou Teem Gertlerem. Uslyšíte předehru k opeře William Tell Gioachina Rossiniho, Koncert pro housle a orchestr č. 1 fis moll, op. 14 Henryka Wienawského a Symfonii č. 4 e moll, op. 98 Johannese Brahmse.

V tomto týdnu se v Bratislavě ve Slovenské národní galerii uskuteční festival Mozart – Mustonen 2024.
Zahajovací koncert festivalu se uskuteční ve čtvrtek 22. února v 19:00 hodin v Atriu Slovenské národní galerie. Uslyšíte Toccatu Olliho Mustonena, Klavírní koncert č. 14 Es dur KV 449 (komorní verze) a Smyčcové kvinteto č. 3 C dur KV 515 Wolfganga Amadea Mozarta v interpretaci Olli Mustonena (klavír), Igora Karška (housle), Daniela Rumlera (housle), Martina Rumana (viola), Jozefa Luptáka (violoncello), Toma Norrise (housle), Mateje Michalce (viola), Andreje Gála (violoncello) a Romany Uhlíkové (kontrabas).

Koncert s názvem Chiaroscuro můžete navštívit v pátek 23. února v 19:00 hodin v Atriu Slovenské národní galerie. Vystoupí Igor Karško (housle), Martin Ruman (viola), Olli Mustonen (klavír) a Jozef Lupták (violoncello). Z děl Wolfganga Amadea Mozarta uslyšíte Duo č. 1 G dur pro housle a violu KV 423, Sonátu č. 19 Es dur pro housle a klavír KV 302 a Klavírní kvarteto č. 1 g moll KV 478.

V sobotu 24. února v 17:00 hodin v Atriu Slovenské národní galerie proběhne koncert s názvem In Wien, kde vystoupí Chaos String Quartet v dílech Smyčcové kvarteto č. 8 F dur KV 168, Smyčcové kvarteto č. 22 B dur KV 589 a Klarinetové kvinteto A dur KV 581 (s klarinetistou Ronaldem Šebestou) Wolfganga Amadea Mozarta. Klavírní kvintet Olliho Mustonena zahrají Olli Mustonen, Tom Norris, Milan Paľa, Martin Ruman a Andrej Gál.

Bennewitzovo kvarteto (foto Kamil Ghais)
Bennewitzovo kvarteto (foto Kamil Ghais)

V sobotu 24. února ve 20:30 hodin zde můžete navštívit představení Mozart Reflections dvojice umělců působících v oblasti alternativní a elektronické hudby Pjoniho a Stroona.

Dětské představení Bastien a Bastienka nabídne festival v neděli 25. února v 11:00 hodin. V roli Bastiena vystoupí Andrej Vancel, v roli Bastienky Dominika Mičíková, Colasem bude Jaroslav Pehal a Mozartem Filip Koiš. Dále účinkuje Il Cuore Barocco, diriguje Daniel Simandl.

Závěrečný koncert festivalu se uskuteční v neděli 25. února v 19:00 hodin a z děl Wolfganga Amadea Mozarta nabídne Flétnové kvarteto č. 1 D dur KV 285 (Ivica Gabrišová, Tom Norris, Martin Ruman, Jozef Lupták), Hobojové kvarteto F dur KV 370 (368b) (Nóra Salvi,Tom Norris, Martin Ruman, Andrej Gál) a Kvinteto Es dur pro klavír, hoboj, klarinet, lesný roh a fagot KV 452 (Nóra Salvi, Branislav Dugovič, Jan Vobořil,Peter Kajan,Jordana Palovičová).

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 19. února nabídne ČT Art ve 20:15 hodin záznam koncertu České filharmonie pod vedením Michaela Tilsona Thomase z roku 2022. Uslyšíte suitu z baletu Apalačské jaro Aarona Coplanda a „Velkou“ symfonii D 944 Franze Schuberta.

V dalším dílu série Super diva – Fiedelio, který odvysílá ČT Art v pondělí 19. února ve 22:25 hodin, se operní diva Catarina Molderová s italským basbarytonistou Lucou Pisaronim zamýšlejí nad původem Beethovenovy jediné opery.

Záznam komorního koncertu z kostela sv. Šimona a Judy v Praze můžete zhlédnout v úterý 20. února ve 22:00 hodin na Tv Noe, nebo ve středu 21. února ve 22:00 hodin na TV Noe+. Účinkují Trio Bohémo a Bennewitzovo kvarteto. Zazněla díla Ludwiga van Beethovena Klavírní trio D Dur, op. 70/1 a Roberta Schumanna Klavírní kvintet Es Dur, op. 441.

V pátek 23. února v 19:00 hodin můžete na serveru OperaVision zhlédnout Requiem Giuseppe Verdiho. Záznam koncertu z Verdiho festivalu Parma 2020 diriguje Roberto Abbado, účinkuje Filarmonica Arturo Toscanini, sbor Teatro Regio di Parma a sólisté Eleonora Buratto (soprán), Anita Rachvelishvili (mezzosoprán), Giorgio Berrugi (tenor) a Roberto Tagliavini (bas).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments