Týden s hudbou. Koncerty, opery, TV, streamy

V druhém zářiovém týdnu je tu nový Týden s hudbou s přehledem toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí.
Témata:A sense of Destiny Adam Viktora Alexandra Tirsu Anna Paulová Anu Komsi Boni pueri Cantar alla Viola Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Christian Senn Chuhei Iwasaki Collegium 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque David Cassan Dennis Russell Davies Dvořákova Praha Ellen Hayun Lee Ewald Danel Filharmonie Brno Hope Dougherty Hudba na soutoku Igor Františák Ivana Měsíčková Ivo Kahánek Jakub Hrůša Jakub Janšta Jan Rotrekl Jan Thuri Jana Hrochová Jana Kurucová Jaroslav Pelikán Johannes Leertouwer Josef Špaček (1986) Jukka-Pekka Saraste Kateřina Kněžíková Lípa Musica Lucile Richardot Lukáš Vasilek Marie Pochopová Markéta Pavlíková Martin Vydra Martin Zdvihal Maxim Vengerov Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola Michal Sedláček OperaVision Pavel Černý Pavel Haas Quartet Pavla Salvová Pavla Vykopalová Pavol Breslik (Bršlík) Pekka Kuusisto Peter Kellner Petr Fiala Philipp Bernold PKF — Prague Philharmonia PKF — Prague Philharmonia String Quartet Plzeňská filharmonie Prague Brass Quintet Pražský filharmonický sbor Pražský komorní balet Pražští komorní sólisté Přemysl Kšica Radek Baborák Robert Jindra Sakari Oramo Severočeská filharmonie Teplice Škvíry & Spoje Slovenský komorný orchester Štátna filharmónia Košice Štefan Iľaš Svatováclavský hudební festival Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Terra Nova Collective Théâtre Royal de la Monnaie Tobiáš Krpec Tomáš Brauner Tomáš Jamník Trio Mediaeval Václav Luks Vlad Weverbergh Vladimír Roubal Wiener Philharmoniker Zemlinského kvarteto
Anna Paulová (foto Martin Suchánek)
Anna Paulová (foto Martin Suchánek)

Praha

V pondělí 11. září od 17:30 hodin proběhne v kostele sv. Vavřince pod Petřínem křest nového CD klarinetistky Anny Paulové s díly Karla Husy a Bohuslava Martinů. Po křtu prof. Jiřím Hlaváčem interpretka představí některé skladby za klavírního doprovodu Iva Kahánka.

V pondělí 11. září od 19:00 hodin vystoupí PKF – Prague Philharmonia v Lobkowiczkém paláci s uměleckým vedoucím Michalem Sedláčkem. Zazní Koncert pro smyčcový orchestr Nino Roty, Bachianas Brasileiras No. 4 Hectora Villa-Lobose a Čtyři roční doby v Buenos Aires Ástora Piazzolly (sólistka Alexandra Tirsu).

V pondělí 11. září od 19:30 hodin vystoupí ve Studiu 1 Českého rozhlasu Prague Brass Quintet.

Ve středu 13. září od 18:00 hodin v synagoze v Jeruzalémské synagoze zahraje varhaník Jan Kalfus skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Maxe Regera a dalších.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem zahajuje ve středu 13. a ve čtvrtek 14. září vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu letošní sezónu. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 Johannese Brahmse (sólista Maxim Vengerov) a Symfonie č. 6 Symfonické fantazie Bohuslava Martinů.

Česká filharmonie vystoupí ve čtvrtek 14. září od 20:00 hodin s dirigentem Sakari Oramem, sólisty Anu Komsi (soprán), Christianem Sennem (baryton) a Pražským filharmonickým sborem (sbormistr Lukáš Vasilek) na festivalu Dvořákova Praha. Zazní Německé Requiem, op. 45 Johannese Brahmse.

Pražský filharmonický sbor před jezerní scénou, Bregenzer Festspiele 2022 (foto Martina Kritznerová)
Pražský filharmonický sbor před jezerní scénou, Bregenzer Festspiele 2022 (foto Martina Kritznerová)

V sobotu 16. září od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Johannesem Leertouwerem. Zazní Koncert pro flétnu a orchestr Carla Nielsena (sólistka Ellen Hayun Lee), Koncert pro housle a orchestr č. 4 Alexeje Shora (sólistka Elly Suh) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

V neděli 17. září od 17:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže v Praze – Kolodějích zahraje koncert Vladimír Roubal.

Brno

Czech Ensemble Baroque uvede ve středu 13. září od 19:00 hodin v kostele sv. Janů předehru a árii Iphis z oratoria Jephta HWV 70 Georga Friedricha Händela a Mši k sv. Václavu Františka Habermanna.

Ve čtvrtek 14. září od 19:00 hodin Filharmonie Brno zahajuje svoji letošní sezónu v Janáčkově divadle společně s Dennisem Russellem Daviesem a Českým filharmonickým sborem Brno (sbormistr Petr Fiala) a sólistkami Pavlou Vykopalovou a Janou Hrochovou uvedením Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Svatováclavský hudební festival.

V úterý 12. září od 18:00 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě – Pustkovci vystoupí Pražští komorní sólisté s Radkem Baborákem. Zazní Symfonie č. 10 G Dur K 74 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro lesní roh a orchestr č. 5 F dur Václava Sticha Punta a Metamorfózy Richarda Strausse.

Ve čtvrtek 14. září od 18:00 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě – Pustkovci vystoupí Terra Nova Collective s dirigentem Vladem Weverberghem. Zazní skladby Pietera van Maldera, Wolfganga Amadea Mozarta, Josepha Haydna a Héberta Leemanse.

V pátek 15. září v 19:00 hodin v evangelickém Kristově kostele v Ostravě Centru vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Philippem Bernoldem. Zazní Letní noci (sólistka Isabelle Druet) a Římský karneval Hectora Berlioze a z díla Maurice Ravela Šeherezáda a Má matka husa.

PKF — Prague Philharmonia (zdroj PKF — Prague Philharmonia)
PKF — Prague Philharmonia (zdroj PKF — Prague Philharmonia)

V sobotu 16. září od 15:00 hodin v evangelickém kostele v Albrechticích u Českého Těšína Pavel Haas Quartet zahraje Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a Josefa Suka, Smyčcový kvartet č. 3 D dur, op. 34 Ericha Wolfganga Korngolda a Smyčcový kvartet č. 11 C dur, op. 61 Antonína Dvořáka.

V sobotu 16. září od 19:00 hodin v kostele sv. Václava v Ostravě Zemlinského kvarteto a klarinetista Igor Františák doprovodí Pražský komorní balet s choreografiemi Igora Vejsady a Lindy Svidró na díla Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany.

V neděli 17. září od 14:00 hodin v evangelickém kostele SCEAV v Bystřici Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem zahraje skladby Josefa Suka, Romualda Twardowského, Jiřího Třanovského, Romana Bergera, Ilji Zeljenky, Bély Bartóka a Leoše Janáčka.

V neděli 17. září od 16:00 hodin v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku Collegium 1704 s Václavem Luksem se sólistkou Lucile Richardot uvedou díla Antonia Vivaldiho.

Olomouc

V pondělí 11. září od 19:00 hodin v katedrále sv. Václava varhaníci Pavla Salvová a Jan Rotrekl zahrají vlastní úpravy děl Petra Ebena, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Oliviera Messiaena, Petera Warlocka a Henriho Mutela v úpravě pro varhany na čtyři ruce a čtyři nohy.

Ve čtvrtek 14. září od 19:00 hodin v chrámu sv. Mořice vystoupí varhaník David Cassan s vlastními skladbami a improvizacemi doplněnými o díla Louise Vierneho.

David Cassan (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
David Cassan (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Ostatní regiony Čech

V pondělí 11. září od 18.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru zahraje varhaník Pavel Černý.

V úterý 12. září od 18:00 hodin v kostele sv. Ondřeje v Lubech vystoupí flétnista Jaroslav Pelikán s varhaníkem Pavlem Černým.

Kostel Panny Marie Sedmibolestné v Bělé nad Radbuzou přivítá ve čtvrtek 14. září od 17:00 hodin hobojistu Jana Thuriho a varhanici Marii Pochopovou.

V pátek 15. září do 19:00 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou v rámci festivalu Lípa Musica vystoupí houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník. Zazní skladby Leoše Janáčka, Johanna Sebastiana Bacha, Gideona Kleina a Erwina Schulhoffa.

V sobotu 16. září od 10:30 hodin a v neděli 17. září do 17:00 hodin vystoupí Plzeňská filharmonie se svým šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim v plzeňské Měšťanské besedě s programem pro děti o setkání Antonína Dvořáka a Edvarda Hagerupa Griega ve Vídni.

V sobotu 16. září od 17:00 hodin v kostele sv. Jakuba v Nepomuku na festivalu Nepomuk vystoupí Boni pueri a Martin Vydra s programem Koncert pro císařovnu.

V sobotu 16. září od 17:00 hodin v kostele sv. Vavřince v Lubence vystoupí varhanice Markéta Pavlíková a Ivana Měsíčková.

Václav Luks (zdroj Collegium 1704, foto Petra Hajská)
Václav Luks (zdroj Collegium 1704, foto Petra Hajská)

V sobotu 16. září od 19:00 hodin v kostele sv. Antonína Velikého v Liberci uvedou Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem na festivalu Lípa Musica a sólistkou Lucile Richardot díla Antonia Vivaldiho.

V sobotu 16. září od 19:30 hodin v kostele sv. Rodiny na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích na festivalu Hudba na soutoku vystoupí ansámbl Cantar alla Viola.

V neděli 17. září od 16:00 hodin v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné zahraje varhaník Adam Viktora.

V neděli 17. září od 16:00 hodin v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Osově zahraje varhaník Jakub Janšta.

V neděli 17. září od 17:00 hodin v evangelickém kostele v Bohuslavicích na Festivalu F. L. Věka vystoupí houslista Martin Zdvihal a kytarista Tobiáš Krpec. Zazní výběr ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Fernanda Sora, Johna Williama Duarteho, Niccolò Paganiniho, Joaquína Rodriga a Ástora Piazzolly.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V sobotu 16. září od 19:00 hodin v chrámu Zvěstování Panny Marie ve Šternberku Prague Brass Quintet na festivalu Klášterní hudební slavnosti zahraje pestrý program z děl Claudia Monteverdiho, Domenica Scarlattiho, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Sergeje Rachmaninova, Zdeňka Lukáše a dalších.

PBtet - Prague Brass quintet (zdroj Agentura pro rozvoj Broumovska)
PBtet – Prague Brass quintet (zdroj Agentura pro rozvoj Broumovska)

Slovensko

Státní filharmonie Košice s dirigentem Robertem Jindrou uvede v úterý 12. září od 19:00 hodin v Domě umění koncertně výběr z opery Antonína Dvořáka Rusalka. Sóla zpívají Kateřina Kněžíková, Jana Kurucová, Pavol Bršlík a Peter Kellner.

V úterý 12. září od 19:00 hodin v Nové synagoze v Žilině zazní skladby slovenských obětí holokaustu.

Ve středu 13. září od 19:00 hodin v bratislavské Moyzesově síni zazní skladby slovenských obětí holokaustu.

Od čtvrtka 14. září probíhá v Košicích a okolí Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola. V 19:00 hodin v synagoze na Zvonárskej Štefan Iľaš a tanečnice Hope Dougherty představí skladby Johanna Kaspara Kerlla, Franze Danksagmüllera, Henriho Pousseura, Georga Muffata a dalších.

V pátek k 15. září od 18:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele v Rimavské Sobotě vystoupí Přemysl Kšica. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha.

V sobotu 16. září od 19:00 hodin v letohrádku Dardanely v Markušovcích Štefan Iľaš a tanečnice Hope Dougherty představí skladby Johanna Kaspara Kerlla, Franze Danksagmüllera, Henriho Poussera, Georga Muffata a dalších.

V sobotu 16. září od 20:00 hodin v bratislavském prostoru pro současnou kulturu A4 zazní improvizační koncert těles A sense of Destiny a Škvíry & Spoje.

Přemysl Kšica (zdroj Dobré jídlo světa)
Přemysl Kšica (zdroj Dobré jídlo světa)

V neděli 17. září od 19:30 hodin v kostele sv. Košických mučedníků v Košicích – Nad jazerom zahraje Přemysl Kšica skladby Nicolase de Grignyho, Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Antonína Widermanna a Maxe Regera.

V neděli 17. září od 20:00 hodin v bratislavském františkánském kostele vystoupí Trio Mediaeval se skandinávským programem.

Streamy a televizní přenosy

V úterý 12. září od 21:10 hodin zařadí ČT Art dokument o opeře Viktora Ullmanna Císař Atlantidy.

Ve středu 13. září od 20:00 hodin na ČT Art bude zařazen přímý přenos z Dvořákovy síně v Rudolfinu, kde vystoupí Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 83 Johannese Brahmse a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka.
Od 22:40 hodin bude zařazen dokument o Iannisu Xenakisovi (2022).

Ve čtvrtek 14. září od 18:00 hodin SEČ bude na webu Helsinské filharmonie streamován koncert s Jukka-Pekka Sarasatema a Pekkou Kuusistem. Zazní symfonická báseň Tapiola Jeana Sibelia, Symfonie č. 60 C dur Il Distrato Josepha Haydna, Sound and Fury Anny Clyne a zřídkakdy uváděná proslulá obrovská partitura Edgarda Varèse Amériques.

Ve čtvrtek 14. září ve 20:00 hodin bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Cassandra nové opery belgického skladatele Bernarda Foccroulleho. V nastudování opery La Monnaie de Munt pod taktovkou Kazushi Ono a v režii Marie-Ève Signeyrole zpívají Katarina Bradić, Jessica Niles, Susan Bickley, Sarah Defrise, Paul Appleby, Joshua Hopkins, Gidon Saks a Sandrine Mairesse.

V sobotu 16. září od 20:15 hodin se na ČT Art podívejte na nové filmové zpracování opery Giacoma Pucciniho Bohéma. Účinkují: F. Lombardi, R. Lorenzi, J. Tetelman, V. Nafornita, G. Makhoshvili a další. Režie Mario Martone.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments