Týden s hudbou. Koncerty, Tv přenosy

  1. 1
  2. 2
V předvánočním týdnu je tu nový Týden s hudbou s těmi nejzajímavějšími hudebními akcemi, které můžete v předvánočním a vánočním čase navštívit či slyšet v televizním vysílání.

Pražský filharmonický sbor – soprán (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor – soprán (zdroj Pražský filharmonický sbor)

Praha

Pražský filharmonický sbor a PKF – Prague Philharmonia po taktovkou Lukáše Vasilka uvádějí svůj adventní koncert v pondělí 19. prosince ve 20:00 hodin ve Státní opeře. Zazní Salve Regina Arvo Pärta, Narození Páně Bohuslava Martinů a Vánoční Luboše Fišera. Spoluúčinkují sólisté Pavla Vykopalová, Jana Hrochová, Petr Nekoranec, Jiří Brückler, varhanice Daniela Valtová Kosinová a jako recitátor Jiří Bartoška. Koncert zpožděně přenáší ČT Art od 20:15.

Uskupení Trigonum musicum členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu Lydie Härtelové (harfa), Davida Proseka (hoboj) a Jana Kellera (violoncello) vystoupí ve Studiu 1 Českého rozhlasu v pondělí 19. prosince v 19:30 hodin. Spoluúčinkuje sopranistka Irena Troupová. Zazní pestrý program barokních a klasicistních trií doplněné o vánoční pastorely českých kantorů. Koncert živě přenáší Český rozhlas D dur.

Sukův komorní orchestr uvede v pondělí 19. prosince v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce v premiéře Zimní melancholii pro smyčcový orchestr Kateřiny Horké. Dále v programu zazní díla Arcangela Corelliho, Benedetta Giacoma Marcella, Františka Xavera Thuriho a Edvarda Griega. Jako sólistka spoluúčinkuje hobojistka Jana Brožková.

Hned dvakrát v úterý 20. prosince od 18:00 hodin a 20:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina Česká filharmonie s dirigentem Václavem Luksem a Collegiem Vocale 1704 uvedou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby a Korunovační mši C dur K 317 Wolfganga Amadea Mozarta.

České noneto vystoupí v úterý 20. prosince od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní skladby Bohuslava Martinů, Václava Trojana, Antonína Dvořáka a Jiřího Jarocha.

České noneto (zdroj České noneto)
České noneto (zdroj České noneto)

Ve středu 21. prosince a ve čtvrtek 22. prosince od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby pro Unicef ve scénické podobě Matěje Formana. Účinkují sólisté Markéta Klaudová, Jarmila Vantuchová, Ondřej Holub, Jiří Miroslav Procházka, Kühnův smíšený sbor (sbormistr Jakub Pikla) a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Dětská opera Praha uvede Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby ve čtvrtek 22. prosince od 14:00 hodin, 17:00 hodin a 19:00 hodin na Nové scéně Národního divadla.

Chorea Bohemica vystoupí ve čtvrtek 22. prosince a v pátek 23. prosince od 19:00 hodin ve Stavovském divadle.

Scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v režii Matěje Formana s Barokním orchestrem Pražské konzervatoře se uskuteční v neděli 25. prosince od 15:00 hodin a 18:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Konkrétní obsazení sólistů bude upřesněno.

Vánoční koncert Štefana Margity, violoncellistky Iris Moris a klavíristy Michala Kindla se uskuteční v neděli 25. prosince v 19:00 hodin ve Stavovském divadle.

Brno

Jana Vondrů (zdroj Jana Vondrů)
Jana Vondrů (zdroj Jana Vondrů)

Brno Contemporary Orchestra vystoupí v pondělí 19. prosince v 19:30 hodin v TJ Sokolu v Brně – Tuřanech. V programu nazvaném Reakční Vánoce zazní orchestrální transkripce Pavla Šnajdra Fugy E dur Jakuba Jana Ryby, Hra s jesličkami Miloslava Kabeláče a ve světový premiérách Za temné noci skladatele Vojtěcha Dlaska na texty Jana Kameníka a Lidové Vánoce pro BCO Pavla Zemka Nováka. Jako sólistka se představí sopranistka Jana Vondrů.

Ve středu 21. prosince v 19:00 hodin v Besedním domě Czech Ensemble Baroque uvede Missu pastoralis in C Jakuba Jana Ryby. Sóla zazpívají R. Kružíková, L. Karafiátová, J. Kubín, D. Harant a další. Koncert natáčí ČT Art a odvysílá ho ve čtvrtek 22. prosince od 22:25 hodin.

Český filharmonický sbor Brno ve čtvrtek 22. prosince od 16:00 hodin a od 19:00 hodin v Besedním domě dvakrát uvedou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Spoluúčinkuje ansámbl Czech Virtuosi.

Vánoční koncert dětského sboru Kantiléna se uskuteční v neděli 25. prosince v katedrále sv. Petra a Pavla od 16:00 hodin. Zazní Evropské koledy Martina Jakubíčka a Zpěvy betlémské Jana Seidela.

Ostrava

Klavírista Andrew von Oeyen vystoupí v pondělí 19. prosince v 19:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní Dvanáct preludií, I. Kniha Clauda Debussyho, Preludium Davida Newmana a 24 preludií, op. 28 Fryderika Chopina.

Andrew von Oeyen (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Andrew von Oeyen (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Vánoční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s dirigentem Łukaszem Borowiczem se uskuteční ve čtvrtek 22. prosince v 19:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní Květinový valčík z baletu Louskáček a Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr op. 33 (sólista Raphael Wallfisch) Petra Iljiče Čajkovského a Příběh noci vánoční, suita ze stejnojmenné opery Nikolaje Rimského-Korsakova.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc uvádí svůj vánoční koncert ve čtvrtek 22. prosince v 19:00 hodin v Redutě. Společně se sólistkou Lucií Silkenovou a Akademickým sborem Žerotín (sbormistr Pavel Koňárek) pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera uvádí vánoční díla Johanna Sebastiana Bacha, Arcangela Corelliho, Petra Iljiče Čajkovského, Wolfganga Amadea Mozarta, Charlese Gounoda a koledy v aranžmá Jana Vičara.

Ostatní regiony Čech

V úterý 20. prosince od 19:00 hodin v plzeňském Divadle J. K. Tyla zazpívá svůj vánoční koncert dětský sbor Kajetán.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Markem Prášilem uvádějí vánoční koncert ve čtvrtek 22. prosince v 19:00 hodin v Domě kultury. Zazní Koncert pro flétnu a harfu C dur, K 299 Wolfganga Amadea Mozarta (sólistky Sylvie Schelingerová a Amelia Tokarská) a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Účinkují Pěvecké sbory Ústeckého kraje a sólisté Karolína Janů, Markéta Cukrová, Richard Samek a Roman Hoza.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede v neděli 25. prosince Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem zazpívají ve středu 21. března v 17:00 hodin v Bořitově Klenoty českých Vánoc.

Slovensko

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments