Týden s hudbou. Koncerty u nás i v zahraničí, TV přenosy a online streamy

V druhém květnovém týdnu vám přinášíme nový Týden s hudbou. Naleznete zde informace o koncertech u nás i v zahraničí, hudebních akcích spojených s festivalem Pražské jaro, který bude tento týden zahájen, a o zajímavých TV a online přenosech či záznamech.
Daniel Barenboim a West–Eastern Divan Orchestra, Chicago 2018 (foto Manuel Vaca)
Daniel Barenboim a West–Eastern Divan Orchestra, Chicago 2018 (foto Manuel Vaca)

Praha

Každoroční soutěž festivalu Pražské jaro letos patří fagotistům a klarinetistům. Soutěžní výkony je možné sledovat v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce (fagot) a v Národním domě na Vinohradech (klarinet) v pondělí 9. května, úterý 10. května a ve středu 11. května vždy od 9:00 hodin na určených místech.

Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Marka Šedivého uvedou v pondělí 9. května v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina Faustovskou symfonii Franze Liszta. Sólového tenorového partu se ujme Jaroslav Březina. Veřejná generální zkouška se uskuteční v 9:30 hodin.

Tři koncerty České studentské filharmonie pro dětské publikum s Markem Ivanovićem a průvodcem Petrem Kadlecem se uskuteční v úterý 10. května, ve středu 11. května a ve čtvrtek 12. května vždy od 10:00 hodin. Zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka. Sólového partu se ujme Josef Špaček.

V sále Novoměstské radnice se v úterý 10. května od 19:00 hodin představí peruánský tenorista Iván Ayón-Rivas za klavírního doprovodu Michele d’Elia. Zazní písně a árie Allessandra Scarlattiho, Francesca Duranteho, Giacoma Carissimiho, Vincenza Belliniho, Gioachina Rossiniho, Gaetana Donizettiho, Giuseppe Verdiho, Francesca Paola Tostiho, Pabla Sorozábala a Chabucy Grandy. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Sedláčkovo kvarteto vystoupí v úterý 10. května v 19:30 hodin v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní Smyčcový kvartet č. 2 Rafaela Kubelíka, premiéra Petra Hory a Smyčcový kvartet č. 14 d moll Smrt a dívka D 810 Franze Schuberta.

Ole Kristian Dahl (zdroj Ole Kristian Dahl)
Ole Kristian Dahl (zdroj Ole Kristian Dahl)

Pražské jaro pořádá masterclass fagotisty Oleho Kristiana Dahla ve čtvrtek 12. května od 10:00 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce.

Zahajovací koncert festivalu Pražské jaro ve čtvrtek 12. května a v pátek 13. května ve 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu letos bude patřit West-Eastern Divan Orchestra a dirigentovi Thomasi Guggeisovi. Program ve čtvrtek přenáší ČT Art a Český rozhlas Vltava.

V rámci festivalu Americké jaro vystoupí ve čtvrtek 12. května od 19:00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře americký klavírista Kenny Broberg. Zazní Zapomenuté melodie, op. 39 Nikolaie Medtnera, Sonáta pro klavír č. 5, op. 53 Alexandera Nikolajeviče Skrjabina, Balada, op. 6 Amy Beach, Noktuno, op. 33 a Sonáta, op. 26 Samuela Barbera.

Violoncellista Matthias Lorenz společně s klavíristou Miroslavem Beinhaurem přednesou ve čtvrtek 12. května od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově Patterns in the Chromatic Field Mortona Feldmana.

Společnost Českých skladatelů pořádá v pátek 13. května od 17:00 hodin v Kaiserštejnském paláci koncert Skladatelé dětem. Žáci pražských ZUŠ a Pražské konzervatoře přednesou skladby a aranžmá Michaely Augustinové, Milana Báchorka, Ivo Bláhy, Milana Dlouhého, Eduarda Douši, Romana Haase, Kateřiny Horké, Jindry Nečasové Nardelli, Hany Švajdové, Zdeňka Zahradníka, Zdeňka Bělohradského, Jana Duška, Enrica Štece, Eduarda Dřízgy, Petra Ebena, Ilji Hurníka, Karla Husy, Vlastimila Lejska, Jiřího Matyse a Klementa Slavického.

V pátek 13. května pořádá Pražské jaro od 16:00 hodin masterclass klarinetisty Nicholase Coxe.

Od 18:00 hodin 13. května proběhne v Dvořákově síni Rudolfina finále fagotové části soutěže Pražského jara. Vybrané sólisty doprovází Haydn Ensemble s uměleckým vedoucím Martinem Petrákem. Zazní Koncert g moll pro fagot, smyčce a cembalo RV 496 Antonia Vivaldiho a Koncert pro fagot a 11 smyčců Jeana Françaixe.

The Breathtaking Collective (foto Foppe Schut)
The Breathtaking Collective (foto Foppe Schut)

V sobotu 14. května na Pražském jaru od 16:00 hodin vystoupí v Anežském klášteře The Breathtaking Collective se sólistkou Hanou Blažíkovou. Zazní skladby Nicolò Corradiniho, Sigismonda d’India, Calliope Tsoupaki, Daria Castella, Giovanniho Pierluigi da Palestriny, Ivana Moodyho, Giuseppe Scaraniho a Juliana Wachnera.

Od 18:00hodin 14. května v Dvořákově síni Rudolfina proběhne finále klarinetové části Pražského jara za spoluúčinkování PKF – Prague Philharmonia. Zazní První rapsodie Clauda Debussyho a Koncert pro klarinet a orchestr Rudolfa Kubína.

Od 21:00 hodin 14. května se v Anežském klášteře představí Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Zazní díla Antonia Vivaldiho, Geogra Philippa Telemanna, světové premiéry Jana Ryanta Dřízala a Jiřího Gemrota.

Salon ZUŠ – koncert stipendistů projektu MenART, kteří rok pracovali pod vedením mentorů sopranistky Kateřiny Kněžíkové, houslisty Jana Fišera, flétnisty Jana Ostrého a klavíristů Iva Kahánka a Karla Košárka se uskuteční v neděli 15. května od 18:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Od 20:00 hodin 15. května ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebrichem. Zazní Les Éolides Césara Francka, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólista Augustin Hadelich) a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského.

V rámci festivalu Americké jaro se v neděli 15. května od 19:00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře představí studenti philadelphského Curtisova hudebního institutu Michael Rusinek (klarinet), Ayane Kozasa (viola) a Steven Lin (klavír). Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Schumanna, Darona Hagena a Maxe Brucha.

Kandinsky Quartet (foto Alexander Piper)
Kandinsky Quartet (foto Alexander Piper)

Brno

V rámci koncertní řady Filharmonie Brno Mladá krev se představí ve středu 11. května od 19:00 hodin v Besedním domě marimbafonista David Paša, perkusionisté Adéla Spurná a Jakub Kub a smyčcový Kandinsky Quartet. Zazní skladby Keiko Abe, Yoshioka Takayoshiho, Thierry de Meye, Igora Stravinského a Leoše Janáčka.

Filharmonie Brno vystoupí tento týden ve čtvrtek 12. května a v pátek 13. května v Janáčkově divadle. Zazní Symfonie č. 5 b moll Drammatica Miloslava Kabeláče (sólový part Jana Šrejma Kačírková) a Symfonie č. 5 d moll, op. 47 Dmitrije Šostakoviče.

Olomouc

Koncert Jazz a klasika zakončí sezónu Moravské filharmonie Olomouc ve čtvrtek 12. května od 19:00 hodin v Redutě. S dirigentem Davidem Robertem Colemanem a klavíristou Ubi Cainem uvedou kompozice Uri Caina Nine! na motivy Beethovenovy Symfonie č. 9 d moll a Diabelliho variace. Koncert je zároveň zahajovacím festivalu Dvořákova Olomouc a festivalu Americké jaro.

Ostatní regiony

V rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram v úterý 10. května v 19:00 hodin v Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké u Příbrami vystoupí Mucha trio ve složení Johanna Haniková (klavír), Ludmila Pavlová (housle) a Anna Paulová (klarinet). Zazní skladby Daria Milhauda, Antonína Dvořáka, Martina Kuxe, Igora Stravinského, Wolfganga Amadea Mozarta a Arama Chačaturjana.

Bohemia Saxophone Quartet společně s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou Marka Ivanoviće vystoupí v úterý 10. května v 19:00 hodin v Domě hudby v Pardubicích. Zazní Spirituals for Strings Mortona Goulda, Variace na téma Franka Zappy Lukáše Hurníka, Suita Ervína Schulhoffa a Koncert pro saxofonové kvarteto a orchestr Eduarda Douši.

V rámci festivalu Americké jaro vystoupí ve středu 18. května od 18:00 hodi v ZUŠ Prostějov americký klavírista Kenny Broberg. Zazní Zapomenuté melodie, op. 39 Nikolaie Medtnera, Sonáta pro klavír č. 5, op. 53 Alexandera Nikolajeviče Skrjabina, Balada, op. 6 Amy Beach, Noktuno, op. 33 a Sonáta, op. 26 Samuela Barbera. Koncert se opakuje v pátek 13. května na ZUŠ v Liberci v 18:00 hodin a v sobotu 14. května od 18:00 hodin v Divadle Hogo fogo v Drážkově.

Kenny Broberg (foto Lee Clifford)
Kenny Broberg (foto Lee Clifford)

Severočeská filharmonie Teplice zahraje ve čtvrtek 12. května od 19:00 hodin v Koncertním sále Domu kultury Teplice s dirigentem Petrem Vronským. Zazní Koncert pro housle a orchestr A dur K 219 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Ivan Ženatý) a Pohádka léta Josefa Suka.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem vystoupí společně s Filharmonií Hradec Králové ve čtvrtek 12. května od 19:30 hodin v Sále Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Kaspara Zehndera. Zazní oratorium Josepha Haydna Roční doby. Sólových partů se ujmou Simona Šaturová, Eric Stoklossa, Roman Hoza.

V rámci epilogu festivalu Pardubické jaro vystoupí v neděli 15. května od 18:00 hodin v sezemickém kostele Nejsvětější trojice ansámbl Barocco sempre giovane se sólisty Helenou Hozovou (soprán), Walterem Hofbauerem (trubka) a Kateřinou Málkovou (varhany) s díly Johanna Sebastiana Bacha, Jeremiaha Clarka, Antonia Vivaldiho, Henryho Purcella, Georga Philippa Telemanna, Pietra Antonia Locatelliho a Georga Friedricha Händela.

Slovensko

Slovenská filharmonie vystoupí s dirigentem Georgem Pehlivanianem ve čtvrtek 12. května a v pátek 13. května od 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní Fantastické scherzo, op. 3 Igora Stravinského, suita z opery Zlatý kohoutek Nikolaje Alexandroviče Rimského-Korsakova a symfonické básně Římské fontány a Římské pinie Ottorina Respighiho.

Státní filharmonie Košice vystoupí ve čtvrtek 12. května od 19:00 hodin v Domě umění. Zazní předehra Jánošíkovi chlapci, op. 21 Alexandera Moyzese, Koncert pro harfu a orchestr Alexandera Mosolova (sólista Xavier de Maistre) a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu v Bratislavě zahraje ve Velkém koncertním studiu SR ve čtvrtek 12. května od 19:00 hodin operetní Koncert ke dni matek s dirigentem Rudolfem Gerim a sólisté Adriana Galla Kohútková (soprán), Linda Ballová (soprán) a Jakub Pustina (tenor) zazpívají operety Franza Lehára, Emmericha Kálmána, Oskara Nedbala a Bély Kélera. Koncert můžete živě sledovat na rádiu Devín.

Stoleté výročí si připomínám Sbor slovenských učitelů v neděli 15. května v 18:00 hodin v košickém Domě umění. Spoluúčinkuje bratislavský komorní orchestr Capella Istropolitana s dirigentem Štefanem Sedlickým. Zazní pestrý program z děl Erasma Widmanna, Dmitrije Štěpanoviče Bortňanského, Pavola Kršky, Erica Whitacrea, Petra Špiláka, Eugena Suchoně, Jána Cikkera, Ondreje Francisciho, Mikuláše Moyzese, Ľuboše Bernátha a Tomáše Vrškového.

Frederica von Stade (foto Terrence McCarthy)
Frederica von Stade (foto Terrence McCarthy)

Streamy a televizní přenosy

V Congregation Sherith Israel v San Franciscu se uskuteční koncert na podporu Ukrajiny. Přímý přenos a později záznam můžete v úterý 10. května sledovat od 4:30 hodin SEČ (9. května 19:30 hodin místního času) zde. Concert of Compassion představí množství mezinárodních talentů vážné hudby včetně uznávané mezzo-sopranistky Frederiky von Stade, držitele prestižních cen, skladatele a klavíristy Jakea Heggieho, členů San Francisco Symphony, Artists’ Vocal Ensemble, The Bay Brass, autority ve hře na pravoslavné zvony Victora Avdienka, ukrajinské sopranistky Aliny Ilchuk, barytona Eugenea Brancoveanuho, basisty Matta Boehlera a dalších. Během večera bude proslov san franciského generálního konzula Ukrajiny pana Dmytra Kushneruka společně s dalšími hodnostáři a úvodní proslov rabínky Jessicy Zimmerman-Graf za Sherith Israel. Zazní díla Marka Adama, Samuela Barbera, Claudea Debussyho, Victorie Fraser, Mortena Lauridsena, Missy Mazzoli, Francise Poulenca a Michaela Tilsona Thomase společně s ukrajinskými skladateli Dmitrim Bortňananským, Lesií Dyčko, Mykolou Lysenkem, Maximem Šalyginem, Valentynem Silvestrovem, Myroslavem Skorykem a Volodymyrem Zubitským.

Ve středu 11. května od 10:00 hodin si na TV Noe poslechněte klavírní cyklus Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka v podání Ivo Kahánka z dubna 2016.

Orchestr mladých hudebníků z Izraele, Palestiny a dalších arabských zemí nazvaný West-Eastern Divan Orchestra, který ve čtvrtek 12. května zahájí letošní MHF Pražské jaro bude představen v dokumentu Poznání je začátek ve středu 11. května od 20:15 hodin na ČT Art.

Ve čtvrtek 12. května od 7:30 hodin si na TV Noe poslechněte záznam koncert k sedmdesátému výročí založení Konzervatoře Pavla Josefa Vejvanovského v Kroměříži z roku 2019. V programu zazní Sonata Vespertina Pavla Josefa Vejvanovského (Ondřej Moťka, Pavel Skopal – trubky, Smyčcový komorní orchestr konzervatoře, dirigent Jiří Kadavý), Rhapsody Concerto Bohuslava Martinů (Pavel Nikl – viola, Studentský symfonický orchestr, dirigent Jiří Kadavý) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka (Symfonický orchestr absolventů konzervatoře, dirigent Tomáš Netopil).           

Na ČT Art si ve čtvrtek 12. května ve 20:00 hodin poslechněte zahajovací koncert Pražského jara 2022 s West-Eastern Divan Orchestra a dirigentem Thomasem Guggeisem.

Na serveru OperaVision se v pátek 13. května objeví inscenace opery Gaetana Donizettiho Dcera pluku v podání bergamské Donizetti Opera. Pod taktovkou Michele Spottiho a v režii Luise Ernesta Doñase v hlavních rolích účinkují Adriana Bignagni Lesca, Paolo Bordogna, John Osborn, Sara Blanch, Cristina Bugatty, Haris Andrianos, Adolfo Corrado a Andrea Civetta.

V neděli 15. května od 20:30 hodin si na TV Noe poslechněte zahajovací koncert festivalu Navalis 2022 z hladiny Vltavy poblíž Karlova mostu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments