Týden s hudbou. Koncerty u nás i v zahraničí, TV přenosy a online streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
V druhém květnovém týdnu vám přinášíme nový Týden s hudbou. Naleznete zde informace o koncertech u nás i v zahraničí, hudebních akcích spojených s festivalem Pražské jaro, který bude tento týden zahájen, a o zajímavých TV a online přenosech či záznamech.

Daniel Barenboim a West–Eastern Divan Orchestra, Chicago 2018 (foto Manuel Vaca)
Daniel Barenboim a West–Eastern Divan Orchestra, Chicago 2018 (foto Manuel Vaca)

Praha

Každoroční soutěž festivalu Pražské jaro letos patří fagotistům a klarinetistům. Soutěžní výkony je možné sledovat v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce (fagot) a v Národním domě na Vinohradech (klarinet) v pondělí 9. května, úterý 10. května a ve středu 11. května vždy od 9:00 hodin na určených místech.

Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Marka Šedivého uvedou v pondělí 9. května v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina Faustovskou symfonii Franze Liszta. Sólového tenorového partu se ujme Jaroslav Březina. Veřejná generální zkouška se uskuteční v 9:30 hodin.

Tři koncerty České studentské filharmonie pro dětské publikum s Markem Ivanovićem a průvodcem Petrem Kadlecem se uskuteční v úterý 10. května, ve středu 11. května a ve čtvrtek 12. května vždy od 10:00 hodin. Zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka. Sólového partu se ujme Josef Špaček.

V sále Novoměstské radnice se v úterý 10. května od 19:00 hodin představí peruánský tenorista Iván Ayón-Rivas za klavírního doprovodu Michele d’Elia. Zazní písně a árie Allessandra Scarlattiho, Francesca Duranteho, Giacoma Carissimiho, Vincenza Belliniho, Gioachina Rossiniho, Gaetana Donizettiho, Giuseppe Verdiho, Francesca Paola Tostiho, Pabla Sorozábala a Chabucy Grandy. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Sedláčkovo kvarteto vystoupí v úterý 10. května v 19:30 hodin v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní Smyčcový kvartet č. 2 Rafaela Kubelíka, premiéra Petra Hory a Smyčcový kvartet č. 14 d moll Smrt a dívka D 810 Franze Schuberta.

Ole Kristian Dahl (zdroj Ole Kristian Dahl)
Ole Kristian Dahl (zdroj Ole Kristian Dahl)

Pražské jaro pořádá masterclass fagotisty Oleho Kristiana Dahla ve čtvrtek 12. května od 10:00 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce.

Zahajovací koncert festivalu Pražské jaro ve čtvrtek 12. května a v pátek 13. května ve 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu letos bude patřit West-Eastern Divan Orchestra a dirigentovi Thomasi Guggeisovi. Program ve čtvrtek přenáší ČT Art a Český rozhlas Vltava.

V rámci festivalu Americké jaro vystoupí ve čtvrtek 12. května od 19:00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře americký klavírista Kenny Broberg. Zazní Zapomenuté melodie, op. 39 Nikolaie Medtnera, Sonáta pro klavír č. 5, op. 53 Alexandera Nikolajeviče Skrjabina, Balada, op. 6 Amy Beach, Noktuno, op. 33 a Sonáta, op. 26 Samuela Barbera.

Violoncellista Matthias Lorenz společně s klavíristou Miroslavem Beinhaurem přednesou ve čtvrtek 12. května od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově Patterns in the Chromatic Field Mortona Feldmana.

Společnost Českých skladatelů pořádá v pátek 13. května od 17:00 hodin v Kaiserštejnském paláci koncert Skladatelé dětem. Žáci pražských ZUŠ a Pražské konzervatoře přednesou skladby a aranžmá Michaely Augustinové, Milana Báchorka, Ivo Bláhy, Milana Dlouhého, Eduarda Douši, Romana Haase, Kateřiny Horké, Jindry Nečasové Nardelli, Hany Švajdové, Zdeňka Zahradníka, Zdeňka Bělohradského, Jana Duška, Enrica Štece, Eduarda Dřízgy, Petra Ebena, Ilji Hurníka, Karla Husy, Vlastimila Lejska, Jiřího Matyse a Klementa Slavického.

V pátek 13. května pořádá Pražské jaro od 16:00 hodin masterclass klarinetisty Nicholase Coxe.

Od 18:00 hodin 13. května proběhne v Dvořákově síni Rudolfina finále fagotové části soutěže Pražského jara. Vybrané sólisty doprovází Haydn Ensemble s uměleckým vedoucím Martinem Petrákem. Zazní Koncert g moll pro fagot, smyčce a cembalo RV 496 Antonia Vivaldiho a Koncert pro fagot a 11 smyčců Jeana Françaixe.

The Breathtaking Collective (foto Foppe Schut)
The Breathtaking Collective (foto Foppe Schut)

V sobotu 14. května na Pražském jaru od 16:00 hodin vystoupí v Anežském klášteře The Breathtaking Collective se sólistkou Hanou Blažíkovou. Zazní skladby Nicolò Corradiniho, Sigismonda d’India, Calliope Tsoupaki, Daria Castella, Giovanniho Pierluigi da Palestriny, Ivana Moodyho, Giuseppe Scaraniho a Juliana Wachnera.

Od 18:00hodin 14. května v Dvořákově síni Rudolfina proběhne finále klarinetové části Pražského jara za spoluúčinkování PKF – Prague Philharmonia. Zazní První rapsodie Clauda Debussyho a Koncert pro klarinet a orchestr Rudolfa Kubína.

Od 21:00 hodin 14. května se v Anežském klášteře představí Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Zazní díla Antonia Vivaldiho, Geogra Philippa Telemanna, světové premiéry Jana Ryanta Dřízala a Jiřího Gemrota.

Salon ZUŠ – koncert stipendistů projektu MenART, kteří rok pracovali pod vedením mentorů sopranistky Kateřiny Kněžíkové, houslisty Jana Fišera, flétnisty Jana Ostrého a klavíristů Iva Kahánka a Karla Košárka se uskuteční v neděli 15. května od 18:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Od 20:00 hodin 15. května ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebrichem. Zazní Les Éolides Césara Francka, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólista Augustin Hadelich) a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského.

V rámci festivalu Americké jaro se v neděli 15. května od 19:00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře představí studenti philadelphského Curtisova hudebního institutu Michael Rusinek (klarinet), Ayane Kozasa (viola) a Steven Lin (klavír). Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Schumanna, Darona Hagena a Maxe Brucha.

Kandinsky Quartet (foto Alexander Piper)
Kandinsky Quartet (foto Alexander Piper)

Brno

V rámci koncertní řady Filharmonie Brno Mladá krev se představí ve středu 11. května od 19:00 hodin v Besedním domě marimbafonista David Paša, perkusionisté Adéla Spurná a Jakub Kub a smyčcový Kandinsky Quartet. Zazní skladby Keiko Abe, Yoshioka Takayoshiho, Thierry de Meye, Igora Stravinského a Leoše Janáčka.

Filharmonie Brno vystoupí tento týden ve čtvrtek 12. května a v pátek 13. května v Janáčkově divadle. Zazní Symfonie č. 5 b moll Drammatica Miloslava Kabeláče (sólový part Jana Šrejma Kačírková) a Symfonie č. 5 d moll, op. 47 Dmitrije Šostakoviče.

Olomouc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments