Týden s hudbou: Online vysílání nejen z Metropolitní opery

  1. 1
  2. 2
V důsledku vyhlášení nových opatření proti šíření koronaviru jsou v celé zemi zrušeny veškeré kulturní akce s účastí veřejnosti. Přinášíme proto alespoň výčet některých událostí, které se krizi rozhodly čelit online formou. Tento týden pokračuje v Bratislavě streamovaný festival Nová slovenská hudba. Zároveň můžeme sledovat další sérii nočních přenosů z newyorské Metropolitní opery.

T. Adése: The Exterminating Angel – Metropolitan Opera (zdroj MET)

Pondělí 9. listopadu 2020
V pondělí můžeme vyslechnout z Bratislavy koncert z Malého koncertního studia Slovenského rozhlasu z festivalu Nová slovenská hudba. Ansámbl Asynchrónie pod taktovkou Petera Javorky představí komorní skladby Petera Cóna, Andreje Očenáše, Boško Milakoviče a Ilji Zelenky, od kterého uslyšíme Smyčcový kvartet č. 2.

Newyorská Metropolitní opera pokračuje ve streamování v rámci Nightly Opera Streams druhou částí cyklu A Two-Week Tour of Opera History. V minulém týdnu byla nazvána From Handel to Wagner, tento týden From the Baroque to the Present. V pondělí budou uvedeny dvě opery, představena bude Jolanta Petra Iljiče Čajkovského a Modrovousův hrad Bély Bartóka. V Čajkovského opeře se představí Anna Netrebko a Piotr Beczała, v Bartókovi pak Nadja Michael a Mikhail Petrenko. Obě opery dirigoval Valerij Gergiev.

Vídeňská státní opera bude streamovat Pucciniho Toscu. Diriguje Marco Armiliato, v hlavních rolích účinkují Sondra Radvanovsky, Piotr Beczała, Thomas Hampson, Ryan Speedo Green a Alexandru Moisiuc.

Úterý 10. listopadu 2020
Brněnský festival Expozice Nové hudby, který měl tento den začít, byl odložen. Akce plánované od 10. listopadu se proto uskuteční v náhradním termínu v roce 2021.

Festival Nová slovenská hudba přenáší koncert Komorního souboru Urbana Hudák ze Studia 5 Slovenského rozhlasu. Na programu jsou kompozice Petera Javorky, Mateje Slobody, Lenky Novosedlíkové, Elia Morettiho, Juraje Vajó a Vladimíra Blahovce.

Metropolitní opera v rámci programu Nightly Opera Streams uvede Straussovu Salome. Mezi sólisty účinkují Karita Mattila, Ildikó Komlósi, Kim Begley, Joseph Kaiser, Juha Uusitalo s dirigentem Patrickem Summersem.

Vídeňská státní opera bude od 19:00 hodin streamovat operu Tři sestry Petera Eötvöse. Inscenaci v nastudování samotného autora zpívají Aida Garifullina, Margarita Gritskova, Ilseyar Khayrullova, Eric Jurenas, Boaz Daniel či Clemens Unterreiner.

Středa 11. listopadu 2020
Středeční koncert festivalu Nová slovenská hudba z Malého koncertního studia Slovenského rozhlasu představí koncert EnsembleSpectrum s dirigentem Matejem Slobodou. Zazní hned tři premiéry Mateje Demka, Adriana Demoče a Timey Hvozdíkové, program doplní dvě kompozice Ladislava Kupkoviče a Boško Milakoviče.

London Philharmonic Orchestra na Marquee.tv představí streamovaný koncert pod taktovkou Daniele Rustioniho. Na programu jsou kompozice goudaloupského „černého Mozarta“ Josepha Bologne Chevalier de Saint-Georgese (1745-1799) a Ludwiga van Beethovena. Sólista Nicolas Namoradze se připojí ke Klavírnímu koncertu č. 4 Ludwiga van Beethovena. Přenos je plánován na 20:00.

Ve středu je na programu streamů Metropolitní opery Děvče ze zlatého západu Giacoma Pucciniho. Účinkují Deborah Voigt, Marcello Giordani, Lucio Gallo a dirigent Nicola Luisotti.

Vídeňská státní opera bude streamovat Offenbachovy Hoffmanovy povídky. Diriguje Frédéric Chaslin, účinkují Olga Peretyatko, Gaëlle Arquez, Dmitry Korchak, Luca Pisaroni, Michael Laurenz.

V rámci pravidelného středečního pořadu FOK ON, tentokrát pod názvem Bohuslav Martinů a další, povede moderátor Martin Rudovský rozhovory s hosty Tomášem Braunerem a Lubošem Huckem.

Čtvrtek 12. listopadu 2020
Závěrečný koncert 30. ročníku festivalu Nová slovenská hudba bude streamován ze žilinského Domu umění. Státní komorní orchestr Žilina s Leošem Svárovským a sólistou Peterem Zwebelem (viola) představí kompozici Behind the Waves pro violu a smyčce Petera Machajdíka a orchestrální partitury Ladislava Kupkoviče, Mirko Krajči (světová premiéra) a Egona Kráka.

Bergovu Lulu se sólisty jako Marlis Petersen, Susan Graham, Daniel Brenna, Paul Groves, Johan Reuter nebo Franz Grundheber a s dirigentem Lotharem Koenigsem uslyšíme v rámci dalšího přenosu Nightly Opera Streams z Metropolitní opery.

Z Vídeňské státní opery můžeme sledovat stream dvou oper: zazní Mascagniho Sedlák kavalír (účinkují Eva-Maria Westbroek, Brian Jagde, Ambrogio Maestri, Zoryana Kushpler, Isabel Signoret) a Leoncavallovi Komedianti (Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Ambrogio Maestri, Andrea Giovannini, Sergey Kaydalov).

Pátek 13. listopadu 2020
Patricia Racette, Anthony Dean Griffey, Anthony Michaels-Moore s dirigentem Donaldem Runniclesem se představí v přenosu opery Peter Grimes Benjamina Brittena.

Berlínský symfonický orchestr odvysílá záznam koncertu Wiener Perspektiven I z děl Wolfganga Amadea Mozarta, Arnolda Schönberga a Alexandera von Zemlinského. Začátek je plánován na 20:03 hodin.

Curtis Institute of Music v Philadelphii vysílá každý pátek přenos jednoho ze svých studentských recitálů. Jinak tomu nebude ani v pátek 13. listopadu. Na programu komorního koncertu zazní tři sonáty Eugena Ysaÿe a Sonáta č. 2 Paula Hindemitha. Koncert začíná 20:00 hodin místního času.

Páteční přenos z Vídeňské státní opery přinese operu Bouře současného britského skladatele Thomase Adèse, který inscenaci též diriguje. Účinkují Adrian Eröd, Audrey Luna, Thomas Ebenstein a Stephanie Houtzeel.

Sobota 14. listopadu 2020
V sobotu je na programu streamů Metropolitní opery Akhnaten Philippa Glasse. Účinkují Dísella Lárusdóttir, J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Aaron Blake, Will Liverman, Richard Bernstein a Zachary James, řídí Karen Kamensek.

V 20:04 hodin si můžeme poslechnout druhou část streamu Berlínského symfonického orchestru Wiener Perspektiven II s díly Wolfganga Amadea Mozarta a velkým výběrem písní z cyklu Chlapcův kouzelný roh Gustava Mahlera. Třetí pokračování cyklu nás bude čekat v pátek 20. listopadu.

Z Vídeňské státní opery si můžete poslechnout záznam Donizettiho Manon v obsazení Nino Machaidze, Juan Diego Flórez, Dan Paul Dumitrescu, Adrian Eröd, diriguje Frédéric Chaslin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments