Týden s hudbou. Opera, koncert, stream, TV

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Na začátku října vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete vše podstatné z toho, co se děje ve vašem okolí doplněné o programové typy z televize a zahraniční streamy.

Frank Peter Zimmermann (foto Andreas Endermann)
Frank Peter Zimmermann (foto Andreas Endermann)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pořádá v pondělí 3. října od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina inaugurační koncert nového šéfdirigenta Petra Popelky. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 Johannese Brahmse (sólista Frank Peter Zimmermann) a symfonická báseň Pelléas a Mélisanda, op. 5 Arnolda Schönberga.

Klavírista Karel Košárek vystoupí se svým klavírním recitálem v pondělí 3. října od 19:30 hodin v Sále Novoměstké radnice.

V pondělí 3. října v 19:30 začínají letošní Dny soudobé hudby 2022 koncertem v Kaiserštejnském paláci (Malostranské náměstí) z děl Karla Husy, Jiřího Laburdy, Milady Červenkové, Milana Báchorka, Vlastimila Pešky, Eleny Kiral a Mojmíra Bártka.  

Musica Florea vystoupí v úterý 4. října od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy se čtyřmi sólisty na cembala Editou Keglerovou, Monikou Knoblochovou, Barbarou Maria Willi a Martinem Hrochem. Zazní Koncerty pro tři cembala a smyčce BWV 1063 a BWV 1064 a Koncert pro čtyři cembala a smyčce BWV 1065 Johanna Sebastiana Bacha. Z díla Jana Dismase Zelenky pak posluchači uslyší Hipocondrie à 7 Concertanti ZWV 187 a Předehru F dur ZWV 188.

Pražský komorní orchestr vystoupí v úterý 4. října od 19:30 hodin ve Velkém sále paláce Žofín. Zazní Symfonie č. 41 C dur K 551 Jupiterská Wolfganga Amadea Mozarta a společně s polskou sólistkou Sarou Dragan Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena.

Česká filharmonie tento týden se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí na třech koncertech ve středu 5. října, ve čtvrtek 6. října  v pátek 7. října vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. V první polovině večera se v Rapsodii na Paganiniho téma Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova představí uzbecký klavírista Behzod Abduraimnov a v druhé polovině večera zazní Symfonie č. 11 g moll, op. 103 Rok 1905 Dmitrije Šostakoviče. Koncert se objeví v záznamu 26. listopadu na placené platformě.

Roman Patočka (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)
Roman Patočka (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tento týden ve dvou koncertech ve středu 5. října ve čtvrtek 6. října vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni pod taktovkou Iona Marina zahraje Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (sólista Roman Patočka) a Symfonii č. 4 Es dur Romantickou Antona Brucknera.

Collegium 1704 ve středu 5. října od 19:30 hodin v koncertní síni Vzlet (Holandská 1, Praha 10) uvede program For Several Friends s díly Matthewa Lockeho, Henryho Purcella a Williama Lawse. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit v úterý 4. října od 14:00 hodin tamtéž.

Skladatelské sdružení Konvergence pořádá ve středu 5. října v 19:30 hodin v bývalém kostele svatého Vavřince pod Petřínem. Skladby Tomáše Pálky, Sofie Gubajduliny, Jiřího Lukeše, Michaely Plachké a Marka Kopelenta hraje ansámbl Konvergence a Trio ConTRIOlogy.

Národní divadlo uvádí ve čtvrtek 6. října od 19:00 hodin první premiéru a v neděli 9. října od 19:00 hodin druhou premiéru nové inscenace opery Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. V nastudování Zbyňka Müllera v režii Vladimíra Morávka a choreografii Lucie Mertové se v hlavních rolích představí Svatopluk Sem, Jiří Brückler, Svatopluk Sem, Alžběta Poláčková, Jana Šrejma Kačírková, Martin Šrejma, Jaroslav Březina, Ester Pavlů, Kateřina Jalovcová, Roman Janál, Martin Bárta, František Zahradníček, Jiří Sulženko, Ondřej Koplík, Dušan Růžička, Vladimír Doležal, Vít Šantora a Vjacseszlav Korszák. Konkrétní obsazení jednotlivých premiér bude ještě upřesněno.

V rámci festivalu Archaion Kallos se ve čtvrtek 6. října v 19:30 hodin v kostele svatého Václava na Zderaze představí Tomáš Hála (varhanní pozitiv), Anna Petrtylová (soprán), Marek Žihla (tenor), Giorgos Dimitriou (protopsaltis) a členové Ensemble Hilaris. Zazní díla ze známého Turínského kodexu J. II. 9.  

Jan Mráček (foto Radovan Šubín)

Pražští komorní sólisté zahájí letošní sezónu v sobotu 8. října od 19:30 hodin v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní Serenáda pro smyčce e moll, op. 20 Edwarda Elgara, Koncert pro housle, klarinet, lesní roh a smyčcový sextet Aarra Merikanta (sólisté Jan Mráček, Karel Dohnal a Radek Baborák), Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 3 č. 12 Pietra Antonia Locatelliho a na závěr Simple Symphony, op. 4 Benjamina Brittena.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Eliasem Peterem Brownem vystoupí v sobotu 8. října v 19:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, Koncert pro klarinet a orchestr Es dur Františka Vincenta Kramáře (sólistka Anna Sysová), Koncert pro klavír a orchestr G dur Maurice Ravela (sólo Shion Ota) a Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólo Boha Moon).  

Tenorista Pavel Černoch vystoupí se svým recitálem v Dvořákově síni Rudolfina v neděli 9. října od 17:30 hodin za doprovodu klavíru Davida Švece. Zazní árie Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších.

Jihoafrická sopranistka Nombulelo Yende se za doprovodu Mariusze Kłubczuka představí v neděli 9. října v 19:00 hodin v sále Novoměstské radnice. Zazpívá výběr árií Richarda Strausse, Richarda Wagnera, Giacoma Pucciniho, Alfreda Cataniho, Heitora Villa-Lobose, Vincenza Belliniho a Stanisława Moniuszka. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.  

Pavel Černoch (zdroj Pavel Černoch)
Pavel Černoch (zdroj Pavel Černoch)

Brno

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem a Czech Virtuosi chystá na neděli 9. října od 19:00 hodin 2. abonentní koncert v Besedním domě. Zazní sborová díla Johannese Brahmse, Charlese Villierse Stanforda, Benjamina Brittena, Petra Ebena, Petra Fialy a na závěr Korunovační mše C dur Wolfganga Amadea Mozarta se sólisty Pavlínou Švestkovou, Marií Vrbovou, Michalem Kučou a Václavem Jeřábkem.

Ostrava

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments