Týden s hudbou. Opera, koncert, stream, TV

Na začátku října vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete vše podstatné z toho, co se děje ve vašem okolí doplněné o programové typy z televize a zahraniční streamy.
Frank Peter Zimmermann (foto Andreas Endermann)
Frank Peter Zimmermann (foto Andreas Endermann)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pořádá v pondělí 3. října od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina inaugurační koncert nového šéfdirigenta Petra Popelky. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 Johannese Brahmse (sólista Frank Peter Zimmermann) a symfonická báseň Pelléas a Mélisanda, op. 5 Arnolda Schönberga.

Klavírista Karel Košárek vystoupí se svým klavírním recitálem v pondělí 3. října od 19:30 hodin v Sále Novoměstké radnice.

V pondělí 3. října v 19:30 začínají letošní Dny soudobé hudby 2022 koncertem v Kaiserštejnském paláci (Malostranské náměstí) z děl Karla Husy, Jiřího Laburdy, Milady Červenkové, Milana Báchorka, Vlastimila Pešky, Eleny Kiral a Mojmíra Bártka.  

Musica Florea vystoupí v úterý 4. října od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy se čtyřmi sólisty na cembala Editou Keglerovou, Monikou Knoblochovou, Barbarou Maria Willi a Martinem Hrochem. Zazní Koncerty pro tři cembala a smyčce BWV 1063 a BWV 1064 a Koncert pro čtyři cembala a smyčce BWV 1065 Johanna Sebastiana Bacha. Z díla Jana Dismase Zelenky pak posluchači uslyší Hipocondrie à 7 Concertanti ZWV 187 a Předehru F dur ZWV 188.

Pražský komorní orchestr vystoupí v úterý 4. října od 19:30 hodin ve Velkém sále paláce Žofín. Zazní Symfonie č. 41 C dur K 551 Jupiterská Wolfganga Amadea Mozarta a společně s polskou sólistkou Sarou Dragan Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena.

Česká filharmonie tento týden se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí na třech koncertech ve středu 5. října, ve čtvrtek 6. října  v pátek 7. října vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. V první polovině večera se v Rapsodii na Paganiniho téma Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova představí uzbecký klavírista Behzod Abduraimnov a v druhé polovině večera zazní Symfonie č. 11 g moll, op. 103 Rok 1905 Dmitrije Šostakoviče. Koncert se objeví v záznamu 26. listopadu na placené platformě.

Roman Patočka (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)
Roman Patočka (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tento týden ve dvou koncertech ve středu 5. října ve čtvrtek 6. října vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni pod taktovkou Iona Marina zahraje Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (sólista Roman Patočka) a Symfonii č. 4 Es dur Romantickou Antona Brucknera.

Collegium 1704 ve středu 5. října od 19:30 hodin v koncertní síni Vzlet (Holandská 1, Praha 10) uvede program For Several Friends s díly Matthewa Lockeho, Henryho Purcella a Williama Lawse. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit v úterý 4. října od 14:00 hodin tamtéž.

Skladatelské sdružení Konvergence pořádá ve středu 5. října v 19:30 hodin v bývalém kostele svatého Vavřince pod Petřínem. Skladby Tomáše Pálky, Sofie Gubajduliny, Jiřího Lukeše, Michaely Plachké a Marka Kopelenta hraje ansámbl Konvergence a Trio ConTRIOlogy.

Národní divadlo uvádí ve čtvrtek 6. října od 19:00 hodin první premiéru a v neděli 9. října od 19:00 hodin druhou premiéru nové inscenace opery Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. V nastudování Zbyňka Müllera v režii Vladimíra Morávka a choreografii Lucie Mertové se v hlavních rolích představí Svatopluk Sem, Jiří Brückler, Svatopluk Sem, Alžběta Poláčková, Jana Šrejma Kačírková, Martin Šrejma, Jaroslav Březina, Ester Pavlů, Kateřina Jalovcová, Roman Janál, Martin Bárta, František Zahradníček, Jiří Sulženko, Ondřej Koplík, Dušan Růžička, Vladimír Doležal, Vít Šantora a Vjacseszlav Korszák. Konkrétní obsazení jednotlivých premiér bude ještě upřesněno.

V rámci festivalu Archaion Kallos se ve čtvrtek 6. října v 19:30 hodin v kostele svatého Václava na Zderaze představí Tomáš Hála (varhanní pozitiv), Anna Petrtylová (soprán), Marek Žihla (tenor), Giorgos Dimitriou (protopsaltis) a členové Ensemble Hilaris. Zazní díla ze známého Turínského kodexu J. II. 9.  

Jan Mráček (foto Radovan Šubín)

Pražští komorní sólisté zahájí letošní sezónu v sobotu 8. října od 19:30 hodin v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní Serenáda pro smyčce e moll, op. 20 Edwarda Elgara, Koncert pro housle, klarinet, lesní roh a smyčcový sextet Aarra Merikanta (sólisté Jan Mráček, Karel Dohnal a Radek Baborák), Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 3 č. 12 Pietra Antonia Locatelliho a na závěr Simple Symphony, op. 4 Benjamina Brittena.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Eliasem Peterem Brownem vystoupí v sobotu 8. října v 19:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, Koncert pro klarinet a orchestr Es dur Františka Vincenta Kramáře (sólistka Anna Sysová), Koncert pro klavír a orchestr G dur Maurice Ravela (sólo Shion Ota) a Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólo Boha Moon).  

Tenorista Pavel Černoch vystoupí se svým recitálem v Dvořákově síni Rudolfina v neděli 9. října od 17:30 hodin za doprovodu klavíru Davida Švece. Zazní árie Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších.

Jihoafrická sopranistka Nombulelo Yende se za doprovodu Mariusze Kłubczuka představí v neděli 9. října v 19:00 hodin v sále Novoměstské radnice. Zazpívá výběr árií Richarda Strausse, Richarda Wagnera, Giacoma Pucciniho, Alfreda Cataniho, Heitora Villa-Lobose, Vincenza Belliniho a Stanisława Moniuszka. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.  

Pavel Černoch (zdroj Pavel Černoch)
Pavel Černoch (zdroj Pavel Černoch)

Brno

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem a Czech Virtuosi chystá na neděli 9. října od 19:00 hodin 2. abonentní koncert v Besedním domě. Zazní sborová díla Johannese Brahmse, Charlese Villierse Stanforda, Benjamina Brittena, Petra Ebena, Petra Fialy a na závěr Korunovační mše C dur Wolfganga Amadea Mozarta se sólisty Pavlínou Švestkovou, Marií Vrbovou, Michalem Kučou a Václavem Jeřábkem.

Ostrava

Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu představí v pátek 7. října od 18:00 hodin v Nýdku barokní flétnové sonáty v podání Jana Ostrého za doprovodu cembala Filipa Dvořáka. Zazní sonáty Johanna Sebastiana Bacha, Jean-Marie Leclaira, Johanna Caspara Kerlla a Františka Bendy.
Koncert se poprvé opakuje v sobotu 8. října v 18:00 hodin v Husově sboru v Ostravě – Staré Bělé a v neděli 9. října v 16:00 hodin v kostele svatého Jiří v Brušperku.

Olomouc

Klarinetista Jan Jakub Bokun s komorním ansámblem Moravské filharmonie Olomouc zahrají v pondělí 3. října od 19:00 hodin v olomouckém Husově sboru polskou hudbu.  

Ensemble Inégal (zdroj MHF Lípa Musica)
Ensemble Inégal (zdroj MHF Lípa Musica)

Musica Florea vystoupí v neděli 9. října od 19:00 hodin na Svatém kopečku. V sólových partech se představí Sylva Čmugrová (alt), Filip Dámec (kontratenor), Hasan El Dunio (tenor) a Martin Vacula (bas). Zazní Requiem Es dur, Symfonie f moll a Missa C dur Jana Křtitele Vaňhala.

Ostatní regiony Čech

Komorní filharmonie Pardubice tento týden vystoupí se třemi koncerty v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích v pondělí 3. října, v úterý 4. října a ve středu 5. října vždy od 19:00 hodin. Pod taktovkou Marka Prášila zazní předehra k opeře Orfeus a Eurydika Christopha Willibalda Glucka, Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 Roberta Schumanna (sólisté Marek Kozák), Koncert pro malý orchestr, op. 34 Alberta Roussella a Suita Swanwhite, op. 54 Jeana Sibelia.

V rámci festivalu Lípa Musica vystoupí v pondělí 3. října od 19:00 hodin v evangelickém luteránském kostele ve Waltersdorfu Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou a sólisty Gabrielou Eibenovou, Lenkou Cafourkovou, Tobiasem Hungerem a Jiřím Miroslavem Procházkou. Zazní Žalmy z Chandosu Georga Friedricha Händela.

V úterý 4. října v 19:00 hodin v rámci festivalu Lípa Musica v Městském divadle Nový Bor vystoupí ansámbl Philharmonix Vídeňských a Berlínských filharmoniků s multižánrovým programem.  

V úterý 4. října v 19:00 hodin v kostele Panny Marie Sněžné ve Velkých Popovicích uslyší posluchači spojení cembala Barbory Kürstenovéa varhan Lukáše Vendla.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským zahraje ve čtvrtek 6. října v 19:00 hodin v Koncertním sálu Domu kultury v Teplicích abonentní koncert. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka (sólistka Michaela Fukačová) a Symfonie A dur, op. 7 Otakara Ostrčila.

Michaela Fukačová (foto Lípa Musica)
Michaela Fukačová (foto Lípa Musica)

Státní zámek Nebílovy přivítá v rámci Haydnových hudebních slavností 2022 ve čtvrtek 6. října od 19:00 hodin Collegium 1704 s díly Matthewa Lockeho, Henryho Purcella a Williama Lawse.

V pátek 7. října v 18:00 hodin v kostele svatého Mikuláše v Boru u Tachova zazpívá sopranistka Gabriela Eibenová za varhanního doprovodu Adama Viktory.

V pátek 7. října od 19:00 hodin v Oblastní galerii Liberec v rámci festivalu Lípa Musica zazní program Cesta ke zbožnosti v podání Rebala Alkhodariho (tenor, loutna oud), Joela Frederiksena (bas, loutna) a Michaela Ebertha (varhany) s programem zpěvů jak křesťanského, tak muslimského světa z oblasti gregoriánského chorálu, koránských súr a mnoha písní.

Kantáty a árie českého baroka uvede Musica Florea v pátek 7. října od 19:30 hodin v kostele Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic.

Kvintety pro klarinet a smyčcové kvarteto Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta uslyší posluchači v sobotu 8. října v 17:00 hodin na zámku v Kvasinách v rámci Festivalu F. L. Věka. Hrají Claudio Mansutti a Kvarteto Apollon.

V sobotu 8. října v 19:00 hodin v Kině Hvězda v Kamenickém Šenově v rámci festivalu Lípa Musica zazní v podání Radky Fišarové & Tomáše Savky s kapelou písně Édith Piaf, Franka Sinatry a dalších.

Radka Fišarová (zdroj Radka Fišarová)
Radka Fišarová (zdroj Radka Fišarová)

V neděli 9. října v 15:00 hodin v kostele svatého Jiří ve Velkých Opatovicích zahraje na varhany Přemysl Kšica.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v neděli 9. října v 19:00 hodin v Karlových Varech pod taktovkou Jiřího Rožně. Jako sólista se představí Pavel Šporcl. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro housle a orchestr č. 1 Rafaela Kubelíka a Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Tento týden končí Lednicko-valtický hudební festival.

V pátek 7. října od 19:00 hodin v zámeckém divadle ve Valticích vystoupí houslista Jiří Vodička společně s ansámble Barocco sempre giovanne. Zazní skladby Pietra Antonia Locatelliho, Arcangella Corelliho a Giuseppe Tartiniho.

Závěrečný koncert festivalu bude v režii Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće v sobotu 8. října od 19:00 hodin v zámecké jízdárně ve Valticích. Spoluúčinkují slovinská sopranistka Nika Gorič a barytonista Boris Prýgl. Zazní výběr z děl Gioacchina Rossiniho, Gaetana Donizettiho, Gabriela Faurého, Georgese Bizeta, Dory Pejačević, Josipa Ipavce a Josipa Slavenského.

Boris Prýgl (foto Zolo Matuška)
Boris Prýgl (foto Zolo Matuška)

Ve čtvrtek 6. října od 19:00 hodin v Kulturním domě Šternberk vystoupí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Roberta Forése Vesese. Jako sólista večera se představí houslista Pavel Šporcl. Zazní předehra Hebridy, op. 26 a Koncert pro housle a orchestr, op. 64 Felixe Mendelssohna-Barholdyho a Koncert pro housle a orchestr č. 1 C dur Jana Kubelíka.
Program se zopakuje v pátek 7. října od 19:00 hodin v Klubu kultury v Uherském Hradišti.

V rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí v pátek 7. října v 19:00 hodin kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově vystoupí komorní soubor Atlantis collegium s uměleckým vedoucím Vítězslavem Podrazilem a sólistkami Věrou Likérovou (soprán) a Kateřinou Málkovou (varhany). Zazní díla Georga Friedricha Händela a Antonia Vivaldiho.  

Žáci a učitelé ZUŠ Mikulov se představí v sobotu 8. října v 18:00 hodin ve znojemském klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava v rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí.   

V rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí v klášterním kostele v Gerasu vystoupí 9. října v 16:00 hodin sopranistka Markéta Israel Večeřová, hobojista Jan Kučera a varhaník Karel Martínek se skladbami Georga Muffata, Johanna Pachelbela, Jana Pieterszoona Sweelicka, Jana Křtitele Kuchaře, Johanna Sebastiana Bacha, Jana Dismase Zelenky, Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta dva improvizační bloky Karla Martínka.

V rámci 2. ročníku festivalu Varhanní Vysočina v neděli 9. října v 17:00 hodin vystoupí Jan Hora v kostele svatého Jiljí v Moravských Budějovicích.

Czech Ensemble Baroque Choir se sbormistryní Terezou Válkovou vystoupí v neděli 9. října v 19:00 hodin v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně. Zazní program Lux aeterna s díly Henryho Purcella, Gregoria Allegriho, Maurice Duruflého, Francesca Cavalliho a Edwarda Elgara.

Češi v zahraničí

Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)
Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem vyráží v pátek 7. října na turné do Velké Británie. Postupně navštíví města Bradford, Edinburgh, Middlesbrough, Leeds, Basingstoke, Londýn, Cardiff a Birmingham. Provedena budou tato díla: předehra Žárlivost a symfonická rapsodie Taras Bulba Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr D dur Ericha Wolfganga Korngolda, Symfonie č. 8 G dur a Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa Antonína Dvořáka, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů a Symfonie č. 3 Philippa Glasse. Spoluúčinkují sólistky Chloë Hanslip (housle) a Laura van der Heijden (violoncello). Filharmonie Brno se vrací domů až po pondělním koncertu 17. října.

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským odlétá na víkend 8. a 9. října na Tchaj-wan. V sobotu se představí v Národním koncertním sále v Tchaj-peji. Zazní předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Rachmaninova (sólista Andrew von Oeyen), Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa a Slovanský tanec č. 15 C dur, op. 72 Antonína Dvořáka. V neděli vystoupí ve Velkém divadle Národní opery v Taichungu s předehrou Egmont, op. 84 a Symfonií č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena, Koncertem pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466 a předehrou k opeře Figarova svatba K 492 Wolfganga Amadea Mozarta.

Slovensko

Kukalovo kvarteto vystoupí v úterý 4. října od 19:00 hodin v Malé síni Domě umění v Košicích. Zazní smyčcové kvartety Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Antonína Dvořáka.

Slovenský komorní orchestr a Pěvecký sbor města Bratislavy se představí v úterý 4. října v 19:30 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie. Zazní Planctus Ladislava Burlase, Serenáda Oto Férenczyho a Te Deum D dur HWV 283 Georga Friedricha Händela.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Robertem Jindrou vystoupí v Koncertní síni Slovenské filharmonie ve čtvrtek 6. října od 19:30 hodin. Zazní Symfonietta rustica Eugena Suchoně, Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólista Sergej Khachatryan) a Pohádka, op. 16 Josefa Suka.

Slovenská filharmonie vystoupí v sobotu 8. října od 19:30 hodin v Sále SF s dirigentem Alexandrem Blochem. Spoluúčinkuje Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jozef Chabroň). Zazní předehra Manfred, op. 115 Roberta Schumanna, Koncert pro housle a orchestr č. 3 h moll, op. 61 Camille Saint-Saënse (sólista Gil Shaham) a symfonická báseň Psyché Césara Francka.

Streamy a televizní přenosy

Bedřich Smetana: Libuše – Dana Burešová (Libuše) – Národní divadlo Praha (foto Hana Smejkalová)

V úterý 4. října od 22:00 hodin si na TV Noe připomeneme loňský koncert Plzeňské filharmonie pod taktovkou Chuheie Iwasakiho u příležitosti znovuotevření zrekonstruované katedrály svatého Bartoloměje v Plzni. Na programu tehdy byla díla Jiřího Ignáce Linka, Alexandra Guillmanta, Josefa Rheinbergera, Giulia Cacciniho, Antona Brucknera a Antonína Dvořáka. Sólových partů se ujali Dana Burešová (soprán), Roman Janál (baryton), Aleš Nosek (varhany), spoluúčinkoval Vysokoškolský umělecký soubor UK (sbormistr Jakub Zicha).

Ve středu 5. října od 20:15 hodin si na ČT Art poslechněte dokument Stoptime Dagmar Peckové o mezinárodně respektované české mezzosopranistce.

Ve čtvrtek 6. října ve 23:15 hodin na ČT Art si připomeneme recitál Vladimira Horowitze z dubna 1986 v Moskvě.  

V neděli 9. října od 20:15 hodin si na ČT Art poslechněte Slovanské tance, op. 46 a 72 Antonína Dvořáka v nahrávce České filharmonie s Václavem Neumannem z roku 1988.

Na webu Helsinské filharmonie si ve čtvrtek 6. října od 18:00 hodin SEČ poslechněte koncert s dirigentem Pekka Kuusistoem. Zazní Requiem našeho času Einojuhani Raautavaary, Symfonie č. 5 George Walkera. Dark with Excessive Bright Missy Mazzoly, orchestrální suitu Východ Slunce Idy Moberg a ve finské premiéře skladbu Temperatures Isobel Waller-Bridge. Připomínáme, že v archivu Helsinské filharmonie si můžete poslechnout řadu špičkových záznamů koncertů již od září 2018.

Na serveru OperaVision bude v pátek 7. října zveřejněn stream opery Orfeus a Euridika Christopha Willibalda Glucka v inscenaci Nového Národního divadla v Tokiu.  V nastudování Masato Suzukiho a v režii Saburo Teshigawary v hlavních rolích vystoupí Lawrence Zazzo, Valda Wilson a Rie Miyake. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments