Společnost českých skladatelů zve na 33. ročník Dnů soudobé hudby

S ohledem na nevyzpytatelnou epidemiologickou situaci byl festival Dnů soudobé hudby přesunut z listopadu na říjen 2022. Pokud by se opakovala situace z let minulých a nebylo by možné koncerty pořádat před obecenstvem, budou jednotlivé koncerty nahrány a publikovány na YouTube. Vstupy na všechny koncerty jsou také v letošním roce volné.
Sál Bohuslava Martinů, HAMU (zdroj Prague EU, foto Daniela Junášková)
Sál Bohuslava Martinů, HAMU (zdroj Prague EU, foto Daniela Junášková)

Letošní ročník festivalové přehlídky Dnů soudobé hudby čítá na 9 koncertů soudobé hudby. V Praze tak zazní na jednom místě 65 skladeb 57 autorů nejen z celé České republiky, ale i českých autorů působících v zahraničí.

Z celkového počtu pětašedesáti skladeb bude 47 premiér – 37 světových, jedna česká a osm pražských. Účinkovat budou čeští interpreti světových jmen čtyř generací – celkem skladatelé vytvořili více než 150 příležitostí pro jejich uplatnění, mnozí z nich nastudovali vícero skladeb, připočítat je nutno i dvě sborová uskupení (sbor smíšený i dětský) a dvojí vystoupení komorního orchestru vždy s jinými skladbami (čímž počet interpretů přesáhne 220 umělců). 

Již zítra 3. října 2022 od 19:00 hodin v Kaiserštejnském paláci si budou moci posluchači vychutnat program složený z děl Karla Husy (in memoriam), Jiřího Laburdy (světová premiéra), Milady Červenkové (světová premiéra, na klavír bude hrát sama autorka), Eleny Kiral (světová premiéra), Mojmíra Bártka (pražská premiéra), Vlastimila Peška (světová premiéra), Milana Báchorka a dalších.

Druhý koncert se koná v pondělí 10. října 2022 (také v Kaiserštejnském paláci), tentokráte ve spolupráci se Západočeských hudebním centrem Plzeň a Společností pro duchovní hudbu. Ve světové premiéře zazní díla například Romany Schuldové, Karla Pexidra, Jiřího Temla či Jiřího Bezděka.

Jiří Bezděk (zdroj Jiří Bezděk, foto Martin Myslivec)
Jiří Bezděk (zdroj Jiří Bezděk, foto Martin Myslivec)

Třetí koncert je pořádán ve spolupráci katedrami bicích nástrojů a zvukové tvorby HAMU a Společností pro duchovní hudbu. V pátek 14. října 2022 od 19:00 hodin v Sále Bohuslava Martinů na HAMU zazní skladby pedagogů, studentů i absolventů HAMU.

Ve čtvrtek 20. října 2022 od 19:00 hodin mohou zájemci navštívit kostel sv. Klimenta v Klimentské ulici, kde si budou moci vychutnat díla Ivo Bláhy, Kateřiny Horké, Jana Fily, Pavla Trojana, Jana Bernátka či Karla Husy. Koncert je pořádán ve spolupráci se Společností pro duchovní hudbu.

Pátý koncert se bude konat 21. října od 19:00 hodin opět v kostele sv. Klimenta v Praze, návštěvníci si vyslechnou například Čtyři charitativní zpěvy na latinské texty Luboše Sluky, Svatovítské preludium a Toccata Ivana Zelenky či díla Davida Lukáše, Jana Vičara či Ilji Hurníka a dalších.

V pondělí 24. října se festival vrátí do Kaiserštejnského paláce a od 19:00 hodin zazní díla Jana Berana, Pavla Hrabánka, Jiřího Smutného, Adama Hermutha, Jakuba Nováka a Karla Mirošníka.

Ilja Hurník (zdroj České sbory)
Ilja Hurník (zdroj České sbory)

25. října v prostorách Církve Českobratrské evangelické bude možné od 19:00 hodin slyšet díla Jana Vrkoče, Karla Pexidra, Jaroslava Krčka a dalších. Skladby pro komorný smyčcový orchestr nastudoval NeoKlasik orchestr vedený dirigentem Václavem Dlaskem.

Taktéž v prostorách Církve Českobratrské evangelické v Korunní ulici zazní 1. listopadu 2022 díla Edvarda Schiffauera, Jana Meisla, Jana Grossmanna, Věry Čermákové, Pravoslava Kohouta a dalších.

Ve středu 2. listopadu pak proběhne v prostorách Církve Českobratrské evangelické v Korunní ulici poslední koncert festivalu. Opět od 19:00 hodin si bude možné vychutnat díla Karla Pexidra, Zdeňka Zahradníka, Miroslava Kubičky, Ondřeje Kukala a Karla Husy. Skladby pro smyčcový orchestr nastudoval NeoKlasik orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments