Týden s hudbou. Živě i online

  1. 1
  2. 2
I přes přísná protiepidemická opatření česká kultura žije. Snažíme se přinést co nejaktuálnější přehled akcí, které byly avizovány, přesto je však možné, že řada z nich bude zrušena, a proto doporučujeme sledovat aktuální informace jejich pořadatelů.

Holly Mathieson (zdroj Nevis Ensemble)

Praha

V pondělí 13. prosince od 11:30 hodin uvede PKF – Prague Philharmonia v Kulturním domě Ládví Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Společně s dirigentem Kryštofem Spiritem vystoupí sólisté Jana Bínová Koucká, Klára Balášová, Michal Foršt a Ivo Michl. Spoluúčinkuje sbor Musica Oeconomica Pragensis.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu hraje v pondělí 13. prosince od 19:30 v Rudolfinu s dirigentkou Holly Mathienson. Zazní Poema-pohádka Sofie Gubajduliny, Šeherezáda Maurice Ravela (sólistka Grace Durham) a výběr z baletu Popelka Sergeje Prokofjeva.

Mezzosopranistka Markéta Cukrová vystoupí společně s harfistkou Kateřinou Ghannudi a theorbistou Janem Krejčou v úterý 14. prosince v 17:30 v Sukově síni Rudolfina. Uvedou pestrý program z děl mistrů italského baroka, mj. Claudia Monteverdiho, Francescy Caccini i Giulia Cacciniho.

Dny Bohuslava Martinů pokračují v úterý 14. prosince v 19:30 v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Klavírní kvarteto Josefa Suka provede Fantasii Franka Bridge, Klavírní kvartet Bohuslava Martinů, Ludus, op. 82 Viktora Kalabise a Klavírní kvartet, op. 1 Josefa Suka.

V úterý 14. prosince v 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy vystoupí sopranistka Hana Blažíková společně s Hipocondria Ensemble a uměleckým vedoucím Janem Hádkem. Zazní znovu objevená díla Šimona Brixiho Missa ex D, Litaniae de Venerabile Sacramento a Magnificat.

Česká filharmonie tento týden se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem provede nový program v Dvořákově síni Rudolfina ve středu 15., ve čtvrtek 16. a v pátek 17. prosince vždy od 19:30. Zazní česká premiéra kompozice Mari Bryce Dessnera, Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll, op. 77 Dmitrije Šostakoviče (sólistka Karen Gomyo) a Symfonické tance, op. 45 Sergeje Rachmaninova. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve středu 15. prosince od 10:00.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem, Pueri Gaudentes a Kühnovým smíšeným sborem uvedou ve středu 15. a ve čtvrtek 16. prosince vždy od 19:30 Vánoční kantátu Arthura Honeggera. Jako sólista vystoupí barytonista Jiří Brückler. Program doplní Symfonie č. 3 c moll, op. 78 „Varhanní“ Camilla Saint-Saënse (sólistka Daniela Valtová Kosinová). Výtěžek koncertu bude věnován Dětskému fondu OSN Unicef.

V Atriu na Žižkově se ve středu 15. prosince v 19:30 uskuteční koncert k osmdesátinám Jaroslava Rybáře a ke čtyřicátinám Jana Rybáře. Zazní tvorba obou jubilantů v podání Ensemble Coccinelle, Buburezy a Fischer’s Chamber Orchestra.

Taneční centrum Praha pořádá ve čtvrtek 16. a v pátek 17. prosince od 18:00 v Kongresovém centru představení Vánoční taneční scéna.

Prague Philharmonia Wind Quintet zahraje v pátek 17. prosince v 17:00 v Kulturním domě Ládví skladby Ference Farkase, Daria Milhauda, Normana Hallama, George Gershwina a Jaroslava Pelikána.

V pátek 17. prosince v 19:30 hodin hraje v Paláci Žofín PKF – Prague Philharmonia a Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem skladby Ola Gjeila, Johna Ruttera a Luboše Fišera. Spoluúčinkují sólisté Pavla Vykopalová, Richard Samek, Jiří Brückler, houslista Jan Fišer a klavíristka Daniela Valtová Kosinová. Sobotní repríza tamtéž  byla zrušena.

Letošní festival Dny Bohuslava Martinů ukončí koncert Wihanova kvarteta a členů správní rady Nadace Bohuslava Martinů v pátek 17. prosince v 19:30 v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Zazní Smyčcový kvartet č. 2 (H 150), Klavírní kvintet č. 2 (H 298) a Vigilie (H 382) Bohuslava Martinů, Ludus minor Paula Hindemitha a Trio Alberta Roussela.

Sobotní matiné v Sukově síni Rudolfina 18. prosince v 10:30 bude patřit Kühnovu dětskému sboru se sbormistrem Petrem Louženským. Společně s nimi vystoupí barytonista Roman Janál, houslista Slavomír Hořínka a harfenistka Kateřina Englichová. Zazní Missa brevis Zdeňka Lukáše, Terni Psalmi Slavomíra Hořínky, Tři legendy (H 339) Bohuslava Martinů a A Ceremony of Carols, op. 28 Benjamina Brittena. 

V neděli 19. prosince v 11:00 v Národním divadle v rámci adventního koncertu vystoupí Kühnův dětský sbor, Orchestr Národního divadla a Pražský žesťový soubor. Zazní Svatá noc Jiřího Temla a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Jako sólisté vystoupí Dana Burešová, Kateřina Jalovcová, Josef Moravec a Pavel Švingr, provedení řídí Jan Chalupecký.

Nedělní adventní koncerty 19. prosince v Sukově síni Rudolfina od 15:00 a 17:30 budou patřit jazzovým aranžím děl Antonína Dvořáka v podání Czech Philharmonic Jazz Band.

V sále Novoměstské radnice se v neděli 19. prosince v 19:00 uskuteční Vánoční zpívání se Zuzanou Markovou. Českou sopranistku doprovodí na klavír Lukáš Klánský. Jako hosté se představí Emma Balunová (soprán), Vojtěch Pelka (kontratenor) a Ahmad Hedar (klavír). Zazní pestrý program z tvorby Wolfganga Amadea Mozarta, Vincenza  Belliniho, Gaetana Donizzettiho a Fryderyka Chopina.

Brno

Filharmonie Brno ve čtvrtek 16. prosince od 19:00 v Besedním domě společně s dirigentem Vojtěchem Spurným, sólisty Pavlou Radostovou, Markétou Cukrovou, Danielou Čermákovou, Tomášem Lajtkepem, Jaromírem Noskem a sborem Ars Brunensis provedou Oratorio de Noël, op. 12 Camilla Saint Saënse a Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

V sobotu 18. prosince v 10:30 Filharmonie Brno s Vojtěchem Spurným v Besedním domě zahraje i dětskému publiku.

V neděli 19. prosince v 10:30 vystoupí v Besedním domě dětské sbory Kantiléna a Magdalenka. Zazní Koledníci z Těšínska Petra Ebena, Vánoční pohádka Stanislava Chudoby a Aleny Riegerové a dvě pásma koled Zdeňka Pololáníka.

Ostrava

V pondělí 13. prosince účinkuje Janáčkův komorní orchestr s dirigentem Jakubem Černohorským v Domě kultury od 19:00 hodin. Zazní Für Elsa Zylberstein II Michala Nejtka, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur (Hob. VIIb/1) Josepha Haydna (sólista rumunský violoncellista Andrei Ioniță) a Serenáda pro smyčcový orchestr C dur op. 48 Petra Iljiče Čajkovského.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments