Týden s hudbou. Živě i online

  1. 1
  2. 2
Je tu nový Týden s hudbou a výběr toho, co se příští týden uskuteční jak v Čechách a na Moravě, tak na Slovensku a v online prostoru.

Jakub Hrůša (foto Martin Divíšek)

Praha

Festival Kultura v srdci Prahy uvede tento týden v sále Pražské konzervatoře vždy od 19:00 dva koncerty. V pondělí 15. listopadu se uskuteční v podání absolventského ročníku oboru herectví Pražské konzervatoře inscenace románu Nic dánské autorky Janne Teller a v úterý 16. listopadu Klavírní kvarteto Josefa Suka uvede Koncert ke dni studentstva s díly Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Ludwiga van Beethovena.

V Altě se v pondělí 15. listopadu od 19:30 představí ansámbl Konvergence. Zazní skladby Jiřího Lukeše, Soni Vetché, Ondřeje Štochla a Michaely Pálka Plachké.

Festival Dny soudobé hudby 2021 tento týden uvede tři koncerty. V úterý 16. listopadu v 19:30 v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí zazní premiéry Jiřího Bezděka, Michaely Augustinové, Pavla Samiece, Jana Slimáčka, Romany Schuldové, Karla Pexidra, Romana Haase a letošního jubilanta Karla Husy. V pátek tamtéž v 19:30 hodin zazní v premiérách díla Milady Červenkové, Jiřího Laburdy, Jitky Koželuhové, Jana Fily, Mariose Christou a Karla Husy. Nedělní večer tamtéž v 19:30 budou na programu premiéry skladeb Jaroslava Krčka, Edvarda Schiffauera, Jana Vičara, Karla Husy, Vojtěcha Mojžíše, Kateřiny Horké a Pravoslava Kohouta.

Na středu 17. a čtvrtek 18. listopadu vždy od 19:30 chystá Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou Koncert pro svobodu a demokracii. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Yuja Wang), Suita pro orchestr, op. 3 Leoše Janáčka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského.

V sobotu 20. listopadu v 10:30 vystoupí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně Prague Philharmonia Quintet. Zazní skladby pro dechové kvinteto Antonína Rejchy, Daria Milhauda, Václava Trojana a Normana Hallama.

V sobotu 20. listopadu v 11:00 vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Janem Kučerou koncert pro dětské publikum Orchestr na dotek – Ludwig van Beethoven.

V sobotu 20. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina zazní v 19:30 hodin skladba pro čtyři klavíry amerického avantgardisty Julia Eastmanna Crazy Nigger v podání klavíristů Ivo Kahánka, Elišky Tkadlčíkové, Anny Gaálové a Pavola Praženice. Koncert pořádá Galerie Rudolfinum ve spolupráci s Českou filharmonií u příležitosti konání výstavy Not Without Joy.

V neděli 21. listopadu se v 19:00 v Národním divadle uskuteční gratulační koncert k sedmdesátinám dlouholetého sólisty Ivana Kusnjera. Spoluúčinkují Dana Burešová, Lukáš Bařák, Jaroslav Březina, Eliška Gatringerová, Daniel Kfelíř, Stanislava Jirků, Václav Lemberk, Alžběta Poláčková, Pavel Švingr, Lucie Silkénová, Luděk Vele, Eva Urbanová a František Zahradníček. Sbor a Orchestr Národního divadla řídí Jaroslav Kyzlink. Na programu jsou árie a dueta z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a řady dalších.

V neděli 21. listopadu v Divadle X10 ve 20:00 v rámci festivalu Struny podzimu vystoupí s programem autentických sardinských písní ansámbl Tenores di Orosei.

Brno

Festival Janáček Brno uskuteční v Janáčkově divadle reprízu inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije v nastudování Roberta Kružíka a režii Jiřího Heřmana v pátek 19. listopadu od 19:00 hodin. V hlavních rolích se představí Harold Meers, Pavla Vykopalová, Jan Šťáva, David Szendiuch, Ondřej Koplík, Roman Hoza, Andrea Široká, Petr Levíček, Robert Musialek, Josef Škarka j. h., Petr Karas, Dušan Růžička, Vít Nosek, Jitka Zerhauová, Tadeáš Hoza j. h. a Tereza Kyzlinková.

V sobotu 20. listopadu vystoupí v Besedním domě v novém termínu od 19:00 Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Zazní sborové skladby Josefa Bohuslava Foestera, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka a Igora Stravinského. Jako sólisté se připojí Lucie Silkénová, Jana Hrochová, Martin Slavík a Jiří Brückler.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava hostí s dirigentem Robertem Kružíkem v úterý 16. listopadu od 19:00 ve vítkovické hale Gong Ondřeje Gregora Brzobohatého. Na programu jsou hostova díla.

V sobotu 20. listopadu na Svatováclavském hudebním festivalu účinkuje od 18:00 hodin v Muzeu potravin a zemědělských strojů Ondřej Vrabec (lesní roh) a Pavel Bořkovec Quartet. Zazní světová premiéra Kvintetu Robina Hollowaye (* 1943), Sonáta F dur a Smyčcový kvartet č. 5 A dur, op. 18 Ludwiga van Beethovena a Kvintet pro lesní roh a smyčce Es dur (KV 407) Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert se opakuje ve velkém sále zámku Kunín v neděli 21. listopadu v 17:00.

Ostatní regiony

V úterý 16. listopadu zazní v Divadle F. X. Šaldy v Liberci od 19:00 hodin symfonický koncert pod taktovkou Marka Šedivého. Zazní Fantastické scherzo Josefa Suka, Koncert pro fagot a orchestr B dur Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Lucie Kopecká) a suita z baletu Louskáček Petra Iljiče Čajkovského.

Na festivalu Hudební fórum Hradec Králové se v úterý 16. listopadu v 20:00 představí ve svém sále Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem. Zazní díla současné světové avantgardy Koncert pro bicí nástroje (2019) Andyho Akiho (* 1979) (sólista Colin Currie), Hudba pro ansámbl a orchestr (2018) Stevea Reicha (* 1936) a Sustain (Udržet) (2018) Andrewa Normana (* 1979). Český rozhlas pořídí záznam z koncertu, program bude odvysílán v některém z následujících týdnů.

Na festivalu Lípa Musica vystoupí v českolipském kostele Mistra Jana Husa v úterý 16. listopadu v 19:00 varhanice Irena Chřibková. Pestrý program provede posluchače napříč staletími. Zazní díla A. Guilmanta, L. Boëllmanna, J. Bonnet, G. Younga, G. Böhma, J. S. Bacha, Z. Pololáníka, L. Mozarta a S. Karg-Elerta.

Na čtvrtek 19. listopadu byl přesunut koncert Josefa Špačka a Miroslava Sekery. Uskuteční se v 19:00 v českolipském Kulturním domě Crystal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments