Týden s hudbou. Živě i online

Je tu nový Týden s hudbou a výběr toho, co se příští týden uskuteční jak v Čechách a na Moravě, tak na Slovensku a v online prostoru.
Jakub Hrůša (foto Martin Divíšek)

Praha

Festival Kultura v srdci Prahy uvede tento týden v sále Pražské konzervatoře vždy od 19:00 dva koncerty. V pondělí 15. listopadu se uskuteční v podání absolventského ročníku oboru herectví Pražské konzervatoře inscenace románu Nic dánské autorky Janne Teller a v úterý 16. listopadu Klavírní kvarteto Josefa Suka uvede Koncert ke dni studentstva s díly Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Ludwiga van Beethovena.

V Altě se v pondělí 15. listopadu od 19:30 představí ansámbl Konvergence. Zazní skladby Jiřího Lukeše, Soni Vetché, Ondřeje Štochla a Michaely Pálka Plachké.

Festival Dny soudobé hudby 2021 tento týden uvede tři koncerty. V úterý 16. listopadu v 19:30 v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí zazní premiéry Jiřího Bezděka, Michaely Augustinové, Pavla Samiece, Jana Slimáčka, Romany Schuldové, Karla Pexidra, Romana Haase a letošního jubilanta Karla Husy. V pátek tamtéž v 19:30 hodin zazní v premiérách díla Milady Červenkové, Jiřího Laburdy, Jitky Koželuhové, Jana Fily, Mariose Christou a Karla Husy. Nedělní večer tamtéž v 19:30 budou na programu premiéry skladeb Jaroslava Krčka, Edvarda Schiffauera, Jana Vičara, Karla Husy, Vojtěcha Mojžíše, Kateřiny Horké a Pravoslava Kohouta.

Na středu 17. a čtvrtek 18. listopadu vždy od 19:30 chystá Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou Koncert pro svobodu a demokracii. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Yuja Wang), Suita pro orchestr, op. 3 Leoše Janáčka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského.

V sobotu 20. listopadu v 10:30 vystoupí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně Prague Philharmonia Quintet. Zazní skladby pro dechové kvinteto Antonína Rejchy, Daria Milhauda, Václava Trojana a Normana Hallama.

V sobotu 20. listopadu v 11:00 vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Janem Kučerou koncert pro dětské publikum Orchestr na dotek – Ludwig van Beethoven.

V sobotu 20. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina zazní v 19:30 hodin skladba pro čtyři klavíry amerického avantgardisty Julia Eastmanna Crazy Nigger v podání klavíristů Ivo Kahánka, Elišky Tkadlčíkové, Anny Gaálové a Pavola Praženice. Koncert pořádá Galerie Rudolfinum ve spolupráci s Českou filharmonií u příležitosti konání výstavy Not Without Joy.

V neděli 21. listopadu se v 19:00 v Národním divadle uskuteční gratulační koncert k sedmdesátinám dlouholetého sólisty Ivana Kusnjera. Spoluúčinkují Dana Burešová, Lukáš Bařák, Jaroslav Březina, Eliška Gatringerová, Daniel Kfelíř, Stanislava Jirků, Václav Lemberk, Alžběta Poláčková, Pavel Švingr, Lucie Silkénová, Luděk Vele, Eva Urbanová a František Zahradníček. Sbor a Orchestr Národního divadla řídí Jaroslav Kyzlink. Na programu jsou árie a dueta z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a řady dalších.

V neděli 21. listopadu v Divadle X10 ve 20:00 v rámci festivalu Struny podzimu vystoupí s programem autentických sardinských písní ansámbl Tenores di Orosei.

Brno

Festival Janáček Brno uskuteční v Janáčkově divadle reprízu inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije v nastudování Roberta Kružíka a režii Jiřího Heřmana v pátek 19. listopadu od 19:00 hodin. V hlavních rolích se představí Harold Meers, Pavla Vykopalová, Jan Šťáva, David Szendiuch, Ondřej Koplík, Roman Hoza, Andrea Široká, Petr Levíček, Robert Musialek, Josef Škarka j. h., Petr Karas, Dušan Růžička, Vít Nosek, Jitka Zerhauová, Tadeáš Hoza j. h. a Tereza Kyzlinková.

V sobotu 20. listopadu vystoupí v Besedním domě v novém termínu od 19:00 Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Zazní sborové skladby Josefa Bohuslava Foestera, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka a Igora Stravinského. Jako sólisté se připojí Lucie Silkénová, Jana Hrochová, Martin Slavík a Jiří Brückler.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava hostí s dirigentem Robertem Kružíkem v úterý 16. listopadu od 19:00 ve vítkovické hale Gong Ondřeje Gregora Brzobohatého. Na programu jsou hostova díla.

V sobotu 20. listopadu na Svatováclavském hudebním festivalu účinkuje od 18:00 hodin v Muzeu potravin a zemědělských strojů Ondřej Vrabec (lesní roh) a Pavel Bořkovec Quartet. Zazní světová premiéra Kvintetu Robina Hollowaye (* 1943), Sonáta F dur a Smyčcový kvartet č. 5 A dur, op. 18 Ludwiga van Beethovena a Kvintet pro lesní roh a smyčce Es dur (KV 407) Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert se opakuje ve velkém sále zámku Kunín v neděli 21. listopadu v 17:00.

Ostatní regiony

V úterý 16. listopadu zazní v Divadle F. X. Šaldy v Liberci od 19:00 hodin symfonický koncert pod taktovkou Marka Šedivého. Zazní Fantastické scherzo Josefa Suka, Koncert pro fagot a orchestr B dur Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Lucie Kopecká) a suita z baletu Louskáček Petra Iljiče Čajkovského.

Na festivalu Hudební fórum Hradec Králové se v úterý 16. listopadu v 20:00 představí ve svém sále Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem. Zazní díla současné světové avantgardy Koncert pro bicí nástroje (2019) Andyho Akiho (* 1979) (sólista Colin Currie), Hudba pro ansámbl a orchestr (2018) Stevea Reicha (* 1936) a Sustain (Udržet) (2018) Andrewa Normana (* 1979). Český rozhlas pořídí záznam z koncertu, program bude odvysílán v některém z následujících týdnů.

Na festivalu Lípa Musica vystoupí v českolipském kostele Mistra Jana Husa v úterý 16. listopadu v 19:00 varhanice Irena Chřibková. Pestrý program provede posluchače napříč staletími. Zazní díla A. Guilmanta, L. Boëllmanna, J. Bonnet, G. Younga, G. Böhma, J. S. Bacha, Z. Pololáníka, L. Mozarta a S. Karg-Elerta.

Na čtvrtek 19. listopadu byl přesunut koncert Josefa Špačka a Miroslava Sekery. Uskuteční se v 19:00 v českolipském Kulturním domě Crystal.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí ve čtvrtek 18. listopadu v Domě kultury od 19:00 hodin. Společně s dirigentem Petrem Vronským zahrají hudbu z baletu Les petits riens Wolfganga Amadea Mozarta, Karneval zvířat Camilla Saint-Saënse (sólisté Ivan, Lukáš a Adam Klánský) a balet Petruška Igora Stravinského.

Členové České filharmonie vystoupí v Karlových Varech na Vřídelní kolonádě v sobotu 20. listopadu ve 14:00 hodin společně se členy Karlovarského symfonického orchestru. Zazní Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho. Jako sólista se představí Jiří Vodička.

Večer v 19:30 v Karlovarském městském divadle zahraje Česká filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 (sólista Kian Soltani) a Symfonii č. 8 G dur „Anglickou“, op. 88 Antonína Dvořáka.

Čeští umělci v zahraničí

Filharmonie Brno účinkuje v pátek 19. listopadu ve Friedenskirche v Postupimi s dirigentem Fabieben Endersem, Saským komorním sborem a Vocalconsortem Berlin. Zazní kompletní scénické hudby Die Weihe des Hauses, Egmont a Leonore Ludwiga van Beethovena.

Slovensko

Státní filharmonie Košice pořádá v úterý 16. listopadu v 19:00 v Domě umění recitál klavíristky Daniely Varínské. Zazní sonáty Ludwiga van Beethovena.

V Malé koncertní síni SF v Bratislavě vystoupí v úterý 16. listopadu v 19:00 Ingenium trio. Zahraje skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a Petra Iljiče Čajkovského.

Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. listopadu v Koncertní síni SF vždy od 19:00 uvede Slovenská filharmonie s Petrem Altrichtrem a Slovenským filharmonickým sborem (sbormistr Jaroslav Brych) oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila, op. 71. Sólových partů se ujmou Eva Hornyáková, Václava Krejčí-Housková, Richard Samek a Jozef Benci.

V témže koncertním sále se v neděli 21. listopadu v 16:00 uskuteční varhanní recitál Zuzany Ferjenčíkové. Zazní díla Petra Iljiče Čajkovského, Franze Liszta, Jeana Guiloua a improvizace sólistky na slovenské lidové písně.

Rozhlasové a televizní přenosy

V pondělí 15. listopadu od 20:15 bude zahájen šestidílný symfonický cyklus symfonií Bohuslava Martinů. Tento cyklus provedení a dokumentů zahájil s Českou filharmonií zesnulý prof. Jiří Bělohlávek. Za nástupce byl vybrán jeho žák Jakub Hrůša. V prvním dílu si vychutnáme Symfonii č. 2. Na pokračování s Druhou symfonií se můžeme těšit za týden v pondělí 22. listopadu.

Český rozhlas Vltava vybere z archivu v pondělí 15. listopadu ve 20:00 nahrávku Symfonické básně Jaroslava Ježka, Klarinetového koncertu e moll Maxe Brucha (sólistka Kateřina Váchová), Hobojového koncertu Elliotta Cartera (sólista Vilém Veverka) Valse-scherzo pro housle a orchestr C dur (sólista Petr Matěják) a symfonii Manfred Petra Iljiče Čajkovského. Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídili Tomáš Brauner a Jan Kučera.

Ve středu 17. listopadu od 20:15 si  na ČT Art můžete poslechnout zpožděný přímý přenos koncertu České filharmonie Pro svobodu a demokracii. Koncert přenáší i Český rozhlas Vltava od 19:30.

V pátek 19. listopadu od 20:00 zazní na Vltavě koncert Arménské filharmonie s dirigentem Eduardem Topčjanem na Moravském podzimu ze 17. října tohoto roku. Zazní Violový koncert Tigrana Mansurjana (sólista Luca Ranieri), Symfonie č. 3 Avete Terterjana a Symfonie č. 2 e moll Arama Chačatrujana.

Sobotní večer od 20:00 uvede Vltava operu Jana z Arku Giuseppe Verdiho v záznamu Římské opery ze 17. října 2021. V hlavních rolích účinkují Nino Machaidze, Francesco Meli, Roberto Frontali a Dmitrij Běloselskij. Orchestr a Sbor Římské opery řídí Daniele Gatti.

V tentýž večer uvede od 20:15 ČT Art operu Petra Iljiče Čajkovského Piková dáma v nastudování Nizozemské národní opery a orchestru Concertgebow s dirigentem Marissem Jansonsem. Účinkují: L. Diadkovová, M. Didyk, S. Akseněvová, A. Markov, V. Stoyanov, A. Goryachovová a další.  

V neděli od 22:00 zazní na Vltavě část koncertu Ensemble Spectrum z festivalu MusicOlomouc 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments