Týden s hudbou. Živě i online

  1. 1
  2. 2

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí ve čtvrtek 18. listopadu v Domě kultury od 19:00 hodin. Společně s dirigentem Petrem Vronským zahrají hudbu z baletu Les petits riens Wolfganga Amadea Mozarta, Karneval zvířat Camilla Saint-Saënse (sólisté Ivan, Lukáš a Adam Klánský) a balet Petruška Igora Stravinského.

Členové České filharmonie vystoupí v Karlových Varech na Vřídelní kolonádě v sobotu 20. listopadu ve 14:00 hodin společně se členy Karlovarského symfonického orchestru. Zazní Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho. Jako sólista se představí Jiří Vodička.

Večer v 19:30 v Karlovarském městském divadle zahraje Česká filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 (sólista Kian Soltani) a Symfonii č. 8 G dur „Anglickou“, op. 88 Antonína Dvořáka.

Čeští umělci v zahraničí

Filharmonie Brno účinkuje v pátek 19. listopadu ve Friedenskirche v Postupimi s dirigentem Fabieben Endersem, Saským komorním sborem a Vocalconsortem Berlin. Zazní kompletní scénické hudby Die Weihe des Hauses, Egmont a Leonore Ludwiga van Beethovena.

Slovensko

Státní filharmonie Košice pořádá v úterý 16. listopadu v 19:00 v Domě umění recitál klavíristky Daniely Varínské. Zazní sonáty Ludwiga van Beethovena.

V Malé koncertní síni SF v Bratislavě vystoupí v úterý 16. listopadu v 19:00 Ingenium trio. Zahraje skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a Petra Iljiče Čajkovského.

Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. listopadu v Koncertní síni SF vždy od 19:00 uvede Slovenská filharmonie s Petrem Altrichtrem a Slovenským filharmonickým sborem (sbormistr Jaroslav Brych) oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila, op. 71. Sólových partů se ujmou Eva Hornyáková, Václava Krejčí-Housková, Richard Samek a Jozef Benci.

V témže koncertním sále se v neděli 21. listopadu v 16:00 uskuteční varhanní recitál Zuzany Ferjenčíkové. Zazní díla Petra Iljiče Čajkovského, Franze Liszta, Jeana Guiloua a improvizace sólistky na slovenské lidové písně.

Rozhlasové a televizní přenosy

V pondělí 15. listopadu od 20:15 bude zahájen šestidílný symfonický cyklus symfonií Bohuslava Martinů. Tento cyklus provedení a dokumentů zahájil s Českou filharmonií zesnulý prof. Jiří Bělohlávek. Za nástupce byl vybrán jeho žák Jakub Hrůša. V prvním dílu si vychutnáme Symfonii č. 2. Na pokračování s Druhou symfonií se můžeme těšit za týden v pondělí 22. listopadu.

Český rozhlas Vltava vybere z archivu v pondělí 15. listopadu ve 20:00 nahrávku Symfonické básně Jaroslava Ježka, Klarinetového koncertu e moll Maxe Brucha (sólistka Kateřina Váchová), Hobojového koncertu Elliotta Cartera (sólista Vilém Veverka) Valse-scherzo pro housle a orchestr C dur (sólista Petr Matěják) a symfonii Manfred Petra Iljiče Čajkovského. Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídili Tomáš Brauner a Jan Kučera.

Ve středu 17. listopadu od 20:15 si  na ČT Art můžete poslechnout zpožděný přímý přenos koncertu České filharmonie Pro svobodu a demokracii. Koncert přenáší i Český rozhlas Vltava od 19:30.

V pátek 19. listopadu od 20:00 zazní na Vltavě koncert Arménské filharmonie s dirigentem Eduardem Topčjanem na Moravském podzimu ze 17. října tohoto roku. Zazní Violový koncert Tigrana Mansurjana (sólista Luca Ranieri), Symfonie č. 3 Avete Terterjana a Symfonie č. 2 e moll Arama Chačatrujana.

Sobotní večer od 20:00 uvede Vltava operu Jana z Arku Giuseppe Verdiho v záznamu Římské opery ze 17. října 2021. V hlavních rolích účinkují Nino Machaidze, Francesco Meli, Roberto Frontali a Dmitrij Běloselskij. Orchestr a Sbor Římské opery řídí Daniele Gatti.

V tentýž večer uvede od 20:15 ČT Art operu Petra Iljiče Čajkovského Piková dáma v nastudování Nizozemské národní opery a orchestru Concertgebow s dirigentem Marissem Jansonsem. Účinkují: L. Diadkovová, M. Didyk, S. Akseněvová, A. Markov, V. Stoyanov, A. Goryachovová a další.  

V neděli od 22:00 zazní na Vltavě část koncertu Ensemble Spectrum z festivalu MusicOlomouc 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments