Týden s hudbou. Živé koncerty a představení, online přenosy

  1. 1
  2. 2
V Týdnu s hudbou vám přinášíme přehled nejvýznamnějších hudebních událostí v týdnu od 28. března. Vedle koncertů orchestrálních můžete navštívit také koncerty komorní hudby nebo vokálně-instrumentální představení. Vedle příjemného prožitku z hudby můžete v rámci řady koncertů a představení přispět na podporu Ukrajiny. Pro ty, kteří se nemohou zúčastnit živých představení, upozorňujeme na streamy v online prostoru.

Houslistka Martina Bačová (foto Lucie Čermák)
Houslistka Martina Bačová (foto Lucie Čermák)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 28. března v 19:30 hodin v Anežském klášteře s dirigentem Markem Šedivým.  Zazní Koncert pro hoboj a orchestr Henriho Tomasiho (sólista Zdeněk Rys), Koncert pro housle a orchestr č. 1, op. 93 Daria Milhauda (sólistka Martina Bačová) a Sinfonietta Francise Poulenca.  Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

V rámci komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia se v pondělí 28. března v 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF-UK na Malostranském náměstí představí Kalabis Quintet. Zazní skladby Vítězslavy Kaprálové, Viktora Kalabise, Amy Beach, Iši Krejčího a Jeana Françaixe.

V úterý 29. března vystoupí Eben trio v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní Klavírní trio B dur, op. 97 Arcivévodské Ludwiga van Beethovena a Klavírní trio č. 1 d moll, op. 49 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ebenovo trio (foto Daniel Havel)
Ebenovo trio (foto Daniel Havel)

PKF – Prague Philharmonia s uměleckým vedoucím Janem Fišerem vystoupí v úterý 29. března v 19:00 hodin v Lobkowiczkém paláci. Zazní Koncert pro housle a orchestr d moll, op. posth. Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (sólistka Bomsori Kim), Divertimento F dur K 138  Wolfganga Amadea Mozarta a Koncert pro dvoje housle a orchestr d moll BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha.

Letošní 15. ročník festivalu Opera 2022 bude zakončen v úterý 29. března v 19:00 hodin vystoupením Stání opery Praha s novou inscenací opery Franze Schrekera Vzdálený zvuk premiérovanou minulý týden v nastudování Karl-Heinze Steffense a režii Timofeje Kuljabina. V hlavních rolích vystoupí Daniel Scofield, Veronika Hajnová, Darija Rositskaja, Světlana Aksenova, Kristýna Škarhová, Aleš Briscein, Ivo Hrachovec, Jiří Rajniš, Miloš Horák, Zuzana Ballánová, Tereza Štěpánková, Zuzana Kopřivová, Václav Sibera a Jan M. Hájek

Franz Schrecker: Vzdálený zvuk – Světlana Aksenova, Aleš Briscein, Státní opera (foto Zděnek Sokol)
Franz Schrecker: Vzdálený zvuk – Světlana Aksenova, Aleš Briscein, Státní opera (foto Zděnek Sokol)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí ve středu 30. března a ve čtvrtek 31. března v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu s dirigentem Jacem van Steenem. Zazní symfonická báseň Leoše Janáčka Šumařovo dítě, symfonická báseň Psyché Césara Francka a Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33 Antonína Dvořáka se sólistou Lukášem Vondráčkem. Veřejné generální zkouška se uskuteční ve středu 30. března v 10:00 hodin. 

Česká filharmonie vystoupí tento týden s dirigentem Franzem Welser-Möstem ve čtvrtek 31. března, v pátek 1. dubna od 19:30 hodin a v sobotu 2. dubna od 15:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 5 A dur K 219 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Jan Mráček) a Symfonie č. 9 d moll, WAB 109 Antona Brucknera. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve čtvrtek 31. března v 10:00 hodin.

V pátek 1. dubna se v 19:00 hodin v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí uskuteční dodatečný koncert 32. ročníku festivalu Dny soudobé hudby z děl, která nemohla na podzim z převážně epidemiologických příčin zaznít. Posluchači uslyší uvedení děl Karla Husy, Markétky Lutkové-Procházkové, Milana Báchorka, Jana Fily, Jiřího Smutného a Mariose Christoua. Účinkují Tubové kvarteto Síla, Leontýna Sýkorová (mezzosoprán), Roman Janál (baryton) Elena Kiral (klavír), Anna Paulová (klarinet), Barbora K. Sejáková (klavír), Eliška Brožková-Pospíšilová (klarinet), Andrea Mottlová (klavír) a další.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí v neděli 3. dubna v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní Malá symfonie pro dechové nástroje Charlese Gounoda, Koncert pro housle a orchestr č. 1 B dur K 207 Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Bomsori Kim), Pavoučí hostina, op. 17 Alberta Roussela a SSymfoniepro smyčce č. 7 d moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Brno

Filharmonie Brno s Leošem Svárovským pořádá ve středu 30. března v 19:00 hodin v Besedním domě benefiční koncert pro Ukrajinu. Na programu zazní polsko-ukrajinská píseň Hej, sokolové Macieje Kamieńského (spoluúčinkuje dětský sbor Kantiléna se sbormistrem Michalem Jančíkem a klavíristou Markem Paľou) a Symfonie č. 9 e moll Z nového světa, op. 95 Antonína Dvořáka.

V pátek 1. dubna se od 10:00 hodin koná v Besedním domě masterclass fagotisty Guilhauma Santana.

Večer v 19:00 hodin Filharmonie Brno vystoupí s Leošem Svárovským. Zazní předehra Král Lear, op. 4 Hectora Berlioze, Koncert pro fagot a orchestr F dur, op. 75 Carla Maria Webera (sólista Guilhaume Santana) a balet-pantomima Pavoučí hostina, op. 17 Alberta Roussela.

Fagotista Guilhaume Santana (zdroj Filharmonie Brno)
Fagotista Guilhaume Santana (zdroj Filharmonie Brno)

Ostrava

Koncert pro dětské publikum pořádá Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem v neděli 3. dubna v 16:00 hodin v Domě kultury. Zazní pestrý program z děl Edvarda Hagerupa Griega, Johannese Brahmse, Bedřicha Smetany a řady dalších.

Olomouc

V rámci cyklu koncertů ve spolupráci s JAMU vystoupí Moravská filharmonie Olomouc v pátek 1. dubna s dirigentem Filipem Urbanem. Zazní Stvoření Prométheova, op. 43 a Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 (sólistka Julija Gavrilova) Ludwiga van Beethovena a Symfonie č. 4 G dur Gustava Mahlera (sólistka Lada Bočková).

Ostatní regiony

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla pořádá v pondělí 28. března  v 19:00 hodin charitativní večer Bílý akát pro Ukrajinu. Pestrý program večera, ve kterém vystoupí všechny čtyři divadelní soubory, je vzpomínkou na spolupráci s Oděským divadlem v roce 2019. Jako zvláštní host vystoupí česko-ukrajinská kapela Strohoskop.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v Koncertním sále Domu kultury Teplice ve čtvrtek 31. března v 19:00 hodin s Petrem Vronským.  Zazní symfonická báseň V Tatrách, op. 26 Vítězslava Nováka, Koncert pro fagot a orchestr Petrovy kameny Jana Vičara (sólista Jan Hudeček) a Fantastická symfonie, op. 14 Hectora Berlioze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments