Týden s hudbou. Živé koncerty a přestavení, TV přenosy a online streamy

V této turbulentní době vám přinášíme aktuální přehled nejvýznamnějších kulturních akcí, které se uskuteční v týdnu na přelomu měsíců února a března. Řada umělců a uměleckých institucí se otevřeně připojuje k podpoře svobodné Ukrajiny, což se promítá do uváděného repertoáru a aktuálních uměleckých projektů.
Témata:Aleš Briscein Alexander Liebreich Alexej Gerassimez Amanda Forsyth Andrej Borejko Birgitte Christensen Boris Prýgl Bruckner Orchester Linz Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Chor Ad Libitum Collegium 1704 Daniel Gončarov Daniel Havel Daniel Matoušek Daniela Valtová Kosinová David Szendiuch Divadlo J. K. Tyla Plzeň Dominik Beneš Evelina Dobračeva FAMA Quartet Gustáv Beláček Hana Blažíková Helena Beránková Ivan Zvarík Jakub Pustina James Judd Jan Mach Jan Procházka Jana Hrochová Wallingerová Janáčkova filharmonie Ostrava Jaromír Michael Krygel Jindřich Pavliš Jitka Hosprová Katarína Procházková Katia Labèque Kryštof Mařatka Lucie Hilscherová Lucie Silkenová Lukáš Vasilek Lviv National Opera Marián Lejava Marielle Labèque Markus Poschner Maroš Potokár Martin Fila Martin Gyimesi Martin Otava Martin Štolba Michael Dvořák Michaela Šebestová Moravská filharmonie Olomouc Moravské divadlo Olomouc Nikolaj Luganskij Norbert Baxa Olga Syniakova Ondrej Mráz Opera 2022 OperaVision Paolo Lardizzone Pavol Viecha Peter Račko Petr Fiala Petr Šumník Petr Vronský Pinchas Zukerman Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Rodrigo Porras Garulo Roman Patkoló Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Šimon Svitok Slovenská filharmónia Štátna filharmónia Košice Štátna opera Banská Bystrica Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Symfonický orchestr VŠMU Tareq Nazmi Terézia Kružliaková Thomas Quasthoff Tomáš Brauner Tomáš Černý TV Mezzo TV Noe Václav Luks Wiener Singverein Wolfgang Diem Yuja Wang Zoltán Vongrey Zuzana Ballánová
Yuja Wang (zdroj Lucerne Festival)
Yuja Wang (zdroj Lucerne Festival)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje v pondělí 28. února od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Alexandera Liebreicha. Zazní koncert pro bicí nástroje a orchestr Sieidi finského skladateli Kalevi Aho (sólista Alexej Gerassimez) a symfonická suita Moře Clauda Debussyho.

Violistka Jitka Hosprová s klarinetistou Janem Machem za klavírního doprovodu Kryštofa Mařatky vystoupí v úterý 1. března od 19:30 hodin v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní Klavírní trio Dumky, op. 90 Antonína Dvořáka v aranžmá Kryštofa Mařatky a skladby Kryštofa Mařatky Báchorky, Vzlet a Labyrint.

PKF – Prague Philharmonia uvádí v úterý 1. března do 19:30 hodin v Experimentálním prostoru NoD koncert Slovenská expozice 21. století. Účinkují FAMA Quartet, Daniel Havel (flétna), Martin Fila (klavír) a Jindřich Pavliš (klarinet). Zazní české a světové premiéry skladeb Mateje Slobody a Ľuboše Bernátha.

Ve středu 2. března a ve čtvrtek 3. března od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera. Zazní Tři fresky, op. 7 Karla Husy, Koncert pro housle a orchestr a moll, BWV 1041 Johanna Sebastiana Bacha (housle Pinchas Zuckerman a Amanda Forsyth violoncello) a Don Quixote, op. 35 Richarda Strausse.

Georges Bizet: Lovci perel (zdroj Helena Beránková)
Georges Bizet: Lovci perel (zdroj Helena Beránková)

V sobotu 5. března se v 19:00 hodin představí ve Stavovském divadle na festivalu Opera 2022 Moravské divadlo Olomouc operou Georgese Bizeta Lovci perel. V režii Dominika Beneše a nastudování Petra Šumníka vystoupí v sólových rolích Daniel Matoušek, Martin Štolba, Helena Beránková a David Szendiuch.  

V neděli 6. března od 19:00 hodin v Národním divadle na festivalu Opera 2022 uvede plzeňské Divadlo J. K. Tyla nastudování opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. V nastudování Norberta Baxy a režii Martina Otavy se v hlavních rolích představí sólisté divadla. [1] 

Brno

Český filharmonický sbor Brno vystoupí v pondělí 28. února v 19:00 hodin v kostele svatého Augustina se sbormistrem Michaelem Dvořákem. Zazní duchovní tvorba Antona Brucknera, Johannese Brahmse, Benjamina Brittena, Francise Poulenca, Petra Ebena a dalších.

Filharmonie Brno vystoupí s dirigentem Clarkem Rundellem v neděli 6. března v Mahenově divadle od 19:00 hodin. Zazní Improvizace na téma Johanna Sebastiana Bacha a Koncert pro klavír a orchestr Brada Mehldaua (sólista, autor) a skladby Johanna Sebastiana Bacha.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí ve čtvrtek 3. března v Domě kultury v 19:00 hodin s dirigentem Andejem Borejkem. Zazní úprava pro komorní orchestr Šesti madrigalů Carla Gesualda da Venosy, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll, op. 1 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Nikolaj Luganskij) a Symfonie č. 2, Vánoční Krzysztofa Pendereckého.

Ostatní regiony

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským vystoupí v teplickém Domě kultury ve čtvrtek 3. března od 19:00 hodin. Zazní Předehra v italském slohu C dur, op. 170 Franze Schuberta, Schneebrett pro hackbrett a alpský roh Kaspara Ewalda (sólisté Florin Grüter a Wolfgang Diem) a Symfonie č. 6 F dur, op. 68 Pastorální Ludwiga van Beethovena.

Severočeská filharmonie Teplice, šéfdirigent Petr Vronský (foto Štěpán Hon)
Severočeská filharmonie Teplice, šéfdirigent Petr Vronský (foto Štěpán Hon)

Češi v zahraničí

Česká filharmonie ve čtvrtek 3. března, v pátek 4. března a v neděli 6. března vystoupí vždy od 19:30 hodin ve vídeňském Musikvereinu se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Ve čtvrtek bude provedena Má vlast Bedřicha Smetany. V pátek zazní Mysterium času Miloslava Kabeláče, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll, op. 1 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Yuja Wang) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Anglická Antonína Dvořáka. Nedělní program pak uvede Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke Viktora Ullmanna (recitace Thomas Quasthoff), Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292 Bohuslava Martinů (sólisté Katia a Marielle Labèque) a Glagolskou mši Leoše Janáčka se sborem Wiener Singverein a sólisty Evelinou Dobračevou, Lucií Hilscherovou, Alešem Brisceinem a Borisem Prýglem.

Collegium 1704 vystoupí ve čtvrtek 4. března v Malém sále Berlínských filharmoniků s Václavem Luksem a sopranistkou Hanou Blažíkovou. Zazní Koncert pro hoboj, housle, smyčce a continuo c moll (rekonstrukce podle BWV 1060), kantáty Non sa che sia dolore BWV 209 a Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51. Program doplní Koncert pro housle, smyčce a continuo g moll Johanna Georga Pisendela.

Český filharmonický sbor Brno provede 3. března v 19:30 hodin Requiem Giuseppe Verdiho v Brucnerově domě v Linzi. Spoluúčinkují sólisté Birgitte Christensen, Olga Syniakova, Rodrigo Porras Garulo, Tareq Nazmi, Chor Ad Libitum a Brucknerův orchestr Linz pod taktovkou Markuse Poschnera.  

Missa 1724 – Karina Gauvin, Václav Luks, Collegium 1704 (zdroj Collegium 1704)
Missa 1724 – Karina Gauvin, Václav Luks, Collegium 1704 (zdroj Collegium 1704)

Filharmonie Brno vystoupí s dirigentem Clarkem Rundellem v pátek 4. března v polském městě Bielsko-Biała. Zazní Improvizace na téma Johanna Sebastiana Bacha a Koncert pro klavír a orchestr Brada Mehldaua (sólista, autor) a skladby Johanna Sebastiana Bacha.

Slovensko

Symfonický orchestr VŠMU zahraje ve středu 2. března od 19:00 v Koncertní síni Slovenské filharmonie s dirigentem Mariánem Lejavou. Zazní Suity č. 1 a č. 2 Igora Stravinského, Koncert pro fagot a orchestr Jiřího Pauera (sólista Daniel Gončarov) a Symfonie č. 5 c moll, op. 67 Osudová Ludwiga van Beethovena.

Slovenská filharmonie vystoupí ve čtvrtek 3. března a v pátek 4. března od 19:00 hodin v Koncertní síni SF s dirigentem Jamesem Juddem. Zazní předehra k opeře La clemenza di Tito K 621 Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonie č. 104 D dur Londýnská Josepha Haydna a Symfonie č. 3 a moll, op. 56 Skotská Felixe Mendelssohna-Batholdyho.

Státní filharmonie Košice vystoupí v Domě umění ve čtvrtek 3. února od 19:00 hodin s dirigentem Marošem Potokárem. Zazní předehra k opeře Straka Zlodějka Gioacchina Rossiniho, Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 h moll Giovanni Bottesiniho (sólista Roman Patkoló) a Symfonie č. 4 f moll, op. 36 Petra Iljiče Čajkovského.

Státní opera Banská Bystrica uvádí v pátek 4. března a v sobotu 5. března premiéru nové inscenace opery Gaetana Donizettiho Favoritka. V nastudování Jána Procházky a režii Pavola Viecha se v hlavních rolích představí Michaela Šebestová, Terézia Kružliaková, Paolo Lardizzone, Jakub Pustina, Šimon Svitok, Zoltán Vongrey, Ivan Zvarík, Ondrej Mráz, Peter Račko, Martin Gyimesi, Katarína Procházková a Zuzana Ballánová.

Národní divadlo moravskoslezské, Tosca 2021: Paolo Lardizzone (foto Martin Popelář)

Streamy a televizní přenosy

Na webu OperaVision bylo na znamení solidarity s válkou stiženou Ukrajinou prodlouženo zveřejnění inscenace opery Když začne kvést kapradí předního ukrajinského skladatele Jevhena Stankovyče v incenaci Lvovské opery. Operu bude možné shlédnout až do 20. dubna.

Na TV Mezzo si v pondělí 28. února v 21:00 hodin můžete poslechnout záznam koncertu České filharmonie a Pražského filharmonického sboru s dirigentem Semjonem Byčkovem z Rudolfina 25. února 2022. V záznamu zazní česká premiéra dvojsborového Agnus Dei Martina Smolky pro dva smíšené sbory a capella (dirigent Lukáš Vasilek), Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll, op. 1 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Yuja Wang) a Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, Boris Prýgl a varhanice Daniela Valtová Kosinová).

Na TV Noe si v úterý 1. března od 10:30 hodin a též ve čtvrtek 3. března od 12:50 hodin poslechněte záznam Symfonie č. 9 d moll, op. 125 Ludwiga van Beethovena z Podzimního festivalu hudby 2006 z katedrály svatého Václava v Olomouci. Kompozici uslyšíte v obsazení Lucie Silkenová (soprán), Jana Hrochová (mezzosoprán), Tomáš Černý (tenor), Gustáv Beláček (bas), Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) a Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jaromíra Krygela.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments