Týden s hudbou. Živé koncerty, streamy a online záznamy

V rámci Týdnu s hudbou vám přinášíme přehled hudebních událostí v rámci Česka i zahraničí. Pro ty, kteří se nemohou zúčastnit živých vystoupení, přinášíme události, které je možno sledovat online, nebo v rámci televizních přenosů.
Jan Mráček (zdroj Dvořákova Praha, foto Petra Hajská)
Jan Mráček (zdroj Dvořákova Praha, foto Petra Hajská)

Praha

Houslista Jan Mráček za doprovodu Komorního orchestru České filharmonie vystoupí v pondělí 17. ledna v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Kromě skladeb Georga Friedricha Händela a Francesca Geminianiho posluchači uslyší také Concerto grosso č. 1 Alfreda Schnittkeho a baletní suitu Pulcinella Igora Stravinského.

Soubor MoEns pod taktovkou Miroslava Pudláka vystoupí v pondělí 17. ledna v 19:30 hodin v sále Galerie Hudební fakulty Akademie múzických umění. Zazní skladby Miroslava Pudláka, Marka Piačeka, Kamila Doležala, Ivo Medka, Jiřího Lukeše a Petera Grahama.

V úterý 18. ledna od 19:30 hodin vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy se svým recitálem houslistka Julie Svěcená s klavíristou Václavem Máchou. Zazní Cicaccona z Partity č. 2 d moll BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha, Sonatina semplice Petra Ebena, Sonáta pro housle a klavír Leoše Janáčka a Sonáta pro housle a klavír A dur Césara Francka.

V rámci operního gala v úterý 18. ledna od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí sopranistka Hera Hyesang Park, mezzosopranistka Emily D’Angelo a tenorista Petr Nekoranec. Sólisty doprovodí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Diegem Matheuzem.  Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.  

Česká filharmonie vystoupí ve čtvrtek 20. ledna a v pátek 21. ledna v 19:30 hodin a v sobotu 22. ledna v 15:00 hodin v Dvořákově síni pod taktovkou Jakuba Hrůši. V první polovině večera zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 Edwarda Elgara (sólista Sheku Kanneh-Mason) a po přestávce symfonická kompozice Epilog, op. 37 Josefa Suka. Spoluúčinkují Alžběta Poláčková (soprán), Jiří Brückler (baryton), Jan Štáva (bas) a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou.   

Jakub Hrůša (zdroj Jakub Hrůša)
Jakub Hrůša (zdroj Jakub Hrůša)

Ve Státní opeře se ve čtvrtek 20. ledna od 19:00 hodin uskuteční premiéra nové inscenace opery Richarda Wagnera Bludný Holanďan. V nastudování Karl-Heinze Steffense a režii Ole Anderse Tandberga v hlavních rolích vystoupí Joachim Goltz, Elisabeth Teige, Jana Sýkorová, Zdeněk Plech, Aleš Briscein a Matthew Swensen. Ve stejném obsazení posluchači uslyší druhou premiéru v neděli 23. ledna v 19:00 hodin.

V Kulturním domě Ládví se v neděli 23. ledna od 19:00 hodin uskuteční závěrečný koncert mezinárodních dirigentských kurzů. PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou účastníků kursů z Francie, Irska, Kanady, Ukrajiny, Slovinska, Číny, Spojeného království a USA provede program Komorní symfonie pro smyčcový orchestr, op. 110 Dmitrije Šostakoviče, Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53, B 96 Antonína Dvořáka (sólista Filip Zaykov), předehru Coriolanus, op. 62 a Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena. 

Brno

Ve čtvrtek 20. ledna se od 16:00 do 20:00 hodin v Besedním domě uskuteční masterclass Arabelly Steinbacher pro studenty orchestrální akademie. Ta jako sólistka vystoupí s Filharmonií Brno a dirigentem Tomášem Netopilem v Janáčkově divadle v pátek 21. ledna a v sobotu 22. ledna vždy od 19:00 hodin v Houslovém koncertu Paula Hindemitha. Koncert doplní symfonická báseň Les Préludes Franze Liszta a Symfonie d moll Césara Francka.  

Na hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění se posluchači mohou těšit hned na několik koncertů Katedry dechových nástrojů a varhanní koncerty – 17. ledna se konají hned dva koncerty a to varhanní koncert posluchačů JAMU od 17.00 hodin a koncert dechového oddělení od 19:00 hodin. Dne 19. ledna se koná pěvecký koncert studentky Katedry zpěvu Ekateriny Krovatevy, na programu bude Giacomo Puccini, Antonín Dvořák nebo Bedřich Smetana.

Ostrava

Koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava určený dětskému publiku nazvaný Holka nebo kluk? Se uskuteční v Domě kultury v neděli 23. ledna v 16:00 hodin. Společně s dirigentem Stanislavem Vavřínkem vystoupí moderátoři Michal Sedláček a Jakub Burýšek. Obecenstvo uslyší pestrý program z úryvků z děl Maurice Ravela, Johanna Strausse, Bedřicha Smetany, Johanna Pachelbela, Wolfganga Amadea Mozarta, Johna Williamse a Antonína Dvořáka.  

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Debashishem Chaudhurim vystoupí v pátek 21. ledna od 19:00 hodin v Redutě. Společně s Bohemia Voice se sólisty Zuzanou Seibertovou, Elin Špidlovou, Bronislavem Palowskim a Lukášem Sládkem uvedou poctu Barbře Streisand a Elle Fitzgerald.

Ostatní regiony

Uskupení North Czech Capella vystoupí ve středu 19. ledna v 19:00 hodin v Zahradním domě v Teplicích.  Jako sólistky se představí mezzosopranistka Aneta Loskotová a hráčka na zobcovou flétnu Marie Vencourová. La musica notturna di Madrid Luigiho Boccheriniho, Koncert pro zobcovou flétnu g moll „La notte“ Antonia Vivaldiho, Mariánsky triptych Romualda Twardowského a Suita pro smyčcový orchestr Leoše Janáčka.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí ve středu 19. ledna v 19:00 hodin v Městském divadle Děčín s dirigentem Milošem Machkem. Zazní symfonický rock v podání Q Vox z hudby Rolling Stones, Beatles, Pink Floyd, Queen, Deep Purple, Black Sabbath, AC/DC, Genesis, Omega a Van Halen. 

Podobný program posluchači uslyší o den později ve čtvrtek 20. ledna od 19:00 hodin v Domě kultury Teplice.

Slovensko

Flétnistka Ivica Gabrišová s klavíristou Marošem Klátikem vystoupí v úterý 18. ledna v 19:00 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie.  Zazní sonáty pro flétnu a klavír Otara Taktakishviliho, Bohuslava Martinů, Erwina Schulhoffa a Sergeje Prokofjeva.

Ivica Gabrišová (zdroj Ivica Gabrišová, foto Karol Brüll)
Ivica Gabrišová (zdroj Ivica Gabrišová, foto Karol Brüll)

Slovenská filharmonie s dirigentem Peterem Feranecem vystoupí ve čtvrtek 20. ledna a v pátek 21. ledna od 19:00 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie. Zazní Tance z Galanty Zoltána Kodályho, Fantazie na maďarské lidové melodie pro klavír a orchestr Franze Liszta (sólistka Eva Varhaníková), symfonická báseň Don Juan, op. 20 a Valčíková sekvence z opery Růžový kavalír, op. 59 Richarda Strausse.

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem vystoupí v neděli 23. ledna v 16:00 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie se vzpomínkovým programem na Bohdana Warchala. Zazní Divertimenta D dur, B dur a F dur Wolfganga Amadea Mozarta a díla Ilji Zeljenky Hudba pro Warchala a Musica slovaca.

Streamy a televizní přenosy

Na satelitu MDR Kultur & Klassik bude v úterý 18. ledna od 20:00 hodin vysílán záznam koncertu Staatskapelle Dresden s dirigentem Danielem Hardingem z neděle 16. ledna. Zazněla Čtyři mořská preludia z opery Peter Grimes Benjamina Brittena, Violový koncert Williama Waltona (sólista Antoine Tamestit) a Variace Enigma, op. 36 Edwarda Elgara.

Na TV Noe bude v úterý 18. ledna od 21:50 hodin vysílán záznam provedení symfonie Harold v Itálii Hectora Berlioze v podání violisty José Adolfo Alejo Solise a Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem z Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka 2021 z Domu kultury Ostrava. 

Na serveru OperaVision bude ve čtvrtek 20. ledna 19:30 hodin streamována opera Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba v inscenaci Staatsoper Hannover. V nastudování Giulia Cilony a režii Lydie Steier účinkují sólisté operního domu. Obsazení bude upřesněno. 

Budapest Festival Orchestra bude se svým zakladatele a šéfdirigentem v neděli 23. ledna od 16:30 hodin streamovat koncert ze své zkušebny. Program bude upřesněn později.

Na webových stránkách Pařížské filharmonie bylo zveřejněno několik budoucích streamů. Připomínáme, že v archivu se nachází velké množství starších koncertů.

Modiglianiho kvarteto s klavíristou Frankem Braleyem a kontrabasistou Yaanem Dzbostem zahraje v přímém přenosu v pondělí 17. ledna od 20:30 hodin kvintety Franze Schuberta včetně slavného Pstruha.  

Quartor Jerusalem zahraje Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96 Americký a Smyčcový sextet A dur, op. 48 Antonína Dvořáka. Spoluúčinkují violista Miguel da Silva a violoncellista Gary Hoffman.   

Smyčcová kvarteta Belcea a Ébène zahrají v neděli 23. ledna v 18:00 hodin v přímém přenosu Smyčcový oktet, op. 20 Felixe Mendelssohna-Barholdyho a Smyčcový oktet Georgese Enescoa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments