Týden s hudbou. Zůstaňte naladěni na předvánoční streamy

Ani příští týden podle výhledu postupu koronavirové krize v Česku změnu v dosavadní praxi nepřinese. Koncerty se stále mohou konat jen bez přítomnosti publika. Přinášíme Vám výběr akcí, které se budou konat alespoň v online přenosech.
Samson a Dalila v MET (foto Ken Howard Met Opera)

Pondělí 14. prosince 2020
Newyorská Metropolitní opera pro nás připravila týden streamů nazvaný Epic Proporcions. Jako první zazní opera Camille Auguste Saint-Saënse Samson et Dalila, V záznamu z 20. října 2018 účinkují Elīna Garanča, Roberto Alagna, Laurent Naouri, Elchin Azizov a Dmitry Belosselskiy s dirigentem Sirem Markem Elderem.

Na webu ansámblu Musica Florea si můžete pustit několik týdnů opožděný záznam koncertu s díly Antonína Dvořáka hrané na dobové nástroje.

Janáčkova filharmonie Ostrava byla žel nucena zrušit plánovaný stream komorního koncertu Cameraty Janáček.

Také Festival Bohuslava Martinů musel zrušit koncert Bohuslava Matouška a Miroslava Sekery.

Vídeňská Státní opera uvede od 19:00 stream opery Das Verratene Meer Hanse Wernera Henzeho. Účinkují Vera-Lotte Boecker, Bo Shovkus, Josh Lovell, Erik Van Heyningen, Kangmin Justin Kim, Stefan Astakhov, Martin Hässler a další, diriguje Simone Young.

Na ČT Art si od 21:55 můžete poslechnout Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena v podání norského klavíristy Leif Ove Andsnese.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do svého programu vokální recitál tenoristy Ethana Burcka a sopranistky Sarah Fleis. Zazní písňová tvorba Francesca Paolo Tostiho, Franze Schuberta, Henriho Duparce, Francka Bridge, Roberta Schumanna a Clauda Debussyho. Na klavír doprovází Lisa Keller.

Pařížská filharmonie dnes bude streamovat koncert ensemblu Pigmalion a Raphaëla Pichona. Na programu jsou skladby Franze Schuberta, Franze Liszta, Carla Marii von Webera, Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse.


Úterý 15. prosince 2020
Druhý noční přenos z cyklu Epic Proportions představí archivní záznam Lohengrina Richarda Wagnera z 10. ledna 1986. Vystoupili Eva Marton, Leonie Rysanek, Peter Hofmann, Leif Roar a John Macurdy s dirigentem Jamesem Levinem.

Svatováclavský hudební festival v Ostravě ruší pro nemoc dnešní plánovaný koncert Ensemblu Flair.

Olomoucký ansámbl Lichtzwang od 19:00 bude streamovat program „v dešti vážky kvetou“ z kaple Božího Těla v Uměleckém centru Olomouc. Zazní díla Santy Ratniece, Adriana Demoče, Tóru Takemitsua, Marka Keprta, včetně premiéry Pavla Zlámala.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude od 19:30 streamovat koncert Martina Kasíka, Petra Riese a Philharmonie Octet Praha. Zazní Oktet Es dur Ludwiga van Beethovena, Suita A dur Antonína Dvořáka a aranžmá Tomáše Illeho Obrázků z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.


Středa 16. prosince 2020
Třetím nočním streamem MET z New Yorku bude opera Trójané Hectora Berlioze. V záznamu z 5. ledna 2013 účinkovali s dirigentem Fabiem Luisim pěvci Deborah Voigt, Susan Graham, Karen Cargill, Bryan Hymel, Eric Cutler, Dwayne Croft a Kwangchoul Youn.

Taneční centrum Praha od 18:00 hodin na Mall.tv uvede program Vánoční taneční scéna.

Na ČT Art si od 20:15 můžete poslechnout Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll Ludwiga van Beethovena v podání norského klavíristy Leif Ove Andsnese. Následovat bude Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur – Císařský se stejným interpretem. Sólista zároveň od klavíru diriguje Mahlerův komorní orchestr. Koncert proběhl ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v roce 2015.

Frankfurtský Ensemble Modern uvede od 19:30 projekt Happy New Ears s kompozicí Ludwig van Maurizia Kagela.

London Symphony Orchestra na Marquee.tv od 21:00 SEČ s dirigentem Vladimirem Jurovským uvede Braniborský koncert č 5 J. S. Bacha, britskou premiéru díla The Players Bretta Deana a kompletní Pulcinellu Igora Stravinského.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do svého programu další vokální recitál. Tentokrát vystoupí sopranistky Merissa Beddows a Sophia Hunt za doprovodu Granta Loehniga a Susan Nowicki za klavírem s písňovým programem z děl Gabriela Faurého, Ernesta Chaussona, Aarona Coplanda, Gergese Bizeta, Richarda Strausse a dalších.

Ensemble The Sixteen v rámci cyklu A Choral Odyssey od 20:30 SEČ uvede středověké koledy.

Pařížská filharmonie bude streamovat pátý večer souborného provedení Beethovenových smyčcových kvartetů souborem Ébène. Dnes zazní Smyčcové kvartety č. 2, 16 a 14. Hned zítra si můžete pustit další část tohoto cyklu.

Od 19.00 hodin se koná koncert v rámci šesté koncertní sezóny Břevnovská hudební setkání, který bude streamován z kostela Církve československé husitské v Praze 6. Představí se sopranistka Kateřina Kněžíková a harfistka Kateřina Englichová.


Čtvrtek 17. prosince 2020
Opera Francesca da Rimini Riccarda Zandonàie bude čtvrtým dílem nočních streamů z MET.  V záznam ze 7. dubna 1984 uslyšíme Renatu Scotto, Plácida Dominga a Cornella MacNeila s dirigentem Jamesem Levinem.

Od 18:00 hodin si můžete poslechnout další stream z ostravského Svatováclavského hudebního festivalu nazvaný Bach / Händel / Zelenka: Duše baroka. Vystoupí Eva Dřízgová-Jurišová (soprán), Igror Františák (klarinet) a Marek Kozák (varhany).

Od 19:00 hodin uvede Slovenská filharmonie s Danielem Raiskinem streamovaný koncert z děl J. S. Bacha, G. F. Händela, Frdericka Delia, Oto Nicolaie, Petra Iljiče Čajkovského a dalších.

V tentýž čas uvede Státní opera Banská Bystrica stream představení operety Franze Lehára Země úsměvů.

Festival Bohuslava Martinů dnes v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce představí od 19:30 hodin Smetanovo Trio. O případném streamu bude informovat web festivalu.

Od 22:15 hodin si na ČT Art můžete poslechnout oratorium Lenora Antonína Rejchy v podání Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russelem Daviesem.

Pařížská filharmonie bude streamovat šestý večer souborného provedení Beethovenových smyčcových kvartetů se souborem Ébène. Dnes zazní Smyčcové kvartety č. 5, 4 a 12. Hodí se připomenout, že na tomto webu si můžete pustit i předchozí streamované koncerty stejně jako stovky dalších záznamů.


Pátek 18. prosince 2020
Newyorská Metropolitní opera bude dnes vysílat operu Boris Godunov Modesta Petroviče Musorgského. V záznam z 23. října 2010 vystoupí Ekaterina Semenchuk, Aleksandrs Antonenko, Oleg Balashov, Evgeny Nikitin, René Pape, Mikhail Petrenko a Vladimir Ognovenko s dirigentem Valeriem Gergievem.

Filharmonie Brno bude dnes od 19:00 streamovat adventní koncert.  Zazní Sinfonia pastoralis in C Jiřího Ignáce Linka, Haydnův Koncert pro cembalo a smyčce F dur (Hob XVIII:3), Suita ve starém slohu Alfreda Schnittkeho a Koncert pro dva klarinety a orchestr B dur Františka Xavera Pokorného. Filharmonii Brno bude řídi Vojtěch Spurný.

Slovenská filharmonie Košice bude od 19:00 v Domě umění hrát první vánoční koncert. Pod taktovkou Maroše Potokára zazní Sinfonia z Vánočního oratoria J. S. Bacha, koncerty A. Vivaldiho a B. Marcella a Suita z baletu Louskáček P. I. Čajkovského.

Festival Bohuslava Martinů v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce uvede recitál klavíristy Miroslava Sekery. Zazní skladby Leoše Janáčka, Franze Liszta, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii dnes vysílá koncert skladatelského oddělení. Představí se studenti kompozice Elizabeth Younan, Maya Miro Johnson, Elise Arancio, Alistair Coleman a Nathan Sean Bales, kdy dva autoři využijí i „live electronics“ ke komornímu ansámblu.


Sobota 19. prosince 2020
Sobotní  noční stream z MET uvede Verdiho operu Nabucco. Vystoupí Liudmyla Monastyrska, Jamie Barton, Russell Thomas, Plácido Domingo a Dmitry Belosselskiy s dirigentem Jamesem Levinem v záznamu ze 7. ledna  2017.

Svatováclavský hudební festival bude od 18:00 streamovat koncert Amadeus String Trio s programem z děl J. S. Bacha, Ludwiga van Beethovena, Jeana Francaixe, Hanse Krásy, Astora Piazzolly a dalších.

Budapest festival orchestra vysílá od 16:00 hodin pestrý program, včetně kompozic Scotta Joplina, Pétera Tótha a Nebojšy Jovana Živkoviće.

Slovenská filharmonie bude od 19:00 streamovat veřejnou generální zkoušku silvestrovského programu. Zazní velký výběr kratších skladeb autorů jako Johann Strauss, Franz Lehár nebo Léo Delibes.

London Philharmonic Orchestra uvede od 21:00 SEČ na Marquee.tv program Christmas at Claridge’s.


Neděle 20. prosince 2020
Poslední noční stream tohoto týdne uvede Soumrak bohů, závěrečnou část Wagnerovy tetralogie Prsten Niebelungův. V záznamu z 11. února 2012 účinkují Deborah Voigt, Wendy Bryn Harmer, Waltraud Meier, Jay Hunter Morris, Iain Paterson, Eric Owens a Hans-Peter König.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude od 18:00 streamovat koncert nazvaný Zvuk Vánoc. Vystoupí Collegium FOK s koncertním mistrem Romanem Patočkou.

V závěrečném čtvrtém večeru série Česká filhamonie živě u Vás na ČT Art od 20:00 s dirigentem Tomášem Netopilem uvede skladby Pavla Josefa Vejvanovského, Felixe Mendelssohna-Barholdyho a Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments