Týden s tancem

Taneční zpravodajství: Prodloužená uzávěrka přihlášek na Českou taneční platformu, tanec online doma i z celého světa.
Divadlo Ponec, v klidných časech dějiště České taneční platformy

Česká taneční platforma 2021 má svůj termín, přihlášky do poloviny ledna
Přehlídka současného tance Česká taneční platforma se příští rok bude konat v termínu 10.–14. května 2021. ČTP je nejen festival, přinášející pestrý výběr děl z české taneční scény, ale i platforma pro lidi, kteří žijí současným tancem a místem zásadních setkávání se zahraničními promotéry. Umělci, kteří uspějí a jejich taneční a pohybová díla se na program ČTP dostanou, mají možnost prezentovat se před významnými zahraničními a tuzemskými hosty i příležitost pro intenzivní networking, sdílení zkušeností, (nejen) platformových zážitků a vzájemných inspirací.

Díla je pro nový ročník možné přihlašovat až do 17. ledna prostřednictvím formuláře zde. Podmínky a základní kritéria naleznete zde. Akceptovány budou i přihlášky děl, jejichž premiéra se měla konat do konce roku 2020, ale jejich prezentace proběhne i v jiném formátu než naživo, anebo jejichž premiéry se budou konat do konce ledna 2021. Pokud bude dílo vybráno Dramaturgickou radou festivalu, finální termín představení v rámci festivalu bude upřesněn během na začátku března 2021.

Festival Česká taneční platforma 2020 letos proběhne online formou webináře ve středu 25. listopadu, a to pouze pro odbornou veřejnost. Záznam z webináře bude následně zpřístupněn i široké veřejnosti na webových stránkách ČTP.

Choreograf Václav Kuneš (foto Jan Faukner 2020)

Český tanec a pohybové divadlo online
Dnes začínají taneční tréninky, které na každé úterý připravuje pro své fanoušky soubor 420PEOPLE. Co slibuje „Druhá vlna pohybu“ s Václavem Kunešem? Každý týden online novou dávku pohybu, kterou v této době všichni potřebujeme. Hodiny navazují tak na online lekce, které probíhaly během první vlny karantény. „Fyzický pohyb je totiž to nejjednodušší, co můžeme v této době udělat pro své duševní i fyzické zdraví,“ vzkazuje choreograf, tanečník a umělecký ředitel souboru 420PEOPLE, Václav Kuneš. V této době, kdy není možné se potkat osobně, se můžete podívat do nového pohybového Studia MAISELOVKA alespoň online! Každá pohybová lekce je speciální a je určena pro všechny, kteří mají chuť se během 30 minut dostat do fyzické i psychické pohody a být fit.

KDY: Nová lekce každé úterý v 10:30. Lekce bude dostupná po celý následující týden. KDE: Online na goout.net/cs/420people/pzwikpf. CENA: 89,- Kč

Soubor Farma v jeskyni uvádí online záznam inscenace Čekárna z roku 2011. Záznam bude možné sledovat facebookovém profilu souboru ve středu 18. listopadu 2020 od 21:00 hod. „V čekárně jako v meziprostoru se potkávají „náhodní“ cestující a nenáhodně se tam vracejí mrtví. V banálním vztahovém trojúhelníku se kumuluje privátní násilí, evokující nezhojené historické trauma, ze kterého pořád roste tichý nacionalismus. Jsme na místě svědomí střední Evropy, kde se za tónů slovenského tanga setkáváme s přízraky těch, s nimiž jsme se nerozloučili.

 

Zahraniční tanec a pohybové divadlo online
Americký Miami City Ballet na tento týden naplánoval světovou premiéru. Na jejich YouTube kanálu bude od 19. 11. k dispozici ke zhlédnutí balet Places choreografky Claudie Schreier natočený v Adrienne Arsht Center.

https://www.youtube.com/watch?v=rHn5uepntMs

O den později, 20. 11., uvede nový taneční film Nostos choreografky Tashy Chu soubor New Adventures Matthewa Bournea.

V sobotu 21. 11. ve 20.00 bude možno za poplatek 12 EUR (lístky lze koupit zde) sledovat dílo YAG Ohada Naharna v podání Batsheva Dance Company, které vzniklo letos v říjnu jako první dílo souboru určené přímo pro kameru, Naharin je tedy choreografem i režisérem filmu. Po skončení padesátiminutového tanečního programu bude následovat i živý rozhovor s choreografem. Máte-li zájem, zapište si do kalendáře, záznam nebude možné vrátit v čase nebo přehrát znovu.

Soubor DV8 nechává na svém Vimeu od 13. listopadu na celý měsíc odemčený film The Cost of Living, k uctění památky nedávno zesnulého Davida Tooleho, jejich známého spolupracovníka, který svým uměním ukázal, že hendikep člověka nezastaví.

Polská Opera Narodowa má na svém Youtube k dispozici balet Krysztofa Pastora Casanova ve Varšavě na hudbu W. A. Mozarta, v němž choreograf využívá rovněž živě zpívaných árií operními pěvci přímo na jevišti s tanečníky.

Nizozemský HET Nationale započal sérii krátkých tanečních miniatur, které vytvořili členové souboru. Na svém Youtube budou každý týden zveřejňovat nový díl, první vlaštovkou se stalo I Can’t Breathe mladinké Američanky Beatriz Kuperus, elévky a finalistky Prix de Lausanne 2019.

V jednom z minulých týdeníků jsme představili několik databází nabízejících ke zhlédnutí mimo jiné i taneční snímky a představení. Francouzský Numeridanse má v archivu aktuálně téměř čtyři tisícovky videí v několika kategoriích (balet, současný tanec, jazz, tradiční tance ad.), mezi nimiž ze nalézt dokumenty (v Lueur d’Étoile tedy Záře hvězdy z 80. let můžete během zkoušky s Monique Loudiers a Manuelem Legrisem pozorovat i Jiřího Kyliána), ukázky z choreografií i celá představení od jmen jako Jean Christophe Maillot, Carolyn Carlson, Karine Saporta a další.

A pokud by vás ze všeho toho sledování náhodou posedla touha se hýbat, můžete to zkusit s workshopy NDT. Momentálně se můžete naučit část z choreografie SOON Medhiho Walerskiho nebo rytmickou pasáž z Cacti Alexandra Ekmana.

Alexander Ekman: Cacti v podání Baletu ND v roce 2016 (foto Pavel Hejný)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments