Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Návrat českých souborů na divadelní prkna, premiéry od Losers Cirque Company, Cirku La Putyka i Tata Bojs spolu s DekkaDancers či výherce 7. ročníku Festivalu tanečních filmů. To vše v dnešním týdeníku.

Losers Cirque Company, Konkurz (foto Miloš Šálek)

Letošní ročník Festivalu tanečních filmů zná své vítěze. Hlavní cenu odborné poroty (Jana Návratová, Jiří Bartovanec, Alla Kovgan), jakož i cenu diváků si odnesl český snímek Delimitation režisérky Terezy Vejvodové (dvoudílný rozhovor s autorkou zde a zde) s Markétou Jandovou v hlavní roli. K tomu si zvláštní uznání festivalu odnesla díla Am I Paris Redhy Medjellekho, Salidas Michaela Fettera Nathanského a Fibonacci Tomáše Hubáčka.

Novinka od Losers Cirque Company

Novocirkusoví Losers Cirque Company zvou na novou akrobatickou show Konkurz. Tentokrát si v inscenaci, jejíž průběh ovlivní sami diváci, vzali na mušku soutěživost, posedlost vítězstvím i cenu, kterou je za úspěch člověk ochoten zaplatit. Show, pestrou jak vylhaný životopis, poprvé uvedou 14. června v Divadle Bravo!, aby se pak na letní sezónu přesunula do Anežského kláštera, kam mohou diváci zavítat hned 15., 22. nebo 23. června. Režisérem Konkurzu je Petr Horníček, který je spolu s Matějem Randárem i autorem scénáře. Choreografie je dílem Tomáše Pražáka. O hudební doprovod se postaral kytarista a skladatel Kirill Yakovlev.   

Rámcem inscenace, plné úchvatné akrobacie, tance a živé hudby, je konkurz na nedefinovanou pozici. Nikdo předem neví, o co se vlastně usiluje a jaké podmínky a předpoklady jsou nutné pro vítězství. Každý se proto snaží projevit veškerý svůj talent a schopnosti, být nejlepší. Od příchodu, kdy se osobnost účastníků zredukuje na pořadové číslo, jsou všichni navzájem rivalové. Společné zážitky ale jejich vztahy promění… Tím, kdo podporuje stále houstnoucí atmosféru nejistoty a nervozity, je postava porotce. Jako zlý loutkař zneužívá své postavení a s rozkoší demonstruje nadvládu nad uchazeči. Provokuje je k posouvání jejich fyzických, duševních i morálních hranic. Svým přístupem probouzí v uchazečích temné stránky jejich osobností, takže v prostředí bez stabilních pravidel postavy začnou pochybovat, zda něčeho dosáhnou, budou-li hrát fér. Přímými účastníky Konkurzu se stanou samotní diváci. Nejen, že sami rozhodnou o vítězi konkurzu, ale někteří se na okamžik ocitnou ve skupině jeho konkurentů. „V běžném životě se čím dál častěji dostáváme do situací, kdy musíme dokazovat svou kvalitu, kvalifikaci nebo sílu,“ říká principál Loserů, autor, režisér a scénograf Konkurzu Petr Horníček, a dodává: „S narůstajícím trendem, kdy za život vystřídáme hned několik zaměstnání, se o to častěji ocitáme přede dveřmi, do kterých chce naráz vstoupit více lidí. V době, kdy je navíc spousta lidí vlivem pandemie coronaviru nucena změnit obor, vnímáme toto téma jako velmi aktuální.”

Cirk La Putyka, Runners (foto Jiří Šeda)

Premiéra Cirku La Putyka

Premiéra pohybově-novocirkusové inscenace Runners ve společné režii Rostislava Nováka ml. a Víta Neznala s mezinárodním obsazením, živou hudbou a scénografií v podobě unikátního obrovského běhacího pásu proběhne 8. června 2021 v cirkusovém šapitó Azyl78.

„Runners. Běh. Čas. Oslava společného okamžiku. Dokážeme si uchovat obraz, myšlenku, vzpomínku, když čas nezastavíme? Příběhy, které se nedají zastavit, které spojuje společné místo, společný cíl. Svoboda v pohybu, svoboda v omezení. Být spolu. Zastavme ten okamžik. A nebo si ho aspoň uchovejme v paměti. Tanec, groteska, příběh, akrobacie, živá hudba. Stroj a příroda. Příběh jednotlivce i vás. Každý se v tom najdeme. Zastavme se společně,” vysvětluje poeticky na úvod Rosťa Novák ml.

Runners jsou o životě v běhu. O tom, jak se pořád za něčím honíme, neustále něco nestíháme, jak děláme příliš mnoho věcí najednou, ženeme se za těžko dosažitelnými cíli a nemůžeme se zastavit. Paradoxní ale je, že se před vším tím shonem snažíme utéct. Chodíme běhat, abychom si odpočinuli,” uvedl ke vzniku námětu Vít Neznal.

Z hlediska žánru Runners propojí pohybové divadlo s novým cirkusem. V mezinárodně obsazené inscenaci se představí americký akrobat a dlouholetý člen Cirku La Putyka Ethan Law, vítěz České taneční platformy 2019 Viktor Černický, Tina Afiyan Breiová, která spolupracovala se světoznámými režiséry (R. Olivan, T. Ryckewaert), a objev současné české taneční scény Sabina Bočková, nedávno nominovaná do úzkého výběru prestižního festivalu Aerowaves. Živý hudební doprovod obstarají Jan Čtvrtník a Veronika Linhartová. Zásadní roli hraje v inscenaci scénografie v podobě obrovského běhacího pásu, který byl na míru vyroben ve Velké Británii.

Od začátku spolupracují tvůrci s profesionálním trenérem Ianem Adensamem, který vede performery ke správné běžecké technice, k tomu, aby tělo zatěžovali co nejméně, nebo možná co nejlépe, protože běh je pro tělo zátěží vždy. „Radil nám také ohledně obuvi, stravy, zkrátka dělá vše pro to, abychom se v představení mohli věnovat i něčemu jinému než jen běhu. Soustředili jsme se především na to, jak běhat, aby performeři přestali myslet na to, že běží. Něčím jsme se inspirovali u vytrvalostního běhu, něčím u sprintu a přiznávám, že i my jsme se nechali strhnout knihou Zrozeni k běhu,“ dodává Neznal. Kolik kilometrů během představení performeři uběhnou, bude ale nejspíše jasné až na premiéře.

Téma běhu prostoupí nejen samotné představení, ale i doprovodné akce: běhání s fanoušky Cirku La Putyka i diváky a podpora charitativního projektu. „Jakmile se o to začnete zajímat, je těžké tomu nepropadnout. Chtěli bychom tento pocit nějak předat i divákům, tak možná, že nebude od věci, když přijdou na představení v pohodlné obuvi,“ uzavírají tvůrci.

DekkaDancers (foto Jakub Červenka)

Tata Bojs, DekkaDancers a Velký třesk

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments