Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Polský i česko-německý současný tanec na Prague Pride nebo medaile Artis Bohemiae Amicis pro Olgu Borisovou-Pračikovou a další novinky z tance a pohybového divadla.
Maciej Kuźminśki – Dominik (Dominik Wiecek, foto Inbal Cohen-Hamo)

Večer pro současné taneční umění na festivalu Prague Pride: diptych tvorby polského autora Macieje Kuźmińskeho
V pátek 6. srpna se od 21:00 na Střeleckém ostrově vystoupení představující angažovanou tvorbu polského choreografa Macieje Kuźmińskeho, díla I fought Piranhas a Dominque. Vystoupení probíhá v rámci festivalu Prague Pride.

I fought Piranhas (Bojovala jsem s piraňou):
Na motivy polských pouličních protestů představuje choreografie nerovný boj jedné ženy s celospolečenským šovinismem poháněným prominentními politiky. Svým tvrzením v Evropském parlamentu, že „ženy musí samozřejmě vydělávat méně než muži, protože jsou slabší, jsou menší a jsou méně inteligentní,“ představil podobu nového světového řádu. Toto dílo se dnes jeví ve světle současných pouličních protestů v Polsku stále více aktuální. V představení jsou citovány slova prominentních polských politiků.

Dominique (Dominik):
Význam slova feminismus by měl být rozšířen tak, aby zahrnoval i muže. Dominik je silným a osobním společensko-politickým vyjádřením, koherentní na všech úrovních, podaný vrstevnatě.

Podle Macieje Kuźmińskeho si v zahraničí Prague Pride vytvořil, jako jeden z nejvýznamnějších festivalů v České republice, pověst události podporující diverzitu, aktivismus a myšlení vpřed. Tváří v tvář blížícím se pravicově-konzervativním transformacím v Polsku si nedokáže představit lepší místo, kde by mohl prezentovat svoje angažované umění jako formu ARTivismu. „Jsme sousedé – dejme najevo, co nás spojuje, a to navzdory určitým (politickým) rozdílům!

Maciej Kuźmiński (1985) je choreograf, pedagog, producent, umělecký ředitel Maciej Kuźmiński Company a ředitel Polish Dance Network. Časopis English Dance Tabs popsal jedno z jeho představení jako „koncept překlenutí a krásy“. Jeho díla, formálně odvážná s uzemněným, dynamickým pohybem, se zabývají existenciálními a filozofickými koncepty. Za posledních pět let byla jeho díla představena ve 20 zemích. Je držitelem několika významných ocenění za choreografii, včetně ocenění Platformy polského tance z roku 2014 nebo Festivalu choreografických miniatur v Bělehradě z roku 2018. Dominique obdrželo Cenu diváků a 2. místo ceny poroty na Sólo taneční přehlídce gdaňského tanečního festivalu (2015) a 2. cenu na 30. Mezinárodní soutěži v Hannoveru (2016).

Absolutně nepřijatelné (foto ze zkoušky Dragan Dragin)

Premiéra taneční performance Absolutně nepřijatelné! rovněž v rámci Prague Pride
Premiéra unikátní česko-německé venkovní taneční performance s názvem Absolutně nepřijatelné! se koná 5. srpna od 18:00, 18:30, 19:00 a 19:30 hodin. Představení, které zahrnuje sociologický experiment, proběhne na rušném veřejném místě, a sice na ulici Sokolovská před supermarketem Billa a vstupem do stanice metra Florenc.

Taneční performance Absolutně nepřijatelné! vznikla jako česko-německá spolupráce v rámci mezinárodního projektu s názvem Inovace a umění: cesta k inkluzi LGBT+ osob pod záštitou Erasmus+ (2021–2022) ve spolupráci s Prague Pride a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Předcházel jí průzkum zaměřený na téma různých typů partnerství a na rozdíly v jejich přijímání v ČR a v Německu. Producentem je Prague Pulsar.

Anotace hovoří za vše:
Proč se říká „jiná sexuální orientace“? Někdo mě přitahuje, chci cítit jeho blízkost. A je to riziko? Musím se zodpovídat z toho, kdo mě přitahuje? Když mě budete omezovat, tak se vám vysměju!
Čím dál tím víc věřím gestům. Dokážou sdělit něco, co se slovy nedá. A hlavně – nikdo si je „nebude brát do úst“! (Je to moje / tvoje tajná řeč.)
Všichni jsme ve svém životě zažili moment, kdy jsme nebyli přijati. Všichni jsme zažili moment, kdy jsme totálně ztratili hlavu. Všichni víme, jak moc nás utvářejí naše jistoty. Všichni víme, že tě to pak někdy sežere. A všichni jsme zažili ten pocit… lásky… A stejně jsme občas tak ostří.
Hmmm…
Trpělivost prosím! Lásku je třeba pěstovat a prohlubovat.

Koncept projektu: Honza Malík, Tereza Krčálová, choreografie Petr Hastík (DE–CZ), taneční dramaturgie Tereza Krčálová, hudba Nikolas Kretz (DE), tvorba, interpretace, kostýmy: Jakub Kolpek, Šárka Říhová a Jolana Šturmová.

Petr Hastík je choreograf, tanečník a performer. Vystudoval taneční divadlo a taneční pedagogiku na Konzervatoři Duncan Centre v Praze (2008) a moderní tanec na Folkwang University of the Arts v německém Essenu. V roce 2011 se stal členem Neuer Tanz/VA Wölfl v Düsseldorfu, pravidelně vystupoval v Německu, dále ve Francii, Mexiku a Portugalsku. V roce 2014 zahájil spolupráci s choreografem Tino Sehgalem. Od roku 2013 začal rozvíjet vlastní práci s Montserrat Gardó Castillo. V současné době pracuje s umělci ze Severního Porýní-Vestfálska, jako jsou Reuth Shemesh, Ben J. Riepe, Michael Schmidt, Morgan Nardi a další. Od roku 2019 se pravidelně účastní tvůrčích uměleckých setkání Ulov realitu!, které pořádá Pulsar, a s tímto uskupením se také podílel na performance Manifest tance (4+4 dny v pohybu 2020).

 

La Traviata na Stalinovi | RUN OPERUN & PLAYboyz
RUN OPERUN opět po roce servíruje pod bývalým Stalinovým pomníkem dávku operního undergroundu s hodně třpytkami, špetkou drama a třešničkou na dortu ve formě love story století: čtvrtek 5. srpna od 21:00 a zadarmo. Ve středu veřejná generálka.

Umělecký kolektiv v opeře La Traviata zkoumá, co je ve vztazích ještě přijatelná společenská norma a co už není. Jak by se tvářili vaši známí a rodina, kdybyste mezi ně přivedli člověka, který není z vaší sociální bubliny? Autoři uměleckého konceptu Veronika Loulová a Martin Talaga hledají hranice lidské tolerance, dotýkají se zranitelných míst a nejhlubšího nitra mysli, a to vše zabalují do flitrů, krásy, a hlavně nespoutané párty! Nabízejí tak divákovi novou perspektivu drsnějšího, avšak daleko svobodnějšího světa názorové plurality a sexuální svobody.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments