Týden s tancem
Současný tanec ve Veletržním paláci
Národní galerie v Praze se opět otevře současnému tanci. Ve veletržním paláci proběhne 19. prosince v Malé dvoraně perfromance Faunus choreografa a tanečníka Martina Talagy. Vstup je zdarma. Do prostor Veletržního paláce se vrací po úspěšném uvedení projektu SOMA #7 letos v březnu, jeho choreografie včleňované do výstavních prostor se v mnohém inspirují výtvarným uměním a jeho dějinami, v popředí stojí tělo a jeho vnímání. V novém projektu mu jde však o prožívání a prociťování malých životních radostí, o dojem, impresi. Za moto si vzal verše slovenského básníka Pavola Országa Hviezdoslava:
Pozdravujem vás, lesy, hory,
z tej duše pozdravujem vás!
Čo mrcha svet v nás skvári, zmorí,
zrak jeho urknul, zmámila
lož, ohlušila presila:
vy k žitiu privediete zas,
vy vzkriesite, vy zotavíte,
z jatrivých vyliečite rán
Laterna magika uvádí taneční premiéru
Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahradyvychází volně z knihy nestora českého animovaného filmu Jiřího Trnky, především však v ní mají ožít vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá velkoplošné projekce, mapping i přenosné projektory, součástí je tanec i tradiční loutkoherectví. Jak se tvůrcům podařilo naplnit počáteční vize se můžete přijít přesvědčit na premiérách 20. a 21. prosince 2018 od 20:00 na Nové scéně Národního divadla.
Inscenace je určena pro celou rodinu, nejnižší doporučená věková hranice je 7–9 let (podle zkušenosti dětí s návštěvou divadla). Představení je celovečerní. Vedoucí uměleckého souboru, režisér a kostýmní výtvarník v jedné osobě Pavel Knolle k prvotní inspiraci říká: „Naše inscenace nevypráví přesný příběh knihy. Vstupujeme do Zahrady jako dospělí, vracíme se do vzpomínek na tajemná zákoutí a setkání s bytostmi, které ožívaly v naší fantazii, na dobrodružství, která se dala zažít za zrezlou brankou a děravým plotem, k zážitkům, které k nám tehdy přicházely poprvé a my je přijímali s úžasem.“
Na přípravě inscenace se podílí stejný tvůrčí tým, který stál za posledním úspěšným projektem Laterny magiky Cube. Choreografie se pod režijním vedením Pavla Knolleho ujali David Stránský a Štěpán Pechar. Tým se rozrostl o výtvarnici Terezu Bartůňkovou, dramaturga Lukáše Trpišovského (SKUTR), který spolupracoval na scénáři, nebo Erika Bartoše (Lunchmeat), který dal život Tereziným kresbám. Pro představení zkomponoval původní hudbu skladatel Jan Šikl, člen skupiny Zabelov Group. Scénické řešení je společným dílem výtvarníků Jana Brejchy a Mikoláše Ziky, kteří se věnují scénografii klasického i loutkového divadla. Podílejí se také na tvorbě kostýmů, jejichž funkčnost splývá se scénografickými prvky. O světelnou dramaturgii se postaral Jan Dőrner, člen divadelních skupin Wariot Ideal a Handa Gote.
V představení účinkuje taneční soubor Laterny magiky, posílený o nové tváře. Ve dvou obsazeních se představí Adéla Abdul Khaleg, Pavlína Červíčková, Kateřina Hanousková, Zuzana Herényiová, Tereza Hloušková, Lucie Hrzalová, Tereza Chábová, Eliška Kolárová, Tamara Kšírová, Eva Zápotocká, Gianvito Attimonelli, Libor Kettner, Tomáš Kopecký, Ondrej Martiš, Lukáš Nastišin, Alexandr Sadirov, Jakub Sedláček, David Stránský a Viktor Svidró. Hudební nahrávku vytvořili Jan Šikl, Varine Mkrtchyan (soprán), David Pokorný (housle) a Štěpán Pechar (hlas).
„V představení budou použity velkoplošné projekce ze tří projektorů, jeden na klasickou přední projekci a dva pro projekci na podlahu. Velkoplošné projekce budou zároveň mapovány na jednotlivé segmenty scénografie. Jako doplňkové budou využity projekce z malých přenosných projektorů, které budou obsluhovat tanečníci přímo na jevišti,“ dodává Pavel Knolle k principům inscenace. Veškeré filmové projekce tvoří digitálně animované kresby Terezy Bartůňkové. Inscenace dle tvůrců necituje výtvarné dílo Jiřího Trnky, přesto jde ve stopách tohoto fenomenálního výtvarníka a loutkáře, který je pro současné umělce velkou inspirací. Protože jednu z hlavních rolí, Trpaslíka, představuje loutka, je součástí inscenace i loutkoherectví.
Poslední letošní premiéra v Ponci
V pátek 21. prosinceve 20:00 hodin zakončí PONEC – divadlo pro tanec svou podzimní sezonu novým projektem Terezy Hradilkové. Po mezinárodně úspěšné inscenaci Švihlapřichází umělkyně s druhým autorským sólem nesoucím název Nepřestávej / Don’t Stop. Dílo nachází inspiraci v práci a pohybovém slovníku dirigenta. Hudbu k představení složil multimediální umělec Floex (Tomáš Dvořák).
„Zajímá mě, co všechno role dirigenta obnáší. Kdo řídí celý orchestr, interpretuje danou partituru, nakolik se jí musí držet a kde jsou hranice jeho tvůrčí svobody,“ říká Tereza Hradilková. Prvotním impulzem k tvorbě představení se pro ni stala spolupráce na opeře Arsilda, kde se setkala s dirigentem Václavem Luksem, vedoucím barokního ensemblu Collegium 1704. Autorka však pracuje s rolí dirigenta v širším kontextu. „Snažila jsem se jít hlouběji v otázce, proč mě zajímá právě toto téma, a zjistila jsem, že mě přitahují i jeho další aspekty, jako je moc, kontrola, a naopak možnost věci pustit a dovolit si být křehký a zranitelný,“ vysvětluje umělkyně. Tereza Hradilková se ptá, kdy a jak přejímáme roli dirigenta v našich životech, co všechno nás v nich řídí, čím se necháváme ovlivnit a jak moc držíme osud ve svých rukou. Kdo je dirigentem uvnitř nás? Jsme spíš ti, co následují, nebo máme tendenci druhé vést?
„Podzim plný barev zavál do divadla PONEC zajímavý mix našich umělců různých generací. Marta a Michal Vodenkovi se postarali o Opening plný mládí; v sérii repríz úspěšných titulů, z nichž některé přitahují zájem již více než 3 sezony, rezonovaly i dvě derniéry nesoucí v sobě příslib zajímavých novinek v příštím roce (Dora Sulženko Hoštová, Spitfire Company) a také neuvěřitelná stovka repríz nejúspěšnějšího představení pro děti Báry Látalové (Karneval zvířat),“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha, k právě proběhlému půlroku a dodává: „Originálně nás vtáhl do dění k Výročí republiky Michal Záhora a svou vůbec první premiéru v PONCI zažil Viktor Černický (PLI). Festival TANEC PRAHA připomněla rozšířená multimediální výstava Celebrating Kylián v provozní budově Národního divadla a již nyní jsme rozjeli předprodej na Opening 31. ročníku festivalu s nezapomenutelnou Eun-Me Ahn! Máme se na co těšit.“
Louskáček v kině dne před Vánocemi
V neděli 23. prosince se uskuteční živý přenos baletu Louskáček z Velkého divadla v Moskvě, čili Bolšoj baletu. Louskáčekmá několik ikonických verzí na západě i na východě, ten moskevský pochází z choreografické dílny Jurije Grigoroviče, jeho upravenou verzi mělo jeden čas na repertoáru i naše Národní divadlo a byla velmi úspěšná. Přenos z Moskvy začne díky časovému posunu ve čtyři hodiny odpoledne, tím spíš je to ale čas vítaný pro rodinnou návštěvu. A vysílá se v těchto kinech:
Děčín – Kino Sněžník | Kopřivnice – Kino Kopřivnice | Liptovský Mikuláš – Golden Apple Cinema | Ostrava – Kino Art | Praha – Kino Lucerna | Prostějov – Kino Metro 70 | Řevnice – Kino Řevnice | Uherské Hradiště – Kino Hvězda | Valašské Klobouky – Kino Svět | Vsetín – Kino Vatra – vstupenky online
S Louskáčkem i bez Louskáčka vám taneční sekce Opery Plus přeje šťastné vánoční svátky prožité po boku vašich nejbližších!
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]