Týden s tancem

Současný tanec v podání Dočasné Company dnes s novým projektem v Divadle X10, novinky Vize tance, tip na dárek od Baletu ND a další pozvánky.
Dočasná Company – Poutníci II (foto Nikita Bastlová)

Premiéra inscenace současného tance Poutníci II dnes v Divadle X10
Dočasná Company
uvádí premiéru představení Poutníci II – celovečerní událost propojující koncert autorských písní a taneční inscenaci. Autorka Anna Benháková provede diváky choreografií písněmi coby nekonečnou poutí v doprovodu hudby Václava Chalupského. Tance ve spletité scénografii Marjetky Kürner Kalous se chopí čtyři tanečnice a dva tanečníci. Samotné choreografii bude předcházet krátká přednáška studentky psychologie Barbory Váňové. Premiéra se uskuteční 20. prosince 2022 od 19:30 v Divadle X10.

Jedna z prvních verzí projektu se odehrála již 15. května, tento projekt se však vyvíjel až do podoby inscenace Poutníci II jakožto uceleného celovečerního představení: „Choreografie zpracovává konfrontaci osobnosti s vlastním stínem. Jeden z nejstěžejnějších motivů choreografie je zdánlivě nekonečná pouť. Tématem inscenace Poutníci II je snaha vnitřně ztraceného člověka vrátit zpět do normálního psychického stavu. Scény, se kterými Anna Benháková pracuje, propojuje otázka ‚Jak se dostáváš z toho nejtemnějšího místa ve své hlavě?‘“

Představení Poutníci II je součástí cyklu Extended Play, který zahrnuje díla kombinující tanec a zpěv. Anna Benháková se začala zajímat o propojování zpěvu, hlasu, pohybu a tance přibližně před třemi lety. V tvorbě vychází ze svých autorských textů a písní.

Inspirací pro tvorbu tohoto díla byla Anně osobní zkušenost s úzkostnými stavy a přímá konfrontace s psychickým zhroucením blízkých přátel. „Pocítila jsem jejich rezignaci a stav prohraného boje se životem. Na základě těchto zkušeností jsou pro mne předmětem zkoumání pocity, které nastávají ve změněném stavu mysli úzkostného až depresivního člověka, jako jsou například osamělost, únava, zacyklenost, naprosté odloučení od světa, strach, že již nikdy nebude lépe, neschopnost si pomoci,“ dodává autorka.

Dílo je tvořeno ve spolupráci s Marjetkou Kürner Kalous. Scénografkou, která spolupracuje s renomovanými tvůrci z oblasti současného tance, jako je Tereza Lenerová, Kateřina Stupecká nebo Petr Tyc. Část scénografie je využita i jako kostým tanečnic. Díky deformaci těla skrze kostým a scénografii se divákovi před očima vytvoří hned několik světů. Jedním z nich je například pavoučí síť či neuronové synapse. Kostým má za účel vizuálně podtrhnout myšlenku poutníka, nomáda. Dalším významným spolupracovníkem této inscenace je skladatel a hudebník Václav Chalupský.

Dočasná Company je uskupení tvůrců a umělců v oblasti současného tance a fyzického divadla, kteří různými způsoby přesahují do jiných uměleckých stylů, žánrů a forem. Sdružuje skupinu lidí a vytváří platformu propojující umělce z oblasti hudby, fotografie, filmu a výtvarného umění. Členové se také aktivně zapojují do lektorské a pedagogické činnosti. Cílem Dočasné Company je rozmělnit hranice mezi tvorbou pro širokou veřejnost a intelektuálním uměním pro odborné publikum, stejně jako nacházet přesahy divadelních a nedivadelních forem. Momentálně vytváří několik uměleckých projektů převážně v Praze, ale působí i v regionech.

Vize tance představí dokument Oborová strategie nezávislého tanečního a pohybového umění
Profesní organizace Vize tance v současné chvíli pracuje na dokončení dokumentu Oborová strategie nezávislého tanečního a pohybového umění. Jedná se o výstup projektu Vize tance 2021–2022, který si kladl za cíl zmapovat projektovým způsobem současný stav oboru nezávislého tanečního a pohybového umění a nabídnout možnou strategii budoucího směřování. Projekt byl podpořen Fondy EHP a Norska.

Strategický dokument sestává ze 4 základních částí: metodiky, analýzy současného stavu a trendů, návrhové části a rozšiřujících příloh. Obsah a rozsah analytické části zahrnuje zejména výstupy činnosti pracovních skupin Vize tance a přizvaných odborníků. Během let 2021 a 2022 proběhla celá řada setkání pracovních skupin, seminářů a kulatých stolů, v rámci kterých docházelo kontinuálně k mapování současného stavu tanečního a pohybového umění. Dalším zdrojem informací byly výstupy ze dvou mezinárodních konferencí, pořádaných Vizí tance v průběhu let 2021 a 2022 a nezávislý on-line dotazník, který se týkal mapování potřeb umělců a tvůrců působících v rámci tanečního oboru v České republice a proběhl na jaře tohoto roku. Dokument zpracovala na základě těchto podkladů strategická konzultantka Vize tance, Mgr. Blanka Marková, Ph.D. K připomínkování dokumentu byli v závěrečné fázi přizváni členové Vize tance a další odborníci. 

Dokument by měl sloužit oboru současného tance a nezávislého tanečního divadla coby odrazový můstek pro definování potřeb, priorit a možností rozvoje a umožnit určit si strategii a vizi pro své budoucí směřování, minimálně do roku 2030. Oficiální představení oborové strategie proběhne 14. února 2023. Více informací o činnosti Vize tance naleznete na webových stránkách a facebookovém profilu.

Profesní organizace Vize tance je oborovou platformou pro rozvoj pohybového umění. Sdružuje a mezinárodně síťuje nezávislé profesionály, ať už jsou to fyzické osoby nebo organizace, které působí na scéně současného tance a pohybového umění v České republice. Mezi členy patří i celé soubory a příspěvkové organizace. Oborová platforma se věnuje i výzkumu a advokacii současného pohybového umění

Balet Národního divadla – kalendář 2023

Kalendář Baletu Národního divadla 2023 – VOGUE Czechoslovakia
Již tradičně vydává Balet Národního divadla pro všechny milovníky tance nástěnný kalendář. Umělecké fotografie zachycují tanečníky naší první scény a jejich nejcennější nástroj – tělo.

Krása – Linie – Duše – Emoce – Harmonie. Když těla promlouvají tancem…
Kalendář pro rok 2023 vznikl ve spolupráci s prestižním magazínem VOGUE a fotografem Markem Mičánkem. V prodeji je v pokladnách a e-shopu Národního divadla.

VOGUE Czechoslovakia
make-up: Margarita Krupenich / hair styling: Diana Domalípová / styling: Tomáš Němec / produkce: Ksenie Chudarová / videomaker: Viktoryia Vaitusionak / šéfredaktorka: Andrea Běhounková

Balet Národního divadla ve spolupráci s magazínem VOGUE věnoval výtěžek z aukce fotografií Kalendáře Baletu ND organizaci Konsent a podpořil tak jejich iniciativu.

Jiří Kylián (foto Balet ND)

Filmový tip: Jeden rok s Jiřím Kyliánem na TV Mezzo
Filmový dokument Martina Kubaly Jeden rok v životě choreografa z roku 2019, kdy zachytil osobnost jednoho z nejvýznamnějších choreografů současnosti, českého rodáka Jiřího Kyliána. O filmu jsme psali po jeho premiéře na Zlaté Praze.

Nyní bude ke zhlédnutí v několika termínech ve vysílání TV Mezzo:
Úterý 20. 12. od 23:25
Středa 21. 12. od 14:15
Úterý 27. 12. od 12:30
Pátek 30. 12. od 17:25TANEČNÍ POZVÁNKY z redakční pošty a sociálních sítí

Instant Composition practice session – pro tanečníky

Ve čtvrtek od 9:30 do 11:30 v pražském studiu Tep39.

Otevřené setkání, kde se po společném warm-upu – rozhýbání se, naladění na své tělo, skupinu a prostor, věnujeme praxi Instantní kompozice – (taneční, pohybové, fyzické, hlasové) improvizace. Instantní kompozice je umění tvorby „choreografie“ v přítomném okamžiku. Tvoří ho aktivně lidé, kteří se právě sejdou. Rozvíjíme zkušenosti získané vlastní praxí taneční a divadelní improvizace, a z workshopů s umělci jako například Julyen Hamilton, Lisa Nelson, Kirstie Simson, Daniel Lepkoff, Mirka Eliášová, Roberta Legros Štěpánková… Zváni jsou všichni, kdo chtějí tříbit schopnost tvořit společnou kompozici svým tělem nebo hrou na hudební nástroj. Chceme vytvořit možnost pravidelného tréninku pro ty, co o to stojí, samozřejmě, že přijít si zaimprovizovat jen občas nebo jednorázově je úplně ok.

Věra Ondrašíková – dílna pro mladé (foto Michal Hančovský)

Avízo: Intenzivní choreografická dílna Věry Ondrašíkové pro teenagery/ky

Ve studiu Krenovka 7. ledna od 11:00 do 17:00 hodin.

Intenzivní choreografická dílna pro teenagery/ky ve věku 12–17 let. Dřímá ve vás tanečník a baví vás vytvářet vlastní choreografie? Pro ojedinělou dílnu hledáme teenagery/ky s minimálně tříletou zkušeností se současným tancem, kteří/ré jsou schopni/y individuální i týmové práce.

Účastníkům/icím nabízíme možnost tvořit pod vedením přední choreografky současné taneční scény Věry Ondrašíkové (www.veraondrasikova.com). V případě oboustranné spokojenosti se spoluprací pak i možnost podílet se na novém projektu souboru, který bude uveden v sezóně 2023/24.

O warm-up se postará Daniel Lemolo.

Kam se hlásit? Na [email protected]. Cena za dílnu: 300 Kč

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments