Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Jaké události ze světa tance a baletu přinese tento týden? Výběr aktualit od 11. září 2018. Tento týden je nabitý událostmi především ve světě současného tance. Pokud máte náladu, a bydlíte v Praze, můžete na představení chodit skoro každý den. Přinášíme přehled akcí a zajímavostí

10 let Studia ALTA

Z industriálních prostor v pražských Holešovicích, které sloužily především jako skladiště (a řada dalších částí tohoto areálu tak slouží i dnes) se během deseti let stalo společenské centrum sahající už daleko za pouhé místo pro setkání komunity současného tance. Najdete je naproti Výstavišti Holešovice se vchodem skromně ukrytým vedle autobazaru. Myšlenka na vytvoření nových prostor pro současný tanec se zrodila v roce 2007 spolu se sdružením [email protected], které si pronajalo první halu. Do roka bylo tedy otevřeno Studio [email protected] – Hala 30 a připojování nových prostor následovalo v několikaletých odstupech pozvolna, jak se rozšiřoval tým stálých spolupracovníků i vize. Prvním impulzem byla potřeba zkušebních prostor pro tanec, z první haly se pak stal i divadelní prostor, protože proč stěhovat nazkoušené choreografie jinam? Pak přibyla Hala 31, kde vznikla druhá zkušebna a rozjelo se v ní pohybové studio pro děti, a Hala 23. Začalo se říkat, že je ALTA „náhradním domovem“ nezávislých umělců.

Studio ALTA, Obývák – kavárna (zdroj Studio ALTA)

ALTA dnes spojuje tři hlavní části, z nichž všechny jsou vybaveny jako zkušební prostor, přičemž Hala 30 je vybavena jako standardní divadelní scéna se světelnou, zvukovou a projekční technikou pro menší projekty, ale při velkých akcích a festivalech se rozžívá celý prostor. Jako poslední přišlo před třemi lety otevření kavárny – Obýváku, což je takové neformální coworkingové, nebo spíš komunitní centrum. Má sloužit jako místo otevřené komukoli, tedy nikoli jako klasický hub s technologickým vybavením, kde se užívání platí od hodiny, ale opravdu jen jako místo, kam se dá přijít, posedět, pracovat, pořádat schůze nebo porady, setkání… V ALTĚ jsou vyhlašovány pravidelné umělecké rezidence, ve kterých vznikají nové projekty, funguje tu taneční studio pro děti Altík, probíhají workshopy zaměřené na pohyb, práci s tělem, improvizaci, ale třeba také světelný design.

Studio ALTA, Obývák (zdroj Studio ALTA)

Stejně tak je poměrně variabilní program, který v ALTĚ probíhá a není zdaleka jen taneční. Někdy dokonce spíš převažují jiné žánry a aktivity – promítají se nezávislé filmy, koncertuje se tu. Na programu jsou improvizační večery, alternativní divadlo a koná se tu část programu mnoha festivalů, opět nejen těch tanečních. Nedá se říct, že by ALTA byla prostorem jednoho konkrétního souboru nebo organizace, i když o některých akcích je slyšet víc, třeba když se tu koná část divadelního a tanečního festivalu Bazaar, Malé inventury, nebo tu své aktivity provozuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

Studio ALTA, Zkušebna 31 (zdroj Studio ALTA)

Od počátku za projektem stojí tanečnice se slovenskými Lucia Kašiarová, která zakotvila v Praze a také sem přiváží slovenský současný tanec prostřednictvím festivalu Hybaj ho!, který se letos bude konat v říjnu (kromě managementu ALTY a festivalu je stále aktivní i jako interpretka). Studio ALTA je součástí mezinárodní sítě Trans Europe Halles, která sdružuje kulturní centra vybudovaná v industriálních prostorách napříč Evropou. Nad prostorem samozřejmě stále visí otazník – jde o industriální zástavbu, které už nesouží svému původnímu účelu a může kdykoli padnout některému modernímu developerskému plánu na revitalizaci zástavby. Nejistota ale umělecké aktivity nebrzdí.

Studio ALTA slaví od 12. do 15. září sérií večerů, které jsou spíš setkáním než představením. Jednotlivé večery jsou koncipované jako jednorázové eventy – od pohledů do zákulisí, přes tvůrčí programy pro děti, až po setkání s umělci anebo s techniky, kteří jsou srdcem a motorem každého divadla. Tanec a performance se prolíná celým programem oslav, do popředí se dostane především dvakrát: své desetileté výročí tu ve čtvrtek oslaví soubor ME-SA, jeden z prvních rezidenčních souborů ALTY, a pak v závěrečném večeru s titulem ALTA 10×10, kdy deset různých uskupení uvede krátké skeče vytvořené speciálně pro tuto příležitost. Na zasloužené párty se pokřtí publikace k desetiletí ALTY.

Premiéra 420PEOPLE

S novou premiérou přichází soubor 420PEOPLE. Poslední vlastní premiérový projekt, Královnu víl, uvedli v březnu 2017. Nyní přicházejí s inscenací The Watcher (Pozorovatel), poprvé 11. a 12. září v prostorách La Fabrika. I nová inscenace vznikla ve spolupráce s alternativní rockovou kapelou Please The Trees, která představení doprovází živě. Choreografii vytvořil umělecký šéf souboru Václav Kuneš. Tématem inscenace je rychlost doby a neustálá online přítomnost v kontrastu se zklidněním naší mysli, zastavením duše i těla a pozorováním sebe samého v čase a prostoru…

420PEOPLE (foto Pavel Ovsík)

Jak naznačuje motto inscenace: „Všechny ty, kteří hledají odpověď na otázky, jak čelit zrychlené době, ve které nejmodernější technologie pomalu potlačují podstatu lidského bytí? Proč bez mobilního signálu skoro nejsme schopni existovat a výpadek signálu nás dostává na pokraj šílenství? Proč náš jediný přítel uprostřed noci je nekonečný nonstop Google a Netflix? Odpověď přináší The Watcher – pozorovatel, který ví, že nejdokonalejší technologie na světě je naše vlastní tělo a naše životy jsou nitky, které společně vytvářejí nekonečný vesmírný koberec bytí…“ Koncept Pozorovatele je starý tisíce let, spočívá ve schopnosti vidět sám sebe z odstupu. K tomu potřebujeme najít si čas, o kterém neustále tvrdíme, že ho nemáme. The Watcher vidí nejen celý svůj život, ale i životy ostatních. Bez elektroniky a internetu, ale třeba právě spojením hudby a pohybu, které dokáže probudit v člověku neznámé hloubky a možnosti.

420PEOPLE, Zkouška IIII (foto Michal Hančovský)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2