Týden s tancem

Dance Life! 2019 v Brně
Brněnské výstaviště bude hostit od 8. do 10. listopadu taneční veletrh a festival, který nabídne na 70 workshopů, 50 vystoupení nejrůznějšího druhu a okupuje 6 scén. Na expu Dance Life! jsou prezentovány všechny druhy a formy tance od jevištního přes street dance po taneční sport, a tak připomíná, že tanec je ve své podstatě stále jen jeden, ačkoli má tisíce tváří. Taneční festival je součástí ještě větší akce festivalu Life! S podtitulem Festival sportu, tance a zábavy, s dalšími sekcemi Sport Life!, In-Joy Life!, Bike Life! ad. Pořadatelem jsou Veletrhy Brno. Úplně poprvé se festival pro tanečníky všech stylů konal v roce 2012 jako Dance Life Expo.
Budou se prezentovat taneční školy a studia, soubory, workshopy povede mnoho známých tanečníků a pedagogů. David Strnad, Fanny Barrouquére, Linda Rančáková, Tomáš Kuťák, Wahe Akopjan, Nataša Novotná, Hana Litterová a Michal Štípa, skutečně od streetu po balet. Největší hvězdou bude zřejmě Daria Klimentová, která povede dva workshopy klasického baletu. Součástí bude také konkurz do Royal Ballet School, který připadá na 10. listopadu a je velkou příležitostí pro talentované studenty tance, kteří nemusí jezdit do zahraničí. Povede ho právě Daria Klimentová. Závěrečný konkurz pro účastníky, kteří postoupí ve výběru dál, se bude konat v březnu, a to už v londýnské Covent Garden.
Nebudou chybět vystoupení v mnoha technikách a stylech včetně stepu a pole dance, program youtuberů spojený s tanečním rekordem, pražský Contemporary Theatre neboli Conteátr; gala tanečních konzervatoří představí novou generaci z Prahy, Brna a Ostravy. Na tanečním gala vystoupí Bohemia Balet, členové baletních souborů z Liberce, Olomouce a Českých Budějovic.

Zemřel tanečník Baletu Praha a Laterny magiky Miroslav Vilímek
V sobotu 2. listopadu nás opustil tanečník Miroslav Vilímek (28. 10. 1935 – 2. 11. 2019), který působil v souboru Balet Praha a byl také dlouholetým členem Laterny magiky.
Narodil se ve Zlíně, tanci se začal věnovat v amatérské skupině lidových písní a tanců Hlubina v Ostravě (tento soubor založený v roce 1947 je mimochodem činný dodnes). V roce 1958 se stal členem Československého státního souboru písní a tanců, kde působil do roku 1965, posléze byl přijat do souboru Balet Praha. V letech 1970–1973 tančil v Basileji, kam část tanečníků přesídlila pod vedením Pavla Šmoka. V letech 1974–1978 působil v Městských divadlech pražských a v roce 1978 se stal členem Laterny magiky, kde tančil do doku 1989. Byl jedním z představitelů nesmrtelné role Svůdce v Kouzelném cirkuse Evalda Schorma, tančil také Slimejše v Pauerově opeře Žvanivý Slimejš, Rozhodčího v programu Jednoho dne v Praze ad. Po skončení aktivní taneční kariéry se věnoval pedagogické činnosti jako odborný asistent FTVS UK (1989–1997), v roce 2000 hostoval v Libereckém baletu v inscenaci Sáře bylo devadesát let (chor. Petr Tyc).
SE.S.TA a Roundabout Europe nabízí rezidence pro open-air umělce ve dvou evropských zemích
Open call pro umělce: v rámci projektu Roundabout Europe 2020 bude opět spolupracovat pět open-air festivalů a pět umělců. Pouliční umělci se sídlem v zemích Evropské unie mohou v roce 2020 požádat o dvě rezidence ve dvou různých zemích, a to do 15. prosince 2019.
Roundabout Europe buduje už druhým rokem evropský okruh rezidencí a festivalů outdoorového umění a zaměřuje se na umělecké skupiny, které jsou ve fázi rozvoje nebo ve své tvorbě dospěly do zlomového bodu. Projekt má za sebou úspěšný rok, kdy pět různých umělců nebo skupin pracovalo na svých projektech v různých zemích. V roce 2020 má šanci využít tuto skvělou příležitost pět nových zájemců.

Program Roundabout Europe byl vytvořen pěti hlavními partnery, kteří jsou všichni řediteli uznávaných outdoorových festivalů z celé Evropy: Imaginarius z Portugalska, KoresponDance festival z Česka, Out There z Velké Británie, Passage Festival z Dánska a Spoffin Festival z Nizozemska, který je koordinátorem projektu. Festivaly se spojily s cílem podpořit rozvoj pouličního umění a učinit z něj uznávanou uměleckou formu, která nabízí uměleckým společnostem solidní kariéru a přístup k novému publiku, sítím a trhům. Jejich cílem je podpořit umělce v profesionalitě a sebekritice a vést je k udržitelnosti a ekonomicky funkční práci, aniž by ztratili umělecké hodnoty.
Každý vybraný umělec nebo umělecká skupina získají rezidenční pobyt ve dvou různých zemích, přičemž zvláštní důraz bude kladen na jejich konkrétní potřeby a přání. Kromě času na intenzivní práci se umělci budou moci zúčastnit několika workshopů a koučinků jak z oblasti umělecké, tak praktické. Výsledky práce na rezidencích budou prezentovány na partnerských festivalech, některé formou work in progress, jiné jako kompletní představení. Program zajišťuje setkání všech zúčastněných umělců a producentů, a to i těch, co se účastnili prvního ročníku. Roundabout Europe tak může být zdrojem nových profesionálních vazeb i publika.
V současné době jsou přijímány přihlášky na rok 2020. Lhůta pro vyplnění online formuláře na roundabouteurope.eu je do 15. prosince 2019. Do konce února 2020 vyberou umělečtí ředitelé partnerských festivalů 5 umělců / uměleckých skupin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]