Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Pravidelné novinky z tanečního světa: z Řecka se vrací Bohemia Balet a studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, o víkendu se chystá na vystoupení v Brně Pražský komorní balet. Mladí kritici mají stále šanci mají ještě stále šanci přihlásit se na workshop festivalu Spring Forward, v Libčicích se koná tanečně filmový večer, Balet NdB postupně zveřejňuje jména hostů velkého lednového gala. Tip: ve Žďáru brzy představí práci mladých rezidenčních umělců. Odlehčený edukativní tip na začátek roku: animované video vysvětluje řeč současného tance.
Athény, Christmas Theater (FB Taneční konzervatoře hl. m. Prahy)

Bohemia Balet na zájezdu
Studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy a souboru Bohemia Balet, který při ní působí a sdružuje především mladé absolventy, získávající v něm další praxi, odjel v těchto dnech na zájezd do Athén. Na programu je pohádkový balet choreografky Bérangere Andreo Petr Pan. Představení v divadelním domu nazvaném Christmas Theatre se odehrála od 3. do 5. ledna 2019. Zájezd byl realizován ve spolupráci s Černým divadlem Jiřího Srnce. Dohromady se odehrálo plných pět repríz. Zvláště studenti mají nepochybně novou velkou zkušenost s koprodukcí, a nadto v zahraničí, o dobrodružném startu do nového roku nemluvě. Černé divadlo Jiřího Srnce pak koprodukčním zájezdem zahájilo rok svého 60. výročí.

Pražský komorní balet, Kytice – Dominik Vodička, Viktor Svidró (foto Serghei Gherciu)

Pražský komorní balet s Kyticí v Brně
V neděli 12. ledna se brněnští příznivci tance mohou těšit na vystoupení Pražského komorního baletuMahenově divadle. Přesněji ti, kteří již mají pořízené vstupenky, protože představení je již vyprodané, dokonce byly výjimečně přidány do prodeje i přístavky. Balet hudebního skladatele Ondřeje Brouska a choreografa Petra Zusky na motivy balad Karla Jaromíra Erbena měl premiéru v květnu loňského roku a rychle si získal přízeň publika. Představitel hlavní mužské role, v jejímž životě a partnerství se odrážejí motivy Erbenových balad, Dominik Vodička získal za svůj taneční výkon Cenu Thálie. Pražský komorní balet se dále chystá do Nového Boru, kde 15. ledna uvede představení Carmina Vetera, večer rovněž složený z choreografií Petra Zusky jako rezidenčního choreografa PKB.

Otevřená výzva pro mladé autory – do 17. ledna
#SpringbackAcademy hledá autory, kteří by se rádi zapojili do mentorského programu, semináře taneční kritiky v živém prostředí festivalu #SpringForward, který organizuje síť mezinárodní networkingová síť Aerowaves. Každoroční festival se bude v roce 2020 konat v chorvatské Rijece v termínu 24.–26. dubna 2020. Účastníci se budou vzdělávat v kritickém psaní a povedou je kritici jako Donald Hutera (The Times), Sanjoy Roy (The Guardian), Kelly Apter (The Scotsman) a Laura Cappelle (New York Times). Uzávěrka přihlášek je 17. ledna 2020, tedy ještě čas se do projektu přihlásit. Vybráno bude nakonec 10 účastníků.

V rámci festivalu byl před dvěma lety založen online magazín Springback Magazine, kde se objevují kritické reflexe účastníků. Kritický seminář hostila již města Umeå, Barcelona, naše Plzeň, Aarhus, Sofia a Paříž. Kritiky, kteří povedou letošní seminář jsou publicisté z periodik zvučných jmen: Donald Hutera (The Times), Sanjoy Roy (The Guardian), Kelly Apter (The Scotsman) a Laura Cappelle (New York Times). Zvláštností a společným zadáním pro tvorbu je, že všechny reflexe, které během festivalu a semináře vznikají, mají horní limit 140 slov. Jak si povšimnete, stejné maximální délky musí být i motivační dopis a další texty, které uchazeči předkládají. Více informací a přihláška: https://aerowaves.org/springback/features

Hosté Gala 10 let Baletu NdB
Balt Národního divadla Brno si tuto sezonu připomíná 100 let od svého vzniku. Hlavní oslavou bude velké baletní gala představení, které proběhne v Janáčkově divadle 25. ledna.
Někteří hosté výjimečného mezinárodního večera již byli potvrzeni:

Oxana Skorik – principal dancer Mariinského divadla Petrohrad
Philipp Stepin – první sólista Mariinského divadla Petrohrad
Diana Kosyreva – sólistka Maďarského národního baletu Budapešť
Igor Tsvirko – vedoucí sólista Velkého divadla v Moskvě
Natascha Mair – první sólistka Vídeňského státního baletu
Davide Dato – první sólista Vídeňského státního baletu
Anna Tsygankova – principal dancer Holandského národního baletu Amsterdam
Constantine Allen – principal dancer Holandského národního baletu Amsterdam
Lucia Lacarra – emeritní principal dancer Bavorského státního baletu v Mnichově
Matthew Golding – emeritní principal dancer Královského baletu Londýn
Sarah Lamb – principal dancer Královského baletu Londýn
Cesar Corrales – první sólista Královského baletu Londýn

Promítání tanečních filmů v Libčicích
Večer tanečních filmů uvádí v sobotu 11. ledna Kino Kotelna v Libčicích nad Vltavou. Toto městečko najdete v okrese Praha-západ, v něm budovy Uhelného mlýna a Kotelny přebudovávané nyní na společenské prostory, mj. galerii současného umění. V prostorách Uhelného mlýna se v sobotu dopoledne od 10 hodin koná taneční workshop s tanečnicí a choreografkou Cécile da Costa. Kino Kotelna pak večer od 20 hodin uvede promítání krátkých tanečních filmů a site-specific performance ve sklepení.

Program:

Oměj (krátký taneční film)

Režie: Jana Stárková
Kamera: Martin Kubalec
Hudba: Jakob Schubert
Střih: Karel Šindelář
Performeři: Andrej Lyga, Markéta Jandová
Produkce: Martina Dobiášová
kostýmy: Tereza Gsollhoferová, Jana Stárková
Oměj je výzkum akcí a reakcí lidského těla na městské prostředí a na jeho obyvatele. Film si klade za cíl reagovat na specifika městského prostoru a jeho rytmus a specifickou komunikací hlavních postav.

Easy (videoklip) – Nivva
Zuzana Šlechtová, Aid Kid, Jakub König
Animace: Zuzana Šlechtová, Peter Oško
Kamera: Tomáš Šťastný
Tanečnice: Barbora Stulíková
Edit: Zuzana Šlechtová, Tasya Nafigina
Nivva je hudebnice a virtuální instagramová postava. Nečekaně zranitelný, křehký a zdánlivě dokonalý stimul. Ve videoklipu EASY nabízí znepokojivou výpověď o hranicích svědomí a limitech lidskosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat