Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Tanec se vrací do offline světa: Cirk la Putyka a Tanec Praha pomalu rozjíždějí aktivity na červen, o prázdninách domácí podoba festivalu KoresponDance a na podzim posunutý MOVE Fest Ostrava. Z online světa nové tipy na zahraniční baletní produkce.
Cirk La Putyka – Kaleidoscope (foto ze zkoušek Jiří Šeda)

Nová venkovní inscenace Kaleidoscope Cirku La Putyka vznikala na dálku
Nová inscenace souboru Cirk La Putyka nazvaná Kaleidoscope 9. června zahájí program letní scény pražských Jatek78. Inscenace se pyšní několika prvenstvími. Jde o první premiéru souboru po nucené koronavirové přestávce. Finský režisér Maksim Komaro, který se členy Cirku La Putyka již uvedl inscenace Slapstick Sonata, PLAY, Batacchio a Isole, ji vůbec poprvé (a snad i naposledy) kvůli zavřeným hranicím připravuje pouze na dálku z Helsinek, on-line pomocí kamer a monitoru.

Vedle disciplín, jako jsou skoky na trampolíně, walking globe a závěsná akrobacie, uvidí diváci poprvé takzvaný naskakovaný teeterboard a rolla bola. Vedle zkušených členů souboru Jiřího Weissmanna, Michala Boltnara a Daniela Komarova se v inscenaci představí poprvé také nové tváře Cirku La Putyka Helena Nováčková, Adéla Míšková a Adam Joura doplnění Nikol Fryšovou a Naimem Ashhabem. A v neposlední řadě jde o vůbec první ryze venkovní produkci v historii souboru, která se v létě vydá putovat po větších i menších městech České republiky.

Cirk La Putyka – Kaleidoscope (foto ze zkoušek Jiří Šeda)

Základ slova kaleidoskop je řecký a víceméně znamená pozorování krásných forem. A o tom ten projekt vlastně je – o tom, že se soustředíme spíše na krásu a kouzlo okamžiku i výsledného tvaru než na hlubší filozofování o smyslu života a bytí,” vysvětluje režisér Maksim Komaro, který do inscenace obsadil osm českých akrobatů, herců a tanečníků. Novocirkusové disciplíny doplní taneční choreografie, gagy a humor. Hudbu připravil Jan Balcar, o kostýmy a make-up se postarala Kristina Záveská, o scénu Pavla Kamanová, autorem světelného designu je Jan Mlčoch a zvukovou stránku měl na starosti Jan Středa.

Premiéra inscenace proběhne 9. června, bohužel bez fyzické účasti režiséra, reprízy pak 10. a 11. června a dále 10. až 13. července na letní scéně postavené vedle prostoru Jatka78. Vstupenky jsou k dostání v síti GoOut, diváci budou rozsazeni v souladu s platnými hygienickými opatřeními.

Viktor Černický – Pli (foto Dragan Dragin)

Festival Tanec Praha v alternativní podobě
Červen bez festivalu Tanec Praha si asi dokáže taneční publikum v Praze, ale i v dalších městech, stěží představit. Díky uvolňujícím se opatřením je možné zachovat alespoň jeho část. Mezinárodní podoba je nemožná, ale tančit se bude, od 4. do 29. června. „Průběžně zveřejňujeme nový, alternativní program festivalu, který reaguje na aktuální dění a s nadhledem i respektem se staví k hygienickým doporučením. Tančíme dál tak, jak to jen jde. A budeme moc rádi, pokud si zatančíte s námi – v Praze anebo dalších 17 městech a obcích v celé republice,“ zvou organizátoři největšího tuzemského tanečního festivalu.

Letošní ročník jsme se rozhodli věnovat domácí umělecké scéně. V Praze se těšit mimo jiné na premiéru nového díla Zápas s jazykem, site-specific projekt Plíce Žižkova, na němž se podílí přes 30 českých a slovenských umělců či DUETY probíhající za prosklenými zdmi Veletržního paláce. V regionech uvedeme venkovní verzi úspěšné inscenace PLI, rodinný LEGOrytmus či elektrizující Jámu lvovou a další. Mezinárodní přesah ale úplně chybět nebude, plánujeme jej spolu s původně pozvanými umělci nabídnout online cestou. Nové termíny původně plánovaných akcí jsou v jednání a doufáme, že první várku vám budeme moci dovézt už na podzim.“

Program najdete na stránkách zde, společně pražská i regionální vystoupení: https://tanecpraha.cz/cs/events-row

Holektiv – Kaffeeklatsch (foto Dita Havránková)

Festival KoresponDance 2020 bude: v srpnu a s českým programem
Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se od roku 2013 každoročně koná v červenci na zámku ve Žďáru nad Sázavou. V posledních letech je žďárský víkend navíc doplněn předskokanem v podobě jednoho pražského festivalového dne koncem června. I nad KoresponDance tak visel otazník, zda se v letošním roce uskuteční. Organizátoři se rozhodli, že plánovaný program sice dozná radikálních změn a termín festivalu se posune na srpen, ale jsou připraveny všechny varianty realizace a konání festivalu je tak definitivně potvrzeno na 11. srpna v Praze a 14.–16. srpna ve Žďáru nad Sázavou.

Nechtěli jsme festival posouvat až na podzim, kam se přesouvá většina jarních a hodně letních akcí, myslíme si, že je potřeba přinést lidem kulturu co nejdřív,“ vysvětluje posun termínu ředitelka festivalu Marie Kinsky. Mezinárodní festivalový program byl posunut na další ročník a letos uvidíte na KoresponDance výhradně české umělce. Organizátoři nechtěli riskovat, že nebudou ještě otevřené hranice, ale hlavně se rozhodli festival využít jako platformu pro podporu české scény: „Loni jsme zvládli odehrát celý program našeho převážně outdorového festivalu, i když celý víkend propršel, tak jsme si řekli, že nechceme zklamat a zkusíme to nějak vyřešit i letos. A povedlo se. Navíc jsme celý systém letošního ročníku nastavili tak, že podpoříme české umělce, jednak jim dáme práci, kterou teď nutně potřebují, a zároveň jim i pomůžeme se selfpromo, protože jim zdarma natočíme profesionální videa. Takže se těšíme v srpnu. I kdyby trakaře padaly,“ nadsazuje ředitelka festivalu Marie Kinsky.

Na KoresponDance 2020 tak uvidíte novocirkusovou umělkyni Elišku Brtnickou, tanečníka a choreografa Viktora Černického, performerku Markétu Stránskou jejíž úspěšný sólový taneční debut LeŤ byl zařazen na program České taneční platformy 2019 a vybrán do prestižního výběru evropských tanečních projektů Aerowaves 2020, soubor Holektiv, Jana Bártu a jeho Pitch, coby zástupce fyzického divadla, či představení Barbory Látalové a kol. Karneval Zvířat.

Eliška Brtnická – Enola (foto Vojta Brtnický)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat