Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Taneční zpravodajství: Balet NdB upřesňuje zahájení sezony 2020/21, oslava falmenka Flamenco De Sofa stále pokračuje, informace o festivalu 4+4 dny v pohybu a další tipy na baletní přenosy.
Balet NdB – Dáma s kaméliemi (foto 2020 Ctibor Bachratý)

Balet NdB upřesňuje zahájení sezony 2020/21
Balet Národního divadla Brno
zahájí sezonu nezvykle již o celý měsíc dříve, přesně 8. srpna, kdy uvede českou premiéru a dvě reprízy baletu Radio and Juliet, na hudbu rockové kapely Radiohead, která se nemohla uskutečnit v květnu. V srpnu se mohou fanouškové brněnského baletu těšit také na čtyři reprízy úspěšné premiéry loňského roku Romeo a Julie, která vznikla k oslavě 80 let od brněnské světové premiéry tohoto baletu. Diváci se jen letos nedočkají již tradičního projektu Letní baLetní koktejl na Biskupském dvoře.

V nadcházející sezoně uctí Balet NdB již dříve avizovanými premiérami velikány hudebního a tanečního světa. Prostřednictvím nového díla Mária Radačovského vzdá podzimní premiérou Beethoven poctu Ludwigu van Beethovenovi, kterou současně připomene 250. výročí narození tohoto hudebního génia. Celý projekt se uskuteční ve spolupráci s Janáčkovou operou. Jarní premiéra bude věnována velikánovi české progresivní choreografie, Pavlu Šmokovi. Uvedením jeho Stabat Mater, mistrovským dílem Šmokovy rozsáhlé tvorby, chce soubor vzdát poctu tomuto významnému umělci a legendě české taneční kultury, která přesně před pěti roky odešla do tanečního nebe.

Radio and Juliet
Česká premiéra: 8. srpna 2020 v Mahenově divadle
Hudba: Radiohead
Choreografie a režie: Edward Clug

Beethoven
Původní premiéra: 13. listopadu 2020 v Janáčkově divadle
Hudba: Ludwig van Beethoven
Choreografie: Mário Radačovský
Dirigent: Jakub Klecker

Stabat Mater
Premiéra: 5. března 2021 v Janáčkově divadle
Hudba: Antonín Dvořák a další
Choreografie: Pavel Šmok

Tanečnice La Moneta (archiv festivalu Den flamenka)

Oslava falmenka Flamenco De Sofa stále pokračuje
Flamenco De Sofa
, online festival na podporu španělských flamencových legend, je v plném proudu. Každý čtvertek od začátku června se mohou diváci prostřednictvím přenosů vydat za exotikou. První červencový čtvrtek 2. července uvidí diváci představení Muy Especial jedné z nejslavnějších španělských tanečnic současné flamenkové scény La Monety, která vystoupila v roce 2017 také v Praze na Dni flamenka. Další čtvrtek 9. července je v programu festivalu Flamenko De Sofa tanečník Pol Vaquero s představením Antojo a o týden později 16. července se představí tanečník Adrián Santana v představení Simbiosis. Dva měsíce plné flamenka uzavře 23. Mónica Fernández s představením Comadre, které otevírá divákům cestu do nejhlubších koutů taneční i lidské duše.

On-line stream je vždy zveřejněn stránkách festivalu na YouTube a na facebookovém profilu vždy ve čtvrtek v 19 hodin a bude ke zhlédnutí do středy dalšího týdne. Finance vybrané za jednotlivé koncerty budou poslány do Španělska jednotlivým souborům a rozděleny mezi účinkující, kteří vystupují na nahrávkách.

Tanečnice La Moneta je řazena k nejslavnějším interpretkám současné flamenkové scény ve Španělsku. V jejích žilách prý koluje esence prapůvodní flamenkové krve, má výtečnou techniku a v jejích pohybech a výrazu se odráží hloubka a dlouhověkost flamenkového umění. V představení Muy Especial předvede to nejpůsobivější z andaluské Granady – radost, lásku, vášeň i zármutek – to vše za doprovodu kvartetu stejně nadšených hudebníků. Rodačka z Granady se flamenku věnuje od čtyř let, vzdělání a zkušeností se jí dostalo od plejády slavných tanečníků a choreografů. Je nositelkou několika prestižních ocenění za tanec i choreografii a byla vyhlášena nejlepší tanečnicí narozenou v 80. letech.

Nová strašnická škola (foto archiv festivalu 4 + 4 dny v pohybu)

Festival 4+4 dny v pohybu oslaví v říjnu 25 let, první zprávy již nyní
Jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne od 9. do 17. října 2020 v Praze. Centrem festivalového dění se letos stane secesní budova Nové strašnické školy. Festival opět oživí opuštěný objekt, kde představí jak hlavní výstavní projekt s podtitulem Všechno je jinak, tak i nové české site-specific divadelní projekty a premiéry. Po celých devět dní se budou moci návštěvníci na jednom místě setkat s divadlem, výstavou, workshopem, happeningem nebo koncertem. Kompletní program bude zveřejněn v září 2020.

Nová strašnická škola je secesní budova, postavená roku 1909 podle projektu Josefa Domka. Na konci 2. světové války sloužila jako sídlo štábu ozbrojených akcí Pražského povstání. Po válce v ní sídlila speciální škola a základní škola pro žáky s poruchami chování, spojená se střední školou. Od roku 2009 se snaží místní občanské iniciativy opuštěný objekt navrátit k jejímu původnímu vzdělávacímu účelu. Roku 2014 byla budova zařazena mezi kulturní památky.

Kurátory hlavního výstavního projektu Místa činu jsou v letošním roce Denisa Václavová, Krištof Kintera a Ondřej Horák. „Téma výstavní části Všechno je jinak je odpovědí na společenské, environmentální a ekonomické změny, které prožíváme a na které bychom měli reagovat. Rádi bychom vzali do hry i prostředí, ve kterém se bude festival odehrávat a vytvořili jakousi školu života, kde budou mít diváci možnost se vrátit do školních lavic. Celá budova bude takový velký vzdělávací trenažér,“ říká organizátorka festivalu a kurátorka Denisa Václavová. V rámci doprovodného programu budou pořádány tematické procházky, důraz bude kladen také na spolupráci s místními institucemi a strašnickými spolky. Pro školy a dětské návštěvníky připraví platforma Máš umělecké střevo? speciální program. Pro umělecké profesionály bude opět probíhat festivalová škola.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat