Týden s tancem
Festival KoresponDance se blíží
Pořadatelé letošního ročníku festivalu současného tance KoresponDance připravili i variantu pro případ, že by se akce nemohla kvůli koronaviru uskutečnit. Předtočená vystoupení nabídnou on-line i tehdy, když budou mít lidé možnost osobního setkání s tanečními umělci. Ve Žďáru nad Sázavou se festival uskuteční od 14. do 16. srpna, termín je posunutý z července. Festival však bude zahájen už dnes, a to jednodenním programem v Praze.
Epidemiologická situace letos nedovolila účast zahraničních interpretů ani místních seniorů, kteří v minulých letech pod vedením profesionálních lektorů nacvičovali jedno z festivalových vystoupení. Celý letošní program je tak postavený na českých umělcích. „Udělali jsme to tak ze dvou důvodů. Jednak nebylo vůbec jisté, jak bude vypadat situace na hranicích, jednak se celoročně zabýváme i podporou umělců, takže jsme měli jasné informace o tom, že umělci prostě potřebují práci, potřebují vystupovat,“ říká mluvčí festivalu Michaela Kessler.
Pořadatelé se jistili i tím, že představení předtočili pro případ, že by se festival konat nemohl. Nyní je plán takový, že zatímco poběží naživo festival na zámku, současně budou vysílána předtočená představení, festival bude tedy duální. Je to vstřícný krok pro ty, kteří se zatím bojí mezi větší množství lidí, nebo nechtějí cestovat.
Regulovat návštěvníky na povolených 1000 lidí do venkovním prostoru budou pořadatelé pomocí rezervace. Spustí ji dnes, 11. srpna, předtím si budou muset zájemci koupit on-line festivalový pas. Festival podle pořadatelů nabídne přehlídku nejzajímavějších představení posledních sezon: „Zajímavá je třeba Eliška Brtnická, což je novocirkusová umělkyně, která bude vystupovat s představením na hrazdě. S hrazdou pracuje velmi neotřelým způsobem, zároveň do nového cirkusu přináší poetiku. Nebo bude vystupovat Jan Bárta s představením pohybového divadla Pitch.“ Mezi účinkujícími bude také performerka Markéta Stránska přibližující život s handicapem svým úspěšným sólem LeŤ.
Program 11. srpna začíná v 10 hodin dopoledne workshopem house dance. Pro veřejnost jako publikum se chystá od 15 hodin KoresponDance Battle. Pro letošní rok se akce stěhuje ze Žďáru do pražské Invalidovny, ale jinak je vše při starém: KoresponDance ve spolupráci s Kristiánem Mensou uvádí pravý taneční battle, na který se sjedou účastními z různých koutů republiky. Od 19 hodin čeká návštěvníky open air verze projektu Elišky Brtnické Enola. Novocirkusové sólo na hrazdě je inspirované tématem přeživších atomový výbuch v Hirošimě, legendou o tisíci jeřábech a japonskými estetickými koncepty. Původně avizovaná předpremiéra nového projektu nemůže z technických důvodů proběhnout, ale organizátoři věří, že diváci si užijí i oblíbený kus, který možná někteří znají, v jiném prostředí mohou vyniknout jeho odlišné aspekty. Program uzavře ve 20 hodin Jan Bárta se sólem Pitch pro jednoho umělce, bicí soupravu a zpomalený čas.
Letní Letná představuje doprovodný program
Letní Letná Light promítne v premiéře a bez reprízy dokumentární film, který zachycuje nejdiskutovanější událost loňského ročníku, přechod provazochodkyně Tatiany-Mosio Bongonga bez jištění nad Vltavou při zahájení festivalu, opět po roce ohromí české publikum. Projekci umělkyně uvede osobně, uskuteční se 20. srpna ve 21 hodin. I doprovodný program „odlehčené“ verze oblíbeného letního festivalu nového cirkusu a příbuzných žánrů, bude pestrý. Letos se koná již 17. ročník.
Dokument Provazochodkyně nad Prahou mapuje událost, kterou sledovalo na 30 tisíc diváků. Tatiana-Mosio Bongongu přešla po na 350 metrů dlouhém laně přes Vltavu ve výšce 35 metrů a bez jištění. Vznikl v produkci Letní Letné a premiéry se zúčastní nejen hlavní představitelka, ale i další tvůrci, všichni se zapojí i do následující debaty. Open air promítání se uskuteční jen jednou, přístupné je zdarma, kapacita je ale z důvodu bezpečnosti omezena, zájemci si proto nesmí zapomenout rezervovat vstupenky na webu festivalu.
Výkon provazochodkyně byl výzvou i pro organizátory a autory snímku: producenty Ivanu Pěknou Vrbíkovou a Václava Flegla (zodpovědného zároveň za zvuk), dramaturgyni Zuzanu Kopečkovou, kameramana Adama Sejku a střihače Jakuba Vovsa. Všem zúčastněným prý přinesl zamyšlení a radostnou katarzi. Snímek Provazochodkyně nad Prahou není jen záznamem samotného představení a jeho mnohdy dramatického zákulisí a náročných příprav: „Riskantní vzdušný přechod od právnické fakulty do Letenských sadů vnímá zároveň jako nejistou cestu mezi dvěma krajnostmi: životem a smrtí, začátkem a koncem, neustálým napětím a zároveň neuvěřitelným klidem. Důležité je neztratit rovnováhu,“ popisuje smysl snímku produkce festivalu.
„Provazochodecké lano chápu metaforicky jako strom. Čerpám zespodu a rostu do nebe. Cítím sílu a propojení. Lano je malý kus země. Jsem uvnitř toho, co dělám. Bezprostředně prožívám přítomnou chvíli, jsem v ní celým svým bytím,“ přibližuje těžko sdělitelný prožitek Tatiana-Mosio Bongonga. Dokument zachytil mimo jiné i její nečekané setkání s osudovým mentorem Rudym Omankowským mladším ze slavné české provazochodecké rodiny. Film je totiž vedle emotivního přiblížení světoznámé provazochodkyně a její osobní výzvy také obecnou oslavou funambulismu čili chůze po laně.
Přiučit se různým novocirkusovým disciplínám mohou zájemci přímo na Letní Letné Light. Doprovodný program nabízí dostatek příležitostí vyzkoušet svou šikovnost, něco nového si osvojit anebo si prostě hrát. Například Cirkus LeGrando má otevřené šapitó pro všechny, které láká provazochodectví, balancování na kouli či fakírské dovednosti. Při Žonglérském dni 24. srpna se naučí za hodinu žonglovat i ti, kterým všechno padá z rukou, a zároveň se podívají na show těch zkušenějších. Rozšíření obzorů zábavnou formou slibuje i Odpoledne se Zdravotním klaunem. Připraveny jsou také výtvarné workshopy.
Letní Letná při sestavování programu tradičně myslí na děti. Nejen každodenními představeními určenými přímo pro malé publikum. „V Hravé KB zóně čeká rodiče příjemné posezení ve stínu a jejich ratolesti dětský koutek. Představivost povzbudí hřiště Guixot de 8. Interaktivní instalace katalánských umělců je inspirována osobnostmi, které vynikaly svou fantazií ve vědě, umění i gastronomii. Ke svezení vybízí dřevěný Kolotoč řezbáře Matěje,“ lákají rodiny organizátoři.
Večer si při hudebním programu, přístupném zdarma, na své pro změnu přijdou dospělí. Na divoký Balkán posluchače chtějí přenést Circus Brothers a Mijaktiç Orkestar. Balkánskou hudbu evokuje i produkce bandu Trombenik, jindy zase připomíná jazz, základem všeho je ale klezmer. Směsicí latino muziky, tanga a ska přináší švédská skupina Faela!, taneční čoro moro Gipsy Chipsy. Pohřební kapelu charakterizuje „lidový crossover“ a tradiční žánry s moderními propojuje kapela Tygroo, výsledkem je balkan-jungle nebo trash disco.
Letní Letná Light se uskuteční od 18. do 25. srpna v pražských Letenských sadech. Aktuální epidemiologickou situaci komentuje ředitel festivalu Jiří Turek: „Současná opatření nás výrazně nelimitují a přípravy festivalu nenarušila. Na co se však zaměřujeme nejvíce, je maximální bezpečí návštěvníků. Spolupracujeme s pražskou hygienickou stanicí a řídíme se doporučením odborníků. Na základě rozhodnutí vlády snižujeme kapacitu vnitřních prostor na 500 osob. Toto omezení se týká pouze šapitó, kde bude navíc povinné mít zakrytý nos i ústa rouškou. Kapacita venkovní scény na čerstvém vzduchu zůstává zachována a bude zde dostatek prostoru pro dodržení bezpečné vzdálenosti mezi skupinami. Budeme pro návštěvníky mít roušky k zakoupení i dezinfekci zdarma.“
Cirk La Putyka vystoupí poprvé v Olomouci, tento týden také formou dokumentu
Do Olomouce v polovině srpna zamíří soubor nového cirkusu Cirk La Putyka. Novocirkusový soubor vystoupí se svou nejnovější inscenací Kaleidoscope, která vznikala během koronavirové pandemie. V Olomouci se představí poprvé, vystoupení je naplánované na 17. a 18. srpna v areálu Letního kina. Do Olomouce Cirk La Putyku pozvalo Divadlo na cucky. Projekt Kaleidoscope je výjimečný okolnostmi svého vzniku. Připravoval se během jarní krize a na velké části zkoušek byl tak finský režisér Maksim Komaro přítomen pouze on-line a aranžmá tvořil s pomocí kamer a monitorů.
Cirk La Putyka přerostl od roku 2008 z party nadšenců kolem Rosti a Vítka Novákových v novocirkusové uskupení herců, akrobatů a tanečníků. Soubor byl oceněn například Cenou Sazky a Divadelních novin, cenou festivalu Next Wave, cenou České taneční platformy a České divadelní DNA. Na jeho první hostování v Olomouci si mohou zájemci koupit vstupenky na webu Divadla na cucky. Pro zájemce, kteří by se chtěli o pražském ansámblu dozvědět více, připravilo Divadlo na cucky ve spolupráci s univerzitní iniciativou Zaparkuj promítání dokumentu České televize Na krev, který mapuje pět let v životě rodiny Nováků i souboru Cirk La Putyka. Snímek bude promítnut pod širým nebem ve čtvrtek 13. srpna na Dolním náměstí.
Online tip: taneční hodiny s Anglickým národním baletem
English national Ballet z Londýna zveřejnil na svém YouTube kanálu sérii Youth Dance Summer Intensive, kterou tvoří víc než hodinové lekce a tréninky. Pedagogové natáčejí svá videa doma, uzpůsobená pro zájemce v domácím prostředí, tréninky klasického i současného tance i krátké choreografické workshopy. Primárně jsou určené pro mládež mezi 14 a 19 lety, ale inspirovat se ve veřejně dostupných videích může každý.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]