Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Hana Frejková se narodila v Londýně, kam její rodiče emigrovali těsně před začátkem 2. sv. v. Otec, Ludvík Frejka, ekonom (původním jménem Ludwig Freund) pocházel z asimilované židovské rodiny v Liberci. Matka, Alžběta Frejková, herečka (rozená Elisabeth Henke-Warnholtz) pocházela z bohaté obchodnické rodiny v Hamburku. V roce 1952 byl Ludvík Frejka ve vykonstruovaném soudním procesu s Rudolfem Slánským odsouzen k trestu smrti a popraven. Hana s matkou musela opustit Prahu a byly přestěhovány do pohraničí. V roce 2007 vyšla Haně Frejkové autobiografická kniha Divný kořeny, ve které otevřeně hovoří o svém vlastním mládí a hereckých začátcích včetně zkušeností s drogami a alkoholem. Vypráví o nevšedních osudech svých rodičů v pohnuté poválečné době.

Z inscenace Marie Gourdain a tYhle Medúza (foto Michal Hnačovský)

Marie Gourdain představí work in progress nového projektu v Altě / Invalidovně
Marie Gourdain z uskupení tYhle pracuje na novém projektu Mu-Tation. Diváci mohou v pátek 4. září od 17 hodin ve Studiu ALTA v Invalidovně navštívit „open studio“ a přijmout tak pozvání do tvůrčího procesu autorky, která po třídenním výzkumu scénografie a světelného designu v ALTĚ prezentuje, kde teď stojí v tvorbě a jak přemýšlí o vztahu mezi objektem, světlem, pohybem a tělem. Mu-Tation je trio pro performery Sabinu Bočkovou, Radima Kláska a Matthewa Rogerse. Premiéra je naplánovaná na 23. listopadu v divadle Ponec.

V době, kdy je potřeba nový příběh, nový způsob myšlení a fungování, kdy je myšlenka zásadní změny všudypřítomná, se zajímám o téma mutace. Zajímá mě transformace obrazu těla, myšlenka, že by tělo, jak ho známe, mohlo zmizet. Skutečnost, že když se housenka přemění na motýla, se zcela rozpadne na své elementární částice, aby se zrekonstruovala podle jiného plánu, jiné architektury. Zajímá mě myšlenka úplného zředění bytí, ale také myšlenka stvoření bytosti, vytvořené od nuly, složené z různých kousků. Snažím se vytvořit velkou metamorfózu, která projde několika po sobě jdoucími reinkarnacemi, několika překvapivými znovuzrozeními. To vše při přemýšlení o tom, co tvoří příběh a jaké příběhy, pohádky a archetypální postavy tvoří mýty zakládající naši interpretaci těla a světa,“ uvádí ke svému projektu autorka.

 

Taneční večer v Altě: Zander Porter, James Batchelor – Alien Intimacy
Současný tanec ve Studiu ALTA bude mít své místo i v sobotu 5. září. Zander Porter a James Batchelor ve svém duetu představují vzájemné vztahy různých objektů. Představení zkoumá citlivost k cizímu a pohyb, který vzniká mezi lidmi. Viditelné a neviditelné nebo fyzicky ztělesněné a virtuálně odlidštěné se prolíná. Vzdálenost mezi člověkem a někým cizím (nebo tělem / já a objektem / jiným) se zvětšuje a zmenšuje, když se umělci přesouvají do blízkého časoprostoru.

Choreografie zkoumá a představuje nové krajiny, které vychází z estetiky počítačových her a obrázků NASA. „Dotyk“ je v Alien Intimacy makroskopicky zvětšen a je vnímán jako gravitační síla, nikoliv jako přímý kontakt. Na pozadí těchto východisek autoři hledají nové významy (ne)dotyku, „téměř dotyku“ a „meziprostoru“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments