Týden s tancem ve znamení festivalů: Praha, Brno, Olomouc – kdy a kam na tanec?

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden s tancem (19) - od 10. do 16. května 2017. V dnešním vydání najdete: Festival tanečních filmů. Současný tanec na Divadelní Floře Olomouc. RespondART ve Studiu Alta. Divadelní svět Brno navštíví izraelský Kibbutz.
Bombyx Mori – koncepce Ola Maciejewska – Divadelní Flora Olomouc 2017 (zdroj divadelniflora.cz)

Přichází pomalu čas tanečních a divadelních festivalů. V některých případech nebude už v květnu milovník tance a pohybu ani vědět, „kam dřív skočit“, ale snad vám výběr usnadníme tady. Co nás čeká v Praze i mimo Prahu v nejbližší době?

 

Festival tanečních filmů
Od 11. do 13. května je v Kině Světozor připraven další ročník domácího bienále věnovaného tanci na filmovém plátně. Festival tanečních filmů představuje od roku 2009 zajímavé počiny na poli „dance for camera“ a jeho součástí je workshop pro mladé filmaře – studenty FAMU – a tanečníky a choreografy. Proběhl i letos, od února do dubna, a jeho mentorem byl už poněkolikáté David Hinton, který měl v rámci festivalu v roce 2013 i svou retrospektivu. Prezentace účastníků letošního workshopu festival také 11. května v šest hodin večer zahájí.

Velkým lákadlem je hlavní program úvodního večera – dokumentární film Mr. Gaga Tomera Heymanna o fenomenálním izraelském choreografovi Ohadu Naharinovi. Díky vystoupení jeho souboru na několika ročnících festivalu Tanec Praha, ale také dramaturgickým počinům některých českých souborů v posledních letech už není Ohad Naharin jen známé jméno, ale diváci jeho dílo skutečně znají na vlastní oči – zásluhou souboru 420PEOPLE, pražského Národního divadla nebo Národního divadla moravskoslezského. Veřejnost a tanečníci měli možnost se seznámit i s technikou Gaga, kterou Ohad Naharin vytvořil jako univerzální systém, který mohou využít jak profesionálové, tak amatéři, protože má i terapeutické účinky. Obě varianty, Gaga/dancer a Gaga/people měli zájemci možnost vyzkoušet si loni na sklonku prázdnin v Praze. Právě jako tvůrce nové metody si Ohad Naharin vysloužil přezdívku, již nese titul filmu, který publikum nyní uvidí v české premiéře. Režisér Tomer Heymann bude hostem festivalu a 12. května uspořádá o své práci praktickou přednášku na FAMU.

V pátek bude na programu mimo jiné film kanadský dokument věnovaný Shantale Shivalingappa, tanečnici klasického tance kuchipudi, která spolupracuje s choreografy současného tance, jako jsou Pina Bausch, Sidi Larbi Cherkaui nebo Akram Khan, a její činnost je tak typickou ukázkou dnešní propojenosti tanečních druhů, žánrů a stylů. Shantala Shivalingappa se narodila v Indii a vyrůstala v Paříži, je dítětem východu i západu. Svůj život zasvětila tanci kuchipudi, který chtěla přivést k západnímu publiku, což dalo základ její mezinárodní kariéře.

Další českou taneční premiérou bude dokument A Living Space natočený ve Watermill Center, moderním venkovském sídle, které vytvořil jako tvůrčí prostor pro umělce americký režisér Robert Wilson. Mladý režisér Jakub Jahn s kameramanem Davidem Markovičem měli možnost padesát dní zaznamenávat každodenní život ve Watermill a umělce při práci. Na plátně se objeví řecký choreograf Dimitris Papaioannou a choreografka Lucinda Childs, ale také filmoví režiséři, hudebníci a další umělci, kteří využívají tuto kreativní laboratoř.

Festival nabídne také několik sérií krátkých snímků z několika rozdílných tematických okruhů. Taneční dokumenty mohou přibližovat svět skrze tanec a pohyb, stejně jako to dokáže tanec na jevišti. Jestli to tak skutečně je, se mohou diváci přesvědčit v pátek v prvním tematickém bloku Tanec a skutečné příběhy. Sobota je pak krátkým filmům věnovaná celá. Program Best of the Best je dramaturgickým výběrem snímků, které uspěly na mezinárodních festivalech. Urban Dance Films je kolekcí, jež představuje tanec jako městský fenomén, tanec ve veřejném prostoru, který znamená nejen techniky street dance. Sekce Tanec. Móda. Film. opět představí okamžiky, kdy se tanec dostává do komerčního prostředí, což ale neznamená, že by nemohl dál zůstat estetickým a umělecky působivým. Tanec jako služebník módy či reklamy může být ohrožený trivializací, ale také to může být dobrá příležitost k popularizaci tance jako umění, záleží na přístupu a zpracování. I toto kontroverzní téma tedy vypadá poměrně lákavě.

 

Současný tanec na Divadelní Floře Olomouc
Divadelní Flora Olomouc letos načíná třetí dekádu své existence a dvacátý první ročník nabídne mnoho inscenací z oblasti tance a pohybového divadla. Festival začíná 12. května a potrvá až do 21. Kromě činoherních inscenací se dvě programové linie věnují tanečnímu a pohybovému divadlu – Pestré Nizozemsko a tradiční taneční platforma Visegrad Performing Arts.

Geisha’s Miracle – koncept a choreografie Jija Sohn Divadelní Flora Olomouc 2017 (zdroj divadelniflora.cz)

Nizozemí je zemí, která je všeobecně vnímaná jako líheň choreografů, tanečníků a performerů. Festival představí tvorbu střední a mladší generace tvůrců, kteří ale tvoří pestrou směs i svými národnostmi – Nizozemí je spojuje jako region, kde našli tvůrčí zázemí, ale pocházejí z různých koutů světa. Hlavním mottem festivalu je Tekutá Evropa, metafora světa, ve kterém se lidé se svými osudy přelévají bez ohledu na hranice. Neverbálnímu umění se v takovém světě daří nejvíce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat