V Košicích začne Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola

Varhany spojeny se zářím v Košicích a dalších městech již jednapadesát let let. Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola (MOFIS) vzdává hold nejen největšímu hudebnímu nástroji, ale také jeho zakladateli a nadšenému propagátorovi varhanní hudby – Ivanu Sokolovi.

Adriaan Hoek (zdroj Státní filharmonie Košice)
Adriaan Hoek (zdroj Státní filharmonie Košice)

Státní filharmonie Košice zahájí festival varhanním koncertem za doprovodu orchestru 15. září 2022 v katedrále svaté Alžběty v Košicích. Cyklus akcí bude pokračovat s pěti sólisty až do 2. října 2022. Mezi zvláštnosti aktuálního ročníku patří varhanní dílna, koncert věnovaný památce Jozefa Podprockého nebo cyklus Bachových varhanních děl a nových míst. Na festivalu zahrají například Rainer Oster z Německa, Bernadetta Šuňavská ze Slovenska, François Espinasse (Francie), Rakušan Johannes Zeinler či Holanďan Adriaan Hoek.

Varhaník a dramaturg Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola Štefan Iľaš upřesňuje: „Promyšlenou dramaturgií a výběrem nástrojů chceme návštěvníkům ukázat varhany a varhanní hudbu v jejich nejrůznějších podobách. Od monumentálních nástrojů v katedrále svaté Alžběty nebo v katedrále svatého Mikuláše až po drobný pozitiv v kostele Seslání Ducha svatého. Od hudby renesance až po tu nejnovější. Každý koncert bude jedinečný a nezapomenutelný.“

Podrobný program si mohou zájemci prohlédnout na stránkách Státní filharmonie Košice.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments