Varhany v Obecním domě rozezní ryze český program

V sobotu 30. prosince 2023 v 11:00 hodin usedne za varhany ve Smetanově síni Jan Doležel. V sólovém recitálu na prahu Roku české hudby zahraje program z děl Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka a Josefa Kličky.
Jan Doležel (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Jan Doležel (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

„Těsně před Silvestrem se poprvé ve Smetanově síni svým varhanním umem představí Jan Doležel. Žák Adama Viktory a Jaroslava Tůmy se z Plzně vydal do světa, a to velmi úspěšně: od roku 2012 vyučuje hru na varhany na Vysoké hudební škole ve Würzburgu, od roku 2018 pak působí na Univerzitě v Erlangenu. Samozřejmě dál v sobě nosí, pěstuje a předává českou hudbu, proto i takový program na prahu Roku české hudby. Podle Jana Doležela žádná jiná varhanní hudba nedýchá tak typicky českou notou, v případě Kličky smetanovskou, v případě Nováka dvořákovskou. Všechna tři díla jsou jako stvořená pro místní varhany, neboť s až 400 různými zvukovými kombinacemi přetékají barvami,“ uvádí dramaturg FOK Martin Rudovský.

„Zazní dvě podle mého soudu nejvýznamnější a zároveň pro svou náročnost velmi málo hraná díla české varhanní literatury. Fantazie na Svatováclavský chorál od Josefa Kličky je inspirována Smetanovými symfonickými básněmi a skvěle zvládnutou formou. Klička umně využívá všech možností varhanního zvuku, což z této skladby činí posluchačsky velice atraktivní dílo. Svatováclavský triptych od Vítězslava Nováka existuje ve dvou verzích; původní varhanní a pozdější orchestrální. Novák, celou svou duší symfonik, tu vytvořil dílo, které využívá těch nejdůležitějších rovin varhanního zvuku a vrcholí ve fantastických gradacích,“ řekl Jan Doležel.

Jan Doležel na svých koncertech s oblibou uvádí závažná a méně známá díla varhanního repertoáru. Schopností vytvářet hudební napětí a svým dramatickým citem opakovaně nadchl publikum v mnoha evropských zemích. Od roku 2012 je docentem pro hru na varhany na Vysoké hudební škole v německém Würzburgu. Od roku 2018 působí na Univerzitě v Erlangen, kde mimo jiné diriguje Univerzitní symfonický orchestr. V roce 2022 vydal na CD Dobře temperovaný klavír I Johanna Sebastian Bacha na varhanách J. A. Brandensteina z roku 1721.

Koncert se koná ve spolupráci s Obecním domem a je součástí cyklu Varhanní recitály FOK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments