Vídeň se rozloučila s Ioanem Holenderem

Za érou Ioana Holendera, dlouholetého ředitele Vídeňské státní opery, před pár hodinami definitivně spadla poslední opona. Pětasedmdesátiletý Holender se včera s Vídní rozloučil při posledním představení sezony, kterým se podle jeho přání stal Wagnerův Parsifal.


Odcházející šéf jednoho z nejprestižnějších operních domů světa poděkoval všem divákům a zaměstnancům, a také přečetl dopis, který mu jeho nástupce Dominique Meyer, dosavadní šéf pařížského Théatre des Champs-Elysées poslal.

Holender má prý ve Wiener Staatsoper navždy zajištěno místo v ředitelské lóži. Nekončící potlesk hlediště byl pochopielně obrovský.


Velkým překvapením večera se stal Plácido Domingo, který vzdal Holenderovi hold vskutku originálním způsobem, když narychlo přiletěl z Londýna, kde v těchto dnech zpívá Verdiho Simona Boccanegru, a nečekaně se ve Vídni objevil v samotném závěru Wagnerovy opery v titulní roli.


Vídeňská opera včera pochopitelně doslova praskala ve švech. Co se samotného obsazení týče, jako vynikající byl především hodnocen výkon Stephena Goulda jako Parsifala (Vídeň ho v této roli viděla včera poprvé). Podobně nadšeně diváci aplaudovali také Waltraud Meier coby Kundry, kterou německá mezzosopranistka zpívala v rakouské metropoli po celou Holenderovu éru. Velké ovace patřily i Thomasu Hampsonovi jako Amfortasovi, Matti Salminen jako Gurnemanz byl přesvědčivější spíš v závěru, než zkraje. Bravo za skvělý výkon orchestru slyšel dirigent Franz Welser-Möst, nastupující hudební ředitel Wiener Staatsoper.


Dvě desetiletí trvající éra Ioana Holendera je tedy po včerejšku minulostí. Ohlédnutí za jeho působením v čele Vídeňské státní opery jsme přinesli nedávno, najdete jej zde.
 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments