Vídeň se rozloučila s Ioanem Holenderem

Za érou Ioana Holendera, dlouholetého ředitele Vídeňské státní opery, před pár hodinami definitivně spadla poslední opona. Pětasedmdesátiletý Holender se včera s Vídní rozloučil při posledním představení sezony, kterým se podle jeho přání stal Wagnerův Parsifal.


Odcházející šéf jednoho z nejprestižnějších operních domů světa poděkoval všem divákům a zaměstnancům, a také přečetl dopis, který mu jeho nástupce Dominique Meyer, dosavadní šéf pařížského Théatre des Champs-Elysées poslal.

Holender má prý ve Wiener Staatsoper navždy zajištěno místo v ředitelské lóži. Nekončící potlesk hlediště byl pochopielně obrovský.


Velkým překvapením večera se stal Plácido Domingo, který vzdal Holenderovi hold vskutku originálním způsobem, když narychlo přiletěl z Londýna, kde v těchto dnech zpívá Verdiho Simona Boccanegru, a nečekaně se ve Vídni objevil v samotném závěru Wagnerovy opery v titulní roli.


Vídeňská opera včera pochopitelně doslova praskala ve švech. Co se samotného obsazení týče, jako vynikající byl především hodnocen výkon Stephena Goulda jako Parsifala (Vídeň ho v této roli viděla včera poprvé). Podobně nadšeně diváci aplaudovali také Waltraud Meier coby Kundry, kterou německá mezzosopranistka zpívala v rakouské metropoli po celou Holenderovu éru. Velké ovace patřily i Thomasu Hampsonovi jako Amfortasovi, Matti Salminen jako Gurnemanz byl přesvědčivější spíš v závěru, než zkraje. Bravo za skvělý výkon orchestru slyšel dirigent Franz Welser-Möst, nastupující hudební ředitel Wiener Staatsoper.


Dvě desetiletí trvající éra Ioana Holendera je tedy po včerejšku minulostí. Ohlédnutí za jeho působením v čele Vídeňské státní opery jsme přinesli nedávno, najdete jej zde.
 

Související články


Reakcí (6) “Vídeň se rozloučila s Ioanem Holenderem

 1. Několim informací navíc:

  Už o pár dní dříve, 26.6., se ve Staatsoper konalo šestihodinové (!) rozlúčkové gala s Holenderem za účasti obrovského množství operních hvězd, viz např, zde:
  http://www.vienna.at/news/wien/artikel/staatsoper-abschiedsgala-fuer-ioan-holender/cn/news-20100627-04102985

  45minutový sestřih z tohoto včera bude k vidění na satelitu:
  arte 10.7.2010 20:15
  "Netrebko, Garanca, Domingo … An der Wiener Staatsoper"
  (pozn. v názvu pořadu je uvedena Garanča, která ovšem svou účast dva dny předem odřekla, což není poprvé…)

 2. Narazil jsem na video z te party 26.6. Hvezd tam bylo opravdu hodne. Neuslo mi, ze ackoli se tam mluvilo prevazne nemecky, vcetne N. Dessay (Francouzka), T. Hampson (American), M. Schade (Kanadan), vsude oslavovana A. Netrebko mluvila vyhradne anglicky – a to ona ma take rakouske obcanstvi ziskane za kontroverznich okolnosti. Kdyz se chce, tak jde vsechno – i ve Vidni!

  VT

 3. Derniéra Parsifala bola v stredu v Staatsoper vskutku veľkolepá, hoci z režijnej stránky sa produkcia nachádzala v ľahkom rozklade. Vďaka Domingovi to však bolo aj prekvapujúce predstavenie! Ale žiaľ, ta nekonečná irónia Holendera k nástupcovi Meyerovi mi prišla trochu nepatričná. Každopádne veľký zážitok.

Napsat komentář