(VIDEO) Pražské jaro streamuje recitál Jamese Ehnese z Floridy

Ze Spojených států zahraje exkluzivně pro diváky Pražského jara sólový recitál kanadský houslista James Ehnes. Přenos se koná 24. května 2020 od 20:00 hodin.
James Ehnes (foto Benjamin Ealovega / Pražské jaro)

Alternativní program Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro dnes nabídne on-line recitál kanadského houslisty Jamese Ehnese z Floridy. Ehnes bude pro festivalové posluchače ze Spojených států hrát na nástroj Stradivari zvaný Marsick z roku 1705. Na programu je druhá a třetí partita pro sólové housle Johanna Sebastiana Bacha a druhá ze sonát Eugéna Ysaÿe.

Ehnesovo jméno může být spojováno s pojmem zázračného dítěte. Přesto se s ním úplně neztotožňuje. James Ehnes je ve svém osobním vystupování přirozený houslista, hudebník, člověk. Byl svůj už jako desetiletý chlapec, nechtěl hrát jen rychle, chtěl hudbě rozumět. Je mnoho zázračných dětí, na kterých se podepsalo enormní pracovní vypětí, nekonečné cvičení, ztráta dětství pod vlivem rodičovských ambicí,“ uvedl Jaroslav Šonský, český houslista žijící ve Švédsku.

Šonský se s Ehnesem a jeho nedávno zesnulým otcem, vyučujícím trubku, setkával na stejné hudební univerzitě v kanadském Brandonu, kde také vyučoval. Ehnes vystoupil na Pražském jaru v roce 2015.

Sérii živě přenášených koncertů festivalu Pražské jaro zahájil 15. května koncert s názvem Salon ZUŠ v provedení žáků základních uměleckých škol. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos festival koná on-line. Základem alternativního programu je 11 živě přenášených koncertů z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Všechny lze bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu:

Netradiční podobu Pražského jara předznamenal 11. května sestřih významných zahajovacích koncertů s Mou vlastí Bedřicha Smetany, který uvedla Česká televize.

Vybrané koncerty letošního Pražského jara vysílají Česká televize a Český rozhlas. Do celého světa jsou vystoupení zprostředkována sítí Českých center a velvyslanectví ČR. Na závěr festivalu 4. června zahraje Česká filharmonie vedená Jakubem Hrůšou z Rudolfina díla Ludwiga van Beethovena v úpravě pro smyčcový orchestr.

James Ehnes – přenos z Floridy, USA
Neděle, 24. 5. 2020 od 20.00 na stránkách festivalu Pražské jaro

Johann Sebastian Bach: Partita pro sólové housle č. 3 E dur BWV 1006
Eugène Ysaÿe: Sonáta pro sólové housle op. 27, č. 2
Johann Sebastian Bach: Partita pro sólové housle č. 2 d moll BWV 1004

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat